ایا از اثرات مخرب سم دیازینون اطلاع دارید؟

سم دیازینون چیست؟

دیازینون( Diazinon ) حشره کشی است که به گروهی از مواد شیمیایی معروف به خانواده ارگانوفسفات ها تعلق دارد. این ماده سمی یک مایع قهوه ای تیره تا بی رنگ تا است. این سم عملاً بی بو است و به راحتی نه در آب حل می شود و نه می سوزد. سموم کشاورزی زیادی حاوی دیازینون هستند و تحت نام های تجاری فروخته می شوند و به صورت گَرد ریزه، گرانول، مایع، کنسانتره و پوشش دور بذر ساخته می شوند.
قبل از استفاده سم دیازینون و مشتقات آن ابتدا برچسب روی محصول را مطالعه کنید و طبق دستورالعمل های برچسب عمل کنید.

چرا استفاده از سم دیازینون در برخی کشور ها ممنوع شد؟

به دلیل نگرانی هایی که دیازینون برای سلامت انسان و حیات وحش ایجاد کرده بود، استفاده از سموم دفع آفات مثل دیازینون توسط آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) ممنوع اعلام شد تا این سازمان برای ارزیابی دقیق برای ارتباط بین این ماده شیمیایی با سرطان و آسیب های ژنتیکی، تحقیقات بیشتری را انجام دهد.
باید این نکته را نیز در نظر گرفت که صنایع مواد شیمیایی فاقد نبوغ یا خلاقیت در تولید سموم کشاورزی نیستند. بلکه با تولید مثل هر نسلی از حشرات، صنعت، مواد شیمیایی قوی تری را هم تولید می کند تا بتوان از آن ها به عنوان جایگزین سموم خطرناک استفاده کرد. اما متأسفانه این حشرات حتی قادر به سازگاری با قوی ترین سموم نیز هستند.

موارد استفاده سم دیازینون

  1. سم دیازینون بر روی انواع گیاهانی مثل: درختان خزان شونده، مرکبات، انگور، زیتون، موز، ذرت، سورگوم، یونجه، پنبه، برنج، نیشکر، آفتابگردان، سویا، چغندر، پسته، خرما، لوبیا، زیتون، چای، غلات، سبزی، صیفی، جالیزی و گیاهان زینتی قابل استفاده است.
  2. دیازینون در جهت کنترل طیف وسیعی از حشرات جونده (برگخوار، ساقه خوار و ریشه خوار)، حشرات خاکزی (به منظور ضد عفونی بذر در مقابل لارو و حشرات بالغ آفت)، مگس ها، شپش ها و کنه ها نیز بکار می‌رود.

عملکرد سم دیازینون چگونه است؟

سم دیازینون با تأثیرگذاری بر سیستم عصبی حشرات و آفات باعث از دست رفتن کنترل آن ها می شود و در نهایت منجر به مرگ حشره می شود.

سم دیازینون چه اثری بر سلامت انسان دارد؟

علائم و نشانه های ناشی از سم دیازینون ممکن است متفاوت باشد و در عرض چند دقیقه یا 24-12 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض رخ دهد. قرار گرفتن در معرض سم دیازینون چه از نظر بلع، تماس پوستی و چه استنشاق می تواند در سلامت سیستم عصبی اختلال ایجاد کند. این اثرات ممکن است شامل آبریزش بینی و چشم، افتادگی چشم، از بین رفتن اشتها، سرفه، اسهال، درد معده و استفراغ باشد و در علائم شدید تر فرد دچار لرزش سر و بدن، اسپاسم عضلانی، ضعف عضلات، افزایش ضربان قلب، مشکل در تنفس و تشنج می شود.

هنگام ورود دیازینون به بدن چه اتفاقی می افتد ؟

دیازینون با خوردن، تنفس و یا لمس آن وارد بدن می شود و به سرعت به اندام ها مختلف بدن منتقل می شود. بیشتر دیازینون هایی که وارد بدن می شوند، قبل از خارج شدن به صورت ادرار، به اشکال دیگر شیمیایی یا متابولیزه تبدیل می شوند.

آیا دیازینون احتمالاً در پیشرفت سرطان نقش دارد؟

محققان پس از تغذیه حیوانات آزمایشگاهی با مقادیر زیادی دیازینون، هیچ شواهدی از سرطان در حیوانات آزمایشگاهی را مشاهده نکردند. به همین ترتیب، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (آمریكا EPA) دیازینون را به عنوان “ماده سرطان زا احتمالی ” طبقه بندی كرده است.

خطرات سم دیازینون

 

سرنوشت سم دیازینون در محیط

سم دیازینون از ماندگاری کمی در خاک برخوردار است و تقریبا به مدت 2 تا 4 هفته دوام می آورد. آنزیم های باکتریایی می توانند سرعت تجزیه دیازینون را افزایش دهند. دیازینون به ندرت در لایه های پایینی خاک نفوذ می کند اما در برخی موارد ممکن است آب های زیرزمینی را آلوده کند.
میزان تجزیه دیازینون در آب، به اسیدیته آن بستگی دارد. هنگامی که میزان اسیدیته آب بالا باشد، نیمی از ترکیب سمی در طی 12 ساعت از بین می رود. در حالی که اگر محلول آب PH خنثی داشته باشد، ماندگاری سم دیازینون تا 6 ماه طول می کشید.

اگر درجه حرارت در گیاهان پایین و مقدار مواد روغنی در آن ها بالا باشد، سم دیازون در گیاهان به سمت ماندگاری و پایداری متمایل می شود. عموماً دوام دیازینون در سبزیجات برگ دار و علوفه ای، دامنه بین 2 تا 14 روز دارد. هنگامی که از دیازینون در خاک استفاده شود به سرعت توسط ریشه ها جذب شده و به قسمت های دیگر گیاه منتقل می شود.
دیازینون در کشاورزی و زیست محیطی

اقدامات زیر برای کاهش خطرات مصرف سم دیازینون در کشاورزی انجام می شود:

• جلوگیری از مصرف دیازینون به صورت گرانول
• حذف سم پاشی هوایی
• حذف اسپری بر روی شاخ و برگ محصولات برگی به خصوص سبزیجات
• لغو کلیه موارد استفاده به عنوان تیمار بذر
• کاهش تعداد دفعات استفاده از دیازینون به یکبار در طول فصل رشد

دستور العمل های مصرف سم دیازینون

• دیازینون بسیار سمی است و هنگام مخلوط کردن آن با سایر مواد باید بسیار احتیاط کنید و از مقدار مناسبی برای ترکیب موثر دیازینون برای کنترل آفات استفاده کنید.
• هنگام سمپاشی انواع گیاهان زینتی 5/1 تا 1 لیتر از دیازینون را در 1000 لیتر آب مخلوط کنید.
• هنگام سمپاشی انواع درختان میوه 500 میلی لیتر تا 1 لیتر دیازینون را با 1000 لیتر آب مخلوط کنید. ( ممکن است از روغن های باغبانی به همراه سم دیازینون برای تاثیر بیشتر روی آفات و حشرات درختان میوه استفاده شود)
• هنگام سمپاشی محصولات گیاهی 2/2 تا 1/.1 لیتر دیازینون را به ازای هر 1000 لیتر آب اضافه کنید. به یاد داشته باشید برای ترکیب نسبت دقیق سم دیازینون با آب به جدول های موجود در دفترچه راهنمای کاربر مشاهده کنید.
• سم دیازینون در دماهای 20 درجه سانتی گراد بهتر عمل می کند.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×