هر آنچه که باید درمورد کاشت نهال سیب بدانید

نهال سیب

درخت سیب یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین میوه های تمدن بشری بوده و هست. قدمت سیب به مقاوم بودن این درخت به شرایط نا مساعد و انعطاف پذیری آن در شرایط مختلف و اقلیم های متفاوت بر می گردد. امروزه نهال سیب علاوه بر مناطق سردسیر مانند کانادا، در مناطق خشک و گرمسیری مانند آفریقا نیز کاشته می شود.

البته برای یک کشت و کار موفق، انتخاب رقم مناسب با شرایط آب و هوایی بسیار حائز اهمیت است. حدود نیمی از سیب جهان در چین تولید می شود اما استرالیا، آمریکا و آفریقای شمالی نیز مقدار قابل توجهی سیب تولید می کنند. کشت درخت سیب در مقیاس صنعتی بازدهی اقتصادی بسیار خوبی دارد. حداقل تعداد نهال سیب برای بازدهی اقتصادی و جبران هزینه ها، کاشت 800-600 نهال در 1 هکتار باغ می باشد.

شناخت نهال سیب

جالب است بدانید درخت سیب از خانواده ی گل سرخیان است. این درخت خزان داشته و در حالت بلوغ به طور متوسط به ارتفاع 5 متر و در حلت استاندارد به ارتفاع 10-7 متر می رسد. درختان سیب پا کوتاه ارتفاعی به 4-2 متر دارند. اغلب درختان سیب به خصوص در صورتی که با کمبود آب یا نیتروژن مواجه شوند، تمایل به سال آوری دارند؛ به این معنی که برخی از سال ها محصول زیاد و در سال بعد یا دو سال بعد باردهی به صفر می رسد.

کاشت نهال سیبب
کاشت نهال سیب

کاشت نهال سیب نیز مانند دیگر نهال ها نیازمند رعایت برخی قوانین برای دریافت بهترین عملکرد می باشد:
1. گودالی مناسب با ابعاد ریشه ی نهال سیب خود حفر کنید. عمق گودال خیلی بیشتر از ارتفاع سیستم ریشه نهال نباشد. در صورتی که نهال سیب شما پیوندی است، محل پیوند را حداقل 10 سانتی متر از سطح زمین فاصله دهید.
2. داخل گودال را از سنگ و کلوخه و زباله پاک کنید. مقداری آب داخل گودال بریزید تا نهال پس از کاشت در معرض هوا قرار نگیرد. در صورتی که از جهت باد غالب منطقه مطلع هستید، نهال را در مسیر آن نکارید.
3. پس از حفر گودال نهال را طوری بکارید که ریشه ها در جهت اصلی خود باقی بمانند و در اثر کمبود فضا، ریشه ها به سمت بالا خم نشوند. به آرامی خاک را داخل گودال بریزید
4. پس از کاشت مقداری پای نهال را خاک دهید و سپس آبیاری را تکمیل کنید. می توان پای نهال را علاوه بر خاک، با مقداری از انواع کودهای کشاورزی مناسب پر کرد.
به دو نکته در کاشت نهال سیب توجه کنید:
• یکی از نکات بسیار مهمی که هنگام کاشت نهال ها به آن توجهی نمی شود و در سنین بالاتر در درختان مشکل ساز می شود، جهت گرفتن نهال هنگام پر کردن گودال است؛ حتما توجه کنید که نهال در حالت کاملا صاف و ایستاده قرار گرفته است و هنگام خاک ریزی خم نشود. زیرا در آینده در اثر وزش باد این خمیدگی بیشتر شده و احتمال شکست درخت بیشتر می شود.
• در صورتی که میان تهیه نهال و کاشت آن فاصله ی زمانی وجود داشت، بخش ریشه ی نهال ها را در کیسه ای از جنس پارچه و یا گونی خیس قرار دهید. تا علاوه بر حفظ رطوبت ریشه ها، از ورود آلودگی های قارچی و هم چنین تابش مستقیم نور در امان باشند.

نحوه کاشت نهال سیب

فاصله کاشت نهال سیب

فاصله ی کاشت بستگی به رقم نهال سیبی که تهیه کرده اید، دارد. به طور متوسط فاصله ی درختان روی ردیف ها 2 متر و فاصله ی میان ردیف ها 7-5 متر تعبیه می شود. رعایت چنین فاصله کاشتی سبب می شود در هر هکتار 310 نهال سیب بکارید.
این فواصل کاشت مربوط به درختان سیب استاندارد و اصلاح نشده می باشد؛ بهره برداری از چنین باغی 20 سال زمان می برد. امروزه با کاشت ارقام پاکوتاه، تعداد نهال قابل کاشت در هر هکتار به 2000 عدد رسیده و هم چنین طول رسیدن به بهره وری به 6-7 سال کاهش یافته است.

فاصله کاشت نهال سیب

خاک مورد نیاز نهال سیب

نهال سیب می تواند درخاکی با زهکش مناسب با اسیدیته ی نزدیک به 7 نیز رشد کند. حداکثر بازده درخت سیب در خاک های حاصلخیز شنی با اسیدیته 7-6 گزارش شده است.
برای آماده سازی خاک جهت کاشت نهال سیب، خاک را در عمق حداقل 50 سانتی متری شخم بزنید و علف هرز را از بین ببرید. می توانید در هر هکتار حدود 20 تن کود اضافه کنید و سپس دوباره به صورت سطحی شخم بزنید. در صورتی که اسیدیته خاک از 6 کمتر باشد می توانید در مرحله ی مود دهی به آن آهک اضافه کنید. غلظت آهک بستگی به اسیدیته و بافت خاک شما دارد و نیاز است که با یک متخصص کشاورزی در این باره مشورت کنید. هم چنین برای بهبود بافت خاک می توانید در زمین های زراعی از پوششی مانند یونجه استفاده کنید.

انتخاب نهال سیب مناسب

در انتخاب نوع نهال به امکانات و آب و هوای منطقه ی خود توجه کنید. اغلب تولیدکنندگان سیب، ارقام پاکوتاه را ترجیح می دهند، دلایلی از جمله باردهی در سنین پایین، کوچک بودن اندام هوایی و در نتیجه کاهش فواصل کاشت، آبیاری، هرس و برداشت راحت تر محصول کشاورزان را به سمت این ارقام سوق می دهد.

 

آب و هوای مطلوب نهال سیب

اغلب ارقام سیب در اقلیم های سرد و مرطوب رشد می کنند. زمستان های سرد و به دنبال آن بهار و تابستان های نسبتا خنک مطلوب درختان سیب هستند. روزهای آفتابی در فرآیند رنگ گیری سیب ها بسیار تاثیر گذار می باشد. به طور کلی درختان سیب نسبت به دیگر درختان خزان کننده نیاز سرمایی بیشتری دارند. اغلب درختان زمانی سیب با کیفیت تولید می کنند که درجه حرارات به ندرت از 32 درجه سانتی گراد بالاتر نرود.
البته تمام این شرایط در صورتی که شما نهال سیبی با نیاز سرمایی پایین تری بکارید، تغییر خواهد کرد. هم چنین فرآیند داشت در این مناطق کار ساده ای نخواهد بود و رسیدگی های بیشتری نیاز خواهد داشت. در آفریقا باغ های سیب در حال بهره برداری هستند؛ به هر حال بازده درختان سیب در این مناطق کمتر از مناطق سرد و خشک خواهد بود؛ که دلیل آن را می توان در بارندگی های زیاد و ایجاد مشکل در فرآیند گرده افشانی یافت.

آبیاری نهال سیب

در یک قانون کلی می توان بیان کرد که نهال سیب به دلیل اینکه در حال توسعه ی سیستم ریشه و اندام هوایی خود است، نیاز بیشتری به آب دارد. نیاز آبی درختان جوان در مناطق پر باران توسط بارندگی تامین می شود. در مناطقی که بارندگی مکرر وجود ندارد؛ درختان جوان را یک بار در هفته از اواسط بهار تا پاییز آبیاری کنید. می توانید در اطراف تنه ی درخت سیب حلقه ای برای تجمع آب ایجاد کنید.

