کشت هیدروپونیک بهتر است یا کشت خاکی ؟

امروزه با کاهش آب موجود در رودخانه‌ها و منابع زیر‌زمینی کشت خاکی سنتی مانند سالیان قبل جوابگو نیست و برای بهبود آن باید اقداماتی انجام داد. تغییر نوع کشت یکی از کارآمدترین روش هاست. در کشت هیدروپونیک مصرف آب بسیار کم‌تر از کشت خاکی است و از بازدهی بسیار بالا‌تری نیز برخوردار است. در سال های اخیر مقایسه های زیادی بین کشت هیدروپونیک و خاکی انجام شده است که درنتیجه به صرفه بودن و اثربخش بودن روش های کشت هیدروپونیکی نظر کشاورزان زیادی رو جلب کرد کرده است.

در این مقاله قصد داریم، به شما بگوییم که کشت هیدروپونیک چیست و چه مزایایی دارد؟ در آخر هم آن را با کشت خاکی مقایسه کنیم تا شما به طور کامل متوجه شوید که کشت خاکی بهتر است یا هیدروپونیک. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا با تمام این موارد به طور کامل آشنا شوید و ابهامی نداشته باشید.

روش کشت هیدروپونیک در مقایسه با کشت خاکی

کشت هیدروپونیک چیست؟

کشت هیدروپونیک، کشت بدون خاک است. ریشه‌های گیاهان در کشت بدون خاک یا همان هیدروپونیک به جای قرار گیری در خاک، در مواد معدنی محلول در آب رشد می‌کنند. خود کلمه هیدروپونیک در لغت دارای معنی آب کشت یا آب کار است. این نوع کشت دارای سیستم‌های مختلفی است که مواد معدنی مورد استفاده در آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. به طور مثال در بعضی از روش‌ها از کوکوپیت یا الیاف نارگیل استفاده می‌ شود.

محلولی که ریشه در آن قرار می‌گیرد، باید دارای انواع مختلف مواد معدنی و ویتامین‌ها مانند فسفر، کلسیم، نیتروژن و پتاسیم باشد تا بتواند به درستی و به خوبی گیاه را تغذیه کند و مواد مورد نیاز برای رشد آن را فراهم نماید. در واقع می‌توانیم بگوییم که مواد معدنی محلول در آب جایگزین کودهای مصرفی در خاک می‌شوند که می‌تواند باعث کاهش قابل توجه هزینه گردد.

از جمله گیاهان و درختانی که رشد و بازدهی خوبی در این نوع کشت دارند، می‌توانیم به خیار، توت‌ فرنگی، کاهو، اسفناج و گوجه‌فرنگی اشاره کنیم که از بازار مصرفی بسیار خوبی نیز برخوردار هستند.

 

کشت هیدروپونیک توت فرنگی

 

برای آشنایی کامل با کشت هیدروپونیک توت فرنگی حتما مقاله لینک شده را مطالعه کنید. 

مزایای کشت هیدروپونیک چیست؟

کشت هیدروپونیک دارای مزایای زیادی است که در این قسمت به مهم‌ ترین موارد آن می‌پردازیم و آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

 استفاده بهینه‌ تر از فضای کشاورزی

در کشت هیدروپونیک ریشه‌ها برای دریافت غذا و رشد، به صورت عرضی گسترش نمی‌یابند و رشد آن‌ها به صورت مستقیم است، همین مورد باعث می‌شود تا شما بتوانید انواع مختلف گیاهان را با استفاده از این روش در آپارتمان خودتان بکارید و از فضای موردنظر خودتان بهینه‌ تر استفاده نماید.

صرفه‌جویی در مصرف آب

یکی از مهم‌ترین مزایای کشت هیدروپونیک، مصرف آب آن است. در این روش آب استفاده شده قابل تجدید و بازا استفاده می‌باشد. گیاهان هنگامی که آب موردنیاز خودشان را مصرف می‌کنند و سپس اضافه آب به سیستم باز می‌گردد و دوباره قابل استفاده است.

کنترل درست و اصولی مواد مغذی گیاه

در این نوع کشت، کشاورز خودش مواد مغذی را در آب حل می‌کند و سپس گیاه را در آن قرار می‌دهد. این کار باعث می‌شود تا او بتواند به درستی و اصولی‌تر مواد مغذی گیاه خودش را تأمین کند و از رسیدن مواد مورد نیاز گیاه اطمینان داشته باشند.

رشد و بازدهی بیشتر

رشد و بازدهی کشت هیدروپونیک بسیار بالا است و همین باعث می‌شود که هزینه‌های انجام شده برای آن مقرون به صرفه باشد.

 کنترل راحت‌تر pH

چون که در این روش با محلول سر و کار دارید، به راحتی و درستی می‌توان کنترل pH انجام داد که در رشد گیاه بسیار اثر گذار است.

معایب کشت هیدروپونیک چیست؟

در قسمت قبل در مورد مزایای این کشت صحبت کردیم. اما این روش نیز مانند روش‌های دیگر دارای معایبی است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 نیاز به تجربه فنی بالا

در این نوع کشت، نیاز به تجهیزات فنی است که ساخت آن‌ها نیاز به تجربه بالایی دارد. بنابراین باید حتما این مورد قبل از شروع این نوع کشت در نظر داشته باشید.

خطرات جانی استفاده از آب و برق

استفاده همزمان از آب و برق باعث ایجاد ریسک بالایی می‌شود و ممکن است که باعث بروز خطرات جانی گردد. بنابراین توصیه می‌کنیم که در هنگام استفاده از این نوع کاشت اقدامات لازم برای ایمنی کار را انجام دهید تا دچار آسیب جانی نشوید.

گسترش سریع آفات

سرعت گسترش آفات و بیماری در این نوع کشت چون که محیط کشت به صورت بسته است بسیار بالاست و جلوگیری از پیش‌روی آن بسیار سخت می‌شود. بنابراین در هنگام کاشت دقت کنید که بیماری یا آفتی به مجموعه هیدروپونیک شما راه پیدا نکند.

مزایای کشت خاکی چیست؟

در قسمت‌های قبلی به معرفی و ذکر مهم‌ترین مزایا و معایب کشت هیدروپونیک پرداختیم. اما در دو قسمت بعد قصد داریم که مهم‌ترین مزایا و معایب کشت خاکی را بررسی کنیم و آن‌ها را به طور مختصر برای شما شرح دهیم.

عدم نیاز به تجربه زیاد

کشت خاکی نیاز به تجربه بسیار بالایی ندارد و هر شخصی می‌تواند با چند مدت آموزش و کار نحوه کشت مناسب خاکی را یاد بگیرد.

بهره‌ بردن از نور طبیعی

در کاشت خاکی امکان استفاده از نور طبیعی وجود دارد که نسبت به بقیه نورها از کیفیت بسیار بیشتری برخوردار است.

 

کشت هیدروپونیک بهتر است یا خاکی

معایب کشت خاکی چیست؟

استفاده زیاد از آب

مصرف آب در کشت خاکی بسیار زیاد است که همین موضوع باعث می‌شود که امروزه و با کاهش سطح آب‌ها استفاده از آن مناسب نباشد.

هزینه‌های بالا

هزینه‌های کشت خاکی بسیار بالا است، زیرا شما نیاز به کودهای مختلف برای تأمین مواد غدایی گیاه دارید و باید مبلغ زیادی بابت پول آب پرداخت کنید. همچنین هزینه‌های برداشت و کاشت را نیز باید به این مبالغ اضافه کنیم که همه‌ باعث افزایش هزینه‌های این نوع کشت می‌شوند.

مقایسه کشت هیدروپونیک با کشت خاکی

در بخش‌های قبلی به طور مفصل، به بررسی مزایا و معایب کشت هیدروپونیک و کشت خاکی پرداختیم و مهم‌ترین موارد آن‌ها را برای شما بیان نمودیم. اما در این قسمت قصد داریم که به طور مختصر این دو نوع کشت را با هم مقایسه کنیم.

