هر آنچه که باید درمورد کاکتوس ها بدانید ( قسمت اول )

کاشت بذر کاکتوس

کاکتوس از جمله گیاهانی است که به دلیل مراقبت آسان و مقاومت به تنش های خشکی و دمایی، بسیار مورد توجه زندگی شهری قرار گرفته است. اما کاشت بذر کاکتوس کمی غیر معمول تر است.

اغلب ما به طور عادی با بذر کاکتوس برخوردی نداشته ایم. همیشه کاکتوس ها را در مرحله ی بلوغ خریده و نگه داری کرده ایم. کاشت بذر کاکتوس می تواند چالشی باشد تا با مراحل رشدی این خانواده ی شگفت انگیز از گیاهان بیشتر آشنا شویم. این بذر تحت شرایط ویژه تری نسبت به بذر سبزیجات و یا دیگر گل ها جوانه می زند و هم چنین ما را مجبور به صبر و تلاش بیشتر برای دریافت نتیجه می کند.

اگر به دنبال فعالیت هایی که افراد کمتر به سراغ آن ها می روند هستید، با ما همراه باشید تا مراحل کاشت کاکتوس را با هم طی کنیم.

 

کاشت بذر کاکتوس

 

گلدان مناسب برای کاشت بذر کاکتوس

اولین قدم برای موفقیت در کاشت هر بذری، انتخاب گلدان مناسب است. توجه به جنس، قطر، عمق، زهکش و البته ظاهر زیبای گلدان به طور مستقیم و غیر مستقیم بر کیفیت مسیر پرورش موثر خواهد بود.

اندازه:

در انتخاب گلدان به قطر دهانه و عمق آن توجه کنید. کاکتوس پس از رشد باید با لبه ی گلدان 3-5 سانتی متر فاصله داشته باشد. بنابراین ابعاد نهایی کاکتوس مورد نظرتان را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید سیستم ریشه ای باید به طور کامل توسط خاک پوشانده شود تا در معرض هوا و نور قرار نگیرد.

اغلب کاکتوس ها به دلیل رشد در شرایط کمبود آب و مواد غذایی، به طور ژنتیکی ریشه های عمیقی دارند، بنابراین انتخاب گلدان هایی عمیق برای کاشت بذر کاکتوس بیشتر توصیه می شود.

برخی کاکتوس ها دارای سیستم ریشه ای با رشد افقی هستند و در سطح خاک به دنبال رطوبت می گردند. بنابراین پس از اینکه از سیستم ریشه ای کاکتوس خود مطلع شدید، عمق گلدان را تعیین کنید. در صورتی که کاکتوس شما رشد ریشه ی افقی داشته باشد می توانید از گلدان هایی که برای پرورش بنسای طراحی شده اند استفاده کنید.

زهکش

به طور کلی برای کاشت تمام گیاهان گلدانی و به ویژه کاکتوس ها که به تجمع آب حساس هستند و دچار پوسیدگی می شوند، پیشنهاد می شود پیش از این که گلدان را با خاک پر کنید، کف آن را با تعدادی سنگریزه بپوشانید. این سنگریزه ها به تهویه ی بهتر هوا در اطراف ریشه، حرکت بهتر آب و جلوگیری از پوسیدگی ریشه کمک می کنند.
وجود حفره های زهکش در کف گلدان علاوه بر جریان بهتر هوا و آب به شما این امکان را می دهد که در صورت نیاز به تعویض گلدان، پیش از پوسیدگی ریشه، مطلع شوید؛ گاهی کف گلدان کاکتوس خود را بررسی کنید؛ در صورتی که ریشه ها از زهکش گلدان بیرون زده بودند زمان تعویض گلدان است.

 

خاک مناسب برای کاشت بذر کاکتوس

یکی از مهم ترین مسائلی که پرورش دهندگان کاکتوس با آن مواجه هستند پوسیدگی های ناگهانی و از بین رفتن بخش هوایی گیاه است. پوسیدگی یا در اثر بیماری های قارچی و یا در اثر تجمع آب در اطراف ریشه و یا طوقه ی گیاه رخ می دهد. بخش بزرگی از پوسیدگی ها مربوط به آبیاری بیش از حد و یا عدم تخلخل مناسب خاک می باشد. بنابراین بسیار مهم است خاکی که برای کاشت بذر کاکتوس استفاده می کنید زهکش مناسبی داشته باشد.

