معرفی انواع بیماری و آفات هندوانه

مهمترین آفات و بیماری در کاشت هندوانه

آفات و بیماری هندوانه

هندوانه از تیره کدوئیان و از پرطرفدارترین میوه ها در کشور ماست. ایران رتبه دار تولید هندوانه در جهان است. تولید بسیار این محصول، مزارع کشور ما را به محل مناسبی برای تجمع آفات و بیماری های هندوانه تبدیل کرده است. در این مطلب تعدادی از آفات و بیماری های مهم هندوانه که نسبتا شایع تر هستند را به همراه راه کنترل آن ها مرور می کنیم. اگر قصد خرید هندوانه به صورت عمده را دارید میتوانید از طریق بارفروش خرید مستقیم عمده هندوانه اقدام کنید.

بیماری ویروس موزاییک هندوانه

بیماری ویروس موزاییک همان مشکلی است که از آن با نام زردی هندوانه یاد می کنند. خسارت این بیماری بسیار گسترده است. عملکرد سال جاری را بسیار کاهش می دهد و جلوه ی مزرعه را از بین می برد. رشد میوه ها متوقف می شود و روی برگ یا میوه نقاطی مانند تاول، نواحی رنگ پریده روی میوه و بدشکلی میوه و برگ از علائم آن است.

کنترل بیماری ویروس موزاییک هندوانه

همیشه تهیه بذر در کنترل بیماری ویروسی بسیار موثر است. از بذرهای تیمار شده استفاده کنید یا خودتان پیش از کاشت بذرها را تیمار کنید. در گسترش بیماری ویروسی رعایت بهداشت حائز اهمیت است. ادوات کشاورزی را پیش از وارد کردن به مزرعه ضدعفونی کنید. به خصوص اگر آن ها را در یک مزرعه هندوانه یا خیار و خربزه استفاده کرده اید.

انتقال بیماری تنها توسط ادوات انجام نمی شود. حشرات نیز ناقل هستند. بنابراین تاریخ کشت را طوری تنظیم کنید که دوره ی رشد محصول با دوره ی بلوغ و پرواز حشرات یکسان نباشد. پس از برداشت محصول زمین را با خاکورزی کامل، از ویروس یا آفت پاک کنید.

بیماری آنتراکنوز هندوانه

برای تشخیص این بیماری برگ های پیر را بررسی کنید. لکه هایی دایره شکل که به رنگ قهوه ای یا سیاه باشند در هر دو سطح رویین و زیرین برگ خبر از بیماری آنتراکنوز هندوانه می دهد. به مرور لکه ها به طرف ساقه حرکت می کنند و رشد استولن (ساقه های رونده روی زمین) را متوقف می کنند. میوه در این بیماری ظاهری پر از لکه های فرورفته و آفتاب سوخته خواهد داشت. این لکه ها به مرور سبب ترک خوردن میوه می شوند.

کنترل بیماری آنتراکنوز هندوانه

مانند تمام بیماری و آفات توصیه می شود تمام بقایای بوته ی آلوده را از بین ببرید. ارقام مقاوم را کشت کنید و هر سه سال یک مرتبه گیاهی غیر میزبان کشت کنید. با ایجاد شکاف یا آسیب بیماری شدت میابد. میوه های آسیب دیده را حتی اگر علائم بیماری نداشتند از زمین خارچ کنید. قارچکش مانکوزب، الیادو و اکوشن در این بیماری به صورت محلول پاشی استفاده می شوند.

بیماری بوته میری هندوانه

قارچ عامل بیماری در محله حجوم خود فرورفتگی در نسج گیاه ایجاد می کند. در ابتدای بروز بیماری محل فرورفتگی ها استحکام دارند و به تدریج این بافت نرم می شود. علائم این بیماری عمدتا روی میوه مشاهده می شود. معمولا شاخ و برگ بوته ها در ابتلا به این بیماری کاملا شاداب هستند و به صورت ناگهانی از بین می روند.

