کود کاکتوس چه فرقی با بقیه کودها دارد؟

کود کاکتوس

کاکوتوس ها (کاکتوتی ها) و ساکولنت ها از نظر تغذیه به مواد مغذی نسبتاً کمی نیاز دارند اما این به این معنا نیست که حتی برای شادابی، عمر طولانی و گل دهی به هیچ نوع از کود کاکتوس احتیاج نداشته باشند.

ویزگی های کود کاکتوس

بهترین کود کاکتوس باید شامل؛ مواد آلی، عناصر  NPK ( با کمترین مقدار ازت )، میکروب های مفید خاک مانند پروبیوتیک ها و مایکوریزا، حاوی هیومیک اسید باشد و در مدت طولانی و آهسته در اختیار گیاه قرار بگیرد.
کودهای تجاری کاکتوس اغلب با شماره هایی مانند 20-20-20 تولید می شوند. این شماره ها از استاندارد ملی پیروی می کنند و بعضی اوقات به عنوان “درجه کود” شناخته می شوند. هر عدد مقداری است که درصد مواد تشکیل دهنده موجود در کود کاکتوس را نشان می دهد. ترتیب اعداد نشان دهنده نیتروژن، فسفر و پتاسیم است و به کود NPK نیز معروف است.

 

ویژگی های کود کاکتوس

مصرف کود کاکتوس

بر اساس تجربه، بهترین کود NPK برای کاکتوس ها با نسبت های 5-5-5پیشنهاد می شود. شاید الان از خودتان بپرسید؛ این میزان درصد از عناصر مغذی واقعا برای تغذیه کاکتوس کافی می باشد؟ به یاد داشته باشید که کاکتوس ها و ساکولنت ها مقاوم به خشکی هستند و نیاز غذایی پایینی داردند. بنابراین کود دهی بیش از حد بسیار بدتر از کود ندادن به گیاه است. اگر از کود کاکتوس ارگانیک با کیفیت بالا اما NPK کم استفاده کنید، اصلا جای نگرانی نیست که کاکوتی ها و ساکولنت های شما دچار آسیب و کمبود شوند زیرا ساکولنت ها به طور طبیعی فقط آنچه را که در آن زمان به نفع آنها باشد را جذب می کنند.

استفاده بیش از حد کود باعث می شود که برخی ساکولنت ها سوزانده شوند و از بین بروند. بسیاری از کودهای شیمیایی برای کاکتوس ها بسیار قوی هستند زیرا میزان نیتروژن بالایی دارند. اما اگر شما ناچار به استفاده از کود غیر ارگانیک هستید، کودی را استفاده کنید که میزان فسفر بالاتر از نیتروژن باشد.
اگر به طور خاص سعی در افزایش گلدهی دارید باید از کود کاکتوس با نسبت 4-10-7 استفاده کنید زیرا دارای فسفر بهینه برای رشد فراوان گل است. هنگام استفاده بر روی ساکولنت ها، بهتر است آن را کم کم آزمایش کنید و در مواردی که آن را رقیق کنید.

هرگز از کودهای مخصوص چمن و دیگر گیاهان علفی برای ساکولنت ها و کاکتوس های خود استفاده نکنید. این کودها برای گیاهان علفی عالی هستند اما از نظر مواد مغذی حاوی نیتروژن بالا هستند و منجر به رشد رویشی بیش از حد می شوند، پس برای ساکولنت ها مضر می باشند.

زمان کود دهی

اگر مطمئن نیستید که چند بار یا در چه زمانی، یک ساکولنت به کود دهی نیاز دارد، نگران نباشید تنها یک قائده کلی وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید؛ درست قبل از شروع فصل رشد، کود دهی را انجام دهید.
کاکوتی ها فقط یک یا دو بار در سال آن هم در اواخر بهار یا تابستان که گیاه رشد فعال دارد، به کود کاکتوس نیاز دارند. بهتر است از کود کمپوست خانگی استفاده کنید؛ چرا که میزان فسفر آن بیشتر از نیتروژن است. برای ساکولنت هایی با فصل رشد زمستانه، کود دهی را باید در پاییز شروع کنید.

زمان مصرف کود کاکتوس

 

چرا هیومیک اسید در کود کاکتوس مفید است؟

اسید هیومیک و اسید فولویک به عنوان واسطه در تبدیل مواد معدنی به ترکیبات آلی ساده عمل می کنند. علاوه بر این اگر سموم ناخواسته در خاک وجود داشته باشد، اسید هیومیک مانع از جذب آن ها توسط گیاهان می شود. اکثر خاک های با کیفیت دارای مقداری اسید هیومیک می باشند اما کود کاکتوس بهتر است شامل چنین مکمل هایی باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله 7 کاربرد مهم کود هیومیک اسید در میوه نیک مراجعه کنید.

چرا پروبیوتیک و مایکوریزا در کود کاکتوس مفید هستند؟

میکروب های بسیار مفید خاک مانند؛ مایکوریزا و پروبیوتیک ها به حاصلخیزی خاک کمک می کنند. آنها به رشد خود به طور همزیستی با سایر گیاهان در خاک ادامه می دهند. اکثر تولیدکنندگان تجربه این را داشته اند که اگر کودی حاوی این میکروب های زنده نباشد، هیچ صرفه اقتصادی برای آنها ندارد.

برای کسب اطلاعات از نحوه کار میکرو ارگانسیم های طبیعی خاک به مقاله کاربد کود بیولوژیکی مراجعه کنید.

چرا بهترین کود برای ساکولنت ها کود آلی است؟

دوز بسیار پایین NPK در کودهای آلی باعث شده که گزینه مناسبی برای تغذیه ساکولنت ها باشد. اگر از کودهای آلی با کیفیت برای تقویت کاکتوس ها و سایر ساکولنت ها استفاده کنید، باعث ماندگاری گیاهان در طولانی مدت خواهد شد. ترکیبات موجود در کودهای آلی به دلیل طبیعی بودنشان توسط گیاهان به خوبی جذب می شوند. کودهای شیمیایی اغلب برای انواع ساکولنت ها خیلی قوی عمل می کنند. همانطور که قبلاً گفته شد، اگر استفاده از کود شیمیایی تنها گزینه شماست، حداقل امکان، کودهایی با نیتروژن پایین را انتخاب کنید.

تهیه کود کاکتوس

مرحله 1
دو قسمت خاک و دو قسمت ماسه را کاملاً باهم مخلوط کنید. یک گلدان با خاک خوب و غنی باعث می شود،کاکتوس ها مواد مغذی را به تدریج در طی چند هفته مصرف کنند.
مرحله 2
نیمی از پیت موس، آرد استخوان و سنگ آهک را اضافه کنید. جهت استفاده از دوز صحیح پودر استخوان و سنگ آهک، دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید. این دو ماده گفته شده طیف وسیعی از غلظت و نقطه قوت دارند و عدم توجه به دستورالعمل ها، ممکن است، خاک بیش از حد اسیدی یا قلیایی شود.
مرحله 3
یک قسمت کود مایع را با چهار قسمت آب مخلوط کنید و در ظرف مورد نظر با عنوان کود کاکتوس بریزید. این کار باعث می شود تا شما از این ترکیب مخصوص برای گیاهان دیگری استفاده نکنید.

برای مطالب بیشتر درمورد نگهداری و تکثیر کاکتوس ها به مقاله های لینک شده مراجعه کنید.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×