بذر خیار

خیار گیاهی علفی از تیره ی گیاهان جالیزی، یکی از آسان رشد ترین سبزیجات است که بذر آن را می توان کاشت و از محصولات آن برای تهیه ی سالاد های تازه و خوش طعم و همچنین تهیه ی ترشی استفاده کرد. بذر خیار دارای انواع متفاوتی می باشد که طبیعتا محصولات متفاوتی نیز به بار خواهد آورد. خیارهای بوریس برای تهیه ی سالاد استفاده می شود، خیارهایی که کوتاه تر از خیار های معمولی هستند، برای تهیه ی ترشی استفاده می شوند. کاشت بذر خیار در خانه بسیار سرگرم کننده و آسان است و می توانیم در تابستان اقدام به کاشت آن کنیم.

کاشت بذر خیار

خیارها بسیار سریع رشد می کنند و از بذر بسیار راحت پرورش می یابند. برای کاشت بذر خیار در خانه راه های متفاوتی وجود دارد.

ابتدا باید بذر خیار مورد نظر خود را از فروشگاه تهیه کرده و سپس برای کاشت آن مکانی را انتخاب کنید که دارای نورگیر خوبی باشد. هرچه میزان نور بیشتر باشد، رشد خیار نیز سریعتر پیش می رود. توجه کنید که بذر خیار را میتوانید در سایه نیز بکارید اما کیفیت و سرعت رشد آن متفاوت از خیار های مزرعه خواهد بود.

بذر خیار را می توان در اکثر خاک ها پرورش داد اما خاک هایی که ظرفیت نگهداری رطوبت بالاتری دارند، برای کاشت بذر خیار مناسب تر هستند. برای رشد بهتر بذر خیار، ابتدا خاک را با استفاده از کمپوست کودهای آلی و یا کود ها سبز غنی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی کوددهی به مقالات کود آلی میوه نیک مراجعه کنید. هرچه خاک حاصلخیزتر باشد، رشد بذر خیار نیز سریع تر و بهتر انجام می شود.

خیار خیلی زود دچار آلودگی های قارچی و سفیدک می شود؛ بهتر است بوته را پس از جوانه زنی بذر خیار و رشد آن تا مرحله ی 6 برگی، آن را روی چهار پایه و یا جعبه قرار دهید؛ هدف دور نگهداشتن بوته ی خیار از زمین است.

اگر خیار را به صورت عمودی کشت دهیم، به محافظت خیار در برابر آفات و همچنین تمیز نگه داشتن آن نیز کمک کرده ایم. برای این کار در محیط هایی مانند گلخانه یا کشت های خانگی، طناب های کمکی در ارتفاع یک تا دو متری بالای بوته نصب می کنیم. برای کاشت بذر خیار بهتر است از روش جوی و پشته استفاده کنیم و بذر خیار را روی آن با فاصله ی معین بکاریم؛ این فاصله باید به اندازه ی 4-6 دانه ی بذر از یک دیگر باشد. به طور کلی، بذر خیار طی حدود 10 روز جوانه می زند .

نحوه کاشت بذر خیار

زمان کاشت بذر خیار

زمان کاشت بذر خیار معمولا بعد از هفته ی اول یا دوم آخرین سرما در بهار است؛ زمانی که خاک گرم شده و بستر آن برای کاشت بذر مناسب است. برای جوانه زنی بهتر بذر خیار دمای روز در حدود 27-29 درجه سانتی گراد و دمای شب 25-27 درجه سانتی گراد باشد. پس از جوانه زنی بهتر است دما تا 7 درچه در روز و شب کاهش یابد. در صورتی که در گلخانه کشت حیار انجام میدهید دما فضا را کنترل کنید و در صورتی که در فضای باز بذر خیار را می کارید بهتر است پیش از کاشت تقویم را بررسی کرده و از تغییرات دمای منطقه آگاه شوید.

نحوه ی کاشت بذر خیار

کاشت بذر خیار دارای انواع متفاوتی بوده که در اینجا به کاشت بذر خیار به صورت مستقیم می پردازیم.