مبارزه با بیماری بوته میری هندوانه

تیمار کردن بذرها با قارچکش، پیش از کاشت برای هر 100 متر، مقدار 10 گرم مانکوزب را در یک لیتر آب محلول کنید و در نوبت آبیاری استفاده کنید.

بیماری سفیدک داخلی هندوانه

بر خلاف سفیدک سطحی، سفیدک داخلی علائم را از همان ابتدا روی دو سطح برگ نشان می دهد. سطح رویین برگ دارای لکه های قهوه ای کم رنگ و سطج زیرین دقیقا در محل لکه های قهوه ای، پوشش خاکستری مایل به بنفش را نشان می دهد.

این لکه ها کلنی قارچ عامل بیماری است. به مرور لکه ها بیشتر شده و به تدریج خشک می شوند. از محل خشکی برگ ها کاهش سطح فتوسنتز رخ داده و تمام برگ خشک می شود. بوته به طور عمومی می سوزد و از بین می رود.

عوامل سفیدک داخلی هندوانه

 • در دمای 18 درجه سانتی گراد آلودگی گسترش پیدا می کند.
 • رطوبت بالا به ماندگاری و رشد قارچ ها کمک می کند.
 • تراکم کاشت بالا، پخش شدن بیماری را تسهیل می کند.

درمان و مبارزه با سفیدک داخلی هندوانه

به ازای هر صد متر، سم توپاس را با غلظت 5 سی سی در 20 لیتر آب، به محض بروز اولین علائم محلول پاشی کنید.
برای مبارزه با سفیدک داخلی هندوانه، برحسب شرایط کشت از مانب و مانکوزب نیز استفاده می کنند.

بیماری سفیدک سطحی هندوانه

این بیماری در طالبی و کدو تنبل بیشتر مشاهده می شود اما در کشت هندوانه نیز ممکن است مشکل ساز شود. در اغلب محصولات جالیزی، بیماری سفیدک سطحی به صورت بروز لکه هایی طلق مانند در دو طرف برگ دیده می شود. اما در هندوانه علائم این بیماری از قسمت بالایی برگ ظاهر شود. در ابتدا لکه های کوچک سفید رنگ روی برگ ها و ساقه های بوته هندوانه دیده می شود.

در ادامه گردی سفید رنگ ابتدا سطح زیرین برگ ها و سپس تمام بوته را می پوشاند. طی مدت کوتاهی گرد سفید که در واقع قارچ عامل این بیماری است، هر دو سطح برگ را می پوشاند. برگ های مبتلا با گذشت زمان کمی خشک و شکننده می شوند؛ به عبارتی به شکل طلق، سفید و شکننده می شوند. لکه های ناشی از سفیدک سطحی روی برگ هندوانه به سرعت قهوه ای می شوند. بوته های درگیر سفیدک سطحی، میوه های زودرس دارند. اما میوه ها دارای پوست نرم، گوشت بی مزه و آبدار خواهد بود. همچمین میوه ها به حجم برداشت نمی رسند و کوچک می مانند.

عوامل بیماری سفیدک سطحی هندوانه

این بیماری را دو گونه قارچ با نام های Erysiphe cichoracearum و Sphaerotheca fuliginea سبب می شوند.

 • حرارت 24-20 درجه سانتی گراد به گسترش بیماری کمک می کند.
 • آبیاری و رطوبت تاثیر چندانی در بروز بیماری ندارد اما رطوبت سبب گسترش آن می شود.
 • عدم دریافت نور کافی و کشت هندوانه در نقاط سایه از عوامل تشدید این بیماری است.
 • در زمین های هندوانه با تراکم کشت بالا بیشتر سفیدک سطحی مشاهده می شود.
 • برگ های جوان به سفیدک سطحی مقاوم هستند و در سن 16 تا 23 روزگی بیشتر حساسیت به سفیدک سطحی دیده می شود.

