انواع نهال گردو پیوندی و معرفی بهترین نهال گردو

معرفی انواع نهال گردو

نهال گردو به عنوان مادر اصلی ترین و قدیمی ترین غذای شناخته شده برای انسان، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر به دنبال یک منبع غذایی، زیبایی، پوشش و درآمد می گردید که در کوتاه و هم در بلندمدت نیاز شما را رفع کند، یک نهال گردو در باغ خود بکارید. گردو درختی است با رشد بسیار سریع و سایه اندازی گسترده. تیره گردوییان از متنوع ترین تیره های خانواده ی راش سانان است. نهال گردوی ایرانی در سراسر جهان کاشته شده و امروز باکیفیت ترین و اقتصادی ترین گردو در بازار جهانی گردو محسوب می شود. اگر قصد احداث باغ گردو دارید برای خرید و کاشت نهال گردو این مطلب را مطالعه کنید.

 

 

انواع نهال گردو

  • نهال گردو بذری

درختان گردو معمولا به طور طبیعی در محیط زندگی خود از طریق بذر تکثیر می شوند. می توان یک باغ گردو را با کاشت بذر احداث کرد و یا نهال گردویی تهیه کرد که از رشد یک بذر حاصل شده باشد. نهال گردو بذری حدود 8 تا 12 سال برای میوه دهی قابل قبول زمان نیاز دارد

  • نهال گردو پیوندی

فرم دیگری از نهال گردو انواع پیوندی آن است. این نهال ها از دو بخش پایه و پیوندک تشکیل شده است. هر دو این بخش ها می توانند به طور جداگانه در نهالستان ها پرورش یابند و بعد در شرایط مناسب پیوند زده شوند. گاهی نیز این بخش ها را از درختانی با سنین بالاتر قلمه گرفته می گیرند. اما چرا نهال گردو پیوندی با قیمت بالاتر و وجود ریسک عدم موفقیت پیوند، طرفداران بسیاری دارد؟

پیوند در باغداری امروز مسیر میانبری است برای رسیدن به عملکرد بالا، مقاوم سازی ها و کاهش مصرف نهاده. در باغداری گردو نیز پیوند می تواند باغدار را به نهال گردو زود بارده، نهال گردو مقاوم به سرما یا مقاوم به بیماری نزدیک کند. نهال های پیوندی گردو پس از حدود 3-5 سال توان باردهی دارند. با توجه به منطقه ای که در آن باغ را احداث می کنید ویژگی های پایه از جمله مقاومت به استرس های دمایی یا بیماری خاص را انتخاب کنید.

 

نهال گردو پیوندی

 

بهترین نهال گردو برای مناطق مختلف

طبیعتا هدف از کاشت درخت گردو برداشت هر چه بیشتر مغز آن است اما هنگام خرید نهال گردو نباید تنها به میزان باردهی آن توجه کنید؛ زمان باردهی، مقاومت به بیماری ها، فرم میوه دهی و کیفیت مغز آن را در نظر بگیرید. علاوه بر این ها مانند هر خرید دیگری انتخاب درست نهال گردو تا حدود زیادی بستگی به شرایط باغدار دارد. برای مثال با در نظر گرفتن فضای باغ یا سازه های اطراف آن و نورگیری تراکم درخت ها و تاج درخت را انتخاب کنید و یا اگر در مناطقی با آب و هوای سرد مشغول کشاورزی هستید نهال گردو برای مناطق سردسیر را تهیه کنید. البته همیشه ارقام با کیفیتی در بازار موجود است که نظر اغلب باغداران را به خود جلب می کند. مانند گردو اسرائیلی که در ادامه آن را معرفی می کنیم.

نهال گردو اسرائیلی

مغز گردو اسرائیلی از پرطرفدارترین ارقام گردو برای صادرات و به دنبال آن نهال گردو اسرائیلی از ارقام محبوب در میان کشاورزان است. اما این رقم چه ویژگی هایی دارد که تا این اندازه محبوب است؟ مغز گردوی اسرائیلی از استاندارد های کیفیتی بسیار بالایی برخوردار است و در بازار داخلی یا جهانی خریدار دارد. سهم پوست و مغز این رقم مساوی است، بنابراین عملکرد در این مرحله نیز بالا می رود. فرم آرایش میوه ها در این رقم یکی از ویژگی های بارز برای شناخت آن است. هر شاخه ی این رقم توان تولید 10-25 عدد گردو را دارد. بنابراین علمکرد در واحد سطح بسیار بیشتر از دیگر ارقام است.

گردو اسرائیلی معمولا زمانی گلدهی را آغاز می کند که سرمای بهاره گذشته باشد و احتمال یخ زدگی این رقم در نواحی سرد بسیار کمتر است. با وجود اینکه گلدهی نسبت به ارقام دیگر با تاخیر انجام می شود اما میوه ها همزمان با گردوهای دیگر به برداشت می رسند. گردوی اسرائیلی پایه کوتاه بوده و نیازی به پیوند برای این مسئله ندارد. هنگام خرید نهال گردو اسرائیلی توجه کنید که بخش هوایی این رقم بسیار تیره تر از دیگر گردو هاست.

 

بهترین نهال گردو

 

خرید نهال گردو

پس از اینکه رقم مورد نظرتان را با توجه به ویژگی های مطلوب انتخاب کردید بهتر است به یک نهالستان معتبر مراجعه کنید.. بیماری یا آسیب های فیزیکی بر تنه ی نهال می تواند در مراحل بعدی گسترش یابد و مشکلات جدی تری ایجاد کند؛ هنگام خرید به شادابی و سلامت شاخه ها، تنه، طوقه و در صورت امکان ریشه توجه کنید. تشخیص اینکه رقم مطلوب شما با رقمی که خریداری می کنید یکسان باشد در مراحل اولیه رشد نهال کمی دشوار است بنابراین باید از فروشنده ای مورد اعتماد خرید خود را انجام دهید. اگر قصد ندارید بلافاصله پس از خرید، نهال ها را بکارید، پیش از خرید نهال گردو محلی برای نگهداری موقت آن ها تعیین کنید؛ ترجیحا مکانی با رطوبت کافی و بدون وزش باد. قیمت نهال را از فروشگاه های اینترنتی مختلف و یا نهالستان ها استعلام کنید تا خرید مطمئن تری انجام دهید. میوه نیک می تواند در ایجاد ارتباط با فروشندگان نهال شما را یاری کند.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×