نقش آهن در گیاه چیست و چگونه از کود آهن استفاده کنیم؟

حتما تا حالا شده که برگ های زرد رنگی را روی محصولات برگی و حتی برگ درختان دیده باشید. یکی از دلایل مهم این اتفاق میتواند کمبود آهن در گیاه باشد. قبل از آن که به فکر اضافه کردن کود آهن باشید، باید اطمینان حاصل کنید که در باغ و زمین خود به آهن بیشتری احتیاج دارید یا خیر. در ابتدا با نگاهی به نقش آهن در گیاهان و علائم کمبود آهن شروع می کنیم و در آخر در مورد روش های اضافه کردن کود آهن به خاک، صحبت خواهیم کرد.

چرا کود آهن برای گیاهان ضروری است؟

آهن چندین نقش مهم در گیاهان را برعده دارد. آهن در تولید کلروفیل برای فتوسنتز نقش مهمی دارد. به یاد داشته باشید که کلروفیل ترکیبی است که باعث رنگ سبز گیاهان مانند کاهو و دیگر سبزیجات برگی می شود.
آهن در تنفس گیاهان نیز مهم است به طوری که وقتی گیاهان از قند و اکسیژن برای تولید انرژی برای رشد خود استفاده می کنند، آهن در انتقال اکسیژن در بافت های گیاهی نقش دارد. به طور خلاصه، عنصر آهن برای سلامت عمومی و رشد گیاهان بسیار حیاتی است.

علائم کمبود آهن در گیاهان

در اینجا به چند مورد از علائم گیاهی که بر اثر عدم استفاده از کود آهن ممکن است رخ بدهد اشاره می کنیم.

کلروز آهن

یکی از بارزترین علائم کمبود آهن در یک گیاه، کلروز آهن است. برگ های جدیدتر گیاه ابتدا زرد می شوند و سپس برگ های پایینی شروع به زرد شدن می کنند. این بدان معنی است که گیاه نمی تواند به راحتی آهن را در تمام بافت های خود جابجا کند. با این حال، رگ برگ ها سبز باقی می مانند. این ظاهر (برگهای زرد رنگ با رگه های سبز) کلروز نامیده می شود.

رشد ضعیف

گیاهی که از کمبود آهن رنج می برد ممکن است نشانه هایی از رشد ضعیف نیز داشته باشد. چنین گیاهی ممکن است کوچکتر از سایر گیاهان باشد و به سرعت رشد نکند. دلیل این امر کمبود آهن است که باعث اختلال در تنفس گیاهان و انتقال مواد مغذی می شود.

تولید گل و میوه کوچک

سرانجام، کمبود آهن ممکن است باعث شود که گیاه، گل ها و میوه های کوچکتری یا کمتری نسبت به سایر گیاهان سالم تولید کند. از آنجا که آهن در فتوسنتز دخیل است، کمبود آهن بر توانایی گیاه در ایجاد و استفاده قند برای انرژی یا تولید گل و میوه تأثیر می گذارد.

علل کمبود آهن در گیاهان

زمان آن رسیده است که بفهمیم چرا گیاهان و درختان دچار کمبود آهن می شوند.

pH بالا ( خاک قلیایی )

اگر pH خاک شما خیلی زیاد باشد، گیاهان شما می توانند با کمبود آهن روبرو شوند، حتی اگر آهن زیادی در خاک وجود داشته باشد! برای جذب هر ماده مغذی مورد نیاز گیاه از جمله آهن محدوده pH ایده آل برای خاک وجود دارد. خارج از این محدوده گیاه قادر به جذب کافی از مواد مغذی نیست، حتی اگر در خاک وجود داشته باشد.
به عنوان یک قاعده کلی، شما می خواهید pH اکثر خاک های خود را بین 5/6 تا 5/5 (کمی اسیدی) نگه دارید. عنصر آهن هم در خاک اسیدی بسیار زیاد است اما با افزایش pH به 8 یا بالاتر، آهن به مقدار کمتری در دسترس گیاه قرار می گیرد. گیاهانی که اسیدی دوست هستند مانند تمشک، زغال اخته، گلابی، مرکبات، ارکیده و آزالیا بیشتر در معرض کلروز آهن قرار می گیرند.

