کاربرد تفاله مرکبات در خوراک دام

ايران يكي از كشورهاي توليد كننده عمده مركبات در جهان است سالانه مقدار زيادي تفاله مركبات (citrus pulp feed) در صنايع تبديلي مربوطه توليد مي شود تفاله حاصله مي تواند به عنوان خوراك در جيره نشخواركنندگان مورد استفاده قرار گيرد. پرتقال, لیمو, گریپ فروت , نارنگی و نارنج از جمله مرکباتی هستند که به مقدار فراوان در شمال کشور و بعضی از استان های جنوبی کاشته می شوند.

بخشی از میوه این مرکبات جهت تولید آب میوه و کنسانتره و یا اسانس راهی کارخانه ها شده که در حال حاضر تعداد زیادی کارخانه تولید آب میوه و کنسانتره در کشور موجود است. برای مثاله تفاله لیمو ترش برای دام یکی از پرکاربردترین هاست.  حدود 45 تا 65 درصد از این مرکبات را به صورت تفاله تولید می کنند که به علت رطوبت بالایی که دارند به سرعت فاسد شده و سبب ایجاد آلودگی محیط زیست می گردد . در صورتی که این مواد فرآیند شده و به صورت خشک تهیه گردد به عنوان یکی از کاربرد تفاله مرکبات در تغذیه دام از آنها استفاده نمود .

 

تفاله مرکبات برای خوراک دام

 

رئیس شاخه شمال انجمن علوم دامی ایران با بیان اینکه در صنایع تبدیلی، پسماند حاصل از صنعت مرکبات، به عنوان ضایعات از خط تولید خارج می شود،یادآورشد: انواع فرآورده های قابل استحصال از ضایعات مرکبات شامل تهیه اسانس و مواد دارویی از پوست، پکتین از پوست، الیاف خوراکی از پوست، روغن هسته از هسته، خوراک دام و اسید سیتریک از تفاله است.

وی با اشاره به اینکه تفاله پسماندهای صنعت مرکبات ویژگی های خاصی دارند،خاطرنشان کرد: این ویژگی ها شامل کاهش وابستگی دام به غلات، حذف هزینه های اضافی، افزودن تفاله های خشک به علوفه های سیلویی و یا تامین رطوبت مطلوب برای مواد سیلویی، ارزش تغذیه ای کربوهیدرات های محلول و قابل دسترس باری رشد میکروارگانیسم های شکمبه هستند.

چاشنی دل افزود:ارزش تغذیه ای مرکبات غنی از ترکیبات پکتینی و کربوهیدارت های محلول هستند که ویژگی هایی مشابه با علوفه های خشبی دارند. رئیس شاخه شمال انجمن علوم دامی ایران با بیان اینکه ارزش تغذیه ای خود پرتقال مشابه با برخی غلات و گاهی بیشتر از علوفه خشک است، گفت:تفاله مرکبات بهره برداری از الیاف جیره را به دلیل اثر مثبت بر فعالیت میکروارگانیسم های شکمه بهبود می بخشد.

وی خاطرنشان کرد: تفاله مرکبات به دلیل مقادیر بالای کربوهیدارات های محلول در شوینده خنثی مانند اسیدهای آلی، گلوکان ها و غیره، می توانند جایگزین بخشی از غلات در جیره نشخوارکنندگان باشند. چاشنی دل با بیان اینکه الیاف بالای تفاله مرکبات می توانند موجب افزایش مدت زمان نشخوار و تولید مقدار زیادی بزاق شود ،گفت:بهبود ارزش تغذیه ای مرکبات به شیوه های کاهش رطوبت، کاهش نرخ عبور، افزایش ترکیبات نیتروژنی و افزایش خوش خوراکی انجام می گیرد.

وی تصریح کرد: برای کاهش رطوبت می توانیم از خشک کردن استفاده کنیم اما در شرایط اقتصادی امروز این عمل هزینه بردار است، همچنین سیلو و غنی کردن همراه با علوفه های دیگر و مصرف به صورت تی ام آر می تواند باعث کاهش رطوبت شود. رئیس شاخه شمال انجمن علوم دامی ایران با اشاره به اینکه داشتن ترکیبات موثر در خوش خوراکی و بهبود بافت تفاله مرطوب موجب افزایش خوش خوراکی علوفه می شود،تصریح کرد:کاهش نرخ عبور به وسیله افزایش زمان نشخوار، سطح تغذیه و افزایش سقف شکمبه ای جیره می تواند صورت بگیرد

 

کاربرد تفاله مرکبات برای خوراک دام

 

استفاده از تفاله مرکبات در تغذیه دام

از نظر میزان الیاف قابل هضم، انرژی و قند قابل تخمیر شبیه تفاله چغندر قند بوده اما میزان پروتئین آن اندکی کمتر است. الیاف در شکمبه نشخوارکنندگان دارای قدرت بافری نسبتا خوبی است. عمدتا تفاله مرکبات پرتقال برای این منظور استفاده می شود زیرا خوش خوراک تر بوده PH مناسبی دارد و حاوی اسید هایی است که می تواند اختلالات شکمبه را به حداقل برساند. افزودن یا حذف این محصول در جیره باید تدریجی صورت پذیرد زیرا در غیر این صورت باعث امتناع حیوان از مصرف خوراک می گردد. لیمونین “limonin” موجود در تفاله مرکبات می تواند در خوک ها و طیور جوان مسمومیت زا باشد. همچنین نسبت کلسیم به فسفر آن پایین است که باید در جیره نویسی دام ها به ویژه بره ها و گوساله های نر به آن توجه نمود. زیرا همواره باید نسبت کلسیم به فسفر در جیره 1:2 باشد در غیر این صورت می تواند منجر به سنگ مثانه “urinary calculi” گردد.

تفاله مرکبات یک منبع خوب انرژی برای نشخوارکنندگان محسوب می شود و به عنوان یک ماده رنگ دهنده به زرده تخم مرغ می تواند در جیره مرغ های تخمگذار تا میزان 5 درصد استفاده شود . با استفاده از تفاله مرکبات در جیره گاوهای شیری علاوه بر افزایش تولید شیر , میزان چربی شیر نیز افزایش می یابد . بنابراین می توان از این ماده غذایی در خوراک دام و طیور و آبزیان استفاده نمود. تفاله هاي مركبات باقيمانده كارخانجات فراوري مركبات به عنوان يك مكمل به صورت تازه، سيلو شده ، خشك و پلت شده مي تواند بخش عمده اي از ويتامين هاي محلول در آب، انرژي و كلسيم مورد نياز دامهاي نشخوار كننده را تامين مي كند. قابليت سيلو كردن تفاله مركبات امكان نگهداري طولاني مدت آن را جهت تغذيه دام در طول سال آسان مي سازد.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×