چرا مصرف ریز مغذی ها باید به شکل کود کلات باشد؟

کاربرد کود کلات در کشاورزی

در بافت های گیاهی بعضی از عناصر به مقدار کم مورد نیاز هستند. بنابراین به عنوان ریز مغذی ها مورد استفاده قرار می گیرند. این عناصر به راحتی در خاک اکسید یا رسوب می شوند و کمبود آنها منجر به زرد شدن برگها، مانع رشد و کاهش کیفیت محصولات زراعی می شود. به همین علت کود کلات برای افزایش راندمان مصرف ریز مغذی ها تولید می شود. در این مطلب می خواهیم مروری بر انواع کود کلاته داشته باشیم.

کود کلات چیست؟

کلمه “کلات” از کلمه یونانی “Claw” گرفته شده است. کلات های فلزی مجموعه ای از یون فلزی است که به یک مولکول آلی (لیگاند) متصل است. یون های فلزی در آب اطراف ذرات خاک شناور می شوند. اگر با اکسیژن واکنش نشان دهند، به شکلی تبدیل می شوند که گیاهان قادر به استفاده از آن نیستند. آنها همچنین می توانند با یون های دیگر ترکیب شده و رسوب تشکیل دهند.در نتیجه در اینجا استفاده از کود کلاته اهمیت پیدا می کند.

عملکرد کود کلات چگونه است؟

کلات ها مولکول های آلی هستند که یون های فلزی را جمع کرده و نگه می دارند تا با اکسیژن یا یون های دیگر واکنش نشان ندهند. گرچه کلات ها یون های فلزی را نگه می دارند، گیاهان هنوز هم می توانند آنها را از طریق ریشه جذب کرده و از آنها به عنوان ماده مغذی استفاده کنند. به عبارتی دیگر، لیگاند (مولکولی که به یک اتم فلزی مرکزی متصل می شود) یون فلزی را پوشانده و آن را از یون های اطراف محافظت می کند سپس این مجتمع می تواند به راحتی توسط گیاه جذب شود.

قدرت پیوند شیمیایی بین لیگاند و یون فلزی به نوع لیگاند، نوع یون و pH بستگی دارد. هرچه پیوند قوی تر باشد، یون فلزی پایدارتر است. هر کود کلات نمودار پایداری مشخصی دارد. ترکیباتی از انواع کود کلاته نسبت به ترکیبات غیر کلات پایدار هستند. بنابراین، کلات های فلزی به طور گسترده در کشاورزی به عنوان کودهای ریز مغذی مورد استفاده قرار می گیرند.

فواید کود کلات

1. یون ها را محلول میکند

بعضی از یون های مغذی حلالیت کمتری در آب دارند و گیاهان نمی توانند آن ها را جذب کنند در این حین استفاده از کود کلات به حل یون ها در آب کمک می کند و باعث می شود که آنها برای گیاهان قابل دسترس تر باشند.

2. جلوگیری از بارش یون ها

در pH بالا برخی یون های فلزی مانند آهن، با یون دیگری به نام هیدروکسل (OH-) واکنش می دهد. وقتی این دو یون به هم وصل شوند، دیگر در آب محلول نیستند و رسوب می کنند (یعنی یک جامد را تشکیل می دهند). این مسئله توضیح می دهد که کلات ها در جلوگیری از علائم کمبود آهن در خاک های قلیایی چه قدر اهمیت بالایی دارد.

3. کاهش سمیت یون های فلزی

برخی از یون های فلزی در غلظت های بالا برای گیاهان سمی می شوند. کود کلاته این یون ها را از آب خارج کرده و غلظت آنها را کاهش می دهد. از آنجا که گیاهان دیگر به طور مستقیم در معرض یون قرار ندارند، اثرات سمی نیز کاهش می یابد. مولکول های کلات کننده معمولاً مولکول های بزرگ آلی هستند که هیومیک اسید نامیده می شوند.

4. سرکوب پاتوژنهای گیاهی

کود کلاته با نگه داشتن یون ها باعث می شود دسترسی برخی از عوامل بیماری زا را به آنها دشوار شود و از این طریق رشد آنها را کاهش می دهد.

منابع مهم کلات

هم اکنون شرکت ها در حال فروش انواع کود کلاته به شکل پودر هستند. این محصولات دارای ترکیباتی از قبیل EDTA ، DTPA و EDDHA هستند.
همچنین می توانید کود شیمیایی که در آن ریز مغذی ها در طی فرآیند تولید به مولکول های کلات وصل شده اند خریداری کنید. با افزودن کود به خاک، یون ها بلافاصله از اکسیژن و یون های دیگر محافظت می شوند.

انواع کلات

سه نوع اصلی کلات شامل: کلات بدون مواد مغذی، کود کلاته و مواد آلی

کلات های بدون مواد مغذی ایده خوبی برای مصرف نیستند زیرا هیچ مواد آلی را به خاک اضافه نمی کنند و هزینه بیشتری نسبت به مواد آلی دارند.
کود کلاته برای حل مشکلات خاص گیاهان مثل؛ انواع کمبودها، در خاک های قلیایی می تواند گزینه خوبی باشد. اما ابتدا شما باید بدانید گیاه کدام کمبود را دارد و سپس نوع مناسب محصول را انتخاب کنید.
ماده آلی همیشه برای باغ مفید است. این ماده نه تنها خاصیت کلاته دارد بلکه باعث بهبود ساختار خاک و افزایش توانایی نگهداری آب نیز می شود. این بهترین روش برای اضافه کردن کود کلاته به باغ است.

کاربرد کود کلات آهن

 

کاربرد کود کلات آهن

گیاهانی که برای رشد و نمو به خاکهای اسیدی نیاز دارند، به آهن زیادی احتیاج دارند. خاک هایی با سطح pH بالا که به خاک های قلیایی نیز معروف است، غالباً دارای آهن هستند، اما به صورت محلول نیستند. این عدم استفاده از آهن باعث بروز کلروز آهن می شود. کلروز آهن به طور معمول با کود آهن درمان می شود که برای مقابله با اثرات pH بالای خاک تهیه می شود.

انوع کود کلات آهن

انتخاب کود کلاته بسیار دارای اهمیت است. زیرا هر ترکیب مقدار متفاوتی از یون را تأمین می کند و در pH های مختلف مؤثر است. کلات آهن یکی از پر طرفدار ها است. در ادامه به معرفی انواع آن می پردازیم.

آهن – EDTA: بیشترین آهن را در خاک آزاد می کند، اما این ماده فقط در خاک اسیدی خوب است. آهن – EDTA شکل رایج در اکثر کودهای مایع است. EDTA همچنین نسبت به کلسیم میل زیادی دارد و نباید از آن در خاک هایی با سطح کلسیم بالا استفاده کرد زیرا در محافظت از آهن بی اثر است. EDTA با یون های فلزی بهتر کار می کند.

آهن – DTPA: این شکل از کلات تا pH 5/7 موثر است و به اندازه آهن – EDTA به کلسیم حساس نیست.

آهن – EDDHA: این گروه تا PH= 11 قابل استفاده است اما گرانترین کلات در این گروه است. با توجه به معرفی انواع کلات ها، EDTA یکی از محبوب ترین کلات های مورد استفاده در کشاورزی است ولی متأسفانه به سرعت توسط میکروب ها تجزیه نمی شود و ایجاد مسمویت می کند. در نتیجه مقدار زیادی EDTA در سیستم های آب ما یافت می شود. EDTA به تنهایی مشكلی ایجاد نمی كند بلكه به فلزات سنگین نیز متصل می شود و باعث می شود آنها بیشتر در دسترس گیاهان باشند. تجمع فلزات سنگین در محصولات غذایی می تواند یک مشکل واقعی باشد.

کدام محصولات غالباً به کود کلاته نیاز دارند؟

حساسیت گیاهان و سبزیجات به عناصر ریز مغذی بسیار متفاوت است. برای آن هایی که در رده های بسیار حساس یا متوسط قرار دارند، کود کلات دار اغلب مورد نیاز هستند و برای گرو هایی که حساسیت کمی دارند، به کود کلاته نیاز نیست، مگر اینکه خاک از نظر ریز مغذی ها فقیر باشد.
در آخر باید گفت که pH خاک یک عامل اصلی موثر بر جذب ریز مغذی ها به ویژه یون های فلزی است. بنابراین، اگر pH خاک از 5/6 بیشتر باشد، ممکن است گیاه در جذب عناصر ریز مغذی محدودیت داشته باشد و برای جذب آن ها باید از کود های کلاته استفاده شود.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×