کاشت بذر خیار به صورت مستقیم: در باغچه؛ بذر خیار خود را داخل خاک که به عمق 5 سانتی متر است می کاریم، همچنین می توانیم با استفاده از نوک انگشت خود سوراخ هایی در خاک ایجاد کرده و بذر خیار خود را داخل آن ها قرار دهیم و یا بذرها را روی سطح خاک گذاشته و آنها را به آرامی به داخل خاک فشار دهیم، اگر می خواهیم از روش دوم استفاده کنیم، باید بدانیم که خاک مورد استفاده باید بسیار سست باشد. سپس بستر خیار را با یک لایه مالچ کاه می پوشانیم؛ مالچ را روی خاک پهن کرده به طوری که فضایی بین ساقه ی گیاه و لایه ی مالچ باقی بماند. استفاده از مالچ؛ مانع خشک شدن سریع خاک شده و باعث می شود خاک میزان آب زیادی را در خود ذخیره کند.

 

زمان کاشت بذر خیار

 

کاشت بذر خیار در گلدان

اگر می خواهید بذر خیار را داخل گلدان و در گلخانه بکارید، ابتدا باید بذرها را داخل سینی نشاء بکارید. از آنجا که رشد سرعت جوانه زنی و رشد بذر خیار نسبتا بالا است، به محض ظهور اولین برگ های حقیقی خیار، بوته ها را به گلدان ها منتقل کنید.

استفاده از کیسه های پلاستیکی برای کاشت نشاء خیار در گلخانه مرسوم است. اگر می خواهید از گلدان ها برای کاشت نهال و یا استفاده ی مجدد بهره ببرید، بهتر است از گلدان های پلاستیکی کوچک کمک بگیرید.

بعد از کاشت بذر خیار، آنها را به خوبی آبیاری کرده و به زودی شاهد رشد خیار ها از سطح خاک خواهید بود. باید توجه داشته باشید که نباید اجازه دهید خاک هرگز خشک شود و همیشه آن را مرطوب و خیس نگه دارید.

کاشت بذر خیار در گلدان

 

کاشت بذر خیار در خانه

اگر فضای محدودی دارید و می خواهید خیار را داخل خانه پرورش دهید، بهتر است از گلدان های بزرگ استفاده کنید. ابتدا گلدان مناسب را که دارای عمق 30 سانتی متر و قطر 20-30 سانتی متر باشد را تهیه کرده و داخل آن را با خاک گلدان پر می کنیم. سپس 5-3 بذر را در وسط ظرف قرار داده و سطح آن را با خاک می پوشانیم. پس از مدتی شاهد جوانه زنی بذر خیار خواهیم بود.

آبیاری بذر خیار

با توجه به اینکه خیار در تابستان رشد سریعی دارد برای تامین نیازآبی آن و حمایت از رشد، باید حجم آبیاری را افزایش دهید. اگر آبیاری بذر خیار به درستی انجام نشود، گیاه دچار استرس خشکی شده و از بین می رود. خیار می تواند در شرایط گرم و آفتابی رشد کند.

هنگام گرده افشانی و رشد میوه، میزان آب مورد نیاز گیاه بیشتر از بقیه ی مراحل می باشد و آبیاری نامنظم به ویژه در زمان شکوفه، منجر به بد شکلی محصول و تو خالی شدن خیار می شود.

آبیاری صحیح خیار از شیوع بیماری جلوگیری می کند. به طور کلی، بذر خیار در هفته به 5 سانتی متر آب نیاز دارد. آبیاری بذر خیار بهتر است در اواسط صبح انجام شود؛ اگر آبیاری شبانه انجام شود باقی ماندن قطرات آب بر روی برگ ها و اندام های زایشی گیاه، احتمال ایجاد بیماری های قارچی و باکتریایی را افزایش می دهد. همچنین استفاده از سیستم آبیاری قطره ای باعث می شود مواد مغذی راحت تر در دسترس ریشه ها قرار بگیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی سیستم های آبیاری در مطلب آبیاری با ما همراه باشید.

