7 کاربرد مهم کود هیومیک اسید در کشاورزی

چرا کود هیومیک اسید؟

در چند دهه اخیر به علت استفاده از کودهای شیمیایی برای کشت محصولات زراعی و باغی، زمین های کشاورزی حاصلخیزی خود را از دست داده اند و دچار کمبود مواد آلی و مغذی شده اند. جهت افزایش عملکرد و پربازده شدن محصولات، استفاده از کود هیومیک اسید با هدف اثر بخشی در خاک از لحاظ فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی  باید جزء برنامه های تغذیه ای گیاهان قرار بگیرد. در ادامه مطلب به برخی از ویژگی های مهم کود هیومیک اسید می پردازیم.

 هیومیک اسید چیست؟

اسید هیومیک و فولویک به ترکیبات نهایی که از تجزیه و پوسیده شدن بقایای گیاهی و حیوانی توسط فعالیتهای بیولوژیکی میکرو ارگانیسم ها به وجود می آید، گفته می شود. اسید فولویک به رنگ طلایی است، در حالی که اسید هیومیک قهوه ای تیره یا سیاه است. بهترین منبع اسیدهای هیومیک لایه های رسوبی ذغال قهوه ای رنگ است که به آنها لئوناردیت گفته می شود. به عبارتی، لئوناردیت ماده آلی است که به درجه ذغال سنگ قهوه ای رسیده ولی از نظر درجه اکسیداسیون با ذغال سنگ قهوه ای نرم متفاوت است.
این مواد به عنوان یک تهویه کننده خاک، یک کاتالیزور و تحریک کننده زیستی عمل می کند. استفاده از اسیدهای هیومیک و اسیدهای فولویک در مقایسه با سایر روش های ارگانیک، یک روش عالی در فراهم کردن مواد مغذی ضروری، ویتامین ها و عناصر کمیاب برای گیاهان و خاک ها هستند.

نقش کود هیومیک اسید

 

7 کاربرد کود هیومیک اسید

1. اسیدهای هیومیک از لحاظ فیزیکی ساختار خاک را اصلاح می کنند به طوری که باعث افزایش نفوذ آب و ظرفیت نگهداری آب در خاک می شوند. این بدان معنی است که میزان قابل توجهی از مصرف آب کاهش می یابد. کود اسید هیومیک ساختار خاک، رشد ریشه گیاه، قدرت جوانه زنی بذر و متابولیسم را بهبود می بخشد و رنگ خاک را تیره تر می کند و به این ترتیب به جذب انرژی خورشید کمک می کند.
2. از کارایی مهم اسیدهای هیومیک، می توان به اسپری کردن آن بر روی شاخه و برگ درختان اشاره کرد که گیاه راحت تر قادر به جذب و استفاده از مواد مغذی محلول می باشد. به همین دلیل، از  اسید هیومیک به عنوان یک مکمل برای شاخ و برگ گیاهان در نظر گرفته می شود.
3. با توجه به اینکه میزان PH خاک، یکی از محرک های اصلی در باروری و عملکرد محصولات زراعی محسوب می شود و میزان جذب موثر عناصر مغذی توسط گیاهان به محدوده PH بستگی دارد، هیومیک اسید خاک های قلیایی را خنثی می کند تا جذب مواد مغذی و عناصر کمیاب توسط ریشه ها، بهبود بخشد، زیرا در شرایط pH بالا بسیاری از عناصر مغذی برای گیاه قابل دسترس نیستند.
4. یکی دیگر از کاربردهای کود هیومیک اسید این است که تا حد زیادی می تواند سمومی مانند آلومینیوم و فلزات سنگین را در خاک اسیدی کاهش دهد به طوری که سموم را به هم گره می زند و باعث می شود که آنها در دسترس گیاهان قرار نگیرند.
5.  اسید هیومیک با تحریک آنزیم های گیاهی باعث تولید بیشتر در گیاهان می شود. همچنین تحریک رشد و تکثیر میکروارگانیسم های مطلوب خاک توسط اسیدهای هیومیک، مقاومت طبیعی گیاه را در برابر بیماری ها و آفات افزایش می دهد. رشد ریشه، به ویژه به صورت عمودی را تحریک می کند و باعث جذب بهتر مواد مغذی می شود.

6. اسید هیومیک با توسعه کلروفیل، قندها و اسیدهای آمینه موجب افزایش فتوسنتز می شود. اسید هیومیک با افزایش ضخامت دیواره های سلولی ، باعث طولانی شدن زمان نگهداری میوه ها می شود.
7. اسیدهای هیومیک، از ورود ترکیباب نیترات و سموم دفع آفات به آب های زیرزمینی جلوگیری می کنند. کود هیومیک اسید قادر به کاهش مقدار بالای نمک در خاک و در نتیجه سمیت  حاصل از آن است.

نحوه مصرف کود هیومیک اسید

کود هیومیک اسید به فرم های گرانول، مایع و پودری مورد استفاده قرار می گیرد.
گرانول اسید هیومیک: این حالت هیومیک در آب کم محلول است ولی به مدت طولانی تری در خاک باقی می ماند.
اسید هیومیک مایع: این فرم از کود اسید هیومیک بسیار فعال بوده و توسط گیاه به سرعت جذب می شود.
 اسید هیومیک پودری: اگر کود مایع هیومیک خشک شود، به فرم پودری در می آید. این دو حالت به راحتی در آب حل می شوند.علاوه بر آن، این دو گروه از کودهای هیومیک اسید دوام طولانی در خاک ندارند و زود از دسترس گیاه خارج می شوند.

پودر هیومیک اسید

 

نکاتی درمورد مصرف کود هیومیک اسید

• پودر  اسید هیومیک می تواند به صورت خشک مصرف شود، اما معمولاً با سیستم آبیاری قطره ای و سمپاشی مخلوط می شود.
• هر گاه از فرم پودر آن استفاده کردید، ابتدا مقدار مورد نظر پودر را با آب در یک ظرف جداگانه مخلوط کنید تا قبل از افزودن آن به مخزن نهایی، کاملا حل شوند.
• اسید های هیومیک مایع بعد از رقیق شدن آماده مصرف هستند. اگرچه باید به مقدار کم و بهینه استفاده شوند.
• جهت استفاده از کود هیومیک اسید:
 برای محصولات زراعی، 100-50 کیلوگرم در هکتار
 برای درختان میوه، 2-1کیلو گرم در هر گیاه
 برای سبزیجات، 1-2 کیلوگرم در متر مربع

در کل می توان نتیجه گرفت که کود هیومیک اسید به عنوان یک اصلاح کننده خاک غنی از کربن است به همین علت می تواند تأثیر مثبتی بر شیمی خاک و همچنین فعالیت میکروبی خاک داشته باشد. یکی از بزرگترین فواید مصرف هیومیک اسید در باغ و زمین های کشاورزی، کمک به جذب مواد مغذی به ویژه فسفر و نیتروژن است.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×