آموزش کامل کاشت توت فرنگی در گلدان و باغچه

با افزایش رشد گلخانه ها و روی آوردن کشاورزان به کشت گلخانه ای این امکان فراهم شده تا بسیاری از محصولات را در خارج از فصل داشته باشیم. کاشت توت فرنگی دقیقا یکی از همین میوه های پر طرفداری است که میتوان در گلخانه پرورش داد. در این میان هنوز کشت توت فرنگی در زمین های کشاورزی رواج دارد. افرادی نیز دوست دارند کاشت توت فرنگی را گلدان و یا در باغچه خانه شان امتحان کنند. در ادامه به آموزش نکات کاشت توت فرنگی در گلدان و باغچه می پردازیم.

اموزش جامع کاشت توت فرنگی در خانه

مراحل آماده سازی کاشت توت فرنگی در گلدان

برای کاشت توت فرنگی می توانید از چند طریق اقدام کنید. اولین کار تهیه نشاء توت فرنگی از جای معتبر است و دومین کار کاشت بذر یا همان دانه ها توت فرنگی است که می توانید آن را در گلدان و باغچه پرورش دهید. دومین راه کمی روش سختی است و نیاز به فوت و فن های خود دارد.

مراحلی که در کاشت توت فرنگی در گلدان از طریق نشاء باید در نظر گرفته شود شامل: نوع رقم توت فرنگی، محل کشت، انتخاب سیستم کاشت، کاشت و نگهدای بوته توت فرنگی و حفظ گیاه توت فرنگی در زمان خفتگی میباشد. اگر مایل به تولید نشاء توت فرنگی هستید میتوانید مقاله مراحل تولید نشاء را مطالعه کنید.

ارقام مناسب در کاشت توت فرنگی

توت فرنگی هایی که برای کاشت در گلدان استفاده می شوند، معمولا از سه گونه مختلف توت فرنگی هستند. توت فرنگی های روز کوتاه، توت فرنگی های همیشگی که در دو نوبت باردهی دارند یا ( everbearing ) و توت فرنگی های روز خنثی.

 • توت فرنگی های روز کوتاه

این نوع بسیار در کاشت توت فرنگی در فضای باز و گلدان بسیار پر طرفدار است. جوانه ها در پاییز شروع به رشد میکنند و در بهار توت فرنگی های بزرگی را تولید می کند. رشد این نوع از توت فرنگی ها بسیار زیاد است و ممکن است بین ردیف ها تراکم و فشردگی ایجاد شود بنابراین اجازه ندهید طول رانر ها یا استولن ها بیشتر از 45 سانتی متر شوند. از آنجایی که این نوع از بوته ها چند ساله هستند اگر در سال اول اجازه به میوه رفتتن گل ها را ندهیم در سال های بعد تر به باردهی بهتر و با کیفیت تر خواهیم رسید.

 • توت فرنگی های همیشگی

با کاشت توت فرنگی ها در گلدان و باغچه از این گروه شاهد جوانه زنی طولانی مدت خواهید بود که در انتها منجر به تولید محصول در دو نوبت از سال می شود یکی در بهار و دیگری در پاییز. برای تقویت و جوان سازی بوته برای باردهی بیشتر باید ساقه های رونده را در حد ایده آل کوتاه نگه دارید.

 • توت فرنگی های روز خنثی

برعکس دو نوع قبلی از توت فرنگی ها این نوع برای گلدهی نسبت به طول روز کاملا خنثی و بی تفاوت است اما درعوض به دما حساس هستند. اگر دما بیشتر از 23 درجه سانتی گراد شود امکان متوقف شدن گلدهی در توت فرنگی های روز خنثی وجود دارد. این گروه برای کاشت توت فرنگی در گلخانه و در مناطق سردسیر بسیار مناسب است و در طول سال تقریبا قادر به تولید میوه هستند. در شما باید در این مرحله متناسب با شرایط منطقه و هدف از نوع محصول رقم مناسب را با مشورت کارشناسان فروش انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را از کاشت توت فرنگی در گلدان یا باغچه خود بگیرید.

