روش اجرای صحیح چالکود در درختان پسته و گردو

روش اجرای صحیح چالکود

چالکود یکی از روش های کوددهی برخی از انواع کود های کشاورزی است. از آنجایی که تغذیه ی درختان میوه بسیار در باردهی با کیفیت آن ها موثر است، روش چالکود در صورت اجرای صحیح می تواند در مواقعی که کمبود مواد غذایی خاک به مرزهای خطر نزدیک شده است، کمک کننده باشد.

دلیل استفاده از چالکود

علیرغم اینکه اغلب باغداران سالانه هزینه های هنگفتی برای کوددهی باغات شان صرف می کنند و در انتهای فصل شاهد علائم کمبود در شاخه، برگ ها و یا میوه های باغ خود هستند، ممکن است این کمبود ها در نتیجه عدم اعمال صحیح کود حاصل شده باشد. هنوز به طور قطع بازده و معایب روش چالکود مورد بررسی قرار نگرفته است؛ ما در میوه نیک با بیان مزایا و معایب احتمالی که به چالکود نسبت داده می شود و همچنین ارائه ی روش صحیح چالکود، انتخاب را به عهده ی شما می گذاریم.

روش اجرای چالکود

ابتدا چاله هایی در سرتاسر باغ حفر کرده اند را با کود پر می کنند و روی کود ها را با خاک می پوشانند. به طور کلی روش چالکود بسیار آسان بوده و به راحتی قابل اجرا می باشد. انجام صحیح این روش برای باغ بسیار مفید و بی دقتی در انجام آن سبب آسیب رساندن به درختان خواهد شد.

حفر چاله ها

مهم ترین مرحله ی عملیات چالکود حفر چاله ها در محل صحیح است. بازه ی توسعه ی ریشه های هر درخت را به طور تقریبی می توان از اندام هوایی آن تشخیص داد. شعاع بلندترین شاخه ی جانبی درخت به طور تقریبی ناحیه ی توسعه ی ریشه است.
چاله را با کمی فاصله از سایه انداز درخت در ابعاد 50*50*50 حفر کنید. در صورتی که فاصله ی میان درختان باغ به حد کافی نیست پیشنهاد می شود در مرکز هر 4 درخت، یک چاله حفر شود. در صورتی که چاله ها بیش از حد با تنه ی درخت نزدیک باشند نه تنها جذب مواد غذایی صورت نمی گیرد، بلکه هنگام حفر چاله، ریشه های قدیمی و قطور درخت آسیب دیده و ممکن است دچار پوسیدگی و یا بیماری شوند.

چالکود و آبیاری

• بلافاصله پس از حفر چاله ها و دفن کردن کود، محل آن ها را آبیاری کنید.
• چالکود برای مناطقی که بارندگی دارند مناسب تر است زیرا در مناطق گرمسیری و خشک به دلیل اینکه کود به میزان کافی در آب غوطه ور نمی شود و در نتیجه مواد غذایی آن برای ریشه قابل جذب نخواهد بود.
• اگر در مناطق خشک و گرمسیری کشاورزی می کنید و همچنین سیستم آبیاری شما آبیاری قطره ای است، چالکود روش خیلی مناسبی نخواهد بود زیرا در آبیاری قطره ای، قطره چکان ها تنها بخش مورد نیاز را آبیاری کرده و احتمالا آب به چاله ی کود نخواهد رسید.
• در صورتی که از چالکود استفاده می کنید و آبیاری شما در قالب سیستم سطحی احداث شده است، چاله ها را طوری تنظیم کنید که در مسیر عبور آب آبیاری قرار بگیرند.
برای کسب اطلاعات در زمینه ی آبیاری و شناخت انواع آبیاری به مقاله ی آبیاری میوه نیک مراجعه کنید.

