صادرات میوه و تره بار

صادرات میوه از فعالیت های پر ریسک بوده و نیاز به پیگیری های بسیار دارد که البته در صورت طی کردن مسیر صحیح درآمد خوبی نیز در انتظار شماست. افراد زیادی جذب این تجارت می شوند اما به دلیل عدم کسب اطلاعات کافی در این زمینه سرمایه خود را از دست می دهند. برای اینکه شروع به کار صادرات میوه کنید بهتر است ابتدا ظرفیت داخلی و کشورهای مقصد خود را بشناسید و از آگهی صادرات و واردات سایت میوه نیک هم کمک بگیرید. تحقیق و پرسش از منابع معتبری مانند سایت اتاق بازرگانی و افراد فعال در این زمینه می تواند مسیر را بسیار روشن کند. اما چرا صادرات میوه؟ صادرات میوه به دلیل اینکه سطح نظارت بر کشاورزی را در کشور ها بالا می برد و در نتیجه سطح کلی کشاورزی را در کشورها ارتقاء می دهد. علاوه بر این صادرات میوه، محل ورود ارز به داخل کشور است.

 

مراحل صادرات میوه و تره بار

مراحل صادرات میوه

کسب مهارت

• واردکنندگان میوه در سراسر دنیا انتظار قرارداد شفاف، پاسخ دهی سریع و مسئولانه را دارند و این امر تنها با حصول اطمینان از کیفیت محصول توسط شما ممکن است. بنابراین در انتخاب مبدا دقت کنید.

• پیدا کردن یک مقصد صادرات در بازار تجارت جهانی کار بسیار دشواری است اما حفظ این مقصد بسیار دشوارتر است؛ بهتر است مهارت ارتباطی و کلامی خود را به خوبی تقویت کنید.

• به وضعیت بازار جهانی مسلط باشید، اطلاعات خود را به روز کنید و در مکالمات خود اطلاعاتی از شرایط صادرات بین الملل به مخاطب ارائه کنید.

• ایجاد یک پایگاه مجازی بسیار مسیر شما را تسهیل می کند. در این پایگاه اطلاعات مراحل تولید، نکات آموزشی و ظرفیت کشاورزی بازار مبدا را شرح دهید.

جمع آوری اطلاعات

در هر کشوری ارگان های پشتیبانی تجاری وجود دارند که به صادرکنندگان میوه کمک بسیار می کنند. با آن ها ارتباط برقرار کنید و اطلاعات بازار مبدا را به طور کلی دریافت کنید. میزان تولیدات در هر بخش، تاریخچه صادرات و واردات محصولات مورد نظر، ظرفیت صادرات و اطلاعاتی از این دست، اطلاعاتی پیرامون وضعیت بازار مقصد و بانک های اطلاعاتی خریداران نیز قابل دریافت از این ارگان ها هستند.

هدف یابی

یافتن بازار هدف، با مجموعه ای از فعالیت ها امکان پذیر است. از جمله ی آن ها کاتالوگ های آنلاین هستند. در نمایشگاه های آنلاین خریداران جهانی کاتالوگ هایی طراحی می کنند که با جستجو در آن ها می توانید اطلاعات تماس و درخواست خریداران را مشاهده کنید. از جمله نمایشگاه های آنلاین بسیار بزرگی که برای تجارت میوه در جهان برگذار می شوند می توان به fruit logistica و fruit attraction اشاره کرد. اگر محصول هدفی دارید می توانید با جستجوی نام آن در نمایشگاه های آنلاین به خریداران آن متصل شوید. تمام اطلاعاتی که در طول تحقیق جمع آوری می کنید آرشیو اطلاعاتی شما محسوب می شود و حتما از آن استفاده خواهید کرد؛ در یک فایل به صورت مکتوب آن ها را ذخیره کنید.

حضور در نمایشگاه

حضور فیزیکی شما در مراکز تجمع بازرگانان بسیار تاثیر گذار است. در پاریس، لندن، ورشو، مادرید نمایشگاه های دوره ای برگذار می شود که با حضور در آن می توانید شخصا با نمایندگان شرکت ها و تجار صحبت کنید و این آغاز همکاری و شناخت شما در عرصه ی تجارت میوه خواهد بود.

جستجو در سایت ها

مانند هر تجارت و فعالیت دیگری، سایت های مرجع در زمینه صادرات میوه نیز بسیار فعال هستند. در این سایت ها علاوه بر اخبار روز تولیدات کشاورزی دنیا، اطلاعاتی در زمینه محصولات ارگانیک، وضعیت بازار عمده در نقاط مختلف، شرایط واردات و صادرات ثبت شده است.

توافق

پس از یافتن بازار هدف و طرف قرارداد، باید به دنبال راهی مطمئن برای شروع تجارت باشید. به دلیل بحران های جهانی اقتصادی واردکنندگان عملکردهای ضعیفی نشان داده و برخی توافقات با مشکل روبرو می شوند. برای صادر کردن میوه به سراغ شرکت یا افرادی بروید که به لحاظ اعتبار تایید شده باشند.

