کشت پاییزه در جنوب ایران

محصولات کشت پاییزه در جنوب کدام ها هستند؟

 محصولات کشت پاییزه در جنوب کشور

فصل پاییز یکی از فصول اصلی در کشاورزی جنوب کشور است، زیرا آب و هوای این مناطق در پاییز معتدل و بهاری بوده و برای کشت بسیاری از محصولات مناسب است. اما قبل از کشت پاییزه در جنوب کشور باید از شرایط کشت پاییزه در جنوب مانند شهرهای اندیمشک، دزفول خوزستان، بم، جیرفت کرمان و حاجی آباد هرمزگان آگاه باشید و بدانید که محصولات باغی استان خوزستان، کرمان و هرمزگان در فصل پاییز چه سبزیجات و صیفیجاتی هستند. در این مقاله از سایت میوه نیک سعی داریم در مورد این موارد صحبت کنیم و آن‌ها را به صورت مفید و جامع به شما آموزش دهیم. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

اگر شما هم باغدار یا کشاورزی هستید، میتوانید برای فروش محصولات خود وارد پنل ثبت آگهی رایگان شوید و در دسته بندی های مختلف حرفه و محصول خود را تبلیغ کنید.

شرایط کشت پاییزه در جنوب چگونه است؟

قبل از هر چیزی باید با شرایط کشت پاییزه در جنوب و شهرهای مختلف آن آشنا شوید تا بدانید که چه زمانی و تحت چه شرایطی می‌توانید محصول باغی یا گیاه خودتان را بکارید و چه موقعی باید آن را برداشت نمایید تا ثمره خوبی به شما بدهد و برای شما سود داشته باشد.

شرایط کشت پاییزه در خوزستان

به طور معمول کشت پاییزه در خوزستان از اوایل آبان شروع می‌شود و در اواسط آذر پایان می‌یابد. زمان برداشت محصول کشت پاییزه خوزستان معمولا در اواخر بهمن تا اواسط اسفندماه می‌باشد، زیرا بعد از این تاریخ هوا رو به گرمی زیادی می‌رود و امکان خراب شدن محصولات باغی وجود دارد.

شرایط کشت پاییزه در استان هرمزگان

یکی از استان‌هایی که بیشترین کشت پاییزه جنوب کشور را دارد، استان هرمزگان است. معمولا محصولات این استان نهایتا تا اوایل مهرماه کاشته می‌شوند و تا اواسط دی ماه برداشت آن‌ها به طور کامل صورت می‌گیرد.

شرایط کشت پاییزه در استان کرمان

کشت پاییزه در مناطق جنوبی استان کرمان بیشتر در مناطقی نظیر بم و جیرفت صورت می‌گیرد، زیرا آب و هوای این مناطق در فصل پاییز و زمستان معتدل تر از بقیه نقاط این استان می‌باشد. این کشت به طور معمول از اوایل آبان تا اواخر آن صورت می‌گیرد و نهایتا تا اواخر دی ماه برداشت انجام می‌شود.

محصولات کشاورزی کشت پاییزه جنوب

بعد از اینکه با شرایط کشت پاییزه استان‌های جنوبی و زمان‌بندی آن آشنا شدید، لازم است که بدانید برای کشت پاییزه جنوب چه محصولاتی را می‌توانید درزمین و باغ خودتان به کارید.

عمده محصولات کشاورزی استان خوزستان در فصل پاییز

استان خوزستان در فصل پاییز محصولات زیادی کشت می‌شود که در این قسمت به معرفی برخی از مهم‌ترین موارد آن می‌پردازیم و به شما می‌گوییم که با اهمیت‌ترین محصولات کشاورزی اهواز، شوش، آبادان و باقی شهرهای این استان چه مواردی است.

کاشت چغندرقند در خوزستان

چغندرقند یکی از محصولات کشاورزی استان خوزستان در فصل پاییز است که بیشتر در شهر شوش و اطراف آن کشت و پرورش داده می‌شود، زیرا در اطراف این شهر کارخانه‌های مهم تولید شکر مانند قند و شکر هفت تپه وجود دارد.

کاشت خیار در خوزستان

خیار یکی از محصولات باغی استان خوزستان است که در فصل پاییز کاشته و در فصل زمستان برداشت و به بازار مصرفی عرضه می‌گردد.

کاشت بادمجان در خوزستان

بادمجان و به طور کلی صیفی‌جات در استان خوزستان و به ویژه در اطراف شهر آبادان به وفور در فصل پاییز کاشته می‌شود تا با برداشت زمستانه، بتوان آن‌ها را به بازار مصرفی روانه کرد.

کاشت ماش در خوزستان

ماش یکی از حبوبات پر مصرف در سبد ایراینیان است، در فصل پاییز در اروندکنار کاشته می‌گردد. ماش خوزستان از کیفیت بالایی برخوردار است و به خوبی می‌تواند نیاز بازار در فصل زمستان را برطرف نماید.

عمده محصولات کشاورزی کرمان در فصل پاییز

استان کرمان دارای شهرهایی مانند جیرفت و بم است که محصولات کشاورزی بسیاری را در فصل زمستان روانه بازار می‌کنند. این محصولات به طور عمده در اوایل فصل پاییز کاشته می‌شوند و از اواخر آذرماه برداشت می‌شوند. در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین محصولات پاییزی این استان می‌پردازیم و آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

کاشت  گوجه‌فرنگی در کرمان

گوجه فرنگی جیرفت یکی از محصولات باغی و گلخانه ای این استان است که سطح زیر کشت بسیاری را به خودش اختصاص داده است. گوجه‌فرنگی‌های جیرفت در فصل زمستان کمبود گوجه‌فرنگی را از بین می‌برند و باعث اعتدال قیمت آن نیز می‌شوند.

کاشت پرتقال در کرمان

یکی از باکیفیت‌ترین پرتقال‌های ایران، متعلق به جیرفت و بم است که در فصل پاییز کاشته می‌شود و تا آخر زمستان برداشت می‌گردد. این پرتقال‌ها معمولا در فصل بهار به بازار عرضه می‌شود تا بتواند نیاز پرتقال بازار به طور کلی برطرف نماید و محدودیتی در این زمینه برای مردم و بازاریان به وجود نیاید.

کاشت گندم در کرمان

گندم نیز یکی از عمده‌ترین محصولات کشاورزی جیرفت در فصل پاییز است. سطح زیر کشت گندم جیرفت در فصل پاییز بیش از 14 تن است که می‌تواند تا حدود زیادی نیاز بازار را برطرف نماید. گندم جیرفت برخلاف دیگر محصولات این شهرستان و جنوب کرمان در اواخر فصل پاییز کاشته می‌شود و در اردیبهشت ماه برداشت می‌گردد.

عمده محصولات کشاورزی هرمزگان در فصل پاییز

عمده کشاورزی این منطقه در فصل پاییز صورت می‌گیرد، زیرا اکثر محصولات توانایی تحمل میزان گرمای هرمزگان در اواسط فصل بهار و تابستان را ندارند. با ما همراه باشید تا با اهمیت‌ترین محصولات این استان را به شما معرفی کنیم.

کاشت پیاز در هرمزگان

به طور کلی صیفی‌جاتی نظیر پیاز، گوجه‌فرنگی و خیار در استان‌هایی نظیر هرمزگان میزان کاشت بسیاری دارد و هرساله میزان نیاز بازار در فصل زمستان را به طول کامل برطرف می‌نماید.

کاشت کدو آجیلی در هرمزگان

یکی از محصولات منحصر به فرد باغی استان هرمزگان در فصل پاییز، کدو آجیلی است. این محصول در اواسط شهریور کاشته می‌شود و تا اواخر آذرماه برداشت می‌گردد.

محصولات مناسب کشت پاییزه را به طور کامل بشناسید

مردم ساکن در استان‌های جنوبی ایران به دلیل آب و هوای گرم و خشک یا گرم و مرطوب این مناطق، بیشتر در فصل پاییز کشاورزی خودشان را انجام می‌دهند. این مورد از جهات زیادی برای کشور نیز به صرفه است، زیرا به رفع محدودیت بازار مصرفی صیفی‌جات‌ها مانند خیار، پیاز، گوجه‌فرنگی، مرکبانی نظیر پرتقال و بسیاری محصولات دیگر کمک می‌کند که منجر به تعادل بازار مصرفی می‌گردد.

در این مقاله سعی کردیم برای آشنایی بیشتر با کشت پاییزه در جنوب کشور، شرایط زمانی کشت و برداشت در استان‌های مختلف را برای شما بیان کنیم و بگوییم که در هر استان چه محصولی جهت کشت پاییزه مناسب‌تر است.

در قسمت نظرات به ما بگویید که در فصل پاییز چه محصولی را می‌کارید؟

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید