پیوند زدن یکی از انواع ازدیاد گیاهان است. به خصوص در گیاهان چوبی و چند ساله بیشتر از این روش استفاده می کنند. هم چنین پیوند رز یکی از محبوب ترین راه های ازدیاد بوته های رز در بین باغداران می باشد. برای هر گیاه و در هر فصل و به هر منظوری نوع خاصی از پیوند طراحی شده است که آن ها را در مطلب انواع پیوند در گیاهان میوه نیک برای شما شرح خواهیم داد.

پیوند رز به چه دلیل انجام می شود؟

بعضا بوته های رزی را مشاهده می کنیم که با وجود سن و رشد کافی در فصل گلدهی، رشد زایشی نمی کنند. پیش از تصمیم گیری برای پیوند رز توجه کنید که دلیل عدم گلدهی بوته ی مقصد چیست؟ بعضا بوته های رز رشد زایشی را تا مرحله ی غنچه پیش برده و سپس به دلایل دیگر به مرحله ی شکوفایی گل نمی رسند. در صورتی که بوته ی رز وارد مرحله ی تولید جوانه نیز نمی شود، می توان به کمک انجام عملیات پیوند، بوته را در گلدهی کمک کرد. البته به دلایل متعددی از جمله: ایجاد تنوع در رنگ و فرم گل، داشتن سیستم ریشه قوی تر نیز پیوند گل رز انجام می شود.

برای انجام صحیح تر پیوند رز ضروری می دانیم برای شما هدف کلی این علمیات را بازگو کنیم: جدا کردن جوانه ای فعال از یک بوته ی رز و اتصال آن به بوته ی مقصد. مشخص بودن هدف در این مسیر می تواند به درک بهتر شما از نکات و مراحل پیوند گل رز کمک کند.

 

نحوه پیوند زدن گل رز

زمان پیوند رز

اواسط اردیبهشت تا اوساط تابستان زمان خوبی برای انجام پیوند گل رز محسوب می شود زیرا در این بازه ی زمانی شیره ی گیاهی درون گیاه جاری است و احتمال موفقیت پیوند رز بیشتر می شود. اما این بازه ی زمانی با توجه به آب و هوای منطقه متفاوت خواهد بود. بسیار مهم است که پس از پیوند رز بارندگی روی بوته ی رز و به خصوص شاخه ی پیوند خورده صورت نگیرد. بنابراین در صورتی که از بارش باران در منطقه اطلاع دارید، عملیات پیوند گل رز را به زمان دیگری منتقل نمایید.

ابزار مورد نیاز برای پیوند رز

چاقوی کوتاه و تیز: هنگام برش جوانه در صورتی که چاقو به مقدار کافی برنده نباشد، زخم هایی بر روی شاخه یا جوانه ایجاد می شود که شانس موفقیت پیوند گل رز را کاهش می دهد.

دستمال الکلی: در پیوند رز نکته ای مهم را در نظر بگیرید؛ بوته های رز بسیار حساس به آفات و پوسیدگی های قارچی هستند، بنابراین بسیار مهم است که پیش از شروع کار، تمام ابزاری را که برای عملیات پیوند گل رز آماده کرده اید به وسیله ی یک دستمال الکلی و یا وایتکس رقیق شده ضدعفونی کنید.

یک لیوان آب: برای قرار دادن پیوندک

نوار پیوند: ویژگی این نوار در خاصیت کشسانی آن است که می تواند خود را با میزان رشد شاخه طی گذر زمان منطبق کند

قیچی: قیچی معمولی اما تیز کفایت می کند.

مراحل پیوند گل رز

جداسازی پیوندک

• بوته ای که دارای گل و فرم رشدی مناسبی است را برای پیوند گل رز انتخاب کنید.

• بر روی بوته ی رز به دنبال شاخه ای بگردید که جوانه داشته باشد. شاخه ای که ضعیف بوده و نازک است برای پیوند رز انتخاب نکنید.

• زمانی که شاخه ی مناسب را پیدا کردید، به وسیله ی قیچی باغبانی آن را از پایین ترین بخش ممکن قطع کنید تا بخش های قطور شاخه را نیز شامل شود.

• شاخه ی قطع شده را به وسیله ی قیچی کاملا هرس کنید. برگ ها، تیغ ها و شاخه های فرعی اضافه را جدا کنید. تنها قسمتی از شاخه که جوانه و دمبرگ روی آن قرار دارد را نگه دارید؛ که اصلی ترین بخش برای پیوند رز محسوب می شود.

• به وسیله ی چاقو بخشی از پوست شاخه که شامل دمبرگ و جوانه است را از شاخه جدا کنید.

• حال شما پیوندک رز را در دست دارید.

• پیوندک را درون لیوان آبی که آماده کرده اید قرار دهید.

• برای ادامه ی عملیات پیوند گل رز به سراغ بوته ی رز مقصد بروید. پیش از شروع دوباره ی عملیات، ابزار خود را دو مرتبه ضدعفونی کنید.

• شاخه ای قوی را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که در صورت موفقیت پیوند رز، این شاخه در آینده نگهداری و تغذیه ی شاخه ی گلدهنده را برعهده خواهد داشت.

• پس از انتخاب شاخه، سراغ پایین ترین بخش آن رفته و جداسازی پوست را در محل رشد جوانه انجام دهید. طول جداسازی باید برابر با طول پیوندک باشد. مراقب باشید هنگام جداسازی پوست، لایه ی داخلی شیری رنگ را که لایه ی کامبیوم نام دارد جدا نکنید. این لایه اصطاحا سبب گرفتن پیوند رز می شود.

• تیغ های روی شاخه را پیش از ادامه ی عملیات جدا کنید تا هنگام پیچش نوار پیوند ایجاد مشکل نکنند.

• پس از جداسازی، پیوندک را از آب خارج کرده و با رعایت جهت پیوند آن را روی شاخه ی مقصد قرار دهید.

• نوار پیوند را به صورتی روی محل پیوند رز بپیجانید که کاملا در برابر آب عایق باشد.

• دقت کنید که هنگام پیچیدن نوار، به جوانه آسیب نزنید.

• محل پیوند رز بسیار به رطوبت حساس است، بنابراین پس از انجام پیوند، آبیاری را با احتیاط انجام دهید.

آموزش پیوند گل رز

انواع پیوند رز

نه تنها گل رز بلکه برای اغلب گیاهان چوبی و نیمه چوبی با توجه به فصل، دلیل پیوند و شرایط گیاه می توان از روش های مختلف پیوند استفاده کرد. در ادامه دو روش که در پیوند رز کاربرد بیشتری دارد را شرح می دهیم.

طریقه پیوند شکمی گل رز

پیوند شکمی یا پیوند T رز بسیار آسان است. تمام نکاتی که در مراحل پیوند زدن گل رز بیان شد، برای انتخاب پایه و پیوندک در تمام روش ها تکرار می شود. تفاوت در نحوه ی اتصال پایه و پیوندک است. در این نوع پیوند ابتدا جوانه را با یک چاق.ی تیز کوتاه از شاخه جدا می کنیم. کمی از پوست بالا و پایین جوانه را نیز به همراه آن جدا کنید. روی ساقه ی پایه یک برش به صورت T ایجاد کنید. پیوندک را در جهت رو به بالا مانند یک کشو در برش T شکل هل بدهید.

با چسب یا نوار پیوند به خوبی اطراف جوانه را بپوشانید. در صورتی که پیوند را در اواسط زمستان انجام می دهید بهتر است روی جوانه را تا اواخر زمستان با چسب پیوند بپوشانید. پیوند شکمی تا بهار به حال رکود خواهد ماند و در اردیبهشت یا فروردین (بسته به آب و هوای منطقه) شروع به جوانه زنی می کند.

 

نحوه پیوند گل رز

روش پیوند اسکنه گل رز

پیوند اسکنه کمتر در رز انجام می شود. بیشتر این نوع پیوند در گذشته رواج داشته است. زمانی که بوته گل رز چند ساله ی شما دچار آسیب، ضعف، کهن سالی و یا طغیان بیماری شده است می توانید شاخه ی اصلی را از محل طوقه ببرید و به عنوان پایه در نظر بگیرید. پیوندک ها را از بوته های مورد نظر تهیه کنید. پیوندک ها به دست کم 15 سانتی متر طول داشته باشند و از شاخه های یکساله تهیه شوند. روی پایه تعدادی شکاف ایجاد کنید.

یک انتهای پیوندک را به صورت مورب و از دو طرف برش دهید. به این ترتیب یک انتهای پیوندک تیز و باریک شده، در سکاف ایجاد شده قرار می گیرد. برای قرار دادن پیوندک در شکاف پایه می توانید با یک وسیله استریل شده، شکاف را از هم فاصله دهید تا پیوندک در آن قرار گیرد. پس از قرار دادن پیوندک چسب پیوند را کاملا روی محل پیوند ریخته و مطمئن شوید آب یا آلودگی به آن نفوذ نمی کند. در انتها محیط شاخه ی پایه را با سیم مفتول محکم می کنند تا پیوندک خارج نشود. توجه کنید که پیش از شروع رشد سیم را از دور شاخه باز کنید.

نکات پیوند رز

• پیش از شروع پیوند بوته های رز را به خوبی آبیاری کنید. آبیاری درست پیش از شروع پیوند برای گیاه مفید نمی باشد. دو هفته پیش از پیوند رز روزانه دو مرتبه بوته را کاملا سیرآب کنید.

• توجه کنید که برای موفقیت آمیز بودن پیوند گل رز هیچ بخش از لایه ی درونی ساقه روی پیوندک باقی نماند. تنها پوست شاخه و جوانه پیوندک را تشکیل می دهند

هنگام پیوند زدن گل رز مطمئن شوید که لایه ی کامبیوم پیوندک و محل جوانه با هم در ارتباط هستند.

• پس از پایان عملیات پیوند رز مطمن شوید که بوته دچار تشنگی نشود.

• نوار پیوند را خودتان جدا نکنید. این نوارها پس از ایجاد کامل ارتباط میان پیوندک و بوته به صورت خودکار جدا می شوند.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×