نحوه کاربرد سم دیازینون

نحوه استفاده از سم دیازینون گیاهان آپارتمانی

سم دیازینون گیاهان آپارتمانی

استفاده از سموم شیمیایی و خانگی برای از بین بردن آفات گیاهان آپارتمانی بسیار رایج است، از طرفی سموم شیمایی مانند دیازینون به دلیل مصرف آسان و عملکرد سریع طرفداران بیشتری دارد. دیازینون یکی از سموم تماسی و گوارشی است. به راحتی قابل تهیه و مصرف است. باقی مانده این سم تا چند روز روی برگ یا خاک مانده و از طریق تنفس یا تماس ممکن است به انسان و حیوانات منتقل شود. البته دیازینون طیف وسیعی از حشرات را کنترل می کند و شما را از نگهداری انواع سم ها برای آفات مختلف گیاهان آپارتمانی بی نیاز می کند. نحوه استفاده از سم دیازینون با میزان تاثیر آن رابطه مستقیم دارد.

سم دیازینون برای گیاهان آپارتمانی

سم دیازینون چیست؟

دیازینون یکی از حشره کش های شیمیایی متعلق به گروه ارگانو فسفره و بسیار پرکاربرد در کشاورزی است. این حشره کش غیر سیستمیک بوده و تماسی، گوارشی است. از دیازینون برای کنترل حشرات موجود در باغات میوه، محل پرروش سبزیجات، و مزرعه ها استفاده می شود. دیازینون پس از ورود به بدن در کبد و کلیه تحمع می کند و می تواند از طریق ادرار دفع شود. اما قرار گرفتن در معرض این حشره کش و در بلند مدت آسیب های جدی به پانکراس می رساند.

از آنجایی که دیازینون به راحتی و از طریق بلع، تنفس و تماس وارد بدن انسان می شود، از سال 2004 استفاده از این سم در محیط های مسکونی ممنوع شد. در آن سال ها سم دیازینون برای کنترل حشرات خانگی، فضای سبز و گیاهان آپارتمانی به وفور استفاده می شد. به طور کلی استفاده از دیازینون و مشتقات آن تنها زمانی مجاز است که ماده ی امن تری در دسترس نداشته باشید.

طریقه مصرف دیازینون برای گیاهان آپارتمانی

توجه کنید که سموم موجود در بازار برای ماندگاری بیشتر و نگهداری راحت تر، غلیظ تر از حالت قابل مصرف به فروش می رسند. تقریبا تمام سموم پیش از مصرف باید با آب یا حلال مخصوص خود رقیق شوند. حلال دیازینون آب است. دیازینون موجود در بازار معمولا 60% می باشد که این غلظت برای پرندگان بسیار سمی است. اگر روی بسته بندی طریقه مصرف دیازینون ذکر نشده باشد، برای گیاهان آپارتمانی می توانید 2-1 سی سی دیازینون را در 1 لیتر آب حل کرده و روی هر دو سطح برگ های گیاه اسپری کنید. معمولا یک بار اسپری سم دیازینون برای گیاهان آپارتمانی کافی است. توجه کنید که اگر گلدان شما در معرض نور و گرماست، سم پاشی را در ساعات گرم انجام ندهید و این فعالیت را به صبح یا عصر منتقل کنید.

نکات مصرف سم دیازینون برای گلدان

در ادامه روش استفاده از سم دیازینون را شرح می دهیم. اما با توجه به نکاتی که در بخش پیشین ذکر شد توصیه می کنیم تا حد امکان برای گلدان های خانگی و گیاهان آپارتمانی از این سموم استفاده نکنید و یا در صورت اجبار، هنگام سم پاشی از ماسک استفاده کنید. سم پاشی را در یک محیط باز و به دور از محیط زندگی انجام دهید. قطرات ریز این سم در اثر وزش باد حرکت کرده و از طریق مجرای تنفسی وارد بدن می شوند. گلدان را پس از سم پاشی در محیط خانه قرار ندهید. هر بار سم پاشی را به طور کامل انجام دهید تا نیازی به تکرار آن نداشته باشید.

مقدار مصرف دیازینون برای گیاهان آپارتمانی

معمولا پس از دچار شدن گیاه به آفاتی مانند شته یا سفید بالک سم دیازینون استفاده می شود. اما می توان به منظور پیش گیری زمانی که گیاه جدیدی به گیاهان آپارتمانی خود اضافه می کنید، قبل از ورود گلدان جدید به خانه یک مرتبه به طور کامل سطح رویین و زیرین برگ ها را سم پاشی کنید. به این منظور یک قاشق غذاخوری دیازینون را در 1 لیتر آب حل کنید و سم پاشی را انجام دهید. در صورتی که علائم یا خود آفات را مشاهده کردید باید به طور جدی تری شروع به مبارزه کنید و هر بار مطمئن شوید که تمام برگ ها به سم آغشته می شوند.

با توجه به دستورالعمل روی بسته بندی سم (که اغلب 1 سی سی در 1 لیتر است) محلول را تهیه کنید و سم پاشی را انجام دهید. با توجه به وخامت وضعیت گیاه، 5-3 روز بعد سم پاشی را تکرار کنید. مرتبه سوم 5-7 روز بعد سم پاشی تکرار شود. در این دوره به دقت تمام زوایای برگ و ساقه را بررسی کنید. اگر آفات را مشاهده نکردید می توانید مصرف سم را متوقف کنید. اگر تاثیر چندانی از سم پاشی دریافت نکردید دلیل را در طرز استفاده از سم بجویید.

علت عدم تاثیر سم دیازینون برای گیاهان آپارتمانی

آیا تجربه کرده اید که علیرغم استفاده از سموم گیاهان آپارتمانی مانند دیازینون، آفت از بین نرفته و مشکل گیاه شما رفع نشده باشد؟ اگر نوع سم را درست انتخاب کرده باشید احتمالا مشکل به طریق مصرف سم دیازینون باز می گردد. از جمله دلایل عدم تاثیر سم دیازینون:

 1. برگ یا اندام آلوده را به طور کامل با سم پوشش نداده اید
 2. سم پاشی را دز زمان نامناسب انجام داده اید (پیش از بارش باران، ساعات گرم، پیش از نوبت آبیاری)
 3. دو دوره ی سم پاشی را با فاصله ی زیاد اجرا کرده اید
 4. سم دیازینون را با سم دیگری ترکیب کرده اید
 5. تاریخ مصرف سم گذشته است
 6. مقاوم شدن آفت به سم در اثر استفاده نادرست در نوبت های پیشین

استفاده از سم دیازیون بیش از حد ممکن است دردسرساز باشد. برای آگاهی بیشتر از اثرات این سم حتما مقاله اثرات مخرب سم دیازینون را مطالعه کنید. 

 • متین
  فروردین ۲۰, ۱۴۰۰ در ۱۲:۲۹ ب.ظ

  سلام میخواستم بدونم تا چه زمانی نمیشه از میوه های آغشته به سم استفاده نکرد؟

  • مهتاب حلمی
   فروردین ۲۹, ۱۴۰۰ در ۱۰:۴۳ ب.ظ

   با سلام. استفاده از سم دیازینون برای هر میوه و گیاه متفاوت است و اینکه سم دیازینون رو هیچگاه به میوه آغشته نمی کنند

یک نظر ارسال کنید
×

پشتیبانی در واتس اپ

×