 

طریقه اجرای چالکود در درختان

 

مقدار و ترکیب کود در چالکود

بسته به سن درخت میوه، در مجموع مقدار 4-1 کیلوگرم کود برای هر درخت کفایت می کند. این مقدار را با توجه به شعاع سیستم ریشه ای و تعداد چاله ها سهمیه بندی کنید. ترکیبات کود به کمبود های خاک و درخت شما بستگی دارد. معمولا ترکیب کود فسفاته ی 5% و کود پوسیده ی گاوی برای درختان میوه مناسب می باشد.
باقی مانده ی میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ، برگ ها و حتی استخوان حیوانات نیز می تواند بخشی از ترکیب چالکود را تشکیل دهند.

زمان اجرای چالکود

بهترین بازه ی زمانی برای اعمال کود به صورت “چالکود” زمان استراحت درختان؛ اواخر پاییز و زمستان، می باشد. به طور کلی هر نوع کود دهی بهتر است در فصل بارندگی اعمال شود، زیرا بازده کود در خاک خشک پایین بوده و در صورت جذب رطوبت، درصد بالاتری از کود جذب خواهد شد. همچنین در فصول گرم علاوه بر تابش خورشید، فرایند تجزیه کود نیز دمای خاک را افزایش می دهد؛ در نتیجه امکان پوسیدگی ریشه ی درخت افزایش می یابد.

معایب چالکود

عده ای مخالف کوددهی به روش چالکود هستند. دلیل این افراد برای مخالفت با این روش به دلیل، آسیب های احتمالی هنگام حفر چاله ها به ریشه های سطحی می باشد. ریشه های سطحی که عموما وظیفه جذب مواد غذایی را دارند ممکن است در این روش قطع شده و یا زخمی شوند؛ البته بیان می شود که این ریشه ها به دلیل جوان بودن می توانند به سرعت ترمیم شوند. در هر صورت مخالفین اعتقاد دارند که ممکن است ریشه ها پیش از ترمیم دچار آلودگی و بیماری شوند. همچنین پیشنهاد می شود که این چاله ها را در فاصله ی دورتر از سیستم ریشه ی گیاه حفر کنند تا با عبور آب از این چاله ها مواد غذایی به سمت ریشه ی گیاه حرکت کند.

علی رغم تمام مخالفت ها و استدلال هایی که مخالفین چالکود برای جلوگیری از اجرای آن ارائه می کنند، همچنان روش چالکود توسط کشاورزان ایرانی اجرا می شود. علاوه بر این ها ممکن است کود دهی در حجم بالا در نقطه ای کوچک، سبب افزایش هدایت الکتریکی خاک شده و از جذب عناصر غذایی جلوگیری کند.

مزایای چالکود

• برخلاف مخالفان روش چالکود، توسعه دهندگان آن اعتقاد دارند که این روش سبب توسعه ی سیستم ریشه نیز می شود. همچنین مزایای بسیاری را برای این روش ذکر می کنند:

• جلوگیری از خشک شدن و مرگ سرشاخه ها

• واکنش های شیمیایی که طی تجزیه ی کود ها اتفاق می افتد، سبب افزایش حفره های خاک شده و در نتیجه نفوذ پذیری خاک به آب را بیشتر می کند.

• از هدر رفت کود جلوگیری شده و بخش عمده ی آن جذب خاک می شود. در روش های دیگر به دلیل کوددهی سطحی ممکن است کود توسط باد جابجا شده و یا توسط آب شسته شود.

• در این روش کود در سطح باغ توزیع نمی شود و در نتیجه احتمال تماس بذر علف های هرز -که از سال های پیش در زمین باقی مانده است- با کود کم شده و علف های هرز رشد ضعیفی خواهند داشت.

• در نهایت انتظاری که از هر نوع کوددهی داریم، افزایش کیفیت محصولات و بازده باغ می باشد که در چالکود -در صورتی اجرای صحیح و بارندگی کافی- افزایش کیفیت و بازده را شاهد خواهیم بود.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×