مراحل آزمایش خاک کشاورزی

خاک زمین کشاورزی باید دارای مقادیری مناسب از مواد معدنی باشد تا بتواند به گیاه در رشد کمک کند و مواد غذایی موردنیاز آن را تامین نماید. به علت کاشت تجمیعی گیاهان مختلف در زمین‌های کشاورزی و برداشت گیاهان به صورت کلی از زمین، به طور طبیعی مقدار بسیار زیادی از خاک و مواد معدنی آن به همراه گیاهان از زمین به شهری دیگر برده می‌شود که باعث فقر غذایی خاک می‌گردد. با توجه به این مورد لازم است که قبل از کاشت دوباره، آنالیز خاک کشاورزی یا آزمایش خاک کشاورزی صورت بگیرد تا بتوان مشخص کرد که چه میزان کود و از چه نوعی باید به خاک اضافه کرد.

در این مقاله سعی داریم در مورد این صحبت کنیم، آزمایش خاک کشاورزی چیست و فرآیند نمونه برداری از خاک چیست تا در این زمینه هیچگونه ابهامی نداشته باشید و بتوانید با آگاهی کامل و به کمک متخصصان زمین کشاورزی خودتان را آزمایش کنید و میزان کود موردنیاز را به آن اضافه نمایید. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا این موارد را بشناسید.

قبل از آنکه درمورد نمونه برداری و آنالیز خاک زمین کشاورزی بخونید، پیشنهاد میکنیم برای آشنایی با مباحث خاک های کشاورزی حتما مقاله آشنایی با بافت خاک و نحوه اصلاح خاک های سنگین و شور را مطالعه کنید.

آنالیز خاک کشاورزی چیست و چرا باید این کار را انجام داد؟

قبل از هرچیز دیگری لازم است که با مفهوم و دقیق آزمایش خاک آشنا بشید و بدانید به طور دقیق به چه چیزی آزمایش خاک کشاورزی گفته می‌شود. آنالیز خاک کشاورزی به طور دقیق یعنی شما مشخص کنید که خاک زمین کشاورزی شما چه کمبود‌هایی از نظر مواد مغذی و معدنی دارد تا بتوانید براساس این آزمایش و تفسیر آن نوع کود مورد نیاز خاک و مقدار آن را به طور صحیح مشخص نمایید.

برخی از افراد بدون استفاده از آزمایش خاک کشاورزی اقدام به اضافه کردن کود کشاورزی می‌کنند که این کار قدری ریسک برانگیز است، زیرا اگر مقدار برخی از مواد معدنی و مغذی خاک شما از حد مجاز بالاتر برود، امکان از بین رفتن گیاه یا در اصطلاح سوختن آن می‌گردد که باعث از بین رفتن زحمات شما و به بار آوردن هزینه‌های هنگفت می‌گردد.
به همین دلیل لازم است که حتما آزمایش خاک زمین کشاورزی خودتان را به همراه یک متخصص انجام دهید و با استفاده از روش تفسیری که در این مقاله گفته می‌شود، آن را به درستی تحلیل نمایید.

چه پارامترهایی را باید در آزمایش خاک کشاورزی بررسی کرد؟

بعد از اینکه متوجه شدید که آزمایش خاک کشاورزی چیست و چرا باید این کار را انجام داد، نوبت آن است که با پارامترهای آنالیز خاک کشاورزی آشنا شوید تا بدانید که باید در هنگام این آزمایش چه مواردی را بررسی کنید.

پارامترهای مورد بررسی در آنالیز خاک کشاورزی را نمی‌توان به طور کلی بیان نمود و گفت که برای هر نوع گیاه باید این پارامترها بررسی گردد. این پارامترها به نوع گیاه و خاک کشاورزی بستگی دارد و با توجه به آن‌ها متغییر است. اما ما در این مقاله چند مورد مشترک بین همه‌ی این پارامترها را برای شما بیان می‌کنیم تا لااقل آن‌ها را بشناسید و آشنایی نسبت به آن‌ها داشته باشید.

  • بررسی pH خاک کشاورزی

pH خاک کشاورزی نشان‌دهنده‌ی میزان قلیایی یا اسیدی بودن خاک است و اثر بسیار زیادی بر روی رشد و نمو گیاه دارد. در جدول زیر در محدوده‌ی pH های مختلف اسیدی یا بازی بودن را به شما نمایش داده‌ایم و گفته‌ایم که خاک به چه ماده مغذی نیاز دارد.