توصیه های فنی برای کشت توت فرنگی

کاشت و برداشت توت فرنگی

 • شریط آب وهوایی مناسب برای کشت توت فرنگی

بطور كلي بهترين دما براي توليد توت فرنگي، شبهاي خنك بين 7 تا 13 درجه سانتي‌گراد با رطوبت نسبي 60 تا 90 درصد و روزهاي خنك، آفتابي و با دماي 15 تا 21 درجه سانتي‌گراد است. به همين دليل نواحي ساحلی دريا براي كشت توت فرنگي مي‌تواند مناسب باشد.
خاكهاي لومي شني، شني يا شني رسي كه زهكشي خوب دارند براي پرورش توت فرنگي مناسب است خاك بايد بتواند آب كافي را براي گياه در خود نگهدارد به همين دليل خاكهايي كه رس كافي يا مواد آلي كافي دارند مناسب هستند. در خاكهاي رسي يا سنگين محصول ديررس مي‌شود.

در گل انگيزی توت فرنگي هستند. اهميت طول روز به حدي است كه ارقام توت فرنگي را براساس عكس العمل به طول توت فرنگي نسبت به شرايط محيطي حساس است طول روز و درجه حرارت مناسب دو عامل مؤثر روز به انواع روز بلند، روز كوتاه و روز خنثي طبقه‌بندي كرده‌اند.

 • آماده سازي خاك و تهيه بستر كشت برای توت فرنگی

خاكهاي لومي شني، شني يا شني رسي كه زهكشي خوب دارند براي پرورش توت فرنگي مناسب است خاك بايد بتواند آب كافي را براي گياه در خود نگهدارد به همين دليل خاكهايي كه رس كافي يا مواد آلي كافي دارند مناسبند. در خاكهاي رسي يا سنگين محصول ديررس مي‌شود چون زهكشي آنها ضعيف است. در اين خاكهاباید از ارقام مقاوم به خاكهاي رسي استفاده مي شود و سيستم كشت پشته‌اي يا سيستم كشت با استفاده از مالچ را انتخاب نمود.

توت فرنگي در خاكهاي لومي هوموس دار بهترين نتيجه را مي‌دهد. خاك مناسب بايد داراي اسيديته 3/5 تا 5/6 باشد. pH مناسب براي خاكهاي رسي، 3/5 و براي خاكهاي شني نزديك به 5/6 است. در مناطق خشك اگر PH بيشتر از 5/7 است توت فرنگي را نبايد (قبل از اصلاح خاك) كشت كرد. اگر خاك بيشتر از 10% شيب دارد بايد آنرا هموار نمود. براي رشد و نمو بهتر گياه بايستي خصوصيات فيزيكي و شيميايي بستر كشت تحت كنترل باشد.

 • سيستم هاي كاشت توت فرنگی

توت فرنگي مي تواند در گلخانه يا هواي آزاد كشت شود. انتخاب نوع سيستم كشت به عوامل مختلفي چون شرایط اقليمی، تاريخ كشت، نوع رقم (روز كوتاه يا روز خنثي)، عرف منطقه، ميزان سرمايه اوليه و … بستگي دارد. توت فرنگي مي تواند در خاك و يا بسترهاي بدون خاك نیز كشت شود. سيستم هاي كشت در هواي آزاد متعددند و معمولاٌ چهار سيستم كشت مورد استفاده قرار مي گيرد.

1) سيستم كشت پشته اي

در سيستم پشته اي از ارقامي كه ساقه رونده كمي توليد مي كنند استفاده مي كنند و همه ساقه هاي رونده توليد شده از گياه مادري حذف مي شوند گياهان در اين سيستم بيشتر از سيستم رديفي رشد مي كنند فاصله بين گياهان روي رديف 20 تا 35 سانتيمتر و فاصله بين دو رديف روي پشته 20 تا 30 سانتيمتر است.

2) سيستم كشت رديفي فاصله دار

سيستم كشت رديفي فاصله دار نيز براي ارقامي كه توليد ساقه هاي رونده آنها متوسط است بكار مي رود در اين سيستم گياهان دختري در فاصله مشخص قرار مي گيرند و روي ريشه آنها خاك ريخته مي شود گياهان دختري انتخاب شده گياهان جديدي را تشكيل مي دهند اين كار آنقدر ادامه مي يابد تا ميزان دلخواه از گياه در هكتار بدست آيد بقيه گياهان دختري بايد حذف شوند.

