نهال انگور

میوه ی انگور با کاربرد های فراوان و طعم مطلوب، جایگاهی غیر قابل چشم پوشی در میان ایرانیان دارد. از دیر باز پرورش انگور به صورت کاشت بذر و نهال در خانه ها و باغچه های ایرانی رواج داشته است. در سده ی اخیر تاکستان ها در ایران پیشرفت زیادی داشته و هر ساله صد ها هزار نهال انگور در باغ یا باغچه ها کاشته می شوند.

انواع انگور

انگور دارای انواع مختلفی می باشد؛ برای پرورش نهال انگور در خانه، می توان از نوع هیبریدهای آمریکایی لابروسکا استفاده کرد؛ این نوع انگور را در مناطق سردسیر کشت می کنند. نوع دیگر انگور، انگور اروپایی وینیفرا است که در مناطق گرم و خشک و مدیترانه ای کاشته شده و از آن برای شراب سازی استفاده می کنند. در بین انگورها، نوع هیبرید آمریکایی مقاومت بیشتری نسبت به انگور اروپایی در برابر سرما، آفات و بیماری دارد. در حالی که انگورهای اروپایی، دارای طعم بیشتر و بهتری هستند. نوع دیگری از انگور نیز در ایالات متحده کاشته می شود؛ با نام انگور موسکادین. این نوع انگور به علت دارا بودن پوست ضخیم، در صنعت مربا سازی مورد استفاده قرار می گیرد. هنگام خرید نهال انگور، هدف و منطقه ی کاشت را در نظر بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد ویژگی های یک نهال خوب به مقاله خرید نهال مراجعه کنید.

 

انواع انگور

 

کاشت نهال انگور

زمان کاشت نهال انگور در اوایل بهار، زمانی است که ریشه ی نهال در حالت خواب زمستانی قرار داشته باشد. به طور کلی نهال انگور خودبارور است، اما برای اطمینان بیشتر هنگام خرید از خودبارور بودن نهال و یا اینکه به گرده افشانی نیاز دارد یا خیر مطمئن شوید. در صورتی که نهال انگور شما نیاز به گرده افشانی داشت، در خرید خود نهال انگور گرده افشان را نیز لحاظ کنید.
بعد از انتخاب نهال انگور، آن را باید در خاکی بکاریم که علاوه بر زهکش خوب، خاک آن شخم زده شده و هوادهی شده باشد. باید دقت کنیم مکانی که برای کاشت نهال انگور انتخاب کرده ایم، دارای نورگیر خوبی باشد.

برای کاشت نهال انگور، باید در قسمت بالای محل کاشت با استفاده از چوب، شبکه هایی را ایجاد کنیم که برای نهال انگور حکم قیم را داشته باشند. علاوه بر ایجاد شبکه در قسمت بالای نهال، در بعضی از موارد، نهال انگور در کنار خود نیز به قیم نیاز دارد.
اگر می خواهید نهال انگور را داخل گلدان بکارید، ابتدا باید ریشه های نهال را به مدت 3-2 ساعت در آب قرار داده و بعد آن را داخل گلدانی قرار دهید که عمق خاک آن 30 سانتی متر باشد. بعد از قرار دادن نهال انگور داخل گلدان، به خوبی سطح آن را با خاک می پوشانیم به طوری که ریشه های نهال مشخص نباشند.

 

کاشت نهال انگور

مراقبت از نهال انگور

باید دقت داشته باشیم که کود دهی نهال انگور نباید در سال اول انجام شود مگر اینکه خاک از نظر مواد مغذی دچار کمبود باشد. کود دهی نهال انگور معمولا از سال دوم انجام می شود. علاوه بر کوددهی، برای بالا بردن ظرفیت نگهداری آب توسط خاک، از مالچ نیز استفاده می کنیم. برای دور نگه داشتن پرندگان از نهال انگور، دور آن را توری مش میبندیم، هم چنین استفاده از اجسام براق می تواند در دور کردن پرندگان مفید باشد.

مراقبت از نهال انگور

 

هرس کردن نهال انگور

مبحث هرس کردن نهال انگور از اهمیت بالایی برخوردار است. هرس نهال انگور کار ساده ای نبوده و نیازمند سال ها تجربه و آزمون است. هرس کردن نهال انگور به دو دسته تقسیم می شود:

هرس فرم، که برای ایجاد شکل مطلوب بر روی نهال انجام می شود؛ ایجاد فضایی در مرکز نهال برای تهویه ی هوا و نور گیری بهتر و هم چنین ایجاد فرمی متناسب با امکانات و شرایط نگهداری در باغ .

 

هرس زمستانه نهال انگور

 

هرس باردهی، که به طور کلی برای متعادل کردن میزان شاخه و برگ و همچنین باردهی نهال انگور اجرا می شود. هرس باردهی در دو زمان برحسب نیاز انجام می شود؛ هرس زمستانه و هرس تابستانه یا هرس سبز. هرس زمستانه در اواخر زمستان ( بهمن ماه ) زمانی که گیاه در خواب است، انجام می شود.

هدف از هرس کردن نهال انگور یک ساله، قوی کردن سیستم ریشه و تنه ی نهال است. اگر نهال انگور را در فواصل زمانی کوتاه هرس کنیم، خطر ابتلا به بیماری و یخ زدگی را افزایش می دهیم. زمانی که برحسب شرایط از جمله طغیان بیماری و یا دمای هوا نیاز باشد که نهال انگور دیرتر جوانه بزند، هرس آن را دیرتر انجام می دهیم.
در هرس نهال انگور، با توجه به رقم و هدف از کاشت آن، میزان هرس و نگه داشتن جوانه ها متفاوت است. روی برخی گونه ها هرس بیشتر و به اصطلاح، هرس سنگین تری انجام می دهیم و حدود 3-2 جوانه را نگه می داریم. در صورتی که در رقم کابرنت، هرس سبک تر صورت گرفته و حدود 10 جوانه را نگه می داریم.

هرس نهال انگور را باید با استفاده از قیچی هرس و با ایجاد برش هایی در زاویه ی 45 درجه بر خلاف جهت آخرین جوانه، انجام دهیم. به خصوص در هرس نهال انگور دو ساله، ایجاد زاویه ی درست در تنظیم هورمون ها و عدم تجمع بیماری در محل برش بسیار موثر است. در هنگام هرس نهال انگور باید دقت داشته باشیم که شاخه های نهال انگور را زخمی نکنیم و اگر به طور تصادفی شاخه ای زخمی شد، قسمت آسیب دیده را به مواد ضدعفونی کننده آغشته کنیم.

دسته دوم هرس شامل هرس تابستانه می باشد. در این مرحله، باغداران این فرصت را دارند که هرگونه اشتباهی که در هنگام انجام هرس های خفته داشته اند را اصلاح کنند. در همان زمان، برخی از خوشه های گل و شاخه و برگ را نیز جدا می کنیم.

 

هرس تابستانه نهال انگور

آبیاری نهال انگور

آبیاری نهال انگور با توجه به رقم آن بسیار متفاوت می باشد و باغداران از راه های مختلفی برای آبیاری استفاده می کنند. برنامه ی آبیاری هر تاکستان به چند مورد بستگی دارد، مانند: بارش سالانه ی منطقه، تبخیر و تعرق، سن گیاهان، مرحله توسعه، دوره رشد، نوع خاک، شرایط محیطی، تنوع و روش های رشد.
طبق استاندارد فائو، کل نیازهای آبی نهال انگور در طی یک فصل رشد، بین 500 تا 1200 میلی متر متغیر است. در مواردی که نهال انگور ما دارای شرایط بسیار خشکی است، انگورها علائمی مانند پژمردگی و کاهش رشد را نشان می دهند که در این شرایط، میزان آبیاری را بیشتر می کنیم.

نکاتی درباره نهال انگور

از هنگام گلدهی نهال انگور تا زمانی که گل ها تبدیل به میوه شوند، دورانی بسیار مهم و حساس به شمار می رود زیرا در صورتی که آبیاری صحیح انجام شده باشد، در این دوره نتایج خوبی دریافت خواهیم کرد. هنگامی که نهال انگور به مرحله ی بلوغ می رسد، باید فواصل آبیاری کوتاه شود و حجم آبیاری در هر دوره کاهش یابد؛ انجام این کار باعث بالا رفتن کیفیت محصول می گردد.
همچنین باید توجه داشته باشیم که میزان آبیاری بیش از حد نباشد؛ زیرا آبیاری زیاد در دوران بلوغ ممکن است سبب طغیان بیماری و عدم طی شدن صحیح مراحل بلوغ شود. برای داشتن محصول بهتر و بهینه سازی مصرف آب، در اغلب موارد نیز از آبیاری قطره ای استفاده می شود.

نکاتی درمورد نگهداری نهال انگور

 

آفات و بیماری های نهال انگور

یکی از آفات مهم نهال انگور، شته ی فیلوکسرا می باشد. فیلوکسرا سیستم ریشه ی نهال انگور را از بین می برد؛ به همین دلیل هرس نهال انگور در سال اول بسیار اهمیت دارد. این حشره از ریشه و برگ های گیاه تغذیه کرده و گاها به طور کامل سیستم ریشه را نابود می کند. برای جلوگیری از حمله ی شته ی فیلوکسرا می توان نهال انگور را با ارقام آمریکایی که نسبتا به این آفت مقاوم هستند پیوند زد. البته از راه هایی مانند هرس صحیح و به موقع و هم چنین عدم آبیاری بیش از حد نیز غافل نشویم.
در نهایت در صورت مواجه با آفات یا بیماری ها ابتدا در برنامه ی مدیریت باغ و یا مزرعه ی خود تجدید نظر کنید و سپس به سراغ مبارزه ی شیمیایی بروید.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×