ویژگی نشاء خوب چیست و چه عواملی بر آن اثر دارد؟

به نسخه اولیه هر گیاه یا درختچه‌ای نشاء گفته می‌شود. نشاء هر گیاه یا درخت شاکله اصلی آن است و ریشه‌های اصلی گیاه در زمان نشاء کاری ایجاد می‌شود، سپس و بعد از انتقال نشاء به مکان دیگری، این ریشه‌ها میزان اصلی رشد بسیار بیشتری را تجربه خواهند کرد. نشاء کاری بسیار مهم است و نقش قابل توجهی در کاهش علف‌های هرز و بسیاری موارد دیگر ایفا می‌کند که به طور قطع مطلوب شما می‌باشد.

به همین دلیل و برای کمک به شما در ادامه این مقاله قصد داریم به شما بگوییم که نشاء کاری چیست، ویژگی نشاء خوب چیست، چرا باید از نشاء در کشت گلخانه استفاده کرد و نحوه‌ی نگهداری از نشا تا انتقال به مزرعه یا گلخانه چگونه است. پس با تا انتهای مقاله همراه ما باشید تا با تمامی موارد گفته شده به طور کامل آشنا شوید و در این زمینه ابهامی نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: کشت گلخانه ای چیست؟

 

نشا کاری چیست

نشاء کاری چیست؟

قبل از هر چیزی قصد داریم، در مورد این صحبت کنیم که نشاء کاری چیست و شرح مختصری در مورد آن بدهیم تا معنی دقیق این عبارت به درستی درک کنید و در این زمینه با سوالی مواجه نشوید.

در اصطلاح کشاورزی به محلی که نشاء در آن پرورش و رشد می‌یابد، خزانه گفته می‌شود و به انتقال نشاء از خزانه به مزرعه یا گلخانه نشاء کاری می‌گویند. در هنگام نشاء کاری، نشاء مورد نظر باید به آرامی از خزانه کنده شود، علف‌های هرز احتمالی از کنارش کنده شود و سپس به مزرعه یا گلخانه موردنظر انتقال یابد تا به طور دقیق و درست در آن‌جا کاشته شود. برای آشنایی کامل با نحوه تولید و پرورش نشاء گلخانه ای به مقاله صفر تا صد تولید نشاء مراجعه کنید.

چرا باید از نشاء کاری استفاده کرد؟

در قسمت قبل در مورد اینکه نشاء کاری چیست، به طور کامل و دقیق صحبت کردیم و موارد مربوط به آن را برای شما شرح دادیم تا به آگاهی کامل در این زمینه برسید. اما در این قسمت در مورد این حرف بزنیم که چرا باید از نشاء کاری استفاده کرد و دلیل‌های مهم مربوط به آن چیست؟

در هنگام نشاء کاری گیاه با سرعت کم‌تری رشد می‌کند و این فرآیند به طور معمول بین دو تا چهار است. در این مدت گیاه فرصت دارد که مواد مغذی بیشتری جذب کند و همچنین این کندی باعث می‌گردد که علف‌های هرز بسیار کم‌تری در اطراف گیاه شما ایجاد شود که به کاهش هزینه‌های شما کمک شایانی می‌کند و بسیار مطلوب می‌باشد. همچنین استفاده نشاء کاری کمک می‌کند که تا هنگام تشکیل ریشه‌های اصلی گیاه یا درختچه، آن را از گزند حیوانات زیرخاکی مانند موش کور و مانند آن‌ها در امان نگه‌دارید. اگر از همان ابتدا و قبل از تشکیل ریشه‌های گیاه، از کشت مستقیم استفاده کنید، امکان خورده شدن ریشه‌های گیاه در ابتدای کار بسیار محتمل و زیاد است.

ویژگی نشاء خوب چیست؟

بعد از اینکه متوجه‌ شدید که نشاء کاری چیست و چرا باید نشاء کاری کرد، نوبت آن است که با ویژگی های نشاء خوب آشنا شوید و بدانید که در هنگام خرید باید چه نشاء هایی را خریداری نمایید. برای اطلاع شما در این قسمت و با استفاده از مثال‌هایی این موضوع را برای شما شرح می‌دهیم. در این قسمت ما گوجه‌فرنگی و پیاز را به عنوان مثال استفاده می‌کنیم.

ویژگی نشا گوجه فرنگی

ویژگی یک نشاء خوب گوجه‌ فرنگی

 • بذر کاشته شده نشاء باید دارای گواهی باشد

یکی از مواردی که در هنگام خرید نشاء باید به آن کاملا دقت کنید، این است که بذر نشاء حتما باید دارای گواهی باشد. گواهی بذر خیال شما را نسبت به اطمینان و کیفیت بذر گوجه‌فرنگی راحت می‌نماید.

 • حداقل سن نشاء باید بین ۵ تا ۷ هفته باشد

نکته‌ی دومی که باید به آن دقت کافی را داشته باشید، سن نشاء گوجه‌فرنگی شما است. دقت کنید که این مورد نباید کم‌تر از پنج هفته باشد و بیشتر از هفت هفتگی نیز برای کاشت مستقیم مناسب نیست.

 • ارتفاع نشاء باید حداکثر بیست سانتی‌متر باشد

حداکثر ارتفاع نشاء باید به میزان بیست سانتی‌متر باشد تا در هنگام کشت مستقیم شما را با مشکل خاصی رو‌به‌رو نکند.

 • نشاء شما نباید رشد علفی داشته باشد

نشاء گوجه‌فرنگی شما نباید به هیچ‌عنوان رشد علفی داشته باشد، چون در هنگام کشت مستقیم شما را با مشکل رو‌به‌رو می‌نماید.

 • در نشاء گوجه‌فرنگی آفت زدگی باید صفر باشد

آفت زدگی نشاء گوجه‌فرنگی باید صفر باشد، وگرنه در ادامه کار باعث خرابی محصول گوجه‌فرنگی شما می‌گردد که اصلا مطلوب شما نمی‌باشد.

 • نسبت ساقه‌ها به ریشه نشاء بیشتر از سه برابر باشد

در هنگام خرید نشاء گوجه‌فرنگی دقت کنید که نسبت ساقه‌ها به ریشه نشاء گوجه‌فرنگی باید بیش‌تر از سه برابر باشد تا برای شما در کاشت مستقیم مفید و مثمر به ثمر باشد.

 • حداقل نود درصد سلول‌های سینی نشاء شما سبز باشند

به طور معمول نشاء‌ها در سینی پرورش داده می‌شوند. در هنگام خرید دقت نمایید که حتما نود درصد سلول‌های سینی نشاء شما به طور کامل و دقیق پر شده باشد.

 • شکستگی، خمیدگی و پیچیدگی در ساقه‌های نشاء گوجه‌فرنگی نباشد

هنگامی که نشاء خودتان را خریداری می‌کنید، دقت کنید که به هیچ‌وجه نشاء دارای شکستگی، خمیدگی و یا پیچدگی در ساقه‌هایش نباشد.

 • نشاء گوجه‌فرنگی شما علائم کمبود غذایی نداشته باشد

در هنگام انتخاب نشاء گوجه‌فرنگی دقت کنید که علائم کمبود غذایی در نشاء شما موجود نباشد.

ویژگی یک نشاء خوب پیاز

 • تمام نشاء‌های تولید باید از یک رقم باشند
 • سن نشاء باید بین ۶ تا ۹ هفته باشد
 • ارتفاع نشاء باید بین ۱۲ تا ۱۵ سانتی‌متر باشد
 • آفت زدگی نداشته باشد
 • تعداد برگ اصلی بین ۳ تا ۵ عدد باشد
 • نشاء باید دارای قطر ایده‌آل ۳.۷ میلی‌متر باشد
 • علائم کمبود غذایی نباید وجود داشته باشد
 • ریشه‌های سالم باشند

موارد گفته شده برای این دو محصول تا حد زیادی قابل تعمیم به محصولات صیفی دیگر نیز هست و می‌توانید تا حد زیادی از آن‌ها برای دیگر محصولات این دسته نیز استفاده نمایید و مشکل یا محدودیت خاصی نداشته باشید.

نحوه‌ی صحیح نگهداری از نشا تا انتقال به مزرعه یا گلخانه چگونه است؟

بعد از اینکه نشاء خودتان را خریداری کردید، نوبت آن است که آن را به سمت مزرعه یا گلخانه خودتان منتقل نمایید. در این بخش قصد داریم در مورد نکات و موارد مربوط نحوه‌ی صحیح نگهداری از نشا تا انتقال به مزرعه یا گلخانه صحبت کنیم و این موارد را به طور کامل برای شما شرح دهیم.

نکات و موارد لازم برای انتقال نشاء با استفاده از ماشین

در هنگام انتقال نشاء با ماشین باید به این نکات توجه لازم را داشته باشید و آن را کاملا رعایت نمایید.

• کف کامیون یا خودرو را با عایق بپوشانید
در هنگام انتقال نشاء با استفاده از خودرو یا کامیون، حتما کف آن را با استفاده از عایق بپوشانید.

• در زیر جعبه‌های نشاء از صفحات مشبک چوبی استفاده کنید
استفاده از صفحات چوبی مشبک در زیر جعبه‌های نشاء به شما کمک می‌کند تا بتوانید تهویه مناسب برای نشاء خودتان را فراهم نمایید.

• جعبه‌های نشاء را به صورتی قرار دهید که تکان شدید نخورند
کامیون‌ها در هنگام حرکت، تکان‌های بسیاری دارند که برای نشاء و سلامت آن خطرناک است. بنابراین شما باید جعبه‌های نشاء خودتان را به نحوی بچینید که از تکان‌ها شدید در امان باشند تا سالم به مزرعه یا گلخانه برسند.

• روی جعبه‌های نشاء را با گونی نخی بپوشانید
در هنگام جا‌به‌جایی حتما روی جعبه‌های نشاء را با استفاده از گونی نخی بپوشانید و بر روی این گونی نیز پارچه‌ای دیگر بیندازید تا جعبه‌های شما از وزش باد و نور مستقیم خورشید در امان باشند.

قبل از کاشت مستقیم، دقت کنید که زمین شما باید آماده باشند و خاک بسته به نشاء کنده شده باشد. اگر برای کاشت نشاء از دست استفاده می‌نمایید، حتما خطوط راهنما برای خودتان و افرادی که به شما کمک می‌کنند، ایجاد نمایید تا در هنگام کاشت مستقیم گیج نشوید.

برای کاشت محصول از نشاء استفاده نمایید

استفاده از نشاء می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید از رشد اولیه گیاه خودتان اطمینان کامل را حاصل نمایید. همچنین استفاده از نشاء به کاهش رشد علف‌های هرز در کنار محصول شما کمک شایانی می‌نماید که باعث کاهش هزینه‌های مربوط به علف‌کش باغ برای شما می‌گردد. به همین دلیل استفاده از نشاء را به شما توصیه می‌نماییم.

در این مقاله به شما گفتیم که نشاء کاری چیست، چرا باید از نشاء کاری استفاده نمود، ویژگی‌ یک نشاء خوب گوجه فرنگی و پیاز چیست و نحوه‌ی صحیح نگهداری از نشا تا انتقال به مزرعه یا گلخانه چگونه است تا در این موارد به آگاهی کامل و جامع برسید و ابهامات احتمالی شما رفع گردد.

در قسمت نظرات به ما بگویید که از چه نوع نشاء استفاده می‌کنید و از چه طریق آن را تهیه می‌نمایید؟

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×