میزان عملکرد خیار گلخانه ای

میزان عملکرد و سود کاشت خیار گلخانه ای

عملکرد خیار گلخانه در هر 1000 متر مربع چه قدر است؟

خیار یکی از صیفی‌جات پر کاربرد و پرطرفدار در ایران است که در انواع مختلف پیش غذاها مانند سالاد به کار گرفته می‌شود و یا حتی گاهی به همراه پنیر به عنوان یک وعده اصلی استفاده می‌شود. امروزه می‌توان خیار را علاوه بر زمین‌های کشاورزی، در گلخانه‌ها نیز به عمل آورد. میزان تولید خیار گلخانه ای روز به روز در ایران در حال افزایش است، زیرا بازده کاشت خیار گلخانه ای نسبت به زمین کشاورزی بسیار بالاتر است. در نتیجه سود کاشت خیار گلخانه ای برای کشاورز نیز بیشتر باشد. اما به راستی درآمد کاشت خیار در گلخانه و میزان برداشت خیار گلخانه ای در هر متر مربع چه مقداری است؟

اگر نیاز دارید تا درمورد نحوه کشت خیار گلخانه ای اطلاعات جامعی کسب کنید حتما در ابتدا مقاله صفر تا صد کاشت خیار گلخانه ای را مطالعه کنید. 

این سوالی است که به طور قطع به ذهن هر کشاورز یا هر کسی که قصد راه‌اندازی گلخانه برای کاشت خیار را دارد، آمده است. به همین دلیل برای پاسخ به این سوال و سوالات نظیر در این مقاله تصمیم گرفتیم که در مورد این که برداشت و عملکرد خیار گلخانه ای در هر 1000 متر یا هر هکتار با شما صحبت کنیم و این موضوع را به طور کامل برای شما شفاف سازی کنیم. پس برای پاسخ این سوالات تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

میزان برداشت خیار گلخانه ای در هر هکتار چه قدر است؟

همانطور که مطلع هستید، کشوری مثل ایران با بحران آب مواجه است، بنابراین کشت صیفی جاتی مانند خیار به صورت سنتی به صرفه و در چند سال آینده امکان پذیر نخواهد بود، زیرا برای کاشت و برداشت خیار نیاز به آب زیادی است. اما می‌توانید با استفاده از روش گلخانه ای و آبیاری قطره‌ای خیار را با کمترین میزان آب پرورش دهید و در هر 1000 متر خیار قابل توجهی برداشت کنید. چون که میزان برداشت خیار در گلخانه در هر متر مربع برخلاف تصور کم نیست و به نسبت بسیار بیشتر از زمین کشاورزی عادی و روش سنتی می‌باشد.

بازده هر هزار متر مربع کاشت خیار گلخانه ای نسبت به روش عادی آن هزار برابر بیشتر است و هزینه‌های کاشت و برداشت خیار در گلخانه نسبت به روش سنتی بسیار کم‌تر است. همین موضوع سود پرورش خیار گلخانه ای را دوچندان می‌کند و آن را به حد قابل توجهی افزایش می‌دهد. به طور معمول خیار در هر هزار متر مربع به اندازه بیست عدد محصول می دهد. برای آشنایی با روش کاشت سنتی این محصول پر کاربرد حتما مطلب نحوه کاشت بذر خیار را مطالعه فرمایید.

همچنین امکان کشت خارج از فصل در گلخانه سبب می‌گردد که درآمد کاشت و پرورش خیار گلخانه ای به مقدار قابل توجهی زیاد شود. زیرا در خارج از فصل خیار در بازار مصرفی کم می‌شود و قیمت خیار گلخانه ای موجود در بازار به میزان زیادی بالا می‌رود.

عرضه محصولا کشاورزی در زمان های خارج فصل مثل محصول خیار باعث افزایش درآمد پرورش خیار گلخانه ای می‌گردد و سود برداشت خیار گلخانه ای را افزایش می دهد. در هنگام برداشت خیار در گلخانه باید به نکاتی توجه کنید تا بتوانید محصول را با کیفیت بسیار بالا برداشت نمایید که در ادامه و قسمت به توضیح این موارد می‌پردازیم.

نکات مهم برداشت خیار گلخانه ای چیست؟

برداشت خیار به طور معمول در ماه مرداد و 50 روز پس از کاشت اولیه خیارهای گلخانه ای و در ماه آذر و 70 روز پس از کاشت دوم سالیانه خیار گلخانه ای صورت می‌گیرد. خیارهایی که دارای طول 12 تا 13 سانتی متر باشند، در گلخانه برداشت می‌شوند.

در هنگام برداشت خیار گلخانه ای توجه نمایید که خیار باید به صورت یک روز در میان برداشت شود و در زمان برداشت حتما باید دم خیار گرفته شود. اما چرا باید دم خیار در هنگام برداشت خیار گلخانه ای کنده شود؟ این کار به دو دلیل باید انجام شود، دلیل اول این است که رطوبت خیار گلخانه ای شما به طور مطلوب حفظ شود و دلیل دوم هم تثبیت وزن آن است.