 

بهترین محصولات کشاورزی برای صادرات

 

محصولات کشاورزی قابل صادرات

ایران به لحاظ پتانسیل صادرات میوه در موقعیت خوبی قرار دارد. تنوع میوه، تنوع فصل، تنوع راه های ارتباطی در مرزها از جمله امکاناتی است که کشور ما در اختیار دارد. اما به طور عملی از این امکانات استفاده نمی شود. البته صادرات میوه به کشورهایی مانند دبی، ترکیه و قطر در حال انجام است از جمله این میوه ها سیب، انگور، هندوانه، شلیل، لیمو، زردآلو، خرمالو، به وگلابی است. اما همچنان صادرات میوه ایران با سطح مطلوب فاصله دارد:

کیوی

در ایران حدود شش هزار هکتار باغ کیوی در حال بهره برداری است که بیش از 200هزار تن بازدهی دارد. نیمی از این برداشت به کشورهایی مانند گرجستان، هند، روسیه و آذربایجان صادر می شود.

پیاز

تولیدات پیاز جیرفت در کشور همیشه قابل توجه بوده، در سال های اخیر ایجاد امکانات برای صادرات پیاز این مرکز در دستور کار قرار گرفته است. از جمله این اقدامات ایجاد شعب ویژه صادرات پیاز در گمرک است که سرعت پیگیری و روند صادرات پیاز را بالا می برد.

 

قوانین صادرات میوه به خارج

 

درآمد صادرات میوه

درآمدی که از صادرات میوه کسب می کنید بسیار بستگی به شرایط معامله انجام شده دارد. بازار مقصد اگر یکی از کشورهای اروپایی باشد سود بسیاری از صادرات میوه به دست خواهید آورد اما بازارهای اروپایی تنها در صورت رعایت استانداردهای کیفی حاضر به همکاری خواهند بود.

مشکلات صادرات میوه

بسته بندی

از مشکلات بزرگ صادرات میوه ایران مسائل مربوط به بسته بندی ها می باشد؛ گاهی محصولات ایران تنها به دلیل عدم بسته بندی مناسب با قیمت بسیار پایین تر از بازار جهانی خریداری می شوند. این محصولات پس از انتقال به مقصد با اعمال بسته بندی های استاندارد و جذاب با قیمت بسیار بیشتر در بازار توزیع می شوند. اما چرا بسته بندی تا این حد اهمیت دارد؟

• بسته بندی مناسب به لحاظ فیزیکی و شیمیایی از محصول مراقبت می کند بنابراین خسارت حمل و نقل و انبارمانی را کاهش می دهد. جلوگیری از ضربات فیزیکی، جلوگیری از ورود آب و اکسیژن به داخل بسته بندی، متناسب سازی بسته بندی با شرایط رسیدگی بیش از حد میوه، از جمله ویژگی های یک بسته بندی استاندارد است.

• محصولات صادراتی به دلیل اینکه راه طولانی را طی می کنند باید در بسته بندی ضدسرقت قرار گیرند.

• سبک بودن و کم هزینه بودن بسته بندی و هم جهت بودن با حفاظت از محیط زیست بسیار مهم است.

• به لحاظ هندسی بسته بندی نباید فضای زیادی را اشغال کند.

• به همراه بسته بندی باید دفترچه های راهنمای کوچکی ارائه شود تا اطلاعاتی در زمینه منشاء محصول، ویژگی های تولید آن، نحوه نگهداری پس از رسیدن به دست خریداران خرد را ارائه دهد.

• بسته بندی باید جذابیت کافی برای مخاطب را ایجاد کند. حس تجربه یک خرید متفاوت می تواند افراد را به مشتری همیشگی شما تبدیل کند.

ارزیابی هنگام تحویل

موادغذایی به لحاظ سلامت دارای استانداردهای جهانی هستند. هر محصولی که در عرصه بازار بین الملل تبادل می شود باید با استانداردهای جهانی و استانداردهای داخلی هر کشور تناسب داشته باشد. بسیاری از محصولات ایران به دلیل عدم رعایت میزان کوددهی و استفاده از سموم در آزمایشات استاندارد شکست خورده و از مسیر صادرات باز می مانند.

بررسی پروسه تولید

در گذشته تنها محصول نهایی مورد آزمایش کشور گیرنده قرار می گرفت. امروزه نظارت هایی در سطح گسترده تر صورت می گیرد و به مراحل کاشت و داشت نیز توجه می شود. عدم استفاده از سموم و کود بیش از حد توصیه شده، عدم آسیب به محیط زیست و جانداران بومی، رعایت پروتکل های بهداشتی، توجه به حقوق نیروی انسانی از جمله شروطی است که در برخی معاملات بین المللی به آن توجه می شود.

حمل و نقل

در بخش حمل و نقل سه جنبه وجود دارد. بحث بسته بندی را در بخش قبلی توضیح دادیم. دو مورد بعدی مربوط به مسیر و ماشین آلات است. ایجاد جاده های استاندارد، مسیرهای دریایی و هوایی مناسب برای صادرات از طرفی و تولید ماشین و یخچال های مناسب حمل و نقل محصولات کشاورزی از طرف دیگر می تواند خریداران را به همکاری با یک صادر کننده تشویق کند. در کشور ما گاهی عدم وجود زیرساخت مناسب برای حمل و نقل معاملات به نتیجه نمی رسند.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×