عدم تعادل مواد مغذی

یکی دیگر از مشکلاتی که می تواند باعث کمبود آهن در گیاهان شود حتی در صورت وجود مقدار زیادی آهن در خاک و pH مناسب، وجود نسبت های متعادل برای هر ماده مغذی است. اگر یک ماده مغذی بیش از حد در خاک وجود داشته باشد، می تواند از جذب عناصر غذایی دیگر در گیاه جلوگیری کند. به عنوان مثال، مقادیر بیش از حد فسفر و کلسیم ( در خاک با مقدار زیاد آهک ) می تواند از جذب آهن در گیاه جلوگیری کند.
قبل از مصرف هر کود برای باغ و زمین های کشاورزی، به سه عدد روی بسته کود دقت کنید. آن ها N-P-K یا درصد وزن نیتروژن، فسفر و پتاسیم را تشکیل می دهند.

خاک فقیر

اگر خاک شما خیلی مرطوب و چسبیده به هم باشد، هوای کافی برای جذب آهن وجود نخواهد داشت. هنگامی که از پلاستیک برای پوشاندن اطراف خاک گیاهان برای جلوگیری از رشد علف هرز استفاده می کنید، این اتفاق می افتد.

منابع تامین کود آهن

در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید محتوای آهن را به خاک خود اضافه کنید.

کلات آهن

همانطور که احتمالاً حدس زده اید، اضافه کردن کود آهن خالص به باغ و زمین ممکن است به کمبود آهن در خاک کمک نکند. آهن باید به شکلی باشد که در دسترس گیاهان باشد. یکی از این شکل ها کلات آهن است که به صورت پودر و مایع در می آید. کلات به ترکیباتی گفته می شوند که یون های فلزی را تثبیت می کنند و عناصر مغذی را قابل دسترس تر در اختیار گیاه قرار می دهد. اگر می خواهید کود آهن به مدت طولانی تری مصرف شود، می توانید پودر را مستقیماً با خاک مخلوط کنید. از طرف دیگر، اگر محدوده کمبود آهن به یک حد بحرانی رسیده بود، می توانید برگ ها را با فرم مایع اسپری کنید.

سولفات آهن

سولفات آهن (FeSO4) شکل دیگری از کود آهن است که در کود دهی گیاهان استفاده می شود. این کود ارزان است و فرم مایع آن را میتوان روی برگ های گیاه اسپری کرد. سولفات آهن، گوگرد مورد نیاز گیاهان را نیز تأمین می کند. کود آهن را میتوان به فاصله 10 تا 14 روز یکبار بر روی شاخ و برگ اسپری کنید.

وعده غذایی خون

وعده غذایی خون از خون خشک و پودر شده از کشتارگاه ها تهیه می شود. مانند پودر کلات آهن، می توانید آن را مستقیماً درون خاک مخلوط کنید. وعده غذایی خون مقداری آهن به خاک اضافه می کند، اما مقدار زیادی ازت هم به همراه خود وارد خاک می کند. بنابراین قبل از استفاده این نوع منابع کود آهن، حتما مقدار نیتروژن خاک را اندازه بگیرید تا دچار پیش بود نیتروژن نشوید.

کمپوست کود آهن

شما می توانید کمپوستی از برگ، پوست میوه و مواد غذایی و بریده های چمن تهیه کنید و تا زمانی که گیاه و درخت شما نظر آهن دچار کمبود باشد، کمپوست باید حاوی آهن زیادی برای گیاهان باشد.

چند نکته درمورد مصرف کود آهن

• با توجه به آنچه در این مطلب گفته شد، مصرف فسفر و کلسیم بیش از حد مجاز برای گیاه می تواند از جذب آهن در خاک جلوگیری کند.
• توجه داشته باشید که اگر دمای خاک گیاه پایین باشد یا به اصطلاح سرد، جذب آهن در گیاه هم کاهش می یابد.
• اگر بدون بررسی سایر مشکلات (سطح pH یا میزان سایر مواد مغذی) آهن اضافه کنید. مقادیر بالای آهن می تواند باعث کمبود منگنز و اختلال در فتوسنتز شود.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×