کود تقویتی گلهای اپارتمانی

بهترین کود تقویتی گلهای آپارتمانی

کود تقویتی گلهای آپارتمانی

بسیاری افراد از تامین کود تقویتی گل های آپارتمانی خود غافل می شوند. برخلاف گیاهان فضای باز که می توانند ریشه های خود را برای یافتن مواد مغذی به اطراف گسترش دهند، گیاهان و گل های آپارتمانی به دلیل فضای محدود گلدان این امکان را ندارند. بنابراین نیازمند تغذیه ی مکمل هستند. اشکال کود تقویتی گیاهان آپارتمانی بسیار متنوع هستند و انتخاب درست از میان آن ها می تواند سلامت و شادابی گیاه شما را تضمین می کند.

 

بهترین کود تقویتی گلهای اپارتمانی

 

بهترین کود برای رشد گیاهان آپارتمانی

کود ها انواع مختلفی دارند؛ کود مایع، قرص ها، کودهای گرانوله و اشکال پیوسته رهش از جمله ی آن هاست. اما برای محیط های کوچکی مانند گلدان انواع کود مایع و پیوسته رهش توصیه می شود. برای انتخاب بهترین کود تقویتی گیاهان آپارتمانی ابتدا باید به گیاه خودتان توجه کنید. تازمانی که خاک گلدان تازه باشد نیاز به کوددهی نیست. پس از مدتی توجه به اینکه گیاه شما از گیاهان برگ زینتی است یا گل زینتی، نیاز های رشدی آن از جمله اسیدیته ی خاک، بافت خاکی که اکنون در آن زندگی می کند و در نهایت علائمی که گیاه از خود نشان می دهد به خوبی شما را به سمت کود مناسب با گیاه آپارتمانی شما می برد.

 

کود تقویتی سه بیست برای گیاهان

 

کود سه بیست برای گلهای اپارتمانی

یک کود متعادل کودی است که از سه ماده غذایی اصلی یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم به مقدار متعادل داشته باشد. ترکیب 20-20-20 یا اصطلاحا کود سه بیست یکی از بهترین ترکیب ها برای گلهای برگ زینتی آپارتمانی است. اعدادی که در فرمول این کود مشاهده می کنید درصد هر یک عناصر است.

مجموع این سه عدد معمولا به 100 نمی رسد و این نشان دهنده ی وجود عناصر دیگری است. معمولا عدد چهارم به سولفور مربوط است. گیاهانی که بخش زینتی آن ها گل آن هاست به فسفر بیشتری برای گلدهی نیاز دارند. بهتر است از کود 10-20-10 استفاده کنید تا گیاه را تحریک به رشد و گلدهی کنید.

کود های سه بیست برای گلهای آپارتمانی به صورت اختصاصی و عمومی در اشکال مایع و پودری در بازار موجود است. کودها در غلظت های متفاوتی فرموله می شوند، با توجه به راهنمای روی بسته بندی میزان کوددهی را تنظیم کنید. فراموش نکنید که اغلب گلهای آپارتمانی در اثر آبیاری و کوددهی بیش از حد آسیب می بینند.

کود خانگی برای گلدان گیاهان آپارتمانی چه کودی است؟

برای تقویت خانگی خاک گلدان می توانید دست به کار شوید و کود خانگی برای گلدان خودتان درست کنید. کودهای خانگی و طبیعی مواد غذایی ضروری از جمله پتاسیم، نیتروژن، کلسیم، منیزیم و فسفر را در اختیار گیاه قرار می دهند بنابراین گل آپارتمانی شما از کود خانگی بسیار استقبال خواهد کرد. این بار که قصد دور ریختن پسماند آشپزخانه را داشتید، به فواید احتمالی آن ها برای گیاهان خود فکر کنید.

همچنین یک از راه ها برای تقویت گلدان های گیاهان آپارتمانی این است که پسماند آشپزخانه از جمله پوست میوه را در سطل کمپوست بریزید یا مستقیما در باغچه یا گلدان های بزرگ چال کنید تا یک جایگزین برای کودهای شیمیایی را وارد باغچه ی خود کرده باشید. با این کار می توانید تولید زباله های خانگی، مصرف کودهای شیمیایی و هزینه ها را کاهش و سلامت گلدان خود را افزایش دهید. در این بخش طرز تهیه ی دو کود خانگی برای گلدان را تشریح خواهیم کرد:

 • کمپوست خانگی برای گلدان یا یاغچه
 • کود طبیعی برای گلدان یا باغچه
 • کمپوست خانگی برای گلدان

کمپوست چیست؟

اما کمپوست چیست؟ مواد آلی تجزیه شده که از پوسیدن باقی مانده گیاهان، حیوانات یا زباله های شهری حاصل می شود. در یک کمپوست متعادل هر دو ماده ی اصلی نیتروژن و کربن وجود دارد؛ برای ساخت چنین کمپوستی باید مواد قهوه ای از جمله برگ های خشک و کاه برای افزدون کربن به ترکیب و مواد سبز مانند انواع علف ها برای افزودن نیتروژن، استفاده کرد. پوست میوه هایی از جمله پرتغال و موز از مواد سبز محسوب می شوند که نیتروژن کمپوست خانگی را تامین می کنند. اما هر یک از مواد سبز یا قهوه ای علاوه بر نیتروژن و کربن عناصر دیگر را نیز شامل می شوند. برای مثال پوست موز غلظت بالایی از پتاسیم و فسفر را وارد کمپوست می کند.