جوانه زنی بذر خیار

 

کوددهی بذر خیار

بر اساس نوع خاک و آزمایش هایی که به صورت سالانه بر روی آن انجام می شود، باید میزان مواد مغذی خاک را اندازه گرفته و با توجه به کاستی های آن، کوددهی های متفاوت را بر روی خاک انجام دهیم. کوددهی می تواند کمبود مواد مواد مغذی( کلسیم، پتاسیم، فسفرو… ) را جبران کند و باعث تقویت و رشد بهتر خیار شود. برای مثال خیار به کلر حساسیت داشته و کمبود سیلیسیم در خیار باعث کاهش رشد رویشی و کاهش عملکرد خیار می شود، هم چنین بوته را دربرابر سفیدک آسیب پذیر می سازد.

گرده افشانی

علاوه بر رطوبت خاک و تمامی شرایط مورد نظر، گرده افشانی یکی از مراحل مهم پرورش خیار است. بوته های خیار که دارای گل های نر و ماده هستند، برای گرده افشانی نیاز به گرده افشان هایی مانند زنبور دارند. انواع مختلف خیار، گل های متفاوتی تولید می کنند، به طور معمول گل های نر گرده تولید کرده و گل های ماده نیز میوه را به وجود می آورند. پیش از کاشت بذر خیار، در زمینه ی گلدهی آن تحقیق کنید.

برخی ارقام خیارها، فقط دارای گلهای ماده هستند، بنابراین در نزدیکی آن ها بوته های گلهای نر قرار می گیرد  تا گرده افشانی انجام شود. شرکت های تهیه ی بذر، انواع بذر خیار گرده افشان را به شکل جداگانه بسته بندی کرده و به فروش می رسانند.

نکاتی برای برداشت خیار

با توجه به نوع بذر خیار، زمان برداشت خیار متفاوت می باشد، در اکثر ارقام خیار رشد بیش از حد صورت می گیرد. میوه هایی که بازار پسندی داشته باشند معمولا 15-10 سانتی متر طول دارند. رشد بیش از حد خیار روی بوته بعضا و در شرایط مناسب سبب جوانه زدن بذر خیار داخل میوه می شود.

به دلیل سرعت رشد خیار، باید روزانه بوته ها را بررسی کنید تا زمان برداشت آن به موقع باشد. هنگام برداشت خیار، به هیچ عنوان آن ها را با کشیدن از بوته جدا نکنید. ابزاری تیز مانند تیغ یا چاقوی ضدعفونی شده استقاده کنید.

نکات برداشت خیار

 

افزایش سرعت جوانه زنی بذر خیار

هنگامی که مالچ پلاستیکی سیاه را بر روی سطح خاک می کشیم، باعث افزایش دمای خاک شده و عمل جوانه زنی و رشد گیاه را سرعت می بخشد. مالچ پلاستیکی سیاه برای استفاده در اوایل بهار می باشد و مالچ پلاستیکی سفید برای جلوگیری از گرم شدن خاک در فصل تابستان مورد استفاده قرار می گیرد. دراین سیستم، میوه زودرس شده و بازده بوته بالاتر می رود و همچنین استفاده از آبیاری قطره ای برای مدیریت آبیاری، بسیار به صرفه و مناسب می باشد. استفاده از این سیستم دارای مضراتی نیز می باشد که از مهم ترین آنها، نیاز به نیروی انسانی جهت جمع آوری مالچ پلاستیکی در پایان هر فصل می باشد.

نکاتی درباره ی کاشت بذر خیار

خیار ممکن است در گرمای ظهر کمی پژمرده شود، اما اگر در اوایل صبح علائم پژمردگی را داشته باشد، یعنی به آب فوری نیاز دارد.

کاشت بذر خیار در سیستم جوی و پشته، به تامین رطوبت مستقیم ریشه های گیاه کمک می کند.

مالچ پلاستیکی رطوبت خاک را بیشتر نسبت به مالچ کاه حفظ می کند.

برای تامین آب مورد نیاز بذر خیار و مالچ سطح خاک، می توان از آبیاری قطره ای استفاده کرد.

خیار نسبت به سرما بسیار حساس بوده و به راحتی توسط هوای سرد آسیب دیده و از بین می رود.

خیار ها به مدت 14-10 روز در دمای 7-12 درجه ی سانتی گراد و رطوبت نسبی 95-85% زنده می مانند.

یک نظر ارسال کنید
×