اصول مقابله با خشکسالی و کم آبی در باغات تازه احداث شده

در این خصوص باید قبل از احداث باغ مطالعات کافی در زمینه های مختلف به خصوص در مناطق خشک و کم آب صورت گیرد تا اگر قرار است باغی احداث شود این باغ با رعایت تمام اصول فنی و علمی احداث شود و گونه هایی از درختان میوه کشت شود تا در بحران های کم آبی درختان دچار مشکل نشوند و یا کمتر صدمه ببینند. علاوه بر شرایط آب و هوایی مناسب، رعایت اصول باغداری نوین شامل هرس اصولی و به‌موقع، تغذیه مناسب و استفاده از روش‌های تلفیقی برای کنترل آفات و بیماری‌های گیاهی از دلایل عملکرد مطلوب و مرغوبیت محصول سیب توسط باغداران پیشرو شهرستان است.

یکی از سیاست‌های اصولی در بخش باغبانی شهرستان، احداث باغات متراکم و پوششی است. با توجه به ویژگی‌های پایه‌های رویشی در مقایسه با پایه‌های بذری سیاست حمایتی دولت بر توسعه و گسترش باغات پایه رویشی بوده است. درخت سیب جزو اولین درختان میوه‌ای بوده که به صورت متراکم کشت شده و هم اکنون نیز در مقیاس وسیع، باغات متراکم در مناطق مختلف سیب کاری وجود دارد. باغات متراکم با توجه به کاهش اندازه درختان میوه نسبت به پایه‌های بذری عملکرد بالا و هزینه داشت کمتری دارند زیرا تمام عملیات داشت و برداشت به آسانی و به طور مؤثر در آن‌ها صورت گرفته و تعداد زیادی درخت در هکتار قابل پرورش است.

راهکارهای مقابله با کم آبی باغ مرکبات

برنامه‌ ریزی آبیاری برای مدیریت کم ‌آبی

کم‌آبیاری به عنوان یک ابزار مدیریتی، زمان‌بندی و مقدار آبیاری اهمیت بالایی دارد. تأثیر آبیاری محدود تا حد زیادی بستگی به زمان اعمال آن دارد، زیرا بیشتر فرآیندهایی که در گیاه اتفاق می‌افتد دارای سیکل‌های فصلی، دورهای و یا هر دو صورت می‌باشند. درختان خزاندار در حدود نه ماه از سال را فعال بوده و در طول ماه‌های زمستان به خواب می‌روند. در این مدت مصرف آب در گیاه به حداقل می‌رسد، با این وجود رشد ریشه‌ها در زمستان نیز ادامه می‌یابد.

بسیاری از مطالعات انجام شده در خصوص اثرات کم آبیاری در طی مراحل مختلف فنولوژیکی در دوره رشد و نمو درختان میوه انجام شده است. تحقیقات در خصوص عکس‌العمل درختان میوه به کم آبیاری نشان داده است که بعضی از مراحل فنولوژی رشد و نمو درختان میوه حساسیت بیشتری به تنش آبی دارند که دوره‌های بحرانی نیاز آبی هستند. اطلاع از واکنش درختان میوه به کم‌آبی در طی مراحل فنولوژی رشد و نمو اهمیت زیای دارد، بنابراین در ادامه با توجه به تفکیک و شناسایی مراحل رویشی و رشد میوه در طی مراحل فنولوژی رشد و نمو تعدادی از گونه‌های درختان میوه، راهکارهایی در جهت مدیریت آبیاری در طی فصل رشد در شرایط کم‌آبی ارائه شده است.

 

کم آبی با باغات میوه در ایران

 

راهکارهای مقابله با کم آبی باغات مرکبات

مرکبات بعد از برنج به عنوان مهم ترین محصول کشاورزی در استان مازندران به شمار می رود بطوریکه سالانه حدود 2 میلیون تن انواع محصول باغی از سوی باغداران مرکبات استان مازندران تولید و در سراسر کشور توزیع می شود. در سالهای اخیر با تبدیل گسترده اراضی زراعی به باغی حجم وسیعی از اراضی استان مازندران به باغات مرکبات اختصاص یافته است. گسترش بیش از پیش باغات مرکبات در استان مازندران از یک سو و کم آبی بی سابقه در مازندران به دلیل شدت گرما سبب شده است تا باغداران استان با چالش جدی در زمینه آبیاری باغات خود مواجه شوند که برای حل این مشکل 20 راهکار ذیل برای مقابله با کم آبی در باغات مرکبات پیشنهاد میگردد:

1- انجام عملیات آبیاری در ساعات اولیه صبح و یا شب برای ماندگاری آب و جلوگیری از تبخیر

2- استفاده از کودهای مناسب برای افزایش مقاومت گیاه به کم آبی همچون کودهای پتاسه

3- عدم استفاده از کودهای سرعت دهنده رشد همچون ازته که به آب فراوانی نیاز دارند

4- حذف درخت های اضافی کم بازده در شرایط بحرانی جهت مقابله با خشکسالی

5- تغییر شیوه آبیاری از سنتی به مدرن

6- مبارزه با علف های هرز موجود در باغات

7- توزیع یکسان کودهای دامی در باغات بخصوص در قسمت آبگیر درختان

8- استفاده از پلاستیک در سطح باغ برای حفظ رطوبت و جلوگیری از علف های هرز.

9- استفاده از آبیاری تاخیری برای عادت دهی ریشه درختان به کم آبی

10- انجام شخم های سطحی در زیر هر درخت برای کاهش تبخیر از سطح باغ

11- انتقال آب از طریق لوله های پلاستیکی به جای جوی های خالی

12- اولویت استفاده از آب برای درختان جوان و پر بازده

13- ایجاد استخرهای ذخیره آب مطمئن برای باغات از طریق جمع آوری آب های سطحی

14- اولویت روش آبیاری به صورت قطره ای باشد

15- هرس درختان در هر سال

16- اطمینان کامل از آبیاری هدفمند

17- مرحله بندی کردن آبیاری درباغ

18- استفاده از حداقل آب برای حداکثر بهره وری در باغات

19- برطرف کردن نشت ها و راههای خروج احتمالی در حین آبیاری باغ

20- بهره گیری از تجارب دیگر باغداران در مقابله با کم آبی

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×