در خرید نهال به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

خرید نهال

برای شروع کشت و کار، کشاورز می تواند با توجه به شرایط و امکاناتی که در اختیار دارد، بین کاشت بذر یا خرید نهال یکی را انتخاب کند. می توانید در این مورد مقاله ی خرید بذر را مطالعه کنید. البته به باغداران پیشنهاد می شود از نهال استفاده کنند تا زودتر به بهره برداری برسند. خرید نهال از مهم ترین مراحل کاشت درخت است. در ادامه نکاتی که نیاز هست به هنگام خرید نهال در نظر بگیرید را با هم مرور می کنیم. 

بررسی سلامت به هنگام خرید نهال

در هنگام خرید نهال با بررسی چند نکته می توانید تا حدی از سلامت نهال اطمینان حاصل کنید.

• به ارتفاع و قطر گیاه به هنگام خرید نهال توجه کنید

نهال هایی که نسبت به هم قطاران خود ارتفاع یا قطر نامتعارفی دارند، مناسب نیستند. بعضی از افراد هنگام خرید نهال به اشتباه به سراغ نهال های مرتفع تر می روند؛ این گونه نهال ها سبب ایجاد رقابت نوری در باغ شما خواهد شد. نهال های کوچک تر سرعت رشد بالاتری دارند و در اثر جابجایی به زمین اصلی دچار شوک کمتری می شوند.

به قطر نهال به هنگام خرید نهال دقت کنید

 

• ریشه ها را به هنگام خرید نهال بررسی کنید

سیستم ریشه ای ضعیف، گیاه ضعیفی تولید خواهد کرد. سیستم ریشه باید به گونه ای شکل گرفته باشد که توپ ریشه باشد و به راحتی از گلدان خارج شود و پس از خروج دچار از هم گسستگی نشود.
رنگ ریشه یکی از شاخص های سنجش سلامت است. ریشه هایی با رنگ روشن معمولا سالم هستند. هنگام خرید نهال دقت کنید که ریشه ها علائمی از پوسیدگی، سفیدک های پودری و لارو آفات نداشته باشند.
در صورتی که رنگ ریشه ها قهوه ای و یا تیره تر باشد، ممکن است ریشه مرده باشد. مرگ ریشه و قهوه ای شدن آن نشانه ی کمبود اکسیژن است که اغلب در اثر آبیاری زیاد یا کود دهی بیش از حد رخ می دهد.

به سلامت نهال به هنگام خرید نهال دقت کنید

 

• اندام هوایی نهال را به هنگام خرید بررسی کنید

لهیدگی در طول ساقه و یا وجود زخم در آن، ممکن است در آینده سبب ایجاد مشکل شود.

انتخاب رقم مناسب در هنگام خرید نهال

تقویم کشاورزی منطقه ی خود را مطالعه کنید. میانگین دمای روز و شب، پایین ترین و بالاترین دما در طول فصل رشد و فصل خواب، میزان بارندگی سالانه، باد غالب منطقه را در نظر بگیرید. خاک باغ خود را آزمایش کنید. در مورد بافت و جنس آن اطلاعاتی کسب کنید. امکانات آبیاری در اختیار را بررسی کنید؛ و خلاصه ای از این ها را در اختیار فروشنده نهال و یا مشاور کشاورزی باغ خود قرار دهید تا شما را در خرید نهال مناسب راهنمایی کند. می توانید پیش از خرید نهال در مورد ارقام موجود گیاه مورد نظرتان اطلاعات کسب کنید و رقم متناسب با شرایط منطقه را انتخاب کنید.

خرید نهال گرده افشان

در مورد گیاه مورد نظرتان اطلاعاتی در زمینه ی گرده افشانی آن کسب کنید. برخی درختان دو پایه بوده و گل نر و ماده در دو پایه ی جداگانه تولید می شوند، برخی نیز با وجود مشترک بودن پایه دارای مشکلات خود ناسازگاری هستند؛ بنابراین نیازمند پایه ی گرده افشان هستند که هنگام خرید نهال، باید این پایه ها را به تعداد مناسب خریداری کرد.

