روش های مقابله با بیماری آتشک چیست؟

 بیماری آتشک به دلیل ایجاد سوختگی بر روی برگ های آلوده ایجاد می شود. عامل بیماری آتشک از نوع باکتری به نام Erwinia amylovora است که به شکوفه ها، برگ ها، شاخه ها، میوه ها و ریشه ها حمله می کند و در صورت کنترل نشدن این بیماری، با کتری ها به سرعت از نوک شاخه های آلوده به سمت شاخه های بزرگتر رفته و سپس به داخل تنه اصلی درخت نفوذ می کند و به مرور باعث ایجاد شانکر بر روی تنه می شود.

میزبان های بیماری آتشک

این بیماری در گیاهان خانواده Rosaceae مانند: سیب، گلابی و خانواده گل رز و گونه تمشک بیشتر و در خانواده های گیاهی دیگر کمتر یافت می شود. عفونت آتشک معمولاً در طول باز شدن شکوفه ها یا اواخر شکوفایی درست سه هفته پس از ریزش گلبرگ ها رخ می دهد.

علائم و نشانه های آتشک

گل ها: علائم این بیماری در اوایل فصل بهار بر روی گل ها ظاهر می شود و تمام خوشه های گل و اطراف جام گل را در بر می گیرد. گل ها ابتدا به حالت آب سوخته در می آیند و پس از مدتی سیاه رنگ می شوند. این عوارض در شرایط مرطوب شدت بیشتری پیدا می کند.

شاخه ها: با پیشرفت بیماری شاخه ها و انشعابات به سرعت پژمرده می شوند و به علت خمیدگی بیش از حد نوک شاخه ها حالتی شبه به عصا پیدا می کنند. برگ ها بر روی شاخه های بیمار قبل از اینکه کاملاً نکروز شوند، ابتدا قسمت میانی و رگبرگ هایشان سیاه رنگ می شوند.

آلودگی پایه درختان: آلودگی از نزدیک محل پیوند درختان شروع می شود که در نتیجه ورود و حرکت پاتوژن عامل بیماری زا از قسمت پاجوش های تنه به داخل درختان می باشد. ممکن است بر روی پوست پایه درختان، لکه های آبکی تا سیاه رنگ و ترک خوردگی مشاهده شود. رگه های قرمز-قهوه ای بر روی کامبیوم های زیر پوست ایجاد می شود. نوع آلودگی و عفونت بر روی پایه درختان مشابه علائم بیماری پوسیدگی یقه فیتوفتورا است. پایه مالینگ ( Malling) 26 و 9 شدیدا به آتشک حساس است.

چرخه بیماری آتشک

باکتری Erwinia در قسمت زیرین بافت گیاهی آلوده زمستان گذرانی می کند و هنگامی که رطوبت در بهار افزایش یافت، عامل باکتری از توده های سرطانی و آلوده بیرون می آیند. عامل بیماری ممکن است توسط عوامل طبیعی مثل باد و باران و یا زنبورها، مگس ها و سایر حشرات از گیاهان آلوده به گیاهان سالم منتقل شود. حشرات نسبت به دیگر روش های انتقال و گسترش بیماری آتشک عملکرد بیشتری دارند. پس از آلودگی بیماری اغلب از طریق گل ها، منافذ طبیعی، شکاف ها و زخم ها وارد درخت می شود. بیماری آتشک به سرعت از طریق اندام های جوان به اندام های سال قبل و قدیمی تر حمله می کند.

راه های مقابله با آتشک

انتخاب ارقام مقاوم: بیشتر گونه های گلابی که شامل گلابی آسیایی ) به استثنای ( Shinko و گونه های گلابی قرمز بسیار مستعد بیماری آتشک هستند اما انواع درختان گلابی زینتی کمتر در معرض آتشک قرار دارند. از جمله گونه های حساس سیب می توان به فوجی، گالا، گلدن دلیشز،گرانی اسمیت، گروینشتاین، جاناتان، ماتسو، بانوی صورتی و زرد نیوتون اشاره کرد.
از آنجایی که بیشتر آلودگی ها از گل ها سرچشمه می گیرند، درختانی که در بهار دیر به گل می روند یا به اصطلاح دیر هستند، اغلب از آسیب های شدید آتشک در امان هستند.

ارقام مقاوم سیب و گلابی به آتشک

 ارقام مقاوم سیب: Enterprise, Freedom, Liberty, Prima, Priscilla
ارقام مقاوم گلابی: Kieffer, Moonglow,Orient, Seckel

• حذف شاخه ها: از بین بردن شاخه ها بیمار در زمستان و تابستان زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که باکتری های بیماری زا زیاد گسترش پیدا نکرده باشند. ایجاد برش برای حذف شاخه های آلوده بسیار مهم است اگر برش ها کوتاه باشد، آلودگی به طور کامل از بین نمی رود. یعنی برش شاخه ها باید از محل اتصال شاخه به تنه بدون آسیب به یقه شاخه ایجاد شود. هرس شاخه های تیرگی باید فقط در هوای خشک انجام شود. در ضمن دقت کنید که ابزار های هرس را بعد از هر برش ضد عفونی کنید.• اگر عفونت و آلودگی بر روی تنه اصلی درخت ایجاد شده باشد، می توان با جدا کردن پوست از لایه کامبیوم در مناطق آلوده (یعنی برداشتن پوست خارجی و داخلی که تغییر رنگ داده اند ) درخت را نجات داد. هنگام خراشیدن به دنبال عفونت های باریک و عمیق باشید. این کار بهتر است در زمان خفته بودن درختان در زمستان انجام شود.

مدیریت رشد و قدرت شاخه دهی درختان: باعث جلوگیری از آلودگی نمی شود اما خسارت ناشی از بیماری آتشک را کاهش میدهد.

تنک کردن کردن تعدادی از جوانه ها: زیرا هنگامی که تعداد گل ها محدود می شود، نقاط احتمالی عفونت نیز کاهش می یابد.

• از کودهی بیش از حد نیتروزن مخصوصا در فصل تابستان خودداری کنید.

• کاربردهای اولیه مس مایع در برابر این مشکل گیاه مؤثر است

مبارزه شیمیایی: کنترل شیمیایی همیشه مؤثر نیست و بهتر است قبل از آن راه های پیشگیری از بیماری بیماری آتشک را امتحان کنید. همزمان با گلدهی و ظهور برگ ها میتوانید یک قارچ کش حاوی سولفات مس یا آنتی بیوتیک (استرپتومایسین آنتی بیوتیکی است که از ورود با کتری های عامل آتشک جلوگیری می کند و باید به هنگام باز بودن گل ها اعمال شود) را بر روی گیاهان و درختان اسپری کنید تا عفونت را کاهش دهد. اما همه عفونت های جدید یا مواردی که قبلاً در چوب وجود دارد را از بین نمی برد.

تعداد دفعات مورد نیاز اسپری بر روی درختان بستگی به طول دوره جوانه زدن گل ها دارد. هنگامی که شکوفه ها شروع به باز شدن می کنند، اولین برنامه را انجام دهید. در این زمان باید میانگین درجه حرارت (میانگین حداکثر و حداقل دما برای یک دوره 24 ساعته) بیش از 15 درجه سانتی گراد باشد. اجرای این برنامه به نوع درخت, دمای منطقه ( در هوای گرم و مرطوب خطر آتش سوزی دارد ) و دوره جوانه زنی بستگی دارد و به خاطر داشته باشید استفاده از محصولات حاوی مس اگر بیش از اندازه مصرف شوند میتوانند بر روی جوانه های گل و تولید میوه آن فصل مشکل ایجاد کنند.

در بازار انواع مختلفی از مواد شیمیایی برای تغییر زمان گلدهی و کاهش تعداد جوانه ها و همچنین مبارزه با عفونت ها و آلودگی های ناشی از بیماری آتشک وجود دارد که میتوانید آن را با نظر یک متخصص کشاورزی در باغ خود اعمال کنید.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×