3) سيستم كشت رديفي متراكم

از سيستم كشت رديفي متراكم براي كشت گياهان روز كوتاه براي مدت چند سال استفاده مي شود. تراكم گياهان بين 7 تا 10 هزار بوته در هكتار است گياهان در فواصل 45 تا 105 سانتيمتر روي رديفهايي كه 90 تا 135 سانتيمتر هستند كشت مي شوند. همه يا قسمت اعظم ساقه هاي روند كه در تابستان سال اول رشد كرده اند ريشه دار شده و گياهان دختري مابين گياهان مادري را بوجود مي آورند. يك شبكه از گياهان با عرض 60 سانتيمتر حفظ مي شوند و بقيه را با تراكتور ديسك مي زنند در مناطقي كه خطر كرم سفيد ريشه و يا خشكي وجود دارد، فاصله رديف براي كليه ارقام نبايد بيشتر از 45 سانتيمتر باشد.

فواصل گياهان در صورتي كه تغذيه مناسب باشد بايد بيشتر از زماني باشد كه خاك حاصلخيزي خوبي ندارد. اگرچه اين سيستم براي پرورش توت فرنگي كم هزينه و آسان است. ولي ميزان توليد ميوه هاي با كيفيت خوب ،پائين است. برخي از ارقام توت فرنگي در سيستمهاي پشته اي و رديفي فاصله دار بهتر از سيستم رديفي متراكم رشد مي كنند.

4) سيستم كشت با استفاده از مالچ پلاستيک

اين سيستم همانند سيستم كشت پشته اي است ولي روي پشته ها را با پلاستيكهاي شفاف، سبز، سياه، يا مالچ منعكس كننده نور مي پوشانند تا رشد علفهاي هرز را كنترل كرده و باعث افزايش دماي خاك و حفظ رطوبت خاك و افزايش عملكرد شود. از سويي اين كار باعث كاهش ميزان آبشويي مواد غذايي از خاك شده و اثرات ضد عفوني خاك را بمدت بيشتري حفظ مي كند. در اين روش ميوه ها تميز مي مانند و پوسيدگي و كپك زدگي كاهش مي يابد.

اما در روزهاي گرم ممكن است آفتاب سوختگي روي ميوه ايجاد شود و علاوه بر آن زباله هاي پلاستيك در محيط زيست آلودگي ايجاد مي كنند. مالچ منعكس كننده نور سبب افزايش وزن ميوه و كاهش تعداد علفهاي هرز، شته، تريپس، كنه، ومگس سفيد مي شود. در اين سيستم گلدهي زودتر اتفاق مي افتد و محصول پيش رس مي شود ولي در مناطقي كه خطر سرماي بهاره وجود دارد احتمال سرمازدگي نيز وجود دارد.

 • نحوه تهيه نشاء توت فرنگي

براي پرورش نشاء توت فرنگي گياهان مادري را در آغاز فصل رشد در خزانه مي كارند اين گياهان مي توانند حاصل تكثير به روش كشت بافت يا تكثير با استفاده از ساقه رونده باشند در طول روزهاي بلند تابستان ساقه هاي رونده رشد مي كنند و در آخر تابستان تمام سطح زمين را مي پوشانند. برای خرید نشاء باکیفیت توت فرنگی میتوانید به آگهی فروش نشاء توت فرنگی در میوه نیک مراجعه کنید.

 

نحوه تهیه نشاء توت فرنگی

 • خصوصیات نشاء استاندارد توت فرنگی

1-نشاء ها از یک رقم مشخص ویکدست و بدون اختلاط ارقام باشد.
2-نشاء ها دارای لایه ای از پوشش مناسب جهت حفظ رطوبت با نصب برچسب و درج نوع رقم و سایر مشخصات
3–نشاء ها در دمای 5-1 درجه سانتیگراد نگهداری و حمل شود.
4-دارای گواهی سلامت واصالت از مدیریت حفظ نباتات وکمیته فنی نهال استان باشد.
5-ریشه دار،شاداب و سالم بدون هیچگونه آثار پوسیدگی باشد.
6- حجم واندازه ریشه کافی باشد.
7-قطر طوقه حداقل 7میلی متر باشد.
8-نشاء درحالت خواب ، بدون برگ و طول حداقل 10 سانتیمتر باشد.
9-ریشه ها شستشو وضد عفونی شده باشند.

ارقام مهم برای کاشت توت فرنگي

رقم سلوا (Selva):

رقم توت فرنگی سلوا روز خنثي با بوته اي قوي و پرمحصول، هميشه بار و چهارفصل داراي ميوه هاي سفت ، بسيار خوش فرم و خاص كه شكل و طعم آن مورد قبول هر سليقه اي است. وزن ميوه آن بين 30 تا 40 گرم است .نسبت به سفيدك حقيقي حساس مي باشد .

رقم كاماروسا (Cammarosa):

رقمي است روز كوتاه با بوته اي بسيار قوي، داراي برگهاي بزرگ ،داراي ميوه اي خوش مزه و مخروطي شكل كه در اوائل باردهي وزن آن تا 40 گرم هم مي رسد. براي كشت در مناطقي با زمستانهايي با روزهاي كوتاه مناسب است. در شرايط آب و هواي تهران و جنوب كشور نتيجه آن رضايت بخش نبوده و شايد براي شهرهاي شمالي كشور مناسب باشد. نسبت به كمبود كلسيم حساس است و در مقابل سفيدك و ورتيسيليوم مقاوم مي باشد.

رقم توت فرنگی کاماروسا

 کاشت توت فرنگی در باغچه

نوع مکانی که برای کاشت توت فرنگی در باغچه یا قرار دادن گلدان خود  انتخاب می کنید در مقدار و کیفیت باردهی گیاه توت فرنگی نقش مهم و اساسی دارد. علاوه بر شرایط زمینی که در ادامه اشاره خواهیم کرد، نوع اقلیم و وضعیت آب و هوایی منطقه در شرایط کاشت توت فرنگی دخیل هستنید. در مناطقی که احتمال سرمازدگی در بهار وجود دارد باید از کشت گلخانه ای برای کاشت توت فرنگی استفاده کنند. این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که هرگز مناطق بادخیز را برای کشت توت فرنگی انتخاب نکنید زیرا از گرده افشانی حشرات بر روی گل ها جلوگیری می شود.

میزان نور: گیاه توت فرنگی به طور طبیعی به نور خورشید علاقه زیادی و برای بیشترین بازده به نور کامل خورشید نیاز دارد. حداقل ساعاتی که یک بوته توت فرنگی به نور مستقیم افتاب نیاز دارد شش ساعت گفته شده است. در نتیجه مکانی که برای کاشت توت فرنگی در نظر گرفته می شود باید به دور از سایه در ختان و گیاهان دیگر باشد.

کیفیت: با توجه به این که توت فرنگی گیاهی سازگار با هر نوع خاک میباشد اما خاک لومی_شنی که حاوی مقادیر قابل توجهی مواد آلی باشد را ترجیح می دهد. از هر نوع ماده آلی مثل کمپوست، کود دامی و انواع مختلفی از پیت را می توانید به هنگام کشت توت فرنگی اضافه کنید. اگر قصد کاشت توت فرنگی در گلدان یا ظروف پلاستیک آویزان را دارید، حتما از مواد آلی بر روی سطح خاک گلدان و ظرف اضافه کن

تاریخچه کشت: اگر طی سه سال گذشته در زمین مورد نظر محصولات حساس به ورتسیلیوم نظیر گوجه فرنگی، سیب زمینی، بادمجان، فلفل و حتی توت فرنگی کاشته شده باشد از کاشت توت فرنگی در این مکان پرهیز کنید.

PH خاک: pH خاک  برای کاشت توت فرنگی در گلدان و باغچه مهم است. برای رشد موثر توت فرنگی، خاک باید کمی اسیدی باشد. گیاهان توت فرنگی در خاکی رشد می کنند که pH آن بین 7-5 باشد، اما PH بین 2/6 -8/5 برای رشد و تولید حداکثر توت فرنگی ایده آل تر است. در این زمینه بهتر است از آزمایش خاک توسط آزمایشگاه های معتبر استفاده کنید. اصلاحات رایج برای زمین های کشاورزی اضافه نمودن آهک و انواع کود های مختلف است. اگر نتایج آزمایش نشان داد که آهک مورد نیاز است، باید قبل از کاشت توت فرنگی آهک را با کود های دامی با خاک مخلوط کنید.

زهکشی خاک: خاکی که برای کاشت توت فرنگی در گلدان یا باغچه انتخاب می کنید باید دارای زهکش مناسبی باشد و از کاشت توت فرنگی در خاک های سنگین حتما خودداری کنید. اگرچه گیاهان توت فرنگی برای رشد و نمو به رطوبت احتیاج دارند، اما اگر آب به دلیل زهکشی ضعیف در محل استقرار بوته باقی بمانند، امکان پوسیدگی بوته توت فرنگی افزایش می یابد. اگر کاشت بوته را در ظروف گلدانی انجام می دهید، حتما از بودن یک زهکش یا منفذ برای خارج شدن آن مطمئن شوید.

زمان کشت توت فرنگی در باغچه

در زمان بهار بهتر است بلافاصله پس از اتمام سرما و باران های بهاره ( اواخر اردیبهشت تا خرداد) و قبل از افزایش دما، میتوانید کاشت توت فرنگی در گلدان یا باغچه را  شروع کنید تا به خوبی در خاک ثابت شوند. برای کاشت توت فرنگی از بوته های سالم و عاری از هر گونه پوسیدگی و آلودگی در اندام ها استفاده کنید. بوته هایی که تاج بزرگ و ریشه های سالم و سبک تری دارند، در خاک بهترین عملکرد را از خود نشان می دهند.
اگر شرایط کاشت توت فرنگی در زمین و باغچه مهیا نبود باید دور باید بوته ها را در یک مکان خنک نگهداری کنید تا زمانی که بتوانید گیاهان توت فرنگی را در بیرون بکارید. کاشت گیاهان توت فرنگی باید در روز ابری و اواخر بعد از ظهر انجام شود.

نحوه کاشت توت فرنگی در حیاط منزل

نحوه کاشت توت فرنگی

توت فرنگی به طور سنتی بر روی ردیف های زمین یا باغچه کاشته می شود. توت فرنگی را می توان به عنوان گیاهان گلدانی یا ریشه لخت خریداری کرد. به خاطر داشته باشید قبل از قرار دادن بوته های ریشه لخت در خاک، اجازه دهید برای یک تا دو ساعت در آب خیسانده شوند. قبل از کاشت توت فرنگی در فضای باز بهتر است از مالچ استفاده کنید. مالچ در جلوگیری از رشد علف های هرز، در پایین نگه داشتن دمای خاک ( خاک باید خنک باشد) و تمیز نگه داشتن بوته ها برای عدم شیوع بیماری های قارچی و پوسیدگی به رشد و عملکرد بهتر بوته های توت فرنگی کمک میکند.

کاشت توت فرنگی در هوای آزاد

کاشت توت فرنگی در باغچه

بوته توت فرنگی گیاهی رونده ایی است که ساقه یا استولون های جدید (ساقه های جوان یا دختر) خود رو گسترش میدهد بنابراین فاصله بوته ها از هم باید به اندازه 50 سانتی متر باشد تا فضای کافی برای ساقه های رونده باقی بماند و در حدود 120 سانتی متر نیز فضا برای فاصله بین ردیف ها بگذارید. (همچنین می توان گیاه توت فرنگی را از ساقه های رونده سال گذشته پرورش داد). پس از حفر حفره ها بر روی ردیف های کاشت، گیاه را طوری قرار دهید که تاج آن هم سطح خاک اطراف آن باشد.

تاج به نقطه ای که ریشه های گیاه به برگ ها متصل می شوند. اگر توت فرنگی را بالا تر از سطح تاج در خاک بکاریم، بوته خشک می شود. اما اگر بوته را خیلی پایین تر از سطح تاج در خاک بکاریم، احتمال مبتلا شدن بوته به انواع بیماری های پوسیدگی بیشتر می شود. این بسیار مهم است که شما تاج (جوانه رشد مرکزی) گیاه را دفن نکنید. پس از کاشت توت فرنگی خاک اطراف ریشه ها را محکم فشار دهید شود و سپس بوته را کاملا آبیاری کنید. بهتر است به طور مرتب خاک اطراف توت فرنگی را چک کنید تا عاری از هرگونه علف هرز باشند.

کاشت توت فرنگی در گلدان

اگر هنوز فکر می کنید برای کاشت توت فرنگی به زمین یا یک فضای بزرگ در باغچه نیاز دارید کاملا اشتباه می کنید. شما می توانید از گلدان های معمولی و آویز یا به کار گیری گلدان هایی که در کناره های آن ها خالی هستند برای کاشت و پرورش توت فرنگی استفاده کنید تا ریشه های بوته به راحتی در اطراف خزیده شوند و به حداکثر رشد و میوه دهی برسند. این گلدان به زیبایی پر می شود و تنها در چند ماه تولید انواع توت ها را آغاز می کند.

