آهک چه کاربردی در کشاورزی و باغداری دارد؟

در طول زمان اکثر خاک ها به دلیل وجود عوامل مختلفی از جمله فرسایش، شستشو و تجزیه مواد آلی تمایل به اسیدی تر شدن دارند. این موضوع همیشه باعث نگرانی تمام کشاورزانی است که در نقاط مختلف جهان مشغول به کشت و کار هستند زیرا خاک هایی که بیش از حد اسیدی می شوند، می توانند تأثیر منفی قابل توجهی بر بهره وری محصولات زراعی داشته باشند. بنابراین در صدد این شدیم که از کاربرد بهینه و صحیح آهک، شما رو مطلع کنیم چرا که ممکن است بسیاری از تولید کنندگان از ارزش واقعی آهک خبر نداشه باشند.

آهک چیست؟

آهک اصطلاحی است که برای سنگ آهک خرد شده استفاده می شود. ابتدا آن را استخراج می کنند و بعد به درجات مختلف خرد می شود. در بیشتر موارد، آهک در درجه اول از کربنات کلسیم (CaCO3) تشکیل می شود و به آن کلسیت نیز گفته می شود. به عبارتی هنگامی که آهک به محصولات کشاورزی اضافه می شود، پایه ای را حل می کند و آزاد می کند که اسیدیته خاک را خنثی می کند یا کاهش می دهد.

انواع آهک برای محصولات کشاورزی

بسته به نوع اسیدی شدن خاک، انواع مختلفی از محصولات آهک برای استفاده وجود دارد. آهک به عنوان افزودنی های منیزیم یا کلسیم موجود است. آهک مبتنی بر منیزیم، آهک دولومیتی نامیده می شود. آهک مبتنی بر کلسیم، آهک کلسیتیک نام دارد. بسته به کمبود خاص خاک شما، ممکن است به یک نوع آهک یا نوع دیگر نیاز داشته باشد. حتی ممکن است نیاز به ترکیبی از هر دو باشد.
آهک کشاورزی در چندین حالت وجود دارد: اکسیدها، هیدروکسیدها، سیلیکات ها یا کربنات ها. این ها اشکال منیزیم یا کلسیم هستند که سطح pH خاک را خنثی می کنند. کلسیم و منیزیم به تنهایی باعث کاهش سطح pH نمی شوند مگر در صورت استفاده از این اشکال در خاک.

آهک و اسیدیته خاک

به طور کلی خاک ها به دلیل تجزیه ماده آلی و یا با افزودن کودهای ازت آمونیوم (NH4) اسیدی می شوند. یون های هیدروژن تولید شده توسط این فرآیندها، کلسیم، منیزیم و پتاسیم را از سطوح ذرات خاک جدا می کنند. این نمک های آزاد با حرک آب به سمت پایین از سطح خاک شسته می شوند و به تدریج میزان اسیدیته خاک افزایش می یابد. اسیدیته خاک به صورت pH خاک بیان می شود: هرچه pH خاک پایین تر باشد، اسیدیته خاک بیشتر می شود.

با افزودن آهک به خاک، کلسیم نیز افزایش می یابد و همین ماده مغذی باعث کاهش غلظت یون های هیدروژن می شود و به دنبال آن pH خاک نیز کاهش می یابد.
هرچه خاک اسیدی تر می شود، مقدار در دسترس بودن مواد مغذی لازم برای رشد گیاهان تغییر می کند. برای مثال حداکثر جذب فسفر در pH 6.5 است و هنگامی که pH خاک به pH 5.5 برسد، میزان فسفر 50 درصد کاهش می یابد. همچنین اسیدی شدن خاک میتواند بر روی جذب و قابل دسترس بودن عناصری مانند؛ مولیبدن، کلسیم، مس، آهن، بور و روی بسیار اثر بگذارد

جالب است بدانید هنگامی که pH به زیر 5.5 برسد عناصر منگنز و آلومینیوم موجود به عنوان مواد سمی شناخته می شوند. باکتری هایی که نیتروژن آمونیوم را به نیترات تبدیل می کنند، در مقادیر pHبالای 6 بهترین عملکرد را دارند زیرا کاهش pH خاک باعث کاهش فعالیت این باکتری ها و سایر قارچ های مفید می شود.
افزودن آهک در میزان تغذیه گیاه از پتاسیم مؤثر است و مولیبدن موجود در خاک را افزایش دهد. آهک سرعت تجزیه مواد آلی خاک را افزایش می دهد؛ بنابراین نیتروژن را در منطقه ریشه گیاه آزاد می کند. آهک همچنین نیاز به انواع کود های کشاورزی را تا حدی کاهش می دهد.

مزایای آهک در کشاورزی

 

مزایای آهک کشاورزی

افزودن آهک به خاک برای جلوگیری از اسیدیته بهترین روش مدیریتی است. استفاده صحیح از آهک یکی از مهمترین مؤلفه های برنامه موفقیت آمیز در مدیریت زراعت است زیرا اسیدیته بیش از حد می تواند به شدت بهره‌وری کوتاه مدت و بلند مدت خاک را محدود کند.

• بهبود خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک
• تثبیت بهتر نیتروژن توسط حبوبات
• افزایش دسترسی مواد مغذی برای گیاهان
• کاهش سمیت در خاک
• تقویت اثربخشی برخی از علف کش ها
• تأمین کلسیم، منیزیم و سایر مواد معدنی برای محصولات زراعی

روش های کاربرد آهک

اعمال در سطح خاک

هدف اصلی به هنگام استفاده از آهک بر روی سطح، باید پوشاندن یکنواخت زمین باشد. پهنای پخش باید تقریباً 6-8 متر باشد (بسته به شرایط باد) تا بتواند پوشش مناسبی از ذرات را داشته باشد. پوشش بیش از حد زمین با آهک می تواند نتایج برعکسی در کاهش اسیدیته خاک بدهد و منجر به تغییر در pH خواهد شد.
اعمال در سطح همراه با شخم عمیق
پس از پخش آهک در سطح خاک برای افزایش عملکرد و تاثیر گذاری بیشتر آن بهتر است زمین را شخم عمیق بزنیم. این امر امکان توزیع بهتر ذرات آهک و تماس بیشتر با خاک اسیدی را فراهم می کند.

تزریق مستقیم

در این روش به علت تراکم بالای خاک با استفاده از ماشین آلات مدرن کشاورزی، آهک را به اعماق زمین تزریق می کنند. تحقیقات نشان داده اند که در روش تزریق مستقیم آهک امکان موفقیت بسیار بالا است و اسیدیته خاک های زیر زمینی می تواند به عنوان یک عامل محدودیت در تولید برداشته شود. برای مثال هنگامی که توزیع آهک صحیح باشد، عملکر در گندم به میزان 30-20٪ افزایش می یابد.
با این حال، امکان بالا رفتن هزینه ها در استفاده از ماشین آلات در دستیابی به نتیجه حداکثری از مصرف آهک یکی دیگر از نکات مهمی است که باید در نظر گرفت.
باید به خاطر داشته باشید، اگر توزیع آهک به خوبی انجام نشود و به لایه های زیرین خاک نفوذ نکند، همچنان اسیدیته خاک به عنوان مانعی برای رشد ریشه عمل می کند.

چه مقدار آهک مورد نیاز است؟

فقط آزمایش خاک می تواند مقدار آهک مورد نیاز برای خنثی سازی اسیدیته خاک را تعیین کند. در صورتی که آزمایش استاندارد pH خاک، تنها نشان می دهد که آیا خاک شما به آهک نیاز دارد یا خیر. در نتیجه زمانی آزمایش خاک سودمند است که میزان نیاز آهک خاک را تخمین زده باشد.
بسیاری از آزمایشگاه های خاک دولتی و خصوصی می توانند نیاز آهک خاک را تعیین کنند و مقدار pH خاک به تنهایی کافی نیست. خاک رس می تواند به اندازه سه برابر خاک شنی با همان pH به آهک احتیاج داشته باشد.

فاکتورهای مهم به هنگام مصرف آهک

• افزودن فسفر به همراه آهک بیشتر از زمانی که آهک را به تنهایی اضافه میکنیم منجر به افزایش عملکرد می شود.
• افزودن آهک به خاک های که pH بالای 6.5 دارند، غالباً برای رشد گیاه مضر است زیرا احتمالاً باعث می شود برخی ریز مغذی ها از دسترس خارج شوند.

آهک کشاورزی یک سرمایه گذاری ارزشمند

در حالی که ممکن است بعضی اوقات آهک کشاورزی مانند یک سرمایه گذاری اولیه گران باشد ، اما هزینه از بین رفتن عملکرد بالقوه به دلیل شرایط اسیدی خاک به مراتب پرهزینه تر از کاربرد آهک کشاورزی است. با گذشت زمان، آهک کشاورزی می تواند به طور چشمگیر شرایط خاک را بهبود بخشد و منجر به بازدهی بیشتر و سود بیشتر شود.
لازم است که عادت به استفاده از آهک در محصولات زراعی در صورت نیاز به منظور حفظ سطح pH تثبیت شود. در غیر این صورت عدم استفاده از آهک در مواقع لزوم می تواند شرایط اسیدی را تداوم بخشد و تولید محصول را کاهش دهد. اگر خاک شما در حال حاضر با سطح بالای اسیدیته روبرو است، سرمایه گذاری امروز در کاربرد آهک کشاورزی را فراموش نکنید..

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×