خرید نهال به تعداد مورد نیاز

تعداد نهالی که در واحد سطح می توان کاشت بستگی به فاکتور های مختلفی دارد:

ابعاد اندام هوایی درخت: هنگام خرید نهال، اندام هوایی در کم حجم ترین حالت خود قرار دارد. هنگام محاسبه ی تعداد نهال مورد نیاز حجم نهایی اندام هوایی در حالت بلوغ را در نظر گرفته و به سایه اندازی و رقابت نوری درختان توجه کنید.
تیپ سیستم ریشه ی گیاه: هنگام خرید، ریشه های نهال در یک گلدان یا ظرف محدود شده اند بنابراین حجم بسیار کمی اشغال کرده اند. پس از کاشت نهال سیستم ریشه شروع به توسعه می کند. ریشه ی برخی درختان رشد گسترده و برخی رشد عمود دارند. در این زمینه درمورد گیاه مورد نظر خود به طور اختصاصی اطلاعات کسب کنید و سپس فاصله های کاشت را تعیین کنید. نمونه هایی از فاصله ی کاشت در مقاله های نهال انگور، نهال سیب، نهال گلابی و نهال پسته ذکر شده است. نزدیک بودن درخت ها به به یکدیگر سبب ایجاد رقابت غذایی و آب میان ریشه ها می شود.
• توان تغذیه خاک باغ: اگر خاک شما از نظر عناصر غذایی غنی نیست، فاصله ی کاشت را بیشتر کنید.
• توان مدیریتی باغ: هر چه تعداد نهال در واحد سطح بیشتر باشد عملیات داشت نیز سنگین تر خواهد بود. تعداد نیروی انسانی که برای هرس، برداشت، سم پاشی و کوددهی در اختیار دارید را در نظر بگیرید. عملیات داشت به لحاظ زمانی بسیار حساس هستند و باید در بازه ی زمانی خاصی اجرا شوند؛ بنابراین سرعت انجام آن ها بسیار مهم است.
• سیستم داشت و برداشت محصولات باغ: بسیار مهم است که از همان ابتدای احداث باغ، و در هنگام خرید نهال، برنامه ی داشت و برداشت باغ را تدوین کرده باشید. در صورتی که از سیستم های مکانیزه استفاده می کنید باید میان درخت ها فاصله ی مناسب برای عبور ماشین آلات کشاورزی را در نظر بگیرید.
• تعداد روز های آفتابی منطقه: احتمالا هنگام خرید نهال نتوانید تصور کنید که این شاخه های خشک و بی برگ روزی بر سر نور با یکدیگر رقابت خواهند کرد. میزان مشخصی از انرژی خورشید در واحد زمان بر واحد سطح می تابد، و میان درختان موجود تقسیم می شود. در این میان درختان مرتفع تر سهم بیشتری خواهند داشت. هر چه تعداد درخت در واحد سطح بیشتر باشد، به هر درخت سهم کمتری رسیده و رشد آن ها را ضعیف تر می کند. هم چنین برای محصولاتی مانند سیب که رنگ گیری آن ها وابسته به نور است، وجود رقابت نوری خسارات بزرگی را وارد می کند.
• وجود یا عدم وجود پایه ی گرده افشان: در صورتی که پایه ی گرده افشان نیاز دارید، هنگام خرید نهال نحوه ی چینش آن ها را در نظر بگیرید. بعضا چینش های خاصی برای دریافت بهتر دانه ی گرده در نظر می گیرند که در نهایت بر روی تعداد نهال مورد نیاز موثر است.

پس از خرید نهال

فاصله ی زمانی میان خرید نهال و کاشت آن، بسیار حیاتی است. در این فاصله باید توپ ریشه را از آسیب های مکانیکی و محیط های آلوده دور نگه دارید. ریشه های لخت را در معرض باد یا تابش مستقیم خورشید قرار ندهید. در صورتی که نیاز به زمان برای آماده کردن مقدمات کاشت دارید، نهال ها را در گونی و یا کیسه های پارچه ای مرطوب نگه دارید.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید