استفاده از کود ورمی کمپوست چه فوایدی دارد؟

کود ورمی کمپوست

ورمی کمپوست به موادی گفته می شود که پس از هضم و تجزیه مواد آلی از کرم های خاکی دفع می شود. از از ورمی کمپوست به عنوان “اصلاح کننده خاک” استفاده می شود و بیشترین کاربرد آن در افزایش عملکرد محصول و بهبود تحمل به خشکی در گیاهان است. ورمی کمپوست فرآیندی است که توسط آن کرم ها و سایر میکروارگانیسم ها مواد غذایی را به هوموس غنی از مواد مغذی تبدیل می کنند. کمپوست کرم را می توان طی تمام سال در داخل خانه یا آپارتمان به راحتی انجام داد.

آیا کود ورمی کمپوست برای همه گیاهان مفید است؟

ورمی کمپوست مواد مغذی و سودمند همه گیاهان را می توانند فراهم کنند. با این وجود مواردی وجود دارد که ورمی کمپوست گزینه ایده آل نباشد و در صورت افزودن به خاک می تواند به گیاهان آسیب برساند.

فواید کود ورمی کمپوست

 

فواید کود ورمی کمپوست

• کرم ها حاوی بیش از60 ریز مغذی و مواد معدنی کمیابی از جمله کلسیم، منیزیم، ازت، فسفات و پتاس می باشند.
• ورمی کمپوست همانند بافر عمل می کند. به عبارتی به گیاهان کمک می کند تا در هرخاکی با سطح pH خیلی زیاد یا خیلی پایین رشد کنند. آنها مانع از بالا رفتن سطح pH می شوند زیرا در این شرایط جذب عناصر مغذی برای گیاهان غیر ممکن می شود.
• هوموس دفع شده از کرهای خاکی؛ سموم، قارچ های مضر و باکتری های خاک را از بین می برد. بنابراین این کرم ها توانایی مقابله با بیماری های گیاهی را نیز دارند.
• ورمی کمپوست توانایی مقابله با فلزات سنگین را نیز دارند. این امر باعث می شود، گیاهان از جذب ترکیبات شیمیای بیشتر از نیاز خود جلوگیری کنند. این ترکیبات می توانند بعداً در صورت نیاز گیاهان آزاد شوند.
• افزودن ورمی کمپوست یک روش آلی موثر برای دفع مگس های سفید، شته ها و کنه های عنکبوتی است.
• از آنجا که ورمی کمپوست مواد مغذی اضافی را به خاک و گیاهان می بخشد، هنگام کاشت بذور گیاهان یک گزینه عالی است. کود ورمی کمپوست را می توانید در هر زمان از سال استفاده کنید. اگر می خواهید در طول زمستان شروع به رشد یک گیاه سرپوشیده کنید، می توانید از ورمی کمپوست استفاده کنید. ورمی کمپوست برای گیاهانی که به آب زیادی احتیاج دارند مناسب است زیرا ورمی کمپوست می تواند رطوبت خاک را حفظ کند و می تواند مقدار آب مورد نیاز گیاهان را کاهش دهد.

روش های استفاده از کود ورمی کمپوست

در اینجا فقط چند مورد از راه های بهره گیری از کرم های ورمی کمپوست، به عنوان یک منبع مغذی آورده شده است:

برای کسب اطلاعات درمورد عوامل موثر بر مرگ کرم های ورمی کمپوست به مقاله لینک شده مراجعه فرمایید.

1. می توانید مقداری ورمی کمپوست را در سطح خاک بپاشید. به این ترتیب، مواد مغذی کار خود را تا ریشه های گیاه ادامه می دهند.
2. اگر یک گیاه جدید دارید، می توانید ورمی کمپوست را با خاک معمولی داخل گلدان مخلوط کنید. در این هنگام نیاز به کمپوست بیشتری دارید .
3. هنگامی که بذری را میخواهید بکارید، می توانید ورمی کمپوست را با بستر ابتدایی آن ترکیب کنید. کود ورمی کمپوست به رشد بهتر بذر و در نهایت به رشد و سلامت نهال ها کمک می کند.
4. شما می توانید ورمی کمپوست را برای مدتی در کیسه ریخته و درون آب قرار دهید یا عبارتی کود را بخیسانید. این روش به تهیه چای کمپوست معروف است. پس از مدتی، عناصر مغذی ورمی به داخل آب نفوذ کرده و آن را به کود مایع غنی تبدیل کرده است. چای کمپوست را میتوانید به صورت اسپری بر روی گیاهان استقاده کنید.

کاریرد چای ورمی کمپوست

 

معایب کود ورمی کمپوست

اگرچه ورمی کمپوست می تواند مفید و سودمند باشد، اما در مواردی هم استفاده از آن در زمین زراعی و باغ شما بهترین تصمیم نیست. و به دنبال آن در مواردی، این امر می تواند صدمه بیشتری را نسبت به سود ایجاد کند.

• ورمی کمپوست می تواند یک مکمل خوب برای برخی از خاک ها باشد. کود های ورمی با اضافه کردن مواد مغذی مفید، به حاصلخیزی و پایداری خاک کمک می کند. با این حال، اگر خاک زمین یا باغچه شما در وضعیت خوبی قرار داشته باشد، با اضافه کردن ورمی حتما خاک دچار مسمومیت می شود.
• به دلیل وجود مقادیر مختلف نیتروژن و سایر مواد مغذی موجود در ورمی کمپوست، هنگام استفاده از آن برای گیاهانی که در فضای سرپوشیده نگهداری می شوند، باید مراقب دوز مصرف آن باشید. زیرا مصرف کمپوست بیش از حد می تواند گیاهان خانگی را بسوزاند.
• در حالی که تهیه کود ورمی کمپوست یک روش کمپوست طبیعی است، اما باید برای حفظ نگهداری آن ها مراقبت های خاصی انجام شود. در طی فرآیند تولید ورمی کمپوست، باید درجه حرارت محیط را متناسب با نیاز کرم خاکی تنظیم کنید. زیرا اگر سطل کرم ها بیش از حد گرم شود، کرم ها خشک می شوند و از بین می روند. در مقاله 6 دلیل مرگ و میر کرم های کمپوست میتوانید درمورد نحوه نگهداری و نیاز کرم های خاکی اطلاعات کسب کنید.

در آخر باید گفت که تهیه کود ورمی کمپوست یک روش عالی برای مقابله با زباله های مواد غذایی و ایجاد کودهای آلی است. در شرایط مناسب، می توانید از کود ورمی کمپوست برای هر گیاهی استفاده کنید. بهترین توصیه این است که برای گیاهان با مقادیر کم از کود ورمی کمپوست شروع کنید و بر اساس پاسخ گیاهانتان میزان کود دهی را افزایش دهید.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×