کدام کود حیوانی بهتر است؟

مقایسه کود مرغی با کود گوسفندی و گاوی

مقایسه کود مرغی، گوسفندی و گاوی

کودهای حیوانی از مدفوع چهارپایان، پرندگان، پودر استخوان، خون تازه، گوشت خشک شده و سم یا شاخ آن ها تشکیل شده است. ترکیب شیمیایی این کودها با توجه به نوع تغذیه ی حیوانات متفاوت هستند و تاثیرات متفاوتی نیز بر خاک می گذراند. با توجه به ویژگی آن ها و شرایط محصولات از میان آن ها انتخاب کنید.

کود مرغی بهتر است یا کود گاوی

خصوصیات کود حیوانی مرغوب

کود حیوانی مرغوب، از هر نوعی، باید کمپوست شده یا پوسیده باشد. برای پوسیدن کود دمای محیط باید به 60 درجه سانتی گراد برسد. مدت زمان مورد نیاز برای پوسیدگی کود بستگی به نوع آن دارد. کود حیوانی تازه دارای بذر علف های هرز، عوامل بیماری زا، لارو آفات بوده و سلامت زمین و محصولات را به خطر خواهد انداخت.

از طرفی پس از اضافه کردن کود حیوانی تازه به زمین، فرآیند پوسیدگی آن شروع خواهد شد، به دلیل آبیاری زمین، فعالیت های شیمیایی با سرعت بیشتر انجام شده و در نتیجه گرمای زیادی آزاد می شود و سوختگی ریشه اتفاق خواهد افتاد. در صورتی که قصد دارید از کود حیوانی به صورت تازه استفاده کنید باید یک فصل پیش از کشت آن را در به خاک اضافه کرده و عملیات خاک ورزی را با وجود کود در خاک انجام دهید.

بهترین کود حیوانی کدام است؟

کوددهی به منظور اصلاح خاک در هر سطحی از کشاوزی رایج است. در این میان کود حیوانی به دلیل اینکه نسبت به کودهای شیمیایی سلامت بالاتری دارند محبوب شده اند. اما کدام کود حیوانی برای زمین شما مناسب تر است؟ انواع کود حیوانی دارای مقادیر متفاوت عناصر غذایی هستند، تاثیرات متفاوتی بر روی اسیدیته و بافت خاک می گذارند. به طور کلی رایج ترین کودهای حیوانی در باغبانی، کود مرغی، کود گاوی، کود اسبی، کود گوسفندی و بز هستند که حاوی مقادیر بسیار مواد مغذی هستند.

هیچ افزوده ای در کشاورزی به طور مطلق بد یا خوب نیست. با توجه به شرایط خاک و گیاه باید بهترین را برای شرایط خودتان انتخاب کنید. حتی پس از انتخاب کود مناسب استفاده بیش از اندازه از کود حیوانی نیز عوارضی مانند سنگین شدن خاک، مسمومیت عناصر یا خفه شدن ریشه ها را به دنبال دارد. به طور کلی اضافه کردن کود حیوانی به خاک به منظور اصلاح ساختمان خاک و جبران کاستی های غذایی انجام می شود؛ بسیار مهم است که زمان توقف استفاده از کود را بدانید. بهترین کود برای درختان میوه با توجه به نیاز آن ها انتخاب می شود. اگر خاک باغ شما کمبود مواد غذایی ندارد می توانید از از کود گوسفندی پوسیده برای سبک تر کردن خاک استفاد کنید.

تفاوت کود دامی و مرغی در چیست؟

از آنجایی که کود مرغی دارای مقادیر بالای نیتروژن است برای باغبانی بهترین گزینه محسوب می شود اما حتما باید به خوبی پوسیده باشد. این کود محبوب بهتر است در پاییز یا بهار استفاده شود. به دلیل تنوع غذایی مرغ ها نسبت به گاو و گوسفند مدفوع آن ها طیف گسترده تری از مواد غذایی را شامل می شود. کود مرغی به نسبت کود گاوی و گوسفندی مواد مغذی بیشتری دارد و نیتروژن و فسفر بالایی دارد. این کود مانند یک چاقوی دو لبه عمل می کند، در صورتی که بیش از نیاز زمین اعمال شود سوختگی کامل گیاهان را شاهد خواهیم بود. برای آشنایی بیشتر با فواید کود مرغی پوسیده حتما مقاله مزایای کود مرغی پوسیده مطالعه کنید.

 

خواص کود مرغی

مقایسه کود گوسفندی و مرغی

 1. هر دو کود EC بالایی دارند
  کود گوسفندی دارای آمونیاک بسیار است
  کود مرغی مواد غذایی بیشتری در مقایسه با کود گوسفندی دارد
  کود گوسفندی را می توان به خاک سنگین اضافه کرد اما کود مرغی را خیر

کود گاوی

کود گاوی با نسبت 4/0-2/0-5/0 در شرایط کمبود نیتروژن می تواند کارآمد باشد. این کود بسیار مقرون به صرفه بوده و به طور عمومی برای اغلب محصولات استفاده می شود. زمان اضافه کردن کود گاوی پوسیده به خاک بهار است. در صورتی که کود گاوی تازه در دسترس دارید پیش از شروع فصل کشت و در پاییز آن را اضافه کنید. از آنجایی که گاوها غالبا علف میخورند، کود آن ها برای هوادهی و ساختمان سازی خاک بسیار مناسب است.

هم چنین کود گاوی به افزایش جمعیت کرم های خاکی کمک می کند، در نتیجه می توانید از مزایای آنها نیز استفاده کنید. کود گاوی گازهای آمونیاک و عوامل بیماری زا مانند باکتری اشرشیاکلی را از بین می برد. کود گاوی ظرفیت نگه داری آب در باغ یا زمین شما را افزایش می دهد، بنابراین پیش از استفاده ی آن ساختمان خاک و نیاز آبی محصولات خود را در نظر بگیرید. کود گاوی نسبت به دیگر کود ها 30% گاز گلخانه ای کمتر تولید می کند.

خواص کود گاوی

 1. کود گاوی EC بالایی ندارد و می توان در خاک شور از آن استفاده کرد.
 2. بذر علف هرز در دستگاه گوارش گاو می پوسد بنابراین این کود سبب رویش علف هرز در مزرعه نمی شود.
 3. کود گاوی به آهستگی تجزیه می شود.
 4. در خاک های سبک و شنی برای افزایش استحکام خاک استفاده می شود.
 5. نیاز آبیاری را کاهش می دهد.
 6. کود گاوی 30% گاز گلخانه ای کمتری نسبت به دیگر کودها تولید می کند.

کود گوسفندی

نیتروژن کود گوسفندی در مقایسه با دیگر عناصر آن، در سطح بالایی قرار دارد اما فسفر و پتاسیم کافی برای تامین نیاز های گیاه به خاک می دهد. محصولاتی مانند مارچوبه که نیازمند مقادیر بالای پتاسیم هستند با کود گوسفندی به خوبی تغذیه می شوند. رژیم غذایی گوسفند و گاو تقریبا یکسان است و به لحاظ هوادهی خاک یکسان عمل می کنند.

کود گوسفندی به گیاه کمک می کند تا ریشه های محکمی در خاک ایجاد کرده و در برابر آفات مقاوم باشند. کود گوسفندی بوی کمی دارد و فعالیت میکروبی خاک را بالا می برد. کود گوسفندی معمولا به همراه کاه موجود در محل زندگی آن ها جمع آوری می شود، بنابراین منبع کربن برای ایجاد تعادل میان نیتروژن و کربن تامین می شود.

خواص کود گوسفندی

 • EC بالا دارد در نتیجه برای خاک شور مناسب نیست
 • حاوی مقادیر بالای آمونیاک است و اسیدیته خاک را تغییر می دهد.
 • معمولا دارای بذر علف هرز است.
 • مواد غذایی متوسطی دارد اما نمی توان بابت تغذیه ی گیاه روی آن حساب کرد.
 • بافت سبک و نرمی دارد و خاک سنگین را اصلاح می کند.
 • فرآیند پوسیدن آن کند است.

کود گاوی بهتر است یا گوسفندی

در نظر بگیرید که شرایط خاک شما چطور است. اگر در باغ یا مزرعه خاک سنگینی دارید بهتر است از کود گوسفندی استفاده کنید. اما اگر درصد ماسه ی خاک بالاست به کمک کود گاوی می توانید آن را اصلاح کنید. اگر گیاه شما نیاز آبی بسیاری دارد یا توان آبیاری در فواصل کم را ندارید با افزودن کود گاوی به مزرعه ظرفیت نگهداری آب را بالا ببرید. اما اگر در منطقه ای پرباران کشاورزی می کنید یا ریشه ی گیاه شما به تجمع اب حساس است حتما از کود گوسفندی استفاده کنید. اگر استفاده از علف کش برای شما مقدور نیست حتما از کود گاوی استفاده کنید و یا از پوسیدگی کامل کود گوسفندی اطمینان حاصل کنید. به طور کلی میان کود گوسفندی و گاوی نمی توان برتری غذایی به هیچ یک داد اما در مجموع کود گوسفندی عناصر غذایی بیشتری دارد.

کود حیوانی بهتر است یا کود شیمیایی

اگر کشت و کار شما ارگانیک نیست و ممنوعیت مصرف کود شیمیایی ندارید ما استفاده از هر دو کود را به شما توصیه می کنیم. تنظیم مواد غذایی خاک با استفاده از کود حیوانی دشوار است. کود گاوی و گوسفندی ارزش غذایی چندانی ندارند و کود مرغی با وجود عناصر غذایی بسیار مشکلاتی در بافت خاک به وجود می اورد. اگر خاک خود را به خوبی تجزیه کرده و بر نیاز آن واقف هستید می توانید طی برنامه ای منظم به منظور اصلاح بافت از کود گوسفندی یا گاوی استفاده کنید و به منظور اصلاح عماصر غذایی از کود مرغی. اما با توجه به زمان محدود اغلب کشاورزان ترجیح می دهند برای تامین مواد غذایی از کود شیمیایی استفاده کنند. طبیعتا استفاده از کود دامی در اولویت است اما استفاده از کودهای شیمیایی در زمان و میزان مناسب مشکلی ایجاد نمی کند.

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×