انواع علف کش ها بر چه اساسی طبقه بندی می شوند؟

طبقه بندی علفکش ها

علف کش ها مواد شیمیایی هستند که برای از بین بردن یا کنترل علف های هرز استفاده می شوند. استفاده مناسب از علف کش ها برای صرفه جویی هزینه، زمان و نیروی کار فواید زیادی دارد. اما همچنین می تواند باعث بروز مشکلاتی از جمله کشتن گیاهان غیر هدف شود و برخی از علف کش ها مانند رانداپ با خطر بالای برخی از سرطان ها همراه است.

انواع علف کش ها

علف کش ها را می توان به چند روش طبقه بندی کرد: نوع اثر، انتخابی بودن، میزان ماندگاری، نوع مصرف و مکانیسم عمل. همچنین می توان آنها را که برای استفاده در کشت های ارگانیک و غیر ارگانیک هم تقسیم بندی کرد.

نوع اثر علف کش

علف کش قبل از جوانه زنی: گروهی از انواع علف کش ها اگر در هنگام جوانه زنی بذر استفاده شوند، ایجاد مشکل می کنند. بنابراین برای کنترل علف های هرز در آن منطقه باید قبل از ظهور جوانه های بذر، استفاده شود. اگر عملیات استفاد از علف کش ها طبق یک زمان بندی صحیح انجام شود، می تواند یک راه حل بهینه برای از بین بردن علف های هرز مطرح شود. این نوع علف کش ها پیشگیری کننده هستند نه درمانی.

علف کش تماسی: تماس به این معنی است که ماده شیمیایی موجود در نوع خاصی از علف کش باعث تخریب قسمت هایی از گیاه می شود. برای علف های هرز پهن برگ این به معنی است که برگ های بالایی گیاهان را از بین می برد و با قطعات زیر زمینی گیاهان از قبیل ریشه، غده یا ریزوم به طور مستقیم در ارتباط نیستند.
انواع علف کش های تماسی بسیار محبوب هستند زیرا به سرعت بافت گیاهانی را از کار می اندازد. برای اثر سریع تر تماس برخی از علف کش ها را با مواد شیمیایی سیستمیک ترکیب می کنند.
بیشتر گیاهان قادر هستند تا دوباره بافت گیاهی خود را احیا کنند بنابراین نیاز است تا مجدد ازعلف کش ها استفاده شود. با این حال، هر بار که گیاه برای رشد مجدد خود انرژی صرف می کند باعث می شود گیاه ضعیف شود و در آخر از بین برود.

علف کش های سیستمیک: علف کش سیستمیک به این معنی است که مواد شیمیایی از طریق برگ یا ساقه جذب می شود و آن را به داخل گیاه منتقل می کند. این ماده شیمیایی به کمک شیره حرکت می کند. بزرگترین فواید انواع علف کش های سیستمیک این است که کل گیاه را از بین می برد. سرعت حرکت مواد شیمیایی انواع علف کش ها در گیاه تا حد زیادی به دمای خاک و هوا بستگی دارد. برای مثال مدت زمانی که یک ماده شیمیایی طول می کشد تا بر روی گیاه عمل کند، بیشتر از همان ماده شیمیایی اسپری شده در اواسط تابستان است.
علف کش های خاکی: بجای کاربرد بر روی گیاهان، در خاک استفاده می شود. اما مدت زمان طولانی طول می کشد تا اثر بگذارند. استفاده از این علفکش ها در محل رشد گیاه بسیار نامناسب است.

انتخابی بودن علف کش

برخی از انواع علف کش های به صورت انتخابی عمل می کنند. به عبارتی تنها برای از بین بردن بعضی از گیاهان استفاده می شوند تا گیاهانی که مورد هدف نیستند، آسیب نبیند. علف کش هایی که علیه علفهای هرز چمن استفاده می شوند، علف کش های انتخابی معمولی هستند و علف کش های غیر انتخابی برای از بین بردن هر نوع گیاه ساخته می شوند، با این حال بعضی از گیاهان در برابر انواع علف کش ها مقاوم هستند.

انتخابی بودن علف کش ها

 

میزان ماندگاری علف کش

بسیاری از انواع علف کش ها میزان مقاومت زیادی دارند. این بدان معنی است که برای مدت زمان طولانی تری فعال هستند و برخی دیگر از علف کش ها پس از اعمال در مدت زمان کوتاهی غیرفعال می شوند.

نوع مصرف علف کش

انواع علف کش ها به روش های مختلفی استفاده می شوند؛ برخی مایع هستند و بر روی گیاه به صورت مستقیم اسپری می شوند و بعضی از آنها گرانول هستند. بعضی دیگر ممکن است از طریق سیستم آبیاری استفاده می شوند.

نوع عمل علف کش

نحوه عمل علف کش ها اصطلاحی است که توصیف می کند مواد شیمیایی علف کش ها با چه عملی باعث از بین رفتن گیاهان می شود. هر نوع ماده شیمیایی طبق روشی علفهای هرز را کنترل یا از بین می برد.

 

اثر علف کش ها

 

مهمترین مکانیسم های عمل در انواع علف کش ها

کنترل های تغذیه ای: با ایجاد تعادل مواد مغذی یا افزایش و کاهش یک ماده مغذی که منجر به تغییر pH خاک نیز می شود عمل می کنند. اما بعضی اوقات ممکن است از مواد مغذی خاصی برای کنترل انواع خاصی از گیاهان استفاده شود.

مهار کننده های ACCcase: ترکیباتی که می توانند انواع علف ها را از بین ببرند. مهار کننده های ACCase بر تولید غشای سلولی در مریستم های گیاه چمن تأثیر می گذارند. بیشتر گیاهان چمنی نسبت به این نوع علف کش ها حساس هستند.

مهار کننده های ALS: یکی دیگر از انواع علف کش ها با عملکردی که بر روی آمینو اسیدهای حیاتی گیاه می گذارد می تواند از سنتز DNA جلوگیری کنند.

مهارکننده های EPSPS: این نوع علف کش بر روی علف های هرز تأثیر بسزایی دارد.

معرفی علف کش گلایفوست

یکی از علف کش های گسترده در جهان است که تقریباً 25 درصد از علف کش های جهان را به خود اختصاص داده است. گلایفوست یک علف کش سیستمیک و غیر انتخابی است و با مهار آنزیم های اصلی گیاه باعث مرگ ان می شود. گلایفوست به نام رانداپ ( Roundup ) به بازار معرفی شده است. رانداپ در کشتن علف های وهرز پهن برگ و علف های هرزی که به محصولات زراعی آسیب می رسانند، مؤثر است. این در حالی است که برخی کشورها از گلایفوست برای کنترل رشد علف های هرز ناخواسته در جنگل، باغبانی و مناطق غیر کشت مانند مناطق صنعتی و در امتداد بزرگراه ها استفاده می کنند.
گلایفوست از طریق شاخ و برگ نیز جذب می شود و سپس به نقاط رشدی گیاهان منتقل می شود. آنزیم های که در ساخت ترکیبات اسیدهای آمینه تیروزین، تریپتوفان و فنیل آلانین نقش دارند توسط رانداپ مهار می شوند. این علف کش در گیاهانی که رشد فعالی دارند بسیار موثر است و نمی توان از ان به عنوان یک علفکش قبل از جوانه زنی استفاده کرد.

معرفی علف کش ارگانیک

در سال های اخیر، علف کش های آلی زیادی برای ترویج کشاورزی ارگانیک روانه بازار شدند اما به طور قطعی نمیتوان گفت برای هر گیاهی در هر شرایطی کاربردی هستند. از علف کش های ارگانیک بیشتر میتوان برای علف های هرز کوچک و جوان استفاده کرد. تحقیقات نشان داده که زمانی که علف های هرز در مرحله بروز برگ های لپه ای یا برگه های اولیه خود هستند، راحت تر کنترل می شوند. یکی از روش های رایج برای از بین بردن برخی از علف هتی هرز استفاده از سرکه است.

اسید استیک (سرکه)

سرکه حاوی اسید استیک است که برگ ها و ساقه ها گیاهان را می سوزاند. سرکه، یک قاتل علف هرز غیر انتخابی و تماسی است. به عبارتی از سرکه میتوان بر روی شاخه و برگ گیاهان استفاده کرد تا نتیجه مثبتی گرفت. علف های هرزی که دارای ریشه قوی، غده یا ریزوم هستند با سرکه کنترل نمی شوند زیرا اسید استیک به صورتی تماسی استفاده می شود و قابل انتقال به سمت اندام های زیر زمینی گیاه نمی باشد. با این حال، باید بدانید که سرکه های مخصوص کنترل علف های هرز دارای غلیظتی به اندازه 50٪ اسید استیک هستند و باید قبل از پاشش رقیق شوند.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×