از بین بردن علف هرز به روش ارگانیک

از بین بردن علف هرز در کشاورزی ارگانیک چگونه است؟

از بین بردن علف های هرز به روش ارگانیک و طبیعی

هدف از کشاورزی ارگانیک کاهش آسیب به محیط زیست و به دنبال آن افزایش سلامت انسان و دیگر جانداران است. در این مسیر مبارزه با علف های هرز که محل مصرف مقدار بسیاری از سموم کشاورزی است، مورد توجه قرار گرفته. مبارزه با علف هرز و انواع آن را پیش تر در مطلبی جدا شرح دادیم. در این مطلب فارغ از مبارزه های مکانیکی و بیولوژیکی دایره بزرگتری به نام مبارزه ارگانیک یا از بین بردن علف های هرز به روش طبیعی را بررسی می کنیم. مبارزه با علف های هرز آن ها را ریشه کن نخواهد کرد، تعریف علف هرز نسبی بوده و از بین بردن گونه یا جنس خاصی از گیاهان با بهانه ی هرز یا مهاجم نامیدن آن ها صحیح نیست. بنابراین هر کشاورز تنها می تواند در محدوده فعالیت خود با علف های هرز مبارزه کند. این مبارزه باید زمانی شروع شود که احتمال آسیب به سطح زیر کشت وجود داشته باشد و هم چنین در سطحی مورد قبول است که به محیط زیست آسیب نرساند.

 

از بین بردن علف هرز به روش طبیعی

 

کنترل علف های هرز در روش ارگانیک به چه معناست؟

برای از بین بردن علف های هرز در مبارزه ای ارگانیک باید خصوصیات زیر را داشته باشد:

  •  باقی مانده ی این مبارزه نباید به خاک آسیب وارد کند.
  • باقی مانده ی مواد باید در سریع ترین زمان در خاک تجزیه شوند یا قابل جمع آوری باشند.
  •  مواد و ابزاری که برای مبارزه ارگانیک استفاده می شود نباید به نیروهای انسانی آسیبی وارد کند.
  •  در نتیجه ی این مبارزه نباید گاز سمی متصاعد شود.
  •  مواد مصرف شده نباید جذب گیاهان اصلی زمین شوند.
  •  در مسیر تولید ابزار و سموم مبارزه ارگانیک، نیروی انسانی، محیط زیست و هیچ جانداری آسیب نبیند و…

انواع مبارزه ارگانیک با علف هرز

ارگانیک با علف هرز ابعاد مختلفی دارد؛ خاکورزی پیش و پس از کاشت و برداشت محصول می تواند تا حد زیادی بذر های علف هرز را از بین برده و در مرحله داشت نیاز کمتری به مبارزه داشته باشید. در ادامه می توان از دستگاه های چمن زنی و حذف مکانیکی علف های هرز استفاده کرد. گاهی استفاده از شعله افکن ها به صورت موضعی و محدود کمک کننده است. مالچ پاشی و مبارزه بیولوژیک نیز تاثیر بسیاری دارد. اما در این مرحله اگرجمعیت علف های هرز از آستانه خسارت پایین تر نرفت می توانید از سموم ارگانیک یا سبز استفاده کنید.

 

مبارزه ارگانیک با علف هرز

سموم ارگانیک برای مبارزه با علف هرز

به طور کلی تعداد سموم ارگانیک تولید شده برای کشاورزان ارگانیک بسیار محدود است. در میان تعداد اندک سمومی که تولید کنندگان ادعای ارگانیک بودن آن ها را دارند، ترکیب های پرتکرار به چشم میخورد؛ اسید استیک، اسانس های روغنی و برخی مواد شیمیایی محدود. البته این سموم معمولا انتخابی نیستند و برخورد آن ها با گیاهان اصلی احتمالا مشکل ساز باشد. این سموم برای مبارزه های موضعی بسیار مناسب هستند. در زمان هجوم نوع خاصی از علف های هرز در یک منطقه مشخص استفاده از این سموم بسیار کارآمد است. همانطور که گفتیم یکی از ترکیبات پرتکرار در سموم ارگانیک اسید استیک است. در ادامه مطلب به طور مشخص در مورد تاثیر سرکه (اسید استیک 5%)، بر از بین بردن علف های هرز صحبت می کنیم.