گرده افشانی درخت سیب

مدیریت گرده افشانی در باغ سیب از مهم ترین عناصر موفقیت باغداران سیب است. علیرغم اینکه درخت سیب از درختان تک پایه بود و اندام های نر و ماده ی آن در یک گل و کناریکدیگر قرار گرفته اند، باغداران سیب هم چنان نیازمند کاشت نهال سیب به منظور گرده افشانی هستند؛ زیرا اغلب دانه های گرده ی یک رقم نمی توانند گل های ماده ی همان رقم سیب را بارور کنند، که به این پدیده خود ناسازگاری گفته می شود. بنابراین حتما باید نهالی مخصوص برای گرده افشانی در باغ سیب کاشته شود. توجه کنید که در انتخاب رقم نهال سیب گرده افشان باغ خود به سه نکته زیر دقت فرمایید:

• گرده های رقم گرده افشان باید با گل های ماده ی رقم باردهی باغ شما سازگاری داشته باشد.
• زمان رسیدن گرده های رقم گرده افشان و بلوغ گل های ماده ی رقم بارده باید منطبق باشند.
• برخی از ویژگی های محصول از نوع گرده تاثیر می پذیرند بنابراین به ویژگی های والد نر نیز دقت کنید.
برای بهتر پیش رفتن فرآیند گرده افشانی می توانید در باغ سیب خود کندو های زنبور را قرار دهید. در صورت لزوم، هر هکتار باغ سیب را میتوان با قرار دادن سه کندوی زنبور به خوبی پشتیبانی کرد. در صورتی که گرده افشانی به خوبی و به طور کامل انجام نشود؛ علائمی مانند بد شکلی سیب، کوچک بودن آن ها و سرعت بسیار پایین رشد در محصولات دیده خواهد شد. سیب هایی که گرده افشانی کامل در فرآیند تولید آن ها صورت گرفته است دارای 10-7 دانه هستند. سیب هایی که گرده افشانی آن ها کامل انجام نشده است معمولا 4-3 دانه دارند و پیش از بلوغ از درخت جدا می شوند.

باردهی سیب

باردهی سیب روی شاخه های دو ساله انجام می شود. شکوفه های سیب در بهار ظاهر می شوند. باردهی معمولا از سال سوم پس از کاشت نهال سیب آغاز شده و ممکن است درخت در صورت مراقبت مناسب تا سن 50-35 سالگی باردهد. عملکرد متوسط یک درخت سیب معمولا به 80 تا 150 میوه می رسد. البته زمانی که درختان در باغ های سیب، تحت رسیدگی ها و مراقبت هایی از جمله گرده افشانی های مصنوعی، آبیاری و کود دهی منظم قرار می گیرند بازده آن ها تا 400 تا 1200 میوه بالا می رود.

باردهی درخت سیب

 

برداشت سیب

برای برداشت بار درخت سیب باید گروهی از کارگران با تجربه داشته باشید. زیرا معمولا در یک بازه ی زمانی 10 روزه ما فرصت داریم تا سیب ها را با بهترین کیفیت برداشت کنیم در صورتی که برای مثال در مرکبات 2 ماه زمان بهینه ی برداشت داریم.
برداشت معمولا در بازه ی تابستان تا پاییز صورت می گیرد. اما زمان دقیق برداشت محصول هر رقم با رقم دیگر متفاوت است. مهم ترین شاخص های برداشت سیب میزان تردی بافت، میزان قند و رنگ پوست آن است. سیب ها به ضربه های مکانیکی بسیار حساس هستند و سیب هایی که دچار آسیب می شوند با تولید گاز اتیلن، روند پیری سریع تری را تجربه خواهند کرد. در ارقامی که نا هم رسی دارند باغداران ناچار به برداشت مکانیزه ی محصولات می شوند.

مشاهده ی شکوفه ها بر نهال سیب از زیبا ترین مناظر طبیعت در طول بهار است. ترکیب منحصر به فردی از بلوغ و جوانی که در سال اول کاشت نهال سیب هر بیننده ای را محصور می کند، ارزش اختصاص مساحت کمی از باغچه ی خانه را دارد؛ حتی اگر محصول چشم گیری برای تغذیه ی انسان فراهم نکند.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×