بیماری درختان میوه به عنوان هرگونه تغییر در وضعیت و ظاهر طبیعی درختان در نظر گرفته می شود که باعث کاهش عملکرد درخت و یا کیفیت محصولات می شود. منشاء بیماری های میتواند ناشی از باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها باشد که به بیماری های بیوتیک معروف هستند و در بین گیاهان بیشتر درختان میوه را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مقاله سعی داریم به مهم ترین بیماری درختان میوه که در بیشتر باغات گسترش فراوانی دارند، بپردازیم.

برای کسب اطلاعات از نحوه سمپاشی درختان میوه به مقاله لینک شده مراجعه کنید.

بیماری درختان میوه

بیماری های بیوتیک در اثر عفونت های یک بیماری زای زنده ایجاد می شود و به ندرت کل باغ میوه را در بر میگرد. بیماری ها بر سلامت درختان، بهره‌وری، کیفیت میوه و همچنین توانایی رقابت در بازار و صادرات میوه تأثیر می‌گذارند. درختان میوه در طول سال باید از نظر علائم بیماری کنترل شوند. علائم بیماری درختان میوه ممکن است شامل موارد زیر باشد: شاخه هایی با برگ ها پژمرده و رنگ پریده، اندام هایی از درخت که دارای شانکر هستند و میوه های پوسیده روی شاخه ها و زیر پای درختان. بسیاری از بیماری ها از همان باغ ها شروع می شود و بعد در محل سردخانه ها بیماری ها ظاهر می شوند.
در مناطقی که بارندگی های زیادی دارند، درختان بیشتر در معرض بیماری قرار می گیرند. موثرترین روش پیشگیری، کاشت گونه هایی است که دارای مقاومت هستند. در جایی که امکان پذیر نیست تا ارقام مقاوم کشت شوند، تمیز نگه داشتن باغ با از بین بردن شاخه های بیمار می تواند مانع از گسترش بیماری باشد. در بسیاری از موارد، درختان موارد خفیف بیماری را بدون آسیب تحمل می کنند.

روند بیماری درختان میوه

بیماری های گیاهی فقط وقتی ایجاد می شوند که سه عامل همزمان باهم اتفاق بیافتند؛ پاتوژن یا عامل بیماری زا، محیط مناسب و راه ورود به گیاه میزبان، سه عنصری هستند که همگی برای بروز بیماری باید همزمان حضور داشته باشند. به حداقل رساندن تأثیر هر یک از سه مؤلفه می تواند شدت بیماری را کاهش دهد.

عوامل موثر بر تشدید بیماری درختان میوه

برخی از بیماری درختان میوه که منشاء باکتریایی و قارچی دارند، در بهار با افزایش باران و دما شروع به رشد و گسترش می کنند. یکی دیگر از عوامل تشدید بیماری ها، آفات و حشرات حامل هستد که از هر طریقی وارد پوست درخت و بافت میوه می شوند و در آنجا زمستان گذرانی می کنند.

مهم ترین بیماری درختان میوه

 • بیماری آتشک

عامل ایجاد کننده این بیماری درختان میوه، باکتری به نام Erwinia amylovora است و درختان سیب و گلابی دچار این عارضه می شوند.

شرح بیماری : منشاء این بیمای درختان میوه باکتری هایی هستند که سال قبل جای در شانکر درختان میوه جای گرفته بودند. باکتری ها چند هفته قبل از شکوفای جوانه از محل زخم و شانکرهای تنه درختان خارج می شوند و توسط باران یا حشرات روی مناطق بارده درخت قرار میگیرد. آب و هوای گرم و مرطوب در زمان شکوفای جوانه میتواند باعث گسترش این بیماری شود.

مدیریت : در طول فصل خواب درختان میوه باید قسمتی هایی از شاخه و تنه ی درخت را که دارای عفونت و شانکر هستند را از بین ببرید تا از شیوع بیماری آتشک جلوگیری شود.برای آشنایی بیشتر با بیماری آتشک و نحوه مبارزه با آن اینجا را کلیک کنید.

 • بیماری شانکر باکتریایی

این نوع از بیماری درختان میوه بیشتر بر روی درختان گیلاس و آلبالو شایع است و یک باکتری به نام Pseudomonas syringae عامل ایجاد کننده آن است. برای آشنایی بیشتر با بیماری شانکر باکتریایی و نحوه مبارزه با آن اینجا را کلیک کنید.

شرح بیماری:

آب و هوای خنک و مرطوب یکی از شرایط شیوع این بیماری است. این باکتری ها در پوست درختان، جوانه ها و سایر بافت های گیاهی زمستان گذرانی می کند. بافت های آلوده ممکن است تولید صمغ کنند. برگ ها روی شاخه هایی که اثراتی از بیماری دارند اغلب زرد رنگ هستند و در اواخر تابستان دچار ریزش می شوند. جوانه های آلوده شده نیز از بین می روند. این بیماری می تواند توسط باد، باران، حشرات، ابزار هرس و یا با کاشت یا پیوند زدن مناطق آلوده به سرتا سر باغ منتقل شود. این بیماری ممکن است بدون علائم گسترش یابد.

مدیریت:

 • از صدمه زدن به درخت و بافت ها خودداری کنید.
 • برید شانکر روی شاخه ها و تنه ها باید در بهار قبل از شکوفه زدن جوانه ها انجام شود. و بعد 20-15 روز محل برش داده را دوباره بررسی کنید تا باکتری ها شروع به فعالیت نکرده باشند.
 • علف های هرز را کنترل کنید، چون ممکن است منبع باکتری باشد.
 • بافت های آلوده را در شرایط آب و هوایی خشک هرس کنید.
 • از کنترل شیمیایی نیز میتوانید برای جلوگیری از گسترش این بیماری در زمان و فصل مناسب استفاده کنید.

 

بیماری شانکر باکتریایی

 

 • لکه سیاه سیب

عامل این بیماری درختان میوه گونه ای از قارچ ها به نام Venturia inaequalis در سیب و V. pirina در گلابی است.

شرح بیماری:

عامل بیماری قارچی روی برگ های مرده سیب زمستان گذرانی می کنند. بارش باران در بهار اسپورها را به سمت آلوده کردن برگ ها و میوه ها سوق می دهد و لکه های سیاه و دودی رنگ را بر روی برگ ها ایجاد می کند. عارضه این بیماری بر روی میوه ها نیز ایجاد لکه های سیاه موجی شکل تا لکه های زرد رنگ نکروزه می کند.

مدیریت:

 • محل زخم ها با تیمار های مناسب کنترل می شوند.

 

بیماری لکه سیاه سیب

 

 • سفیدک پودری یا سفیدک سطحی:

عامل این بیماری درختان میوه از گونه ای مختلف قارچی بر روی درختان سیب، گلابی و گیلاس و آلبالو است.

شرح بیماری:

سفیدک پودری ممکن است در شکوفه ها، برگ ها، شاخه ها و میوه ها یافت شود. بعد از زمستان گذرانی قارچ ها و در فصل رشد جدید درختان احتمال مبتلا شدن به این بیماری بیشتر است. با رشد قارچ ها در قسمت زیرین برگ ها برگها رشته های پودری خاکستری و سفید رنگ تشکیل می شود. کپک پودری روی شاخ و برگ جوان باعث شکننده شدن و کاهش راندمان می شود. میوه های الوده شده در یک ناحیه از باغ معمولا یک الگوی خاصی از علاِئم بیماری را نشان می دهند. رشته های پودری بر روی میوه درختان در وسط تابستان به رنگ قهوه ای تغییر می کنند و باعث ریزی و کوچکی میوه می شود.

مدیریت:

 • انواع مقاوم را انتخاب کنید
 • شاخه های آلوده را در اوایل بهار از بین ببرید
 • سفیدک پودری معمولاً با قارچ کش ها در یک زمان بندی مناسب درمان می شوند.

 

سفیدک پودری یا سفیدک سطحی:

 

 • پوسیدگی قهوه ای شکوفه

به طور کلی بر روی گل آذین درخت گیلاس و شکوفه های درختان سیب، گلابی و آلو ایجاد می شود. عامل این بیماری گونه ای قارچ ها هستند که در پوست درختان زمستان گذرانی می کنند و در بهار گل ها و شاخه ها را آلوده میکند. از علائم واضح این بیمای این است که گلها و شاخه ها پژمرده و آویزان می شوند و بوی نسبتا شیرینی از آن ها استشمام می شود.
علائم این بیماری قارچی می تواند به آسیب سرما زدگی و آتشک شباهت داشته باشد، اما آتشک بر روی میوه های هسته دار تأثیر نمی گذارد.

مدیریت:

 • اندام آلوده شده را از درخت جدا کنید سپس هر سه یا چهار هفته یکبار پس از ریزش برگ ها، درختان خود را بررسی کنید تا از نبود عفونت اطمینان حاصل پیدا کنید.
 • ویروس آبله آلو

این بیماری ناشی از ویروس آبله آلو (PPV) است و توسط شته های حمل کننده بیماری یا از طریق مواد و ابزار های آلوده منتقل می شود. ویروس ها به آرامی در یک درخت آلوده گسترش می یابد و فقط می تواند یک یا دو شاخه را تحت تأثیر قرار دهد. این نوع از بیماری درختان میوه هیچ خطری برای مصرف کنندگان ندارد، اما ناهنجاری های وجود آمده بر وی میوه می تواند بازار فروش میوه را خراب کند.

روش های کنترل عمومی بیماران درختان میوه

 •  با توجه به شرایط خود از گونه و پایه های مقاوم به بیماری استفاده کنید.
 • نظارت و بررسی درختان سالم و جلوگیری از بیماری برای حفظ کیفت میوه ضروری است. هرس، کود و آب دادن درختان به روش صحیح و در زمان مناسب ، خطر ابتلا به به انواع بیماری درختان میوه را کاهش می دهد.
 • مدیریت تلفیقی آفات یک رویکرد چند تاکنیکی است که با استفاده از عملیات مکانیکی، شیمیایی و بیولوژیکی با کمترین آسیب به مبارزه با آفات، حشرات و بیماری درختان میوه می پردازد.
 • کنترل شیمیایی یکی از روش های اصلی کنترل بیماری درختان میوه است که منشاء باکتریایی و قارچی دارند و میتوان در فصل خفته برای مهار کلونی هایی بیمار از اسپری شیمیایی استفاده می شود.
 • به صورت کلی بهداشت درختان باغ، هرس به موقع و از بین بردن سریع بقایای گیاهی از شیوع بیماری در سراسر باغ جلوگیری می کند.
 • محسن
  فروردین ۹, ۱۴۰۰ در ۵:۳۸ ب.ظ

  ما یک درخت ازگیل سن بالا داریم این درخت ۲ ساله دیگه ازگیل نمیکنه شاخه های بالاش هم بعضی جااش خشکه برگای خشک زیادی داره و.. چه کنیم

یک نظر ارسال کنید
×

پشتیبانی در واتس اپ

×