تاثیر سرکه برای از بین بردن علف هرز

از سرکه با عنوان علفکش ارزان و موثر یاد می شود. گفته می شود سرکه طیف وسیعی از علف های هرز را از بین می برد، البته این ماده تاثیر گذار است اما نه به وسعتی که برای آن تبلیغ می شود.. سرکه خانگی محلول 5 درصد اسید استیک است. غلظت های قوی تر 15، 20 و 30 درصد اسید استیک نیز موجود است و در از بین بردن علف های هرز بهتر عمل می کند، اما باید با احتیاط استفاده شود؛ استیک اسید می تواند گیاهان اطراف محل اعمال و حتی پوست یا چشم شما را بسوزاند.

میزان تاثیر سرکه بر علف هرز

اثر بخشی سرکه به نوع علفهای هرز، سن علفهای هرز و غلظت اسید استیک موجود در سرکه بستگی دارد. تمام غلظت های اسید استیک ، از جمله سرکه خانگی، باید ظرف 24 ساعت باعث قهوه ای شدن برگ های تیمار شده شود. علف های هرز جوان، ظریف و ضعیف و هم چنین علف های هرز یک ساله مانند علف خرچنگ با سرکه خانگی به خوبی از بین می روند. با این حال، ریشه ها اغلب به طور کامل از بین نمی روند و ممکن است طی چند هفته علف های هرز دوباره ظاهر شوند. تکرار برنامه مبارزه، معمولاً سه بار، تاثیر طولانی مدت تری می گذارد. اعمال سرکه ی غلیظ تر، سرعت تاثیر را افزایش داده و نیاز به تکرار را کاهش می دهد، هم چنین در این صورت ریشه ها مدت زمان بیشتری برای ترمیم نیاز خواهند داشت.

روش استفاده از سرکه در کنترل علف هرز

استیک اسید یا سرکه را مستقیما روی برگ ها اسپری کنید. اگر نوبت آبیاری زمین و یا احتمال بارش باران هست، استفاده از سرکه را به تعویق بیاندازید، زیرا آب استیک اسید را تجزیه می کند. از اسپری کردن سرکه در روزهایی که وزش باد شدید است خودداری کنید زیرا باد قطرات استیک اسید را حرکت داده و گیاهانی که قصد از بین بردن آن ها را ندارید، آسیب می بینند. سرکه خانگی اغلب روی علف های هرز بین ترک های پیاده رو به خوبی عمل می کند زیرا تراکم علف هرز کم بوده و گرمای پیاده رو به روند کار کمک می کند. اما بر علفهای هرز چند ساله که در سطوح گلکاری رشد می کنند، اثر کمتری دارد. بنابراین برنامه مبارزه باید هر 3-2 روز با احتیاط و فقط روی علف های هرز، تکرار شود.

اثرات سرکه بر خاک

طبیعتا استیک اسید به دلیل ماهیت اسیدی که دارد pHخاک را کاهش می دهد، اما این اثر موقتی بوده و به دلیل سرعت بالای تجزیه اسید استیک، این ماده به سرعت در خاک از بین می رود. اولین باران و یا اولین آبیاری کاملا آثار استیک اسید را از بین می برد.

آیا اسید استیک همان سرکه است؟

اسید استیک با تخمیر الکل ایجاد می شود. سرکه خانگی دارای 5 درصد محلول اسید استیک است که از تخمیر محصولات گیاهی مانند انگور و سیب ساخته می شود. غلظت های بیشتری از اسید استیک در دسترس است و حتی اسید استیک هایی نیز به طور مصنوعی تولید می شوند. سرکه حاوی اسید استیک است، اما تمام اسید استیک ها همان سرکه نیستند.

آیا مبارزه با علف هرز با استیک اسید، ارگانیک محسوب می شود؟

اگر استیک اسید با تقطیر منابع گیاهی به دست آمده باشد، از مواد آلی محسوب شده و مبارزه به وسیله آن، مبارزه ارگانیک است. سرکه های خانگی و یا سرکه های غلیظ تری که برای کنسرو سازی تولید می شود، از مواد آلی هستند. استیک اسید هایی که با فرآیند مصنوعی تولید می شوند آلی نبوده و استفاده از آن ها برای مبارزه با علف هرز در طبقه بندی ارگانیک قرار نمی گیرد.‌

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×