نحوه کاشت بذر گوجه فرنگی در آپارتمان

کاشت بذر گوجه فرنگی در آپارتمان

امروزه توجه به گیاهان بیش از دهه های گذشته در جامعه مشاهده می شود. زندگی شهری با ایجاد ظاهری نه چندان زیبا برای شهر و آپارتمان های ما، نیاز افراد به در تماس بودن با گیاهان را بیشتر کرده است. کاشت گیاهان در آپارتمان و باغچه ها یکی از راه های رفع این نیاز است. گوجه فرنگی با وجود برگ های معطر و میوه ای پر مصرف یکی از محبوب ترین گیاهان برای کاشت در باغچه یا گلدان های کوچک خانه های آپارتمانی می باشد. کاشت بذر گوجه فرنگی بسیار آسان بوده و نیاز به امکانات غیر معمول ندارد.

 

کاشت بذر گوجه فرنگی در باغچه

گوجه فرنگی از جمله سبزیجات فصل گرما محسوب می شود. بنابراین بهتر است برای کاشت این گیاه در باغچه یا مزرعه ی خود به دمای هوا توجه داشته باشید.

 • آماده سازی خاک

برای اینکه خاک اصطلاحا متخلخل شود در ابتدا باید ساختار لایه ی سطحی آن را با چنگ یا چنگال به هم بریزید تا توده های بزرگ از هم جدا شده و موادی مانند سنگ، چوب و تکه های بزرگ را از خاک خارج کنید. در این مرحله می توانید به خاک باغچه کود یا مواد آلی اضافه کنید. در ادامه، در خاک توسط ابزاری که در دسترس شماست ردیف های کشت را ایجاد کنید.

 • عمق کاشت 

عمق کاشت، بسته به رقم گوجه فرنگی؛ اندازه ی بذر، قوه ی جوانه زنی و حجم نهایی بوته متفاوت می باشد. بنابراین برای محاسبه ی فاصله کاشت و هم چنین عمق کاشت گوجه فرنگی باید به توضیحات روی بسته بندی بذر مراجعه کنید. بذر ها را به صورت دستی در ردیف های کشت پخش کنید و روی آن را با خاک بپوشانید.به طور عمومی بذر گوجه فرنگی به دلیل ریز بودن در عمق 2 – 3 سانتی متری کاشته می شود تا علاوه بر دریافت نور برای جوانه زنی، جوانه بتواند از خاک خارج شود.

 • آبیاری 

پس از کاشت گوجه فرنگی خاک را آبیاری کنید. توجه داشته باشید که عملیات آبیاری باید به آرامی انجام شود تا بذر ها توسط فشار آب حرکت نکنند. به طور میانگین هر 4 روز یک مرتبه عملیات آبیاری را انجام دهید. توجه داشته باشید در آبیاری گوجه فرنگی مرطوب شدن لایه ی سطحی خاک کفایت نمی کند.

 • محیط رشد

توجه داشته باشید که بوته های گوجه فرنگی به خصوص در مراحل اولیه توانایی رقابت با علف های هرز یا آفات را ندارند. بنابراین در صورت مشاهده ی بوته های علف هرز آن ها را از خاک خارج کنید و مراقب آفاتی مانند حلزون باشید.

 

کاشت نشاء گوجه فرنگی

در صورتی که فصل گرما در منطقه ی شما کوتاه است یا به هر دلیلی تصمیم به کاشت گوجه فرنگی در طول فصل سرما گرفته اید، در ابتدا بذر ها را در خانه کاشته و سپس آن ها را به باغچه یا مزرعه منتقل کنید. این عملیات نشاء کردن نام دارد و برای زودرس کردن محصولات و صرفه جویی در زمان و انرژی انجام می شود.

 

 

کاشت بذر گوجه فرنگی در گلدان

کاشت بذر گوجه فرنگی در گلدان امکان پذیر است. ولی برخلاف تبلیغات و باور عموم دریافت محصول از یک نهال گوجه فرنگی در گلدان تقریبا امکان پذیر نمی باشد. عمق ریشه ی گوجه فرنگی و هم چنین نیاز های تغذیه ی این گیاه بیش از ظرفیت یک گلدان خاک می باشد.  پیش از گلدهی گیاه، بوته را به باغچه منتقل کنید. در هر روزی از سال می توانید این کار را انجام دهید. در صورتی که قصد انتقال آن به باغچه (نشاء کردن) را دارید بهتر است دمای هوا را در نظر داشته باشید.

 

مراحل کاشت بذر گوجه فرنگی

برای کاشت گوجه فرنگی گلدان مورد نظر خود را با خاک مناسب پر کرده و بذر ها را در عمق 2 سانتی متر بکارید. آن ها را به آرامی آبیاری کرده و گلدان را در محلی با دمای 21 تا 27 درجه سانتی گراد قرار دهید و به طور منظم روزانه خاک را مرطوب نمایید. پس از جوانه زنی گلدان را به محلی با نور کامل منتقل کنید و فواصل آبیاری را بیشتر کنید. خاک مناسب یرای کاشت بذر در گلدان با ترکیب مساوی از پیت ماس، ورمی کولیت و کمپوست تهیه می شود. زمانی که ارتفاع بوته به حدود 15 سانتیمتر رسید می توانید آن را به باغچه منتقل کنید. چند روز پیش از انتقال بوته ها به باغچه روزانه چند ساعت گلدان را در محیط بیرون قرار دهید تا گیاه به آرامی خود را با شرایط فضای باز تطبیق دهد.

 

ذخیره بذر گوجه فرنگی

می توانید در باغچه ی خانه ی خود مخزن بذر گوجه فرنگی بسازید. بخشی از خاک باغچه که طی سه سال گذشته در آن عملیات کاشت گوجه فرنگی انجام نشده است را انتخاب کنید. دانه های گوجه فرنگی تازه به همراه محتویات ژله ای را  داخل یک گودال  به عمق 5-6 سانتی متری بریزید و روی آن را با خاک بپوشانید. هم چنین روی این بخش را با همین مقدار مالچ طبیعی ( مانند کاه و کلش) بپوشانید. در این عمق بذر ها جوانه نخواهند زد و در طول زمستان زنده می مانند. در بهار مالچ را کنار زده و خاک بخش مشخص شده را به آرامی با دست مخلوط کنید. سپس با استفاده از یک پوشش خاک را گرم کنید تا بذر گوجه فرنگی شروع به جوانه زنی کند. پس از جوانه زنی می توانید پوشش را برداشته و باقی مراحل را به صورت طبیعی طی کنید.

برای تهیه ی بذر گوجه فرنگی می توانید عملیات بذرگیری را در خانه انجام دهید. همچنین می توانید با مراجعه به فروشگاه های کشاورزی بذر مورد نیاز را خریداری کنید. برای آشنایی بیشتر با این فرآیند مقاله تهیه  بذر گوجه فرنگی را مطالعه نمایید.

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×