عناصر میکرو یا عناصر ریز مغذی برای رشد و توسعه گیاهان بسیار ضروری هستند. سه ریز مغذی اصلی در گیاهان ازت، فسفر و پتاس هستند. از این میان، عنصر فسفر در گلدهی و میوه دهی درختان نقش دارد. کاربرد رایج سوپر فسفات در تحریک گل های بزرگتر و میوه های بیشتر است. تنها نکته ای که باید در مصرف سوپر فسفات به آن توجه کرد این است که مناسب ترین زمان را برای بازدهی بیشتر در گیاهان و درختان انتخاب کنید. برای اطلاع از اهمیت عنصر در گیاهان به مقاله نقش عنصر فسفر مراجعه کنید.

سوپر فسفات چیست؟

سوپر فسفات اولین کود معدنی تجاری بود و به توسعه صنعت مدرن مواد مغذی در تغذیه گیاهان منجر شد. این کود مغذی زمانی از کودهای متداول کشاورزی بوده است، اما به دلیل کمی فسفر، سایر کودهای فسفاته جایگزین آن شده اند. کودهای فسفاته تجاری به نام های سوپر فسفات، سوپر فسفات سه گانه و فسفات دی آمونیوم در بازار قابل دسترس هستند و از فسفر معدنی نامحلول مشتق گرفته اند و توسط یک اسید به صورت محلول در می آیند. سوپر فسفات تنها 20 درصد فسفر دارد در حالی که سوپر فسفات سه گانه دارای 48 درصد فسفر است. همچنین فرم استاندارد و قابل مصرف سوپر فسفات ها دارای مقدار زیادی کلسیم و گوگرد هستند.

سوپر فسفات سه گانه

سوپر فسفات سه گانه ( TSP) دارای چندین مزیت زراعی است و آن را برای سال های متمادی به منبع محبوب فسفر تبدیل کرده است. این کود فسفاته در حدود 44-46٪ فسفر دارد و بیش از 90٪ آن محلول در آب است و به راحتی در دسترس گیاه قرار می گیرد. عمده استفاده از TSP در شرایطی است که چندین کود جامد برای کوددهی با هم مخلوط می شوند. در سال های اخیر محبوبیت سوپر فسفات به ندرت کاهش یافته زیرا هم مقدار مواد مغذی آن نسبت به کود امونیوم فسفات کمتر است و هم میزان هزینه تولید آن بسیار بیشتر از امونیوم فسفات است.

فسفات دی آمونیوم

کود فسفات دی آمونیوم ( DAP) منبع فسفر و نیتروژن و محلول در آب است و کاربرد های گسترده ای در حوزه کشاورزی دارند. این کود به دی امونیوم هیدروژن فسفات نیز معروف است. فسفات آمونیوم محلول در آب است. بنابراین ، درجه استاندارد مواد مغذی این کود 18-46-0 است. این بدان معناست که به نسبت 18:46 ازت و فسفر دارد و فاقد پتاسیم است.

کاربرد سوپر فسفات

کود سوپر فسفات بیشتر برای محصولاتی مانند دانه های روغنی، سبزیجات، پیازها و غده ها، درختان شکوفه زده، گل رز، نیشکر، برنج و غیره مناسب است. سوپر فسفات ها به دلیل داشتن کلسیم و گوگرد؛ دو عنصر ثانویه، می تواند به عنوان کود پایه برای سایر مواد شیمیایی و کودهای آلی استفاده شود. کود سوپر فسفات (SSP) عمدتاً برای بهبود رشد ریشه و سنتز کلروفیل مورد استفاده قرار می گیرد و کیفیت محصول را بهبود می بخشد و همچنین به حفظ سلامت خاک و محافظت در برابر آفات و بیماریها کمک می کند.

مزایای مصرف سوپر فسفات

 • قیمت هر کیلوگرم سوپر فسفات به مراتب برای کشاورزان محلی و کوچه به صرفه و اقتصادی است.
 • کود سوپر فسفات به دلیل دارا بودن چند ماده مغذی اصلی؛ گوگرد و کلسیم به عنوان مواد مغذی ثانویه کاربرد دارد.
 • سوپر فسفات مواد مغذی غیر قابل دسترس موجود خاک را به مواد قابل دسترس تبدیل می کند.
 • سوپرفسفات به بهبود خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک کمک می کند.
 • استفاده از سوپر فسفات در محصولات لگومینه مانند بادام زمینی باعث رشد گره و ریشه می شود و همچنین میزان جذب نیتروژن را افزایش می دهد.
 • محتوای روغن دانه های انگور و سایر روغن های روغنی افزایش می یابد. کمیت و کیفیت دانه های روغنی را از طریق افزایش محتوای روغن بهبود می بخشد.
 • در نیشکر باعث افزایش میزان قند و درنتیجه تولید بیشتر می شود.
 • سوپر فسفات مقاومت گیاهان را در برابر حمله آفات و بیماری ها افزایش می دهد.
 • کود سوپر فسفات باعث آبشویی آب اضافی مناطق ریشه میشود از زرد شدن محصول جلوگیری می کند.

زمان مصرف سوپر فسفات

.هنگامی که از کودهای فسفاته در خاک استفاده می کنید، فسفر محلول دچار پدیده ای به نام تثبیت می شود واکنش های شیمیایی باعث می شود که فسفر از دسترس گیاه خارج شود و به فرم غیر قابل دسترس تبدیل شود. این بدان معنی است که کارایی کود فسفر پس از کاربرد آن در خاک به طور پیوسته کاهش می یابد.

نحوه مصرف سوپر فسفات

 • سبزیجات: به میزان 70 گرم در هر متر مربع به عنوان یک لایه سطحی در خاک استفاده کنید.
 • درختان و بوته ها: از سوپر فسفات به میزان 70 گرم در اطراف پایه گیاهان بدون آن که باعث به هم زدن بافت خاک شوید. میتوانید، استفاده کنید.

کلام آخر

استفاده از کلیه کودهای فسفاته در مزارع کشاورزی باید کنترل شوند زیرا مقدار فسفر اضافی کود ها می تواند در رواناب ها باعث کاهش کیفیت آب شوند و در ضمن به رشد جلبک ها کمک کند. در نتیجه کشاورزان و باغداران باید میزان خسارات کود سوپر فسفات و انواع آن را به مصرف درست و بهینه به حداقل برسانند.

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×