ساخت کمپوست خانگی

 1. در باغچه یک گودال متناسب با حجم پسماند ها حفر کنید. کف گودال آب بریزید.
 2. پسماند را با مقداری کاه و کلش و برگ خشک ترکیب کرده و داخل گودال بریزید.
 3. روی ترکیب کمی آب بریزید.
 4. دهانه ی گودال را با کیسه ی زباله بپوشانید و روی آن خاک بریزید.
 5. پس از حدود یک ماه روی آن را باز کنید و مخلوط کنید.
 6. اگر رنگ ترکیب تیره شده و پوست میوه ها قابل تشخیص نبودند کمپوست شما آماده است
 7. ترکیب را از الک درشت رد کرده و استفاده کنید.
 8. با توجه به حجم گلدان و نوع گیاه کمپوست را به تدریج با خاک گلدان ترکیب کنید.

نکته های ساخت کمپوست خانگی

 • در صورتی که به باغچه دسترسی نداشتید، مراحل ذکر شده رو در یک بشکه یا سطل انجام دهید.
 • هنگام چال کردن ترکیب، مواد را کاملا فشرده کنید.
 • با توجه به میزان مواد اسیدی و روغنی مانند پوست مرکبات باید مقدار مواد کربنی مانند کاه را بیشتر کنید.
 • هر چه میزان مواد کربنی بیشتر باشد جذب حشرات و بوی حاصل از آن کمتر خواهد شد.
 • پسماند شامل هر باقی مانده ای که امکان پوسیدگی داشته باشد مانند پوست انواع میوه، تفاله چای، باقی مانده غذا.

چگونه کود طبیعی خانگی برای گلدان تهیه کنیم؟

اگر پوست میوه ها مانند پرتغال یا موز را پیش از تجزیه به خاک اضافه کنید نیتروژن و دیگر عناصر غذایی مانند پتاسیم، کلسیم، گوگرد، فسفر، منیزیم و سدیم را به خاک ارائه کرده اید اما هم چنان به یک منبع کربن نیاز خواهید داشت. می توانید پوست میوه را خشک کرده، خرد کنید و به عنوان مالچ در خاک پخش کنید. کودهای طبیعی به صورت تجزیه نشده به خاک افزوده می شوند بنابراین مدت زمانی بیشتری طول خواهد کشید تا ساختار آنها شکسته و در اختیار گیاه قرار گیرد.

تقویت تدریجی علاوه بر تداوم عمر گیاه سبب می شود گیاه دچار سوختگی حاصل از حمله ی مواد غذایی نشود.¬در نظر بگیرید که اگر پوست میوه را به صورت کود طبیعی و پیش از کمپوست شدن در گلدان چال کنید تاثیری نخواهید دید. زیرا علاوه بر اینکه خاک گلدان محیط مناسبی برای پوسیدگی پوست میوه نیست، تاثیر کودطبیعی حتی در باغچه در بلند مدت مشخص خواهد شد.

کمپوست یا کود طبیعی؟

در اشکال شمیایی کود برای تقویت گیاهات آپارتمانی کودهای مایع و پیوسته رهش را توصیه کردیم. از میان کودهای خانگی (کمپوست یا کود طبیعی) که به نوعی از کود های پیوسته رهش محسوب می شوند در فضای باغچه می توان از هر دو استفاده کرد اما برای تقویت خانگی گلدان ترجیح بر کمپوست است. زیرا علاوه بر سرعت تاثیر گذاری بیشتر کمپوست، پکیج تکمیل تری در پاسخ به نیاز گیاه ارائه می دهد.

قرص آهن برای گیاهان آپارتمانی

در بحث کمبود، اغلب توجه افراد به سمت کمبود نیتروژن یا فسفر جلب می شود. یکی از رایج ترین کمبود ها که می تواند آسیب جدی به گیاه وارد کند. بسیاری از عملکردهای حیاتی گیاه، مانند تولید آنزیم و کلروفیل، تثبیت نیتروژن و تولید و متابولیسم به آهن وابسته هستند. بدون آهن، گیاه نمی تواند عملکرد مطلوب داشته باشد.کمبود آهن است. اما علائم کمبود آهن چیست؟

کمبود آهن یا کلروز با زردی میان رگبرگی شروع می شود. معمولا کمبود آن از برگ های سبزتیره شروع شده و به صورت عنکبوتی در سطح برگ پخش می شود. با گذشت زمان برگ ها سفید رنگ شده اما رگبرگ ها سبز می مانند و می میرند. در ابعاد گسترده کمبود آهن رشد گیاه را متوقف می کند.

دلیل عدم توجه افراد به کمبود آهن تشابه علائم آن با کمبود دیگر عناصر است. آهن به طور معمول در خاک فراوان است، اما شرایط مختلف خاک می تواند میزان دسترسی گیاه به آهن موجود در خاک را محدود کند. اگر علائم کمبود را مشاهده کردید و از آن اطمینان حاصل کردید شروع به تیمار گیاه کنید.

 • کود آهن را در بهار به گلدان بیافزایید.
 • گیاه در خاک هایی با اسیدیته ی بالای 7 توان جذب آهن را ندارد. PH خاک را اصلاح کنید.
 • خاک های رسی، فشرده، فاقد زهکشی و یا دارای فسفر زیاد دسترسی گیاه به آهن خاک را محدود می کند.
 • کود مایع آهن نیز برای اسپری کردن روی برگ ها موجود است. البته در ابتدا گیاه شما به حالت شاداب و اولیه بر میگردد اما پس از مدت کوتاهی دوباره دچار کمبود آهن می شود.
 • آهن کلاته پودری یا دانه ای بهترین گزینه برای اصلاح خاک است. طبق دستورالعمل درج شده روی بسته بندی کود به خاک گلدان اضافه کنید.

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×