می توانید خاک کاکتوس را خودتان در خانه بسازید تا علاوه بر کاهش هزینه، بر مواد تشکیل دهنده ی آن نظارت داشته باشید. اغلب خاک هایی که در فروشگاه ها با عنوان خاک کاکتوس عرضه می شوند به مقدار مناسب دانه های درشت نداشته و زهکش کافی ندارند. برای تهیه ی ترکیب مناسب برای کاشت بذر کاکتوس در خانه، به شن و ماسه ی درشت، پرلیت و پومیس یا کوکوپیت نیاز دارید، اما پایه ی ترکیب شما می تواند خاکی باشد که شما برای دیگر گیاهان در گلدان ها استفاده می کنید.

توجه:

• از خاک باغچه استفاده نکنید زیرا از خاک های سنگین محسوب می شود و برای کاکتوس مناسب نیست.
• در ترکیب خود از ورمیکولیت استفاده نکنید زیرا رطوبت را مدت زیادی حفظ می کند.
• بعضا افراد از ماسه هایی که در محل ساختمان های نیمه کاره وجود دارد در ترکیب خاک گلدان خود استفاده می کنند؛ این نوع ماسه به دلیل داشتن آهک برای گیاه مناسب نبوده و پس از مدتی با جذب آب ساختاری متراکم و غیر قابل نفوذ ایجاد می کند.
• از استریل بودن خاک اطمینان حاصل کنید.
• اسیدیته خاک کاکتوس بهتر است در بازه ی 5/6 تا 7 تنظیم شود.

ضدعفونی کردن خاک

برای ضدعفونی کردن خاک می توانید از پودر های ضدعفونی کننده ی مخصوص استفاده کنید. هم چنین می توانید خاک را به مدت یک ساعت در فر یا آون با دمای 70 -80 درجه سانتی گراد قرار دهید. کاکتوس بسیار به آلودگی های قارچی حساس می باشد، بنابراین بهتر است، ابزاری که برای کاشت بذر کاکتوس استفاده می کنید با مواد ضدعفونی کننده همانند هیپوکلریت سدیم، ضدعفونی شود.

ترکیب خاک مناسب برای کاشت کاکتوس

خاک را طبق دستور زیر مخلوط نمایید:
• 3 قسمت از خاک گلدان
• 2 قسمت از شن و ماسه ی درشت
• 1 قسمت پرلیت یا پومیس
• می توانید برای زهکشی بهتر، 1 قسمت پرلیت یا ماسه به مقدار بیشتری اضافه کنید.

در ادامه، دیگر دستور هایی که برای تهیه ی خاک کاکتوس در بازار وجود دارد مشاهده می کنید. تمامی این مخلوط ها بر پایه ی یک اصل ایجاد شده اند؛ زهکشی مناسب و عدم تجمع آب.
• مخلوط 1: شن (33٪) – پرلیت (33٪) – خاک باغچه (33٪)
• مخلوط 2: ذغال سنگ نارس / آکاداما (50٪) – پرلیت / ورمیکولیت (50٪)
• مخلوط 3: پومیس / پوزولانا / لاپیلی (70٪) – خاکی با خاصیت اسیدی (30٪)
• مخلوط 4: گلدان / پوزولانا / لاپیلی (30٪) – ماسه ( بدون آهک) (30٪) – خاک باغچه (30٪) – ذغال سنگ نارس (10٪)
• مخلوط 5: پومیس / لاپیلی (90٪) – خاک باغچه (10٪)

کاشت بذر کاکتوس

 

کاشت بذر کاکتوس

همان طور که ذکر شد کف گلدان را یک ردیف سنگریزه بچینید سپس گلدان را با خاک پر کنید و پیش از کاشت بذر کاکتوس، یک مرتبه آبیاری را انجام دهید. با توجه به ابعاد نهایی کاکتوسی که در حال کاشتن آن هستید و ابعاد گلدانی که تهیه کرده اید، تعداد بذر در هر گلدان را مدیریت کنید. بذر ها را در سطح خاک قرار دهید و یک لایه ی نازک از خاک را روی آن بریزید. اطمینان حاصل کنید که رکود بذر مورد نظر شکسته شده باشد. در غیر این صورت به یکی از روش هایی که در ادامه آن ها را شرح خواهیم داد باید رکود یا خواب بذر کاکتوس خود را بشکنید.

از بین بردن رکود بذر کاکتوس

تیمار دمایی

برای شکستن خواب بذر کاکتوس نیاز به انجام عملیات مختصر داریم. به طور طبیعی بذر کاکتوس در اواخر تابستان در میوه ی کاکتوس ها ایجاد می شود، در پاییز روی زمین می افتد و در طول زمستان نیاز سرمایی شان را رفع می شود. در بهار سال بعد بذر ها آماده ی جوانه زنی هستند. ما میتوانیم به منظور تحریک بذر ها برای جوانه زنی به طور مصنوعی شرایط دمایی زمستان را ایجاد کنیم. بذر کاکتوس را مرطوب کرده و به مدت دو ماه در فریزر با دمای 1 – 4 درجه سانتی گراد قرار می دهیم.

تیمار زخم زدن

روش دیگری که می توانید برای از بین بردن رکود بذر کاکتوس استفاده کنید؛ اصطلاحا اسکاریفیکشن نام دارد؛ به معنی زخم زدن. در این سیستم با روش هایی از جمله تیمار سرکه یا آب داغ می توانیم دیواره ی بیرونی و سخت بذر را نرم کنیم تا راهی برای نفوذ رطوبت به داخل آن، باز شود. بذر ها را به مدت دو روز در آب داغ یا سرکه قرار دهید، سپس با یک شئ تیز، مانند سوزن، روی آن ها برش ایجاد کنید.

تیمار اسیدی

می توان با استفاده از اسید های طبیعی مانند آب لیمو و پاشیدن آن روی بذر رکود بذر کاکتوس را شکست.

آبیاری

بلافاصله پس از کاشت بذر کاکتوس شروع به حفظ دائمی رطوبت خاک کنید. اولین آبیاری از طریق اسپری کردن آب بر روی سطح خاک می باشد. در ادامه بهتر است سینی گلدان را با آب جوشیده -استریل شده¬- پر کنید و اجازه دهید رطوبت به میزان نیاز از طریق تخلخل خاک به سمت بالا حرکت کند.

نیاز جوانه زنی بذر کاکتوس

برای جوانه زنی بذر کاکتوس شرایط ویژه ای نیاز است. رطوبت محیط جوانه زنی بذر باید نزدیک به 100 % باشد. بهتر است گلدان در معرض وزش باد قرار نگیرد، زیرا باعث کاهش رطوبت محیط می شود. دما باید در شب 20 – 18 درجه سانتیگراد (شب) و 25-26 درجه سانتیگراد (روز) باشد. در صورتی که از نور مصنوعی استفاده می کنید توجه کنید که بذر کاکتوس برای جوانه زنی نیاز به روزی 13 تا 16 ساعت نور با شدت 8000 تا 15000 لوکس دارد. در صورتی که امکان استفاده از نور طبیعی را دارید از نور مستقیم استفاده نکنید.
قدرت جوانه زنی بذر کاکتوس با سن آن رابطه ی عکس دارد به این معنی که هر چه از تاریخ جمع آوری بذر فاصله بگیریم قدرت جوانه زنی بذر نیز کاهش می یابد. هنگام تهیه ی بذر کاکتوس به این مسئله توجه فرمایید.

کاشت بذر کاکتوس

 

زمان جوانه زنی بذر کاکتوس

اگر تمام شرایط مورد نیاز فراهم شود، به طور عمومی بذر کاکتوس در ارقامی که جوانه زنی سریع تر انجام می شود مانند رقم استاپلیا؛ پس از گذشت 4-6 روز علائم جوانه زنی ظاهر می شود و برای ارقام دیگر 10 – 12 روز زمان می برد. برخی ارقام نیز مانند آپونتیا کاملا غیر قابل پیش بینی هستند و بذر آن ها ممکن است پس از چند هفته یا حتی پس از یک سال جوانه بزند.

در صورتی که بذر کاکتوس شما پس از گذشت یک ماه علائم جوانه زدن از خود بروز نداد بهتر است به مدت یک هفته آبیاری را متوقف کنید تا خاک خشک شود. سپس گلدان را تحت تیمار دمایی قرار دهید تا در صورتی که رکود آن برطرف نشده است، تحت تیمار دمایی از بین برود.

زمان کاشت بذر کاکتوس

در هر زمان از سال که بتوان شرایط مورد نیاز برای جوانه زنی بذر کاکتوس را فراهم کرد، می توانید کاشت را انجام دهید. البته توصیه می شود در بازه ای بذر ها را بکارید که در طبیعت و به طور طبیعی بذر کاکتوس جوانه میزند. بنابراین در طول پاییز می توانید از نور و دمای طبیعی استفاده کنید. همچنین برای کاشت بذر کاکتوس در گلخانه می توانید در طول بهار اقدام کنید.

پس از کاشت بذر کاکتوس، تازه کار شما شروع شده است!

شما برای اینکه بدانید چه نکاتی را باید در نگهداری کاکتوس رعایت کنید، می توانید به قسمت دوم این مقاله مراجعه کنید.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×