درمان سفیدک سطحی هندوانه

سرعت رشد و گسترش بیماری سفیدک سطحی بسیار بالاست. بنابراین مهم است که سرعت تشخیص و مبارزه با آن را بالا ببریم. از طرفی برگ های جوان بوته هندوانه به سفیدک سطحی حساسیت کمی دارند بنابراین در صورتی که بیماری به موقع تشخیص و به سرعت درمان شود شانس زنده ماندن بوته ها بسیار بالاست.

تنظیم تاریخ کشت کمک می کند تا بیماری پس از دوران حساس برگ ها وارد زمین شده و توان آسیب زدن به بوته را نداشته باشد. مرحله اول پیشگیری از بروز بیماری است. عواملی مانند نورگیری کافی، تنظیم تاریخ کشت، انتخاب رقم مقاوم و تنظیم تراکم کشت می تواند از ابتلای بوته ها جلوگیری کند.

 • کاهش رطوبت، ایجاد فاصله میان دو آبیاری از اقدامات پس از بروز بیماری است.
 • طریقه کنترل شیمیایی سفیدک سطحی هندوانه
 • سولفور 90-80% ، 2-3 در هزار با دیدن اولین علائم
 • دینوکارپ 25% ، 2-1 کیلوگرم در هکتار

نحوه مبارزه شیمیایی سفیدک سطحی هندوانه

300-200 گرم در صد متر از گل گوگرد را قبل از بروز نشانه های سفیدک سطحی در مزرعه هندوانه گرد پاشی کنید.
20سی سی کاراتان را در 20 لیتر آب محلول کرده و به مخض بروز نشانه هایی که شرح دادیم محلول پاشی کنید.

آفت مگس جالیز در هندوانه

مگس جالیز از مهم ترین آفات محصولات جالیزی از حمله هندوانه است. البته طی تحقیقات عمل آمده در میان محصولات جالیزی هندوانه کمترین حساسیت را به این آفت نشان داده است. لارو مگس جالیز از میوه ها تغذیه می کند و پس از مدتی سبب فساد آن می شود.

مگس جالیز در کشورهای مختلف جهان بسیار شناسایی شده است اما در سال های اخیر گونه ی Dacus Ciliatus در استان های فارس، خوزستان، بوشهر، خراسان، سمنان و هرمزگان بیشتر مشاهده شده است. علائم بیماری حفره های بسیار کوچک و قهوه ای رنگ روی میوه می باشد؛ این حفره ها محل تخم گذاری حشره بالغ است. معمولا حفره ها در دو قطب انتهایی میوه مشاهده می شوند.

کنترل و مبارزه با آفت مگس جالیز

پیش از کنترل شیمیایی و سم پاشی مهم ترین کار در مقابله با آفات زراعی، تنظیم تاریخ کاشت است. اگر از سیستم آسیب رسانی آفت آگاه باشید به خوبی می توانید تاریخ کشت را با بازه ی زمانی آسیب رسانی افت تنظیم کنید. مگس جالیز با تخم گذاری زیر پوست میوه، سبب فساد آن می شود. اگر طوری هندوانه را بکارید که پیش از بالغ شدن مگس ها، پوست هندوانه سفت شده باشد مگس ها عملا ایجاد مشکل نمی کنند.

راه دوم مبارزه کاشت گیاهانی است که غذای دوم این آفات هستند. در حاشیه مزرعه می توانید از گیاهان تله استفاده کنید. برای از بین بردن شفیره هایی که در زمستان غیر فعال می مانند، در انتخای فصل رشد سم پاشی انجام شود. اگر در حال حاضر مزرعه شما درگیر آفت مگس جالیز شده است و شما مگس های بالغ را مشاهده می کنید مراحل زیر را طی کنید:

در مزرعه ظروفی حاوی محلول شیرین مانند آب قند و مقداری حشره کش قرار دهید. مگس ها جذب این منابع شیرین شده و در آن به دام می افتند. محتویات این محلول می تواند 10% تفاله چغندرقند و یکی از حشره کش های فسفره مانند فوزالون یا اتیون را به میزان 5/1 در هزار ترکیب کنید. به ازای هر 1000 متر مربع 2 ظرف محلول در نظر بگیرید.

