کاربرد کود میکرو

برای افزایش محصولات زراعی و باغی باید به کمک مواد مغذی اساسی زمین را حاصلخیز کرد. کود میکرو یا عناصر  میکرو موادی هستند که در مقادیر نسبتا کم کاربرد دارند ولی نقش مهمی بر روی کیفیت و عملکرد گیاه دارند و اگر گیاهی دچار کمبود یکی از عناصر میکرو شود به طبع به صورت دنباله دار ممکن است بخش از مراحل حیاتی گیاه مختل شود. کود میکرو علاوه بر تقویت رشد محصولات کشاورزی، در جلوگیری از رشد علف های هرز و گیاهان ناخواسته مزارع و باغات نقش دارد. عناصر مغذی کود میکرو به شکل سولفات و کلات مصرف می شوند. سولفات ها همه محلول در آب هستند و به راحتی در دسترس گیاه قرار می گیرند. شایع ترین شاخص برای تشخیص کمبود عناصر میکرو، زردی برگ های درختان و بوته است.

کود میکرو شامل چه عناصری می شود؟

عنصر روی (Zn)

روی نقش مهمی در تولید کلروفیل، رشد سلول، تشکیل دانه و سنتز پروتئین دارد. استفاده از این کود میکرو برای گیاهان جوان و در حال رشد بسیار مفید است؛ به خصوص در خاک های سرد که ممکن است مقدار روی در آن ها کاهش یابد. هرچه زودتر محصول در ردیف ها کاشته شود، نیاز به روی در آن ها بیشتر می شود. گیاه ذرت و لوبیا به مقدار بالا و سیب زمینی و گوجه در حد متوسط به روی نیاز دارند. از کود میکرو سولفات روی میتوانید به فرم های گرانول و پودری استفاده کنید.

عنصر منگنز (Mn)

منگنز در چندین فرآیند گیاه از جمله فتوسنتز و تولید ماده خشک نقش دارد. منگنز همچنین به گیاهان کمک می کند تا در برابر بیماری، استرس های غیر طبیعی مانند گرما و خشکسالی مقاومت کنند. کود میکرو حاوی عنصر منگنز در گیاهانی مثل گندم، سویا، لوبیا و سییب زمینی کاربرد دارد.

عنصر مس (Cu)

مس برای فعالیت های آنزیمی، تشکیل کلروفیل و تولید بذر بسیار مهم است. کمبود مس در خاک های کشاورزی بسیار نادر است، با این وجود ممکن است در خاک های بسیار شنی و دارای pH بالا یافت شود. خاکهای آلی همچنین ممکن است از لحاظ مس فقیر باشند. از کود میکرو حاوی مس در گندم، گوجه فرنگی و کاهو استفاده می شود.

عنصر بر (B)

عنصر بر برای رشد سلولی، تشکیل قند و نشاسته و انتقال آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است. کمبود این عنصر بیشتر در خاک های شنی یا ماسه ای با ماده آلی و ظرفیت نگهداری آب کم روی می دهد. استفاده از کود حاوی عناصر میکرو در گیاهان یونجه، گوجه فرنگی، چغندر قند و سیب زمینی ضروری است.

عنصر آهن (Fe)

در بیشتر موارد، کمبود آهن گیاه به دلیل کمبود آهن در خاک نیست بلکه به دلیل شرایط خاک است. عواملی مانند: PH بالای خاک، سطح اکسیژن خاک، رطوبت، دمای بالا و بالا بودن دیگر عناصر کود میکرو باعث کاهش جذب آهن در خاک می شود. از کود میکرو کلات آهن، سولفات و فسفات آمونیوم آهن میتوانید استفاده کنید.

کلر (Cl)

کلر یکی از عناصر میکرو در تغذیه گیاهان است که در خاک به عنوان کلرید موجود است. زیاده از این عنصر میکرو بیشتر از کمبود آن است. کود میکرو حاوی کلرید برای گیاه توتون و همچنین سیب زمینی و گوجه فرنگی کاربرد دارد.

مولیبدن (Mo)

عنصر مولیبدن تنها برای رشد حبوبات در خاک های اسیدی توصیه می شود. pH خاک مهمترین عامل مؤثر در مقدار قابل دسترس بودن مولیبدن برای گیاه است. به طور کلی، اگر pH خاک بیشتر از 6 باشد، احتمالاً کمبودی رخ نخواهد داد. از کود میکرو آمونیوم مولیبدات برای تغذیه گیاهان استفاده می شود.

گوگرد(S)

گوگرد به عنوان چهارمین ماده ریزی مغذی ضروری در گیاهان شناخته است. در سال های اخیر کمبودهای گوگرد به دلیل پایین آمدن تولید گازهای گلخانه ای صنعتی باعث کاهش بازدهی محصولات شده است. عنصر گوگرد برای تشکیل کلروفیل، تولید پروتئین و متابولیسم نیتروژن ضروری است.
برخی از مواد معدنی مانند آهک و گچ کشاورزی در جذب برخی عناصر میکرو توسط گیاهان از خاک تاثیر دارند. این مواد با کاهش اسیدیته خاک، عناصر منزیم و کلسیم را برای باغات و چمنزارها فراهم میکند.

برای کسب اطلاعات بیشتر از کاربرد گچ کشاورزی و آهک به مقاله لینک شده مراجعه کنید.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×