هر آنچه که باید درمورد کاکتوس ها بدانید (قسمت دوم)

در نگهداری کاکتوس به چه نکاتی باید توجه کرد؟

نگهداری کاکتوس ها بسیار ساده به نظر می رسد. اما چرا بیشتر افراد ادعا می کنند که علی رغم رعایت تمام اصول آن باز هم نتوانستند گیاه خود را از مرگ نجات دهند؟ بهتر است هنگامی که در حال انجام عملیات هایی از جمله آبیاری یا قلمه زدن و تغذیه کاکتوس ها هستید به این فکر کنید که کاکتوس ها از چه طبیعتی نشات گرفته اند؟ شرایط رشد آنها چگونه بوده و در چه خاک و با چه سبک آبیاری زندگی کرده اند؟ چه کسی در طبیعت نگهداری کاکتوس ها را بر عهده دارد؟

کاکتوس ها به طور عموم در بیابان ها و مناطقی با بارندگی کم و خاک های شن و ماسه رشد کرده اند. سرد ترین شب ها و گرم ترین روز ها را تحمل کرده و به رشد ادامه داده اند. بنابراین بهترین توصیه ای که می توان برای نگهداری کاکتوس ها بیان کرد این است که از رسیدگی بیش از حد به آن ها خودداری کنید.

در ادامه به طور مختصر نکاتی که در نگهداری کاکتوس باید رعایت کنید را شرح می دهیم.

دمای محیط کاکتوس

درجه حرارت و هم چنین تهویه ی مناسب برای رشد کاکتوس بسیار مهم است. نیاز های حرارتی در کاکتوس ها در ارقام مختلف بسیار متفاوت می باشد. اما به طور کلی گیاهان گوشتی از جمله کاکتوس ها به دلیل اینکه به طور طبیعی در محیط هایی با نوسانات بالای دما رشد می کنند، طیف وسیعی از درجه حرارت محیط را تحمل می کنند. کاکتوس ها می توانند در طیف دمایی 7 – 30 درجه سانتی گراد به راحتی زندگی کنند؛ بنابراین برای نگه داری آن ها در دمای محیط خانه مشکلی نخواهید داشت.

کاکتوس ها تا زمانی که محیط مرطوبی داشته باشند، می توانند در فضاهایی با تهویه ی هوای نامناسب به خوبی رشد کنند. همچنین توجه کنید که دمای محیط بر برنامه ی آبیاری تاثیر به سزایی دارد. بنابراین در صورتی که قصد پرورش کاکتوس در مقیاس صنعتی را دارید به هزینه های خود در تنظیم درجه حرارت گلخانه توجه کنید.

خاک مناسب کاکتوس

برای کاکتوس خود خاکی تهیه کنید که توانایی جذب و نگهداری طولانی مدت آب را نداشته باشد. برای تهیه ی خاک کاکتوس در مقاله ی کاشت بذر کاکتوس نکات مورد نیاز را ذکر کرده ایم. به طور خلاصه می توان بیان کرد که کاکتوس ها در خاک های سبک؛ با تخلخل بالا و ذرات درشت به خوبی رشد می کند. هر فعالیتی که در جهت افزایش سرعت خشک شدن خاک کاکتوس انجام شود، پرورش این گیاه را موفق تر می سازد. روش های غیر معمول مانند افزایش دمای محیط و کاهش حجم آب آبیاری کارآمد نبوده و به گیاه آسیب می رساند. در نگهداری کاکتوس، خاک مناسب مهم ترین فاکتور است.

خاک مناسب کاکتوس

 

نیاز نوری کاکتوس

گلدان های کاکتوس خود را پشت پنجره قرار دهید. البته کاکتوس ها می توانند نسبت به دیگر گیاهان مدت بیشتری را در تاریکی زنده بمانند. در صورتی که علائمی از جمله نازک شدن ساقه و کمرنگ شدن برگ مشاهده کردید گلدان را به مکانی با نور بیشتر منتقل کنید. اگر امکاناتی برای قرار دادن کاکتوس ها در معرض نور مستقیم آفتاب دارید، در طول روز حدود 4 ساعت آن ها را تحت نور مستقیم خورشید قرار دهید. کاکتوس ها با داشتن تیغ در سطح پیکره شان در برابر اشعه خورشید محافظت می شوند.

اگر از نور مصنوعی و چراغ های فلورسنت استفاده می کنید در طول روز 14-16 ساعت برای تامین نیاز نوری کاکتوس کافی است. البته بهتر است با توجه به نوع کاکتوس و شدت نور چراغی که در اختیار دارید، مدت زمان تابش نور مصنوعی را تعیین کنید.

آبیاری کاکتوس

خشک شدن خاک گلدان در فاصله ی میان دو آبیاری، پایه ی پرورش اصولی کاکتوس است. آبیاری نقش بزرگی در نگهداری کاکتوس ها ایفا می کند؛ نباید از اهمیت آن غافل شد و طی چندین جمله و به طور ناقص به این مسئله پرداخت. به همین خاطر نکات آبیاری کاکتوس را به طور مفصل در مطلبی مستقل جمع آوری کرده ایم.

نکاتی درمورد آبیاری کاکتوس

 

تغذیه ی کاکتوس

با توجه به اینکه کاکتوس ها در شرایط بسیار سخت و بدون مراقبت رشد می کنند، تصور می شود که این گیاهان نیاز به تغذیه ندارند. در صورتی که اگر شرایط مناسب محیطی و تغذیه برای کاکتوس خود فراهم کنید؛ آن ها با گل های زیبا و خیره کننده از شما تشکر خواهند کرد.

از فروشگاه ها کود های N-P-K تهیه کنید. NPK یک کود پایه برای تغذیه گیاهان محسوب می شود. برای آشنایی بیشتر مقاله ی چرا باید از کود N-P-K استفاده کنیم را مطالعه کنید. می توانید این کود را با فرمول 10-10-10 تهیه کنید. اگر می خواهید کاکتوس شما به سمت رشد زایشی حرکت کند از فرمول هایی با فسفر بیشتر مانند 10-20-10 استفاده کنید.

هر یک از این سه عنصر تاثیر مجزایی دارد؛ برای مثال کودی که در فرمول آن درصد نیتروژن (عدد اول) بیشتر باشد رشد رویشی بیشتری خواهد داشت و کاکتوس شما را حجیم تر خواهد کرد.

زمان تغذیه کاکتوس

در بهار به محض مشاهده ی علائم رشد از جمله؛ ظهور تیغ هایی روشن و متراکم در مرکز کاکتوس، حجیم شدن پیکر کاکتوس یا نقطه هایی به رنگ سبز روشن، شروع به تغذیه ی کاکتوس کنید. البته فصل رشد برخی کاکتوس ها مانند کاکتوس کریسمس پاییز و زمستان می باشد بنابراین این گیاهان در این فصل ها نیاز به تغذیه دارند.
پس از هر دوره کود دهی یک دوره آبیاری اعمال کنید.

نکاتی درمورد تغذیه کاکتوس

 

میزان تغذیه کاکتوس

بعد از خرید کود روی بسته بندی آن را مطالعه کنید؛ هر غلظتی که تولید کننده پیشنهاد داده بود را به یک چهارم کاهش دهید. برای مثال اگر روی قوطی کود دستورالعمل ترکیب 1 قاشق کود و یک لیتر آب را داده بود شما یک چهارم قاشق را در یک لیتر آب بریزید.

یک بطری پلاستیکی تهیه کنید و میزان کود مورد نظر را در آن بریزید، سپس نیمی از مقدار آب مورد نیاز را در آن ریخته، درب بطری را ببندید و بطری را تکان دهید، سپس باقی آب را اضافه کنید. اضافه کردن آب در دو بخش به حل شدن بهتر کود در آب کمک می کند. محلول حاصل را در نوبت آبیاری به کاکتوس بدهید. و تا زمانی که محلول شروع به خروج از حفره های زهکش کند، ادامه دهید.
تمام محلول را پس از ساخت مصرف کنید. زیرا نیتروژن در حالت محلول باقی نمی ماند و پس از چند روز محلول عملا بی فایده می شود.

تعویض گلدان کاکتوس

تعویض گلدان در تمام گیاهان و به خصوص کاکتوس ها سبب از بین رفتن نظم و تعادل زندگی آن ها می شود. تصور کنید که سال هاست در خانه ای ساکن هستید و حالا ناچار به ترک خانه شده اید؛ تمام فعالیت هایی که برای شخصی سازی محیط زندگی خود انجام داده اید از بین رفته و باید در خانه ی جدید دو مرتبه انجام شود.

کاکتوس ها نیز به همین شکل شرایط محیطی خود را درک کرده و نسبت به آن چرخه ی زندگی خود را تنظیم می کنند. برای مثال با توجه به عمق گلدان و بافت خاک، ارتفاع ریشه های خود را تنظیم کرده و طبق برنامه ی آبیاری، سیستم ریشه ای خود را توسعه داده اند؛ بنابراین سازگاری دوباره با محیط گلدان جدید برای کاکتوس ها بدون هزینه نخواهد بود.

این مسائل را بیان کردیم تا بر این نکته تاکید کنیم که تعویض گلدان تنها باید در صورت ضرورت انجام شود. علائمی مانند خروج ریشه های گیاه از حفره های زهکش گلدان و یا توقف رشدی که در اثر نامساعد بودن شرایط نباشد؛ نشان دهنده ی فرا رسیدن زمان تعویض گلدان می باشد.

تعویض گلدان کاکتوس

 

مواردی که در آن ها تعویض گلدان ضروری است:

• رشد کاکتوس به حدی که خارج از ظرفیت گلدان باشد.
• تعویض خاک کاکتوس به دلیل مناسب نبودن بافت آن.
• وجود بیماری و پوسیدگی در ریشه.
• مناسب نبودن جنس گلدان یا عدم وجود حفره های زهکش در کف آن.
تکثیر کاکتوس به روش تقسیم بوته؛ در مقاله ی تکثیر کاکتوس به تفصیل شرح داده شده است.
• دیده شدن آفات در خاک کاکتوس
به عنوان کلام آخر، در صورتی که قصد پرورش کاکتوس در مقیاس های بزرگ را دارید؛ توصیه می کنیم به هر یک از موارد بالا دقت کنید. نکاتی که در نگهداری کاکتوس های خانگی مطرح شد، به نظر هزینه های زیادی را در بر ندارد، اما در کشت و کار صنعتی می تواند تبدیل به هزینه های هنگفت شود؛ ترکیب نامناسب خاک کاکتوس، بالا بودن رطوبت محیط و برنامه ی آبیاری نامناسب از جمله مواردی است که می تواند طرح شما را با شکست روبرو کند. در صورت رعایت هر یک از این نکات به راحتی می توانید کاکتوس هایی شاداب، غرق گل و کسب و کاری پرسود داشته باشید.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×