علت رنگ کردن تنه درختان چیست؟

به طور قطع شما نیز در سطح شهر خودتان و یا در هنگام سفر به شهری دیگر با تنه‌ی درختانی رو‌به‌رو شده‌اید که رنگ شده‌اند و دارای رنگ‌ سفید هستند. رنگ کردن تنه درختان کاری بسیار مرسوم است که سال‌های طولانی و به صورت نسل به نسل در حال انجام می‌باشد. به طور قطع این سوال در ذهن شما نقش بسته است که چرا باید تنه درختان رنگ شود و علت رنگ کردن تنه درختان چیست؟

برای ثبت آگهی رایگان کلیک کنید 

در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم و به شما بگوییم که علت رنگ کردن تنه درختان چیست، رنگ کردن آن‌ها برای درخت و رشد آن چه فوایدی دارد و چگونه می‌توانید این کار را به خوبی انجام دهید تا با این موارد به طور کامل آشنا شوید و ابهام‌های احتمالی شما در این زمینه به طور کلی از بین برود. پس با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا با این موضوعات به طور دقیق و کامل آشنا شوید.

 

• جلوگیری از شکاف در تنه درختان

یکی از مهم‌ترین عللی که باعث می‌شود تا تنه درختان رنگ آمیزی شوند، جلوگیری از ایجاد شکاف در پوست تنه درختان است که باعث آسیب به درخت شما و ضررهای مالی هنگفتی برای شما گردد که اصلا مطلوب شما نیست.

• جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌های مضر

دومین علت رنگ آمیزی تنه درختان، جلوگیری از رشد باکتری‌ها و قارچ‌های مضر برای تنه درخت و خود آن است. این قارچ‌ها و باکتری‌های می‌تواند به مرور باعث از بین رفتن تنه و سپس ریشه آن گردند.

• جلوگیری از پوسته پوسته شدن

تنه درختان به علل مختلف بیرونی پوسته پوسته می‌شوند و از بین می‌روند. رنگ کردن تنه درختان می‌تواند به خوبی از این پوسته پوسته شدن جلوگیری کند و از پوسته تنه درخت در برابر عوامل بیرونی به خوبی محافظت نماید.

• جلوگیری از گرمایش بیش از حد درخت

در طول روز نور خورشید به طور مداوم به سطح پوست تنه درختان می‌تابد که این موضوع می‌تواند باعث گرمایش بیش از حد تنه و خود درخت گردد که برای درخت مفید نمی‌باشد. رنگ آمیزی تنه درختان می‌تواند به خوبی میزان مناسبی از نور خورشید را منعکس کند و از گرمایش بیش از حد درخت جلوگیری نماید.

• محافظت در برابر حشرات چوبخوار

حشرات چوبخوار، چوب تنه درخت را می‌خورند و باعث از بین رفتن تدریجی آن‌ها می‌گردند. برای محافظت درخت در برابر حشرات چوبخوار، باید آن‌ها به خوبی رنگ کرد.

• جلوگیری از خزه بستن تنه درختان

یکی از اتفاقاتی که می‌تواند به تنه درخت و خود آن آسیب جدی را وارد کند، خزه بستن تنه آن‌ها است که رنگ کردن تنه درختان می‌تواند به طور دقیق از این اتفاق جلوگیری کند و تنه را از آسیب‌های احتمالی مرتبط با آن مصون نگه دارد.

• جلوگیری از حرکت حشرات و حلزون

حلزون‌ها و حشرات در صورت حرکت بر روی تنه درختان، امکان رسیدن به برگ درختان را دارند که آن‌ها را می‌خورند و به درختان آسیب جدی وارد می‌کنند. رنگ کردن تنه درختان به طور کامل از حرکت حلزون‌ها و حشرات بر روی تنه جلوگیری می‌کنند و از برگ‌ها درخت محافظت می‌نمایند.

این موارد تنها قسمتی از علل رنگ کردن تنه درختان است که سعی کردیم، آن‌ها را به شما معرفی نماییم و به طور مختصر این موارد را شرح دهیم. اما در قسمت بعد قصد داریم در مورد چگونگی انجام این کار صحبت کنیم.

چگونه رنگ کردن تنه درختان را انجام دهید؟

بعد از بیان اینکه چرا باید تنه درختان را رنگ کرد، می‌خواهیم، به این موضوع بپردازیم که شما چگونه می‌توانید رنگ کردن تنه درختان را به خوبی انجام دهید. برای آشنایی کامل با ما تا انتهای این بخش همراه باشید.

رنگ‌های زیادی برای رنگ آمیزی درختان وجود دارد که بهترین نمونه آن‌ها، رنگ لاتکس بر پایه آب است که از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

 •  گام اول: میزان رنگ مورد نظر خودتان را با آب مخلوط کنید
  در قدم اول باید در ابتدا میزان رنگ مورد نیاز برای رنگ کردن تنه درخت را مشخص کنید و آن را با مقدار آب مناسب مخلوط کنید.
 • گام دوم: رنگ آمیزی را شروع کنید
  پس از اینکه رنگ و آب را مخلوط کردید، نوبت آن است که قلمویی را بردارید و رنگ آمیزی تنه درخت را از دو سانتی‌متر زیر خاک تا شصت سانتی‌متر بالای آن انجام دهید.
  زمان مناسب رنگ کردن تنه درخت چه موقعی است؟

رنگ کردن تنه درختان را در مواقع مختلف می‌توان انجام داد، اما اگر این کار را در زمان مناسب خودش انجام دهید، می‌توانید بازده و نتیجه بسیار بهتری دریافت کنید. بهترین زمان برای رنگ کردن تنه درختان اواخر پاییز است، زیرا می‌تواند باعث حمله بسیار کم‌تر آفات به درخت و بسیاری فواید دیگر گردد.

همچنین رنگ کردن می‌تواند جایگزین مناسب برای مقدار زیادی از سم‌پاشی باشد و ریسک‌های مربوط به آن را به طور کلی از بین ببرد.

تنه درختان خودتان را رنگ آمیزی کنید

رنگ کردن تنه درختان می‌تواند باعث کاهش بسیار محسوس احتمال حملات حشرات و آفات به درخت و محافظت ویژه از تنه درخت گردد که باعث افزایش ماندگاری درخت و میزان بازدهی آن می‌گردد. همچنین وجود رنگ بر روی تنه درختان می‌تواند احتمال ایجاد تنش‌های گرمایی برای درخت مورد نظر شما را به طور کلی از بین ببرد.

در این مقاله سعی کردیم به این بپردازیم که علت رنگ کردن تنه درختان چیست، چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید و بهترین زمان برای رنگ کردن تنه درختان چه موقعی است تا به طور کامل با این موارد آشنا شوید و ابهامی در این زمینه خاص نداشته باشید. در قسمت نظرات به ما بگویید که آیا از رنگ کردن تنه درختان استفاده می‌کنید یا خیر؟

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×