زمانی که میوه ها به قطر یک سانتی متر رسیدند، یکی از سموم فسفره مانند دی متوات را با توجه به فرمول روی بسته بندی طوری محلول کنید که برای هر هکتار، 2 لیتر سم اعمال شود. سم پاشی را 6 نوبت با فاصله ی یک هفته انجام شود. دست کم یک هفته پیش از برداشت سم پاشی انجام ندهید تا دوره ی کارنس سم به اتمام رسد. در غیر این صورت باقی مانده ی سم در میوه می توان مصرف کنندگان را دچار مشکل کند.

میوه های آلوده را جمع آوری کنید و در عمق زیاد دفن کنید. پس از مدتی که شفیره ها تبدیل به حشره کامل شدند، توان خروج از خاک را ندارند و از بین می روند. پس از برداشت کامل محصول، خاکورزی کامل انجام دهید تا شفیره های مگس از بین برود و جمعیت آن در سال آینده کاهش یابد.

آفت سرخرطومی در کاشت هندوانه

حشره هایی به طول 5 میلی متر و سیاه رنگ که پوسته سختی دارند و روی سینه ی آن ها نقاط تورفته و متراکم دیده می شود. خسارت توسط حشره کامل و به دلیل تخم گذاری انجام می شود. گاهی این حشره به صورت دسته ای تخمریزی می کند؛ پس از خروج لارو از تخم، آن ها به سمت میوه حرکت کرده و از آن تغذیه می کنند.

در صورتی که تخمگذاری دسته ای باشد میوه ی آلوده و شاخه های فرعی نیز از بین می روند. با تخم گذاری پراکنده نیمی از میوه فاسد می شود. در صورت بررسی دقیق می توانید متوجه حفره های ورود لارو در سایه انداز میوه شوید. حفره ها پس از چند روز مسدود می شوند اما به دلیل آسیب وارد شده سلول های این ناحیه رشد نکرده و در مجموع سبب بد رشدی هندوانه می شوند.

کنترل سرخرطوی هندوانه

برای کنترل سرخرطومی هندوانه سم پاشی راه مناسبی نیست. ابتدا میوه های آلوده را منهدم کنید. میوه های جوان تر را به وسیله یک پایه از سطح زمین فاصله دهید تا سرخرطومی از محلی برای تخمگذاری نداشته باشد. پس از برداشت محصول زمین را با عمق زیاد شخم بزنید و باقی مانده بوته ها را از بین ببرید. در طول زمستان از روش هایی مانند یخ آب استفاده کنید تا شفیره های قهوه ای رنگ سرخرطومی از بین برود.

بیماری عروسک خربزه در هندوانه

این آفت به طور تخصصی به خربزه آسیب می رساند اما اغلب در مزارع هندوانه نیز دیده می شود. حشره کامل برگ های هندوانه را به شکل حجره حجره در می آورد و سطح فتوسنتز را به شدت کاهش می دهد بنابراین بوته به طور کلی دچار ضعف می شود. البته خسارت اصلی مربوط به سنین لارو این حشرات است که به طوقه ی بوته حمله کرده و به طرف ریشه حرکت می کنند. به تدریج تغذیه از این اندام ها سبب خشک شدن بوته می شود. این حشرات را اواسط فروردین تا اردیبهشت در می توانید مشاهده کنید.

کنترل عروسک خربزه

فعالیت لارو این حشره با جذب رطوبت بالا می رود. بنابراین اگر مزرعه هندوانه شما به این مشکل دچار شده است دفعات آبیاری را به حداقل برسانید. در صورتی که جمعیت حشره به آستانه خسارت رسید، از سم کاربارین استفاده کنید. برای از این بردن لارو این حشرات نیز از کلرپیریفوس به صورت گرانوله و به مقدار 20 کلیو در هر هکتار استفاده کنید.

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×