عدم وجود علف هرز

در کشت خاکی امکان به وجود آمدن و رشد علف‌های هرز وجود دارد که باعث می‌شود تا در رشد گیاه اختلال به وجود آید. بنابراین شما مجبور می‌شوید که از راهکارهای مختلف شیمیایی و ارگانیک برای از بین بردن آن‌ها استفاده کنید که دردسرهای شما را زیاد می‌کند.
اما در کشت هیدروپونیک با این مورد رو‌به‌رو نیستید که باعث کاهش زمان مصرفی شما و هزینه‌های احتمالی مربوط به آن می‌گردد.

مصرف آب بیشتر

مصرف آب در روش هیدروپونیک تنها ده درصد کشت خاکی است که همین مورد باعث می‌شود تا در مصرف آن صرفه‌جویی قابل توجهی صورت بگیرد. همچنین قابلیت باز استفاده از آب کشت هیدروپونیک به شما کمک می‌کند تا از هدررفت آب جلوگیری کنید و حداکثر بازدهی ممکن را داشته باشید.

تبخیر زیاد

تبخیر در روش هیدروپونیک می‌تواند از روش کشت خاکی بیشتر باشد، اگر به صورت اصولی سیستم آن بسته نشده باشد. بنابراین باید دقت لازم در آن را داشته باشید..

بازدهی بیشتر

بازدهی کشت هیدروپونیک نسبت به کشت خاکی بسیار بیشتر است و همین موضوع باعث می‌شود که امروزه در کشورهای مختلف برای افزایش تولید محصولات کشاورزی از این نوع کشت استفاده کنند و کشت خاکی را کم‌تر مورد مصرف قرار دهند.

امکان ایجاد بیماری‌های مختلف به علت تغذیه نامناسب

اگر مواد محلول در آب کشت هیدروپونیک به درستی انتخاب نشده باشند، امکان به وجود آمدن بیماری‌های مختلف به علت تغذیه نامناسب در این روش وجود دارد. این بیماری‌ها در کشت خاکی کم‌تر مشاهده می‌شود، زیرا کودهای مصرفی به میزان مناسب مواد مورد نیاز گیاهان را تأمین می‌نمایند.

فضای کاشت کم‌تر

همان‌طور که در قسمت مزایا ذکر کردیم، برای کاشت هیدروپونیک نیاز به فضای بسیار زیادی نیست و می‌توان این کار را در فضای بسیار کوچکی انجام داد. اما برای کشت خاکی، نیاز به فضای بسیار بیشتری است که باعث سخت‌تر شدن فرآیند می‌گردد.

امکان حمله سریع‌تر آفات و حشرات

در کشت خاکی امکان حمله آفات و حشرات مختلف به خاک گیاه شما بسیار بیشتر است اما سرعت رشد این آفات به مراتب کم‌تر است. اما در سیستم کشت هیدروپونیک، امکان حمله آفات ( در صورت اصولی بسته شدن سیستم) بسیار کم‌تر است.

زمان کمتر برای رشد

زمان رشد در کشت هیدروپونیک نسبت به کشت خاکی بسیار کم‌تر است که همین موضوع به شما کمک می‌کند تا بتوانید میوه‌ها و گیاهان مختلف در زمان بسیار کم‌تری پرورش دهید.

آیا کشت هیدروپونیک بهتر است یا کشت خاکی؟

کشت هیدروپونیک و کشت خاکی دو نوع کشت متفاوت اند که هرکدام از مزایا و معایب برخوردار هستند. اما با توجه به شرایط امروزه جهان و کمبود آب، کشت هیدروپونیک بسیار مورد توجه قرار گرفته است. زیرا می‌تواند با مصرف آب‌ کم‌تر و زمان مصرفی بسیار کم، محصولی بسیار بیشتر را به شما تحویل دهد.

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل هر آنچه که باید درمورد کشت هیدروپونیک بدانید را برایتان توضیح دهید. همچنین در ادامه مقایسه کشت هیدروپونیک با کشت خاکی را به صورت کامل برای شما بیان کردیم و به شما گفتیم که مزایا و معایب این دو روش چیست تا متوجه شوید که کشت خاکی بهتر است یا هیدرپونیک.

در قسمت نظرات به ما بگویید که از کشت خاکی استفاده می‌کنید یا کشت هیدروپونیک؟

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×