هر آنچه که باید درمورد کاکتوس ها بدانید ( قسمت چهارم )

آشنایی با انواع کاکتوس ها به همراه تکثیر کاکتوس

در خانه ی هر یک از ما گلدان های زیادی از انواع کاکتوس یافت می شود. با این حال با مراجعه به فروشگاه های کشاورزی و مشاهده ی گلدان های زیبا و تازه کاشته شده، برای خرید آن ها وسوسه می شویم. شما به راحتی می توانید از بوته های کاکتوس قدیمی خود در خانه قلمه بگیرید، آن ها را تکثیر کنید و در گلدان های تازه تر با تزئینات دلخواه خود بکارید. هم چنین برای ساخت یک باغ شیشه ای می توانید به جای خرید گلدان های کاکتوس، از دوستان خود قلمه ی انواع کاکتوس را بگیرید. با شناخت انواع کاکتوس و روش های تکثیر آن ها به گل های خانه ی خود تنوع دهید.

در این مطلب سعی داریم نکاتی که به طور کلی برای تکثیر کاکتوس مورد نیاز است، شرح دهیم اما ابتدا با انواع کاکتوس ها آشنا می شویم.

انواع کاکتوس آپارتمانی

کاکتوس ها یکی از متنوع ترین خانواده های گیاهی هستند. با این حال در سال های اخیر تنها تعداد محدودی از انواع کاکتوس را در خانه ها و فروشگاه ها می بینیم. در ادامه سه گونه از کاکتوس های محبوب آپارتمانی را به شما معرفی می کنیم.

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

به این کاکتوس، کاکتوس راکتی یا خرگوشی تیغ دار نیز گفته می شود. این کاکتوس مکزیکی، با ساقه ای مسطح به شکل بیضی تا دایره شکل یکی از محبوب ترین انواع کاکتوس ها می باشد. تا ارتفاع 30 – 60 سانتی متر در خانه و 150-180 سانتی متر در فضای باز رشد می کند. لبه های ساقه خار نداشته و در سطح ساقه به صورت متراکم خارها را مشاهده می کنیم.

کاکتوس اپونتیا میکروداسیس

 

نور، دما و رطوبت مورد نیاز کاکتوس اپونتیا

گلدان خود را در نقطه ای نزدیک به پنجره ی جنوبی قرار دهید. نیازی به نور مستقیم برای پرورش کاکتوس اپونتیا ندارید. این کاکتوس در تابستان و در فضای داخلی تا دمای 38 درجه سانتی گراد را تحمل می کنند. البته در این دما از کاکتوس انتظار گلدهی نداشته باشید، مگر آنکه در زمستان دمایی در حدود 9-12 درجه سانتی گراد برای کاکتوس فراهم شود. رطوبت محیط کاکتوس اپونتیا را در حدود 10-30 درصد نگه دارید. نیاز گیاه به نور مصنوعی، 14-16 ساعت نور در روز است.

آبیاری کاکتوس اپونتیا

اپونتیا از کاکتوس های گرمادوست بوده و در محیط هایی خشک با بارندگی کم رشد می کند، بنابراین برای جذب کمترین رطوبت، سیستم ریشه ای خود را به صورت سطحی توسعه می دهند. مرطوب ماندن محیط ریشه سبب پوسیدگی ریشه های این گیاه می شود؛ هنگام آبیاری از خشک بودن خاک تا عمق سه سانتی متر اطمینان حاصل کنید. اوج فعالیت های رشدی کاکتوس اپونتیا در طول بهار تا پاییز است و در این مدت بسیار مهم است که آبیاری به صورت منظم صورت گیرد. پس از ورود به بازه ی زمستان که دوره ی خواب کاکتوس محسوب می شود، آبیاری یک بار در ماه انجام شود.

کاکتوس آستروفیتوم

کاکتوس آستروفیتوم یا کلاه اَسقف که به آن کاکتوس ستاره ای نیز گفته می شود. آستروفیتوم را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. پشت یک پنجره ی آفتاب گیر بهترین مکان برای نگه داری آستروفیتوم است. سرعت رشد این گیاه بسیار پایین بوده و گلدهی آن از سال 5-7 شروع می شود. فراموش نکنید که اغلب گیاهان گوشتی مانند آستروفیتوم، زمستان دوران رکود را طی می کنند و نیاز آبی ندارند. آبیاری آن ها در طول زمستان تنها سبب پوسیدگی خواهد شد. در طول زمستان آستروفیتوم را در محیط هایی با درجه حرارت 7-9 درجه سانتی گراد نگه دارید تا از تبخیر آب آن جلوگیری شود.

کاکتوس آستروفیتوم

 

کاکتوس بانوی پیر

این کاکتوس از دسته ی آفتاب دوست ها می باشد و پس از رشد گروه های بزرگی را تشکیل می دهد. مشخصه ی ظاهری کاکتوس بانوی پیر، موهای سفید، نازک و انعطاف پذیر آن است. این موها وظیفه حفاظت از بدنه ی گیاه را بر عهده دارند و عمر گیاه را افزایش می دهند.

از مهم ترین ویژگی های این گیاه، گلدهی در سنین جوانی است. گل های بانوی پیر اغلب به رنگ بنفش تا صورتی و به صورت حلقه ای در بالای آن دیده می شوند. قطر گل ها 15-12 میلی متر بوده و اواخر زمستان تا بهار ظاهر می شوند. این گیاه تا ارتفاع 8-10 سانتی متر و قطر 10-12 سانتی متر رشد می کند.

کاکتوس بانو پیر

 

نگهداری کاکتوس ها در ارقام مختلف، متغیر است. اما میتوان به طور کلی موارد مشترک را یادآور شد. در مقاله ی نگهداری کاکتوس شما را با این موارد آشنا می کنیم. 

تکثیر کاکتوس

تکثیر کاکتوس در مقایسه با دیگر عملیات باغبانی فرآیند سختی محسوب نمی شود. به طور کلی هر گونه تحریک برای ریشه زایی در این گیاهان منجر به ایجاد رشد جدیدی در پیکرشان می شود. روش های مختلفی برای تکثیر این گیاه وجود دارد. از جمله کاشت بذر، تقسیم، قلمه زدن، پیوند زدن. برای اینکه بهترین روش برای تکثیر انتخاب کنید باید به نوع گیاه خود و هم چنین امکاناتی که در درسترس دارید توجه کنید.

تمرین کردن در تکثیر کاکتوس از مهم ترین ویژگی افرادی است که در این زمینه ماهر شده اند. تکرار این عملیات به شما کمک می کند تا انواع کاکتوس و اجزاء آن را به خوبی بشناسید و بدانید کدام بخش ها بهتر و سریعتر ریشه می دهند.

تکثیر کاکتوس به روش تقسیم بوته

تکثیر کاکتوس به روش تقسیم نه تنها برای شما آسان است بلکه گیاهان نیز پاسخ خوبی به این روش می دهند. استفاده از روش تقسیم زمانی اولویت دارد که گیاه شما پس از رشد زیاد دچار ازدحام در اندام هوایی شده باشد و گلدان ظرفیت بیشتری نداشته باشد یا شما نیاز داشته باشید که در زمان کوتاه تعدادی گلدان کاکتوس ریشه دار شده داشته باشید.

تکثیر کاکتوس به روش تقسیم بوته

 

تقسیم بوته

تعدادی روزنامه کف زمین بچینید. گلدان گیاه دختری را آماده کنید. گیاه مادری را به آرامی از گلدان خارج کنید. در صورتی که گیاه مادری به راحتی خارج نشد، بهتر است گلدان را بشکنید. با توجه به ابعاد گیاه آن را به دو یا سه بخش تقسیم کنید. اکثر کاکتوس ها به راحتی و سریع با دست تقسیم می شوند. برای تقسیم برخی از آن ها نیاز داریم از ابزار تیز و استریل شده استفاده کنیم.

اگر گیاه شما در اندام هوایی دچار در هم تنیدگی شده باشند و یا به هر دلیلی زمان بیشتری نیاز دارید تا تقسیم اندام هوایی را انجام دهید بهتر است که تا آن زمان، بخش ریشه ی گیاه را در یک سطل آب گرم قرار بدهید. پس از تقسیم مطمئن شوید تمام گیاهان دختری شما دارای ریشه، ساقه، برگ یا شاخساره هستند.

نکته ای که در تمامی مراحل تقسیم بوته باید در نظر داشته باشید، برخورد آرام و با احتیاط با بوته ی مادری است. به طور ذاتی این عملیات با ایجاد زخم و آسیب به گیاه همراه است، زیرا بخشی از ریشه در حال جدا شدن است و بخشی از یک گیاه باید به جای تمام آن فعالیت کند.

کاشت بوته های تقسیم شده

در گلدان ها با توجه به نکاتی که در مقاله ی کاشت بذر کاکتوس بیان کردیم، مقداری خاک کاکتوس بریزید و آن را مرطوب نمایید. گیاهان دختری را به آرامی و بدون آن که ریشه ها وارونه شوند در خاک قرار دهید و سپس تا حدی که گلدان پر شود روی آن خاک بریزید. خاک اطراف ریشه را کمی با دست فشرده کنید و سپس آبیاری انجام دهید. گلدان های تازه کاشته شده را در برابر آفتاب کامل قرار ندهید.

تقسیم کاکتوس هایی که در محیط سرپوشیده نگه داری می شوند، در هر زمان از سال ممکن است اما بهتر است این عملیات در اواخر خواب گیاه؛ یعنی در اواخر زمستان انجام شود، تا مدتی پس از تقسیم گیاه شروع به فعالیت های رشد کند.

تکثیر کاکتوس با قلمه زدن

قلمه زدن روشی آسان و البته ارزان محسوب می شود. اغلب گیاهان گوشتی از جمله کاکتوس ها به راحتی با قلمه ی برگ یا قسمتی از ساقه تکثیر می شوند. نکته ی اساسی در قلمه زدن کاکتوس ها فاصله ی زمانی میان گرفتن قلمه از گیاه مادری و کاشت آن می باشد. قلمه ی کاکتوس پیش از کاشت، حتما باید خشک شود و سپس در شرایط مطلوب قرار گیرد تا شروع به ریشه دهی کند. گیاه جدیدی که تولید می شود اغلب –و نه همیشه- دقیقا با گیاه مادری یکسان است.

قلمه کاکتوس بدون برگ

  1. یک قطعه ی سالم از ساقه ی کاکتوس خود را انتخاب کنید این قطعه با توجه به ابعاد کاکتوس شما باید بین 5 – 10 سانتی متر باشد. با ابزار تمیز و ضدعفونی شده بخش سالم کاکتوس را برش دهید (هنگام برش به کاکتوس دست نزنید. برای نگه داشتن آن از انبرهای آشپزخانه استفاده کنید تا تیغ های کاکتوس به دست شما آسیب نرساند). بهتر است دستکش باغبانی پوشیده و با دست این بخش را جدا کنید.
  2. قطعه ی برش داده شده را پشت یک پنجره در مکانی خشک و خنک قرار دهید تا زمانی که محل برش کمی ترمیم شود و مایع سفید رنگی را مشاهده کنید. معمولا حدود 4-12 روز زمان می برد تا قلمه به این مرحله برسد. سپس گلدان را با خاک کاکتوس پر کرده و قلمه را به صورت خوابیده روی سطح آن قرار دهید. در این مرحله آبیاری زیاد می تواند قلمه را از بین ببرد. کافی است کمی خاک را مرطوب نگه دارید. گلدان را در معرض نور مستقیم قرار ندهید. حدود 4-6 هفته زمان می برد تا ریشه دهی گیاه شروع شود. زمانی که رشد گیاهچه ی جدید را روی قلمه مشاهده کردید، شروع به آبیاری با روال طبیعی کنید. مقاله ی نگهداری کاکتوس را مطالعه کنید.

تکثیر کاکتوس به روش قلمه غیر برگی

 

قلمه کاکتوس برگدار

برای گیاهان گوشتی که دارای برگ هستند کافی است یکی از برگ های بالغ و شاداب را انتخاب کنید و با کمی تغییر زاویه ی برگ آن را از گیاه مادری جدا کنید. در صورتی که هنگام جداسازی برگ، تکه ی کوچکی از ساقه نیز جدا شود، امکان دارد در گیاه جدیدتان علاوه بر ریشه، هم زمان رشد ساقه را نیز مشاهده کنید.

پس از برداشتن برگ، آن را روی مقداری خاک کاکتوس قرار دهید. دقت کنید که آن ها را در خاک نکارید. گلدان را در مکانی نسبتا گرم و خشک قرار دهید. بالای یخچال میتواند مکان مناسبی برای نگه داری قلمه ی کاکتوس باشد؛ گرمایی که از سقف یخچال به قلمه می رسد می تواند به عنوان شاسی های گرمایی در گلخانه ها عمل کند. هم چنین تا زمانی که ریشه ها را مشاهده نکرده اید آبیاری را انجام ندهید، کافی است خاک کاکتوس کمی مرطوب باشد. زمانی که ریشه ها شروع به رشد کردند، می توانید خاک را مرطوب نگه دارید و گلدان را به مکانی پرنور تر منتقل کنید. پس از اینکه ریشه ها توسعه یافتند و گیاهچه های جدید را مشاهده کردید، آن ها را بکارید. در صورتی که پیش از این مراحل شروع به آبیاری قلمه ی برگ کنید ممکن است قلمه فاسد شود.

 

تکثیر کاکتوس با قلمه برگی

زمان قلمه زدن کاکتوس

در هر زمان از سال می توانید تکثیر کاکتوس به روش قلمه زنی را شروع کنید. البته کاکتوس هایی که در اواخر تابستان یا اوایل پاییز کاشته می شوند سریعتر ریشه می دهند. در روزهایی از تابستان که درجه حرارت به اوج خود می رسد از قلمه زدن کاکتوس خود داری کنید زیرا کاکتوس ها پس از برش به سرعت دچار کم آبی می شوند و از بین می روند. اگر در زمان گرما از کاکتوس قلمه می گیرید، در ساعات شب این عملیات را انجام دهید. زمانی که اقدام به قلمه زدن کاکتوس می کنید بهتر است دمای شبانه بالای 15 درجه سانتی گراد و دمای روزانه بین 23 – 29 درجه سانتی گراد باشد.

تکثیر کاکتوس با بذر

کاشت بذر کاکتوس از جمله فعالیت هایی است که نیاز به صبر و دقت دارد. نکات مربوط به کاشت بذر کاکتوس را در این مقاله مطالعه فرمایید.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×