علت محبوبیت کود اوره در کشاورزی چیست؟

نیتروژن نقش مهمی در فرآیند تولید پروتئین گیاهان دارد و کود اوره بالاترین میزان نیتروژن را در کلیه کودهای ازت جامد دارد. به عبارت دیگر اوره منبع اقتصادی نیتروژن محسوب می شود. در کود دهی درختان و محصولات زراعی از اوره و ترکیبات مخلوط با کود اوره بسیار در کشاورزی استفاده می شود.
اوره نوعی کود ازت ارزان است که حاوی NPK (پتاسیمفسفرنیتروژن) با نسبت 0-0-46 است. اگرچه اوره به طور طبیعی در انسان و حیوانات تولید می شود، اما اوره مصنوعی با آمونیاک بی آب تولید می شود. اوره بیشترین نیتروژن را با کمترین قیمت در اختیار کشاورزان و باغداران قرار می دهد، اما در هنگام استفاده اوره در خاک باید اقدامات ویژه ای انجام شود تا از طریق واکنش شیمیایی از هدر رفت نیتروژن جلوگیری شود.

فرآیند اوره در خاک

گیاهان نمی توانند از اوره به شکلی که به خاک اضافه می کنید، تغذیه کنند. کود اوره باید به آمونیوم (NH4 +) و نیترات (NO3 ) تبدیل شود تا گیاهان بتوانند از نیتروژن استفاده کنند. این شکست بلافاصله پس از پخش اوره شروع می شود، به همین دلیل شما باید خیلی سریع طی دو روز کود اوره را وارد خاک کنید. در صورت نشستن گرانول در بالای سطح، ممکن است آمونیوم به عنوان گاز آزاد شود و مقدار ماده ای را که به نیترات مفید در خاک تبدیل می شود کاهش می دهد.
مولکول های کود اوره به راحتی در خاک حرکت می کند. شسته شدن نیتروژن کود اوره به رطوبت خاک و زمان کامل شدن هیدرولیز اوره بستگی دارد. پس از تبدیل آن به آمونیوم، آبشویی کاهش می یابد زیرا آمونیوم که بار مثبت دارد، ذرات خاک با بار منفی را جذب می کند و بنابراین نسبتاً بی حرکت است.

نحوه استفاده از اوره

• . اوره باید در زمان کاشت استفاده شود و نباید با بذر ها در تماس باشد. همچنین می تواند به عنوان لایه ای در سطح خاک استفاده شود.
• بلافاصله پس از پخش کود اوره، باید به کمک آبیاری یا بارندگی به داخل خاک نفوذ کند. استفاده از کود اوره به طور سطحی، باعث تلفات بیشتر ازت می شود. تلفات در خاک هایی با pH بالا بیشتر است.
• کودهای اوره باید هنگامی استفاده شوند که درجه حرارت خیلی کم یا زیاد نباشد و دمای خاک بین 15 تا 20 درجه سانتیگراد (70 درجه فارنهایت) باشد.
• استفاده از کود اوره با مهار کننده های اورهاز – مهارکننده های اوره آز باعث کاهش میزان هیدرولیز و در نتیجه تولید آمونیاک می شوند. و این اجازه را می دهد که تا یک یا دو هفته دیگر برای اضافه کردن کودهای اوره در خاک توسط باران و آبیاری فرصت داشته باشیم.
• کود اوره بسیار محلول است. بنابراین، علاوه بر کاربرد در خاک، میتوان از اوره در کود دهی شاخ و برگ گیاهان نیز استفاده کرد. با این حال، کودهای اوره نباید در کشت بدون خاک استفاده شوند، زیرا اوره بلافاصله از دسترس خارج می شوند.
• برای استفاده بهینه از کود اوره بهتر است محصولات را با اوره پوشش داده شده با مواد پلیمری کود دهی کنیم.

نحوه استفاده کود اوره

 

ماندگاری اوره در خاک

برای نیتروژن حاصل از اوره دو اتفاق ممکن است بیافتد؛ اول اینکه در خاک می ماند تا توسط گیاهان جذب شود و یا با آب آبیاری از خاک خارج می شود. بسته به اینکه گیاه چه مقدار از اوره تغذیه می کند و میزان بارندگی و آبشویی در منطقه چگونه باشد، میزان ماندگاری اوره در خاک متفاوت است.

مزایای کود اوره

• اوره دارای بیشترین مقدار نیتروژن است. این مقدار بسیار بیشتر از سایر کودهای ازت موجود در بازار است.
• هزینه تولید اوره نسبتاً کم است.
• در معرض خطر آتش سوزی یا انفجار قرار نمی گیرد، بنابراین هیچ گونه خطری در ذخیره اوره وجود ندارد.
• کود اوره برای انواع محصولات زراعی و باغی در هر نوع خاکی قابل استفاده است. علاوه بر آن اوره یکی از کودهای مهمی است که برای اسیدی کردن خاک بسیار کاربرد دارد.

فواید کود اوره

 

مضرات کود اوره

• به نتیجه واکنش شیمیایی که هنگام اعمال اوره در خاک ایجاد می شود، باید دقت خاصی انجام شود تا هنگام تبخیر آمونیوم، نیتروژن از بین نرود.
• مانند هر منبع نیتروژن، کود اوره نیز می تواند به گیاهان آسیب برساند؛ مانع از جوانه زنی کامل گیاه می شود. نیتروژن بیش از حد می تواند باعث “سوختگی” محصولات زراعی شود.
• اوره به سرعت در آب به صوت محلول می شود بنابراین در نگهداری آن باید دقت کرد اما بهتر است که آن را به صورت خشک نگهداری کنید.
• به اندازه سایر کودهای ازته جامد پایدار نیست، حتی در دمای اتاق تجزیه می شود که منجر به از بین رفتن آن می شود.
• اگر اوره حاوی ناخالصی های بیش از 2 درصد باشد، نمی تواند از آن به عنوان کود استفاده کرد. ناخالصی رایج در کود اوره بیورت (C2H5N3O2) است که می تواند در خاک تجزیه شود اما چون در مدت زمان طولانی تری این کار انجام می شود باعث مسمویت گیاهانی مثل مرکبات می شود.

ترکیب اوره با سایر کودهای شیمیایی

کود اوره به آسانی با مونوآمونیوم فسفات یا فسفات دیامونیوم مخلوط می شود. اما اوره را نباید با هیچ سوپر فسفات مخلوط کرد، مگر اینکه بلافاصله پس از مخلوط کردن استفاده شود. زیرا اوره با مولکول های آب سوپر فسفات واکنش نشان می دهد و یک ماده مرطوب تولید می کند که ذخیره و کاربرد آن دشوار است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که کود اوره یک انتخاب هوشمندانه برای بسیاری از محصولات است و باید در استفاده از آن دقت کرد تا حداکثر سود را برای محصولات زراعی و حداقل تأثیر منفی را بر محیط زیست داشته باشد. استفاده از تجهیزات مدرن کشاورزی در بسیاری از عملیات ها میتواند یکی از راه حل های مناسب باشد.

بنابراین برای اطلاعات بیشتر درموررد ربات ها و پهباد های کشاورزی به مقاله لینک شده مراجعه کنید.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×