زمانی که برداشت خیار گلخانه ای را انجام دادید، باید خیارهای گلخانه ای را درون یک سبد قرار دهید. به طور معمول این سبد از جنس پلاستیک است و در قسمت زیرین آن روزنامه قرار دارد. بعد از قرار دادن خیار باید بر روی آن روزنامه‌ای قرار دهید و در زمانی که جعبه به طور کامل پر شد باید درب آن را ببندید تا رطوبت خیار به طور کامل حفظ شود و کاهش نیابد.

کاشت خیار گلخانه ای را جدی بگیرید!!

 کاشت خیار در ایران بسیار مرسوم است و در بسیاری از شهرها کشت و کار می شود. اما نکته ای که قابل توجه است این است که به دلیل مصرف زیاد اب بسیاری از کشاورزان روش های نوین را برای این محصول پر کاربرد استفاده می کنند. روی اوردن پرورش خیار به روش گلخانه ای یکی از این روش‌ها است. همان طور که از ابتدای مقاله تا به الان اشاره کرده ایم بازده پرورش خیار گلخانه ای نسبت به کاشت بدر خیار در زمین کشاورزی بسیار بالاتر است و سود کاشت خیار گلخانه ای بسیار بیشتر است که می‌تواند منجر به افزایش درآمد کاشت خیار کشاورز گردد.

اما سوالی که برای هر کشاورزی به وجود می‌آید این است که در هر هزار متر مربع گلخانه چه مقدار خیار می‌تواند برداشت کرد، که در این مقاله سعی کردیم به طور کامل به آن پاسخ دهیم و موارد مهم برای برداشت صحیح خیار گلخانه ای را نیز به شما بگوییم تا ابهامات شما در این زمینه به طور کامل رفع شود و بتوانید با خیال راحت از میزان برداشت خیار گلخانه ای در 1000 متر مربع از آن استفاده نمایید. در قسمت نظرات به ما بگویید که آیا از روش کاشت خیار گلخانه ای استفاده می‌کنید یا خیر؟

 • علی رستکار
  شهریور ۴, ۱۴۰۰ در ۷:۱۰ ب.ظ

  مقاله تون عالی ولی کامل نبود
  در هر هرار متر سالیانه چه مقدار خیار برداشت میشود

  • مهتاب حلمی
   شهریور ۵, ۱۴۰۰ در ۲:۳۸ ق.ظ

   سلام دوست عزیز و ممنون از نظرتون قطعا مقالات نیاز به آپدیت دارند و ما سعی می کنیم به طور کامل به یک موضوع بپردازیم. درمورد سوالاتون اطلاعاتی در مورد مقدار برداشت خیار گلخانه ای در دست نیست اما در یک منابع گزارش شده که در هر 8 ماه شما میتوانید در هر هزار متر کاشت خیار در گلخانه، 120 میلیون درآمد داشته باشید.

  • مرداویج
   اردیبهشت ۲۱, ۱۴۰۱ در ۱۰:۱۰ ب.ظ

   اونچه که گفته شده در منابع برداشت حداقل ده کیلو از هر بوته میباشد که متناسب با شرایط به وجود امده این عدد افزایش پیدا میکند وبا توجه به اینکه اگر بتوانید نور مورد نیاز را تامین کنید در هر متر مربع تا سه بوته میتوانید پرورش دهید البته اگر نور وسایر پارامترهارا کنترل کنید که من یه زمین 20.20یعنی چهارصد متر را اندازه گیری کردم با احتساب یک تا دو متر برای ورودی وفاصله هر بوته از 50سانتی متر به 30سانتی متر کاهش پیدا میکند وبا احتساب فاصله 100سانتی ردیفها از هم در هر دوره اگر از هر بوته حداقل 10کیلو برداشت کنید 8تن برداشت خواهید کرد

 • محمد
  شهریور ۲۸, ۱۴۰۰ در ۱۱:۵۳ ب.ظ

  دوست عزیز سلام. میزان برداشت تابع عوامل متعدد هست.اما بطور معمول از هر۱۰۰۰متر بین ۱۵ تا بهترین حالت ۳۰تن محصول قابل برداشت می باشد

  • مهتاب حلمی
   شهریور ۳۱, ۱۴۰۰ در ۱۰:۲۷ ب.ظ

   سلام بر شما. خیلی ممنون از شما که اطلاعاتی درمورد میزان برداشت و سود لوبیا سبز را با ما در میان گذاشته اید.

  • امید
   مهر ۲۶, ۱۴۰۰ در ۱۲:۳۲ ق.ظ

   این میزان 15 تا 30 تن که فرمودین در ماه هست ؟؟

یک نظر ارسال کنید