  • درصد موارد آلی

مواد آلی در واقع از بقایای جانوران و گیاهانی که قبلا در این خاک زندگی کرده‌اند، باقی مانده است. مواد آلی برای رشد گیاه بسیار مهم است و باید به طور دقیق درصد آن‌ها در خاک کشاورزی مورد بررسی قرار بگیرد، زیرا اغلب‌های زمین‌های کشاورزی ایران به جز مناطق ساحلی دریای خزر از دارای کمبود زیادی در این زمینه هستند.

  • بافت خاک زمین کشاورزی

بافت خاک زمین کشاورزی در میزان آبیاری و ظرفیت نگهداری آب اثرگذار است. به طور کلی ما دارای چهار نوع بافت خام هستیم، نوع اول، بافت خاک شنی است که دارای ذرات درشتی است و ظرفیت کمی برای نگهداری آب دارد. نوع دوم، بافت خاک رسی است که از ذرات ریزی تشکیل شده است و از ظرفیت نگهداری بالایی برای آب برخوردار است. بین این دو خاک شما می‌توانید بافت خاکی سیلت را مشاهده کنید که اندازه ذرات و ظرفیت نگهداری آن‌ها مابین دو بافت قبلی قرار دارد.
نوع چهارم، بافت خاک کشاورزی لومی است که ترکیبی از بافت خاکی شنی و رسی است و برای رشد گیاهان بهترین گزینه ممکن است. زیرا اغلب خاک‌های ایران از نوع رسی هستند.

  • هدایت الکتریکی خاک زمین کشاورزی

هدایت الکتریکی زمین کشاورز یا EC بر روی رشد و نمو گیاهان بسیار اثرگذار است و می‌تواند اثر مستقیم بر روی این مورد داشته باشد. اگر هدایت الکتریکی خاک زمین کشاورزی بین عدد دو تا چهار دسی زیمنس باشد، باعث کندی رشد گیاهان حساس به شوری می‌گردد و اگر این مقدار بین عدد چهار تا هشت اکثر گیاهان نمی‌تواند رشد خوبی داشته باشند.
مقدار این عدد اگر بین هشت تا شانزده قرار بگیرد، تنها و تنها گیاهانی می‌توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند که نسبت به شوری مقاوم هستند. بنابراین لازم است نسبت به هدایت الکتریکی خاک زمین کشاورزی حساس باشید و آن را در هنگام آزمایش خاک زمین کشاورزی مورد بررسی قرار دهید.

برای نمونه برداری از خاک زمین کشاورزی چه فرآیندی را باید طی کرد؟

برای انجام آزمایش خاک کشاورزی نیاز دارید که نسبت به فرآیند نمونه‌برداری از خاک، بهترین زمان انجام آن و تعداد دفعات این کار به خوبی آگاه باشید. با ما در این قسمت همراه باشید تا تمامی این موارد را به صورت مختصر و مفید برای شما بیان نماییم.

بهترین زمان برای نمونه برداری چه موقعی است؟

برای انجام نمونه‌برداری خاک زمین کشاورزی، بهترین زمان ممکن پاییز یا زمستان است. زیرا در این زمان میزان فعالیت خاک بسیار کم‌تر است و امکان زیر و رو کردن خاک به خوبی وجود دارد. همچنین شما امکان دارید تا با کوددهی پاییزه خاک را برای کاشت در این زمان یا بهار بهتر آماده کنید و بازده بسیار بیشتری بدست بیاورید.

آزمایش خاک کشاورزی را چند بار باید انجام داد؟

آناالیز خاک کشاورزی برای چمن‌ها و درختانی چندساله، باید قبل از کاشت آن‌ها صورت بگیرد تا از وجود مواد معدنی و آلی در خاک اطمینان حاصل شود. اما به طور کلی بهتر است که هر دو یا سه سال یکبار آزمایش خاک کشاورزی انجام شود تا کمبودهای موجود به طور دقیق شناسایی گردند.

چه وسایلی برای نمونه‌برداری از خاک لازم است؟

برای نمونه‌برداری از خاک لازم است که حتما وسایل زیر را داشته باشید و بدون استفاده از آن‌ها امکان انجام این کار را به هیچ عنوان نخواهید داشت.

• مته نمونه‌برداری چرخشی زمین کشاورزی
مته نمونه برداری چرخشی برای برداشتن نمونه خاک استفاده می‌گردد. اگر این مته را در دسترس ندارید، می‌توانید از بیلچه یا بیل با دسته‌ ضد زنگ استفاده کنید و کار خودتان را به خوبی انجام دهید.

• پاکت نمونه برداری خاک زمین کشاورزی
بعد از برداشتن نمونه خاک زمین کشاورزی لازم است که آن را در پاکت نمونه‌برداری بریزید تا بتوانید آن را آنالیز کنید.

• برچسب بزرگ
برای آنالیز خاک لازم است که نمونه شما به آزمایشگاه خاک رود که باید برای شناسایی آن علامت قرار بدهید. برجسب بزرگ قابل نوشتن می‌تواند به خوبی این امکان را به شما بدهد و در آزمایشگاه به اپراتور کمک کند تا بتواند خاک شما را از بقیه خاک‌ کشاورزی تمییز دهد.

چگونه می‌توان از خاک کشاورزی نمونه برداری کرد؟

برای نمونه برداری از خاک، باید با استفاده از مته یا بیلچه مقدار 400 گرم از خاک زمین کشاورزی را بردارید و در داخل پاکت نمونه‌برداری قرار دهید و این پاکت باید داخل پاکتی دیگر قرار بگیرد. سپس باید برچسب بزرگ را بر روی پاکت قرار دهید و بر روی آن اطلاعاتی نظیر محل نمونه برداری، نام کشاورز و نوع محصول یعنی گیاه یا درخت خودتان را با خط خوانا و به صورت شفاف بنویسید. سپس باید این پاکت به آزمایشگاه خاک تحویل دهید تا آنالیز خاک زمین کشاورزی شما را انجام دهد. و نتایج را به شما در سریع‌ترین زمان ممکن به شما تحویل دهید.

بیشتر بخوانید: روش های نمونه برداری از خاک 

محل نمونه برداری خاک باید به چه صورتی باشد؟

نکته‌ای که در هنگام نمونه برداری خاک باید به آن توجه زیادی داشته باشید، این است که خاک محل نمونه‌برداری شما باید یکنواخت باشد و کم یا زیادی از یک نوع بافت خاک نداشته باشد. زیرا باعث ایجاد خطا در هنگام انجام آزمایش خاک می‌گردد، انحراف نتایج را به بار می‌آورد و می‌تواند در آینده به زمین کشاورزی شما آسیب جدی وارد نماید.

مسیر نمونه برداری خاک باید به چه صورتی باشد؟

مسیر نمونه برداری خاک زمین کشاورزی شما باید به شکل W باشد و از درب ورودی و خروجی زمین فاصل مناسبی داشته باشد و همچنین این خاک را از کنار پرچین ‌ها برندارید که می‌تواند در نتایج آنالیز خاک اثرگذار باشد. در هنگام نمونه‌برداری حتما دقت کنید که در خاک نمونه شما ساقه یا برگ گیاهان نباشد. همچنین از تمیزی وسایل نمونه برداری اطمینان حاصل نمایید و بلافاصله بعد از کوددهی نمونه برداری را به هیچ عنوان انجام ندهید.

خاک زمین کشاورزی خودتان را آزمایش کنید

آزمایش زمین کشاورزی بسیار کمک کننده است و می‌تواند به شما نشان دهد که خاک زمین کشاورزی شما به طور دقیق چه کمبودهایی دارد. اگر بخواهید بدون آزمایش کوددهی را انجام دهید، امکان دارد که گیاهان یا درختان شما در اصطلاح کشاورزی بسوزند که باعث ضرردهی مالی و زمانی شما می‌گردد و به شما آسیب جدی وارد می‌نماید.
به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم در مورد این که آنالیز خاک کشاورزی چیست و چرا باید از آن استفاده کرد و چه پارامترهایی دارد و اینکه فرآیند نمونه برداری خاک به چه صورتی است به طور مختصر و مفید صحبت کنیم تا ابهامات شما در این زمینه را به طور کلی پاسخ دهیم و به آگاهی شما بیفزاییم. در قسمت نظرات به ما بگویید که هر چند وقت یکبار آزمایش خاک زمین کشاورزی خودتان را انجام می‌دهید؟

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید