روغن های باغبانی چه کاربردی در دفع آفات دارند؟

 روغن های باغبانی

هنگام کنترل آفات یا حشرات اولین روشی که به ذهن خطور خواهد کرد استفاده از سموم شیمیایی هستند که با مرور زمان هرچه قدرت کشندگی آن ها بیتشر می شود، قدرت و تحمل آفات و حشرات هم به آن ها بیشتر می شود. اما استفاده از روغن های باغبانی، یکی از روش های متداول برای از بین بردن آفات درختان میوه است.
در ادامه مطلب سعی داریم شما را با چگونگی و کاربرد انواع روغن های باغبانی و تاثیراتی که بر روی درختان میوه دارند، آشنا کنیم.

روغن باغبانی چیست؟

مصرف سموم روغنی دفع آفات روشی مؤثر و سازگار با محیط زیست است که برای مقابله با بسیاری از آفات و حشرات باغی و حتی برخی بیماری ها کاربرد های زیادی دارد. اکثر روغن های کنترل آفات از فرآورده نفتی تصفیه شده به دست می آیند و به روغن های زمستانه و تابستانه معروف هستند. روغن های باغبانی معمولاً با نوعی ماده امولسیون کننده ( صابون ) ترکیب می شود تا به راحتی در آب حل شود و به عنوان اسپری مورد استفاده قرار گیرد.علاوه بر این گروه از روغن های باغی، چند روغن گیاهی مانند روغن پنبه و روغن سویا به عنوان سموم دفع آفات برای برخی موارد استفاده می شود. این روغن ها از پالایش کمتری برخوردار هستند و ممکن است باعث آسیب به گیاهان شوند.

روغن ها ابتدا به عنوان راهی برای کنترل آفات درختان میوه بسیار محبوب شدند. زیرا درختان میوه نسبت به بقیه محصولات کشاورزی بسیار مستعد آفات و بیماری های گیاهی بودند. به دو دلیل شما نمی توانستید از هر نوع آفت کش و حشره کشی برای سمپاشی درختان استفاده کنید زیرا یک محصول خوراکی به حساب می آیند و به برخی حشرات مفید برای گرد افشانی درختان نیاز داشتند.

روغن های زمستانه

روغن های باغبانی در درجه اول به عنوان “روغن زمستانه” مورد استفاده قرار گرفتند و قبل از شروع جوانه زنی در بهار برای کنترل آفات روی درختان میوه استفاده می شدند. روغن زمستانه برای تخم کنه ها و شته ها بسیار مؤثر است.
دقت کنید که خیلی زود اقدام به اسپری روغن نکنید زیرا حشرات باید فعال شوند تا تحت تأثیر قرار بگیرند. اصطلاح روغن زمستانه، به زمان مناسب استفاده از روغن اشاره دارد و نه به نوع روغن استفاده شده. همیشه برای راهنمایی های بیشتر به برچسب محصول مراجعه کنید.

روغن باغبانی برای درخت

 

روغن های تابستانه

مصرف روغن های زمستانه در اوایل برای بسیاری از گیاهان یک ماده سنگین ترقی می شد و ممکن بود مصرف این روغن ها به شاخ و برگ درختان درحال رشد آسیب بزند. در نتیجه برای اینکه بتوان از روغن ها در طول فصل رشد نیز استفاده کرد، آن ها را تصفیه کردند تا به مواد سبک تری تبدیل شوند.
روغن های تابستانه یا روغن های همه فصلی یک نسخه سبکتر از روغن زمستانه هستند که می تواند در فصل رشد گیاهان مورد استفاده قرار گیرند. دقت داشته باشید که در استفاده از روغن تابستانه هنوز باید احتیاط کرد زیرا آفتاب گرم تابستان ممکن است باعث سوختن روغن های تصفیه شده بشود و گیاهان نتوانند این مشکل را تحمل کنند. گاهی روغن های تابستانه را با حشره کش های دیگر برای افزایش عملکرد سریع و کاهش آسیب رسانی به درختان ترکیب می کنند.
اگرچه بین روغن های تابستانه و زمستانه تفاوت های زیادی وجود دارد، اما بیشتر محصولات با نام کلی “روغن های باغبانی” به فروش می رسند و از اصطلاح “روغن فوق العاده “برای توصیف روغن های کم خطر و ایمن استفاده می کنند.

روغن ولک ( Volck )

روغن ولک یکی از روغن های باغبانی و یک حشره کش مبتنی بر فرآورده های نفتی است و برای پیشگیری از حشرات، اواخر زمستان یا اوایل بهار از آن بر روی درختان استفاده می شود.
روغن ولک با رایج ترین حشره کش ها و قارچ کش ها قابل ترکیب است و افزودن آن به سایر سموم دفع آفات مجاز باعث می شود، سموم دفع آفات در برابر آب و باران دوام بیشتری داشته باشند.
از دیگر کاربرد های روغن ولک میتوان به تامین نیاز سرمایی درخت پسته و افزایش باردهی، اندازه و وزن خشک و کاهش پوکی مغز پسته اشاره کرد.

عملکرد روغن های باغبانی

روغن های باغبانی به گیاهان صدمه نمی رسانند. آن ها با مسدود کردن منافذ تنفسی باعث خفگی و مرگ حشرات می شوند. بعضی از انواع روغن های باغبانی همچنین میتوانند متابولیسم تخم حشرات و سیستم تغذیه ای حشرات بالغ را مختل کنند تا از گرسنگی بمیرند.
روغن های باغبانی بیشتر بر روی حشراتی که جوان هستند و حرکات کندی دارند موثر است اما متاسفانه می توانند هر حشره مفید را نیز از بین ببرند. به یاد داشته باشید که حشرات مانند شته ها میتوانند بیماری را از گیاهی به گیاه دیگر منتقل کنند. برای تاثیر سموم روغنی باید حشرات کاملاً با مواد پوشانده شوند. بعد از خشک شدن روغن روی گیاه، دیگر بر روی آفات کار نمی کنند.

آیا روغن های باغبانی برای سلامت انسان مضر است؟

روغن های باغبانی یک نوع سموم دفع آفات هستند و همیشه باید طبق دستورالعمل های برچسب محصول استفاده شوند. روغن ها حتما باید به طور مستقیم روی آفات اسپری شوند تا موثر واقع شوند. باقی مانده های روغن به سرعت تبخیر می شوند و هیچ اثری از خود باقی نمی گذارند پس میتوان نتیجه گرفت؛ روغن های باغبانی برای انسان و حیوانات بی ضرر هستند.

استفاده از روغن باغبانی برای درخت

 

چه زمانی نباید از روغن های باغبانی استفاده کرد؟

در دمای بسیار بالا: از روغن های باغبانی هنگامی که درجه حرارت حدود 38 درجه سانتیگراد باشد، استفاده نکنید. گیاهان در تنش های خشکی و آبی بیشتر در معرض آسیب روغن ها قرار می گیرند.
• در دمای انجماد: روغن های باغبانی را نه در دمای انجماد قرار دهید و نه از آن استفاده کنید زیرا امولسیون و روغن در کنار هم قرار نمی گیرد و یک پوشش ناهمگن ایجاد میکنند.
• در رطوبت زیاد: استفاده از روغن باغی در شرایط مرطوب، میزان تبخیر را کاهش میدهد و شاخ و برگ را در معرض خطر سوختن قرار می دهد.
در طول پاییز: پاشیدن روغن باغبانی در پاییز، گیاهان را در معرض سرما زدگی و افتادگی قرار می دهد.
• در جایی که در 30 روز گذشته از گوگرد یا سموم حاوی گوگرد استفاده شده است، از روغن استفاده نکنید. ترکیب گوگرد و روغن های باغبانی ترکیبی سمی برای گیاهان ایجاد می کند.
• از روغن های باغبانی بر روی جوانه و شکوفه های گل استفاده نکنید زیرا باعث لکه بینی گل ها می شود.
• بر روی گیاهان حساس نیز از روغن های باغبانی استفاده نکنید. معمولاً در برچسب پشت بسته بندی میتواند لیستی از گیاهان حساس به روغن ها رو ببینید.

چه آفاتی با روغن های باغبانی کنترل می شوند؟

روغن باغبانی برای بسیاری از آفات نرم تن از جمله شته ها، تخم های کاترپیلار، سفید بالک ها، کنه ها، کنه های عنکبوتی و تریپس ها کاربرد دارد. روغن های گیاهی نیز در برابر کپک پودری مؤثر هستند و از آنجا که روغن باغبانی بر روی شته ها تاثیر گذار است و با تغذیه گیاهان باعث پخش ویروس می شود پس میتوان از آن برای کنترل ویروس هم استفاده کرد.

چه آفاتی با روغن های باغبانی دفع می شوند

 

از روغن های باغبانی بر روی چه گیاهانی نباید استفاده کرد؟

از روغن های باغبانی هیچ گاه برای درختان؛ افرا، صنوبر، سرو و سایر گیاهان همیشه سبز، افرا ژاپنی، شاه بلوط و گردو سیاه استفاده نکنید. اگر بعد از استفاده روغن بر روی گیاهان، برگ ها شروع به زرد شدن و ریزش کردند دیگر از آن استفاده نکنید زیرا در صورت استفاده مجدد می تواند باعث آسیب های بیشتری به گیاه شود.
اگر در کنار کشت و کاری که دارید به پروش آبزیان هم مشغول هستید (آکوپونیک) و از آن برای آبیاری مزارع و باغ خود استفاده می کنید هیچ گاه روغن های باغبانی را با آب حوض ماهی مخلوط نکنید چون باعث مرگ ماهی ها می شود.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×