آبیاری بوته ها پس از کاشت توت فرنگی در گلدان و باغچه

رشد حداکثری توت فرنگی نیاز به یک محیط مرطوب همراه با آبیاری منظم دارد. میزان آبیاری در زمان پاییز که گیاه به بلوغ میرسد و استولن ها در حال رشد هستند و به میوه دهی و گلدهی نزدیک میشود افزایش می یابد. به خاطر داشته باشید بوته های توت فرنگی به میزان رطوب حساس هستند و اگر بیش از حد آبیاری شوند به پوسیدگی ریشه دچار می شوند. درحالی اگر خاک بستر نیز خشک باشد گلدهی و میوه دهی به طور کامل متوقف می شود. در این مواقع به مزیت مالچ برای حفظ رطوبت بستر به هنگام کاشت توت فرنگی پی میبریم.

کوددهی بوته پس از کاشت توت فرنگی

تغذیه بوته های توت فرنگی کمک می کند تا به حداکثر پتانسیل خود برسند. کوددهی بوته ها در چندین مرحله از چرخه زندگی توت فرنگی میتواند مفید باشد. اولین مرحله از کوددهی باید قبل از کاشت توت فرنگی ها توسط یک کود متعادل کننده 10-10-10 صورت گیرد. دومین مرحله با توجه به رشد گیاه پس از کاشت توت فرنگی در گلدان یا باغچه میتوان کود را اعمال کرد. در مرحله سوم در توت فرنگی های روز خنثی و همیشگی بعد از مدتی میتوان کود را به خاک اضافه کرد اما در رقم روز کوتاه به هنگام بازسازی اندام ها اضافه کرد.
در کوددهی توت فرنگی در حال رشد باید مراقب باشید. اگر کود بیش از حد استفاده کنید نه تنها هیچ کمکی به میوه دهی بوته ها نخواهد کرد بلکه باعث رشد بیش از حد برگ و تولید ضعیف ساقه های گل خواهد شد. مصرف نیتروژن در مقادیر بالا در زمان باردهی باعث نرم و آسیب پذیر شدن میوه ها می شود.

جوان سازی بوته های توت فرنگی

جوان سازی بخش مهمی از توت فرنگی در حال رشد از ارقام روز کوتاه است. از آنجایی که گیاهان توت فرنگی برای همیشه زنده نمی مانند، بازسازی درست بعد از برداشت می تواند آنها را با اقدامات زیر تا 5 سال زنده نگه دارد.

 • در ردیف های کاشت به فاصله هر 15 سانت یک بوته را بکنید. به طور متوسط در هر متربع مربع 2-3 بوته.
 • اندام هوایی بوته توت فرنگی را تا 2 سانتی متر بالا تر از نقطه تاج کوتاه کنید. اگر شاخه و برگ ها سالم هستند آن ها را برای تهیه کمپوست نگهدارید یا به خاک برگردانید.
 • با توجه به نوع رقم و شرایط زمانی از کود های متعادل استفاده کنید.
 • با توجه به اینکه ریشه های بوته توت فرنگی کم عمق هستند، پای بوته ها را با یک لایه خاک بپوشانید.

چگونه از بوته ها در برابر سرما برای رشد سال بعد محافظت کنیم؟

اگر می خواهید گیاه توت فرنگی در چند سال پی یا پی به رشد خود ادامه دهد باید به هنگام فصل سرما از آن محافظت کنید. بوته های توت فرنگی به طور طبیعی می توانند دمای پایین نزدیک به یخ زدگی را تحمل کنند. بنابراین، اگر منطقه شما دارای زمستان های معتدل است، لازم نیست زیاد نگران سرما زدگی بوته ها باشید.

 •  هنگامی که فصل رشد به پایان رسید، شاخ و برگ بوته ها را به اندازه 15 سانتی مترر برش دهید. این کار میتواند بعد از اولین سرما یا هنگامی باشد که دمای هوا به منفی 6 درجه سانتی گراد باشد.
 •  از مالچ های طبیعی مانند شاخه و برگ های سوزنی کاج به اندازه 7-5 سانتی متر بر روی بستر خاک زمین یا گلدان استفاده کنید. اما اگر در مناطق سردتری هستید از مالچ های عایق دیگری استفاده کنید و در اوایل بهار آن ها را بردارید.

بیماری های مهم توت فرنگی

تعدادی بیماری وجود دارد که می توانند باعث خسارت به بوته های توت فرنگی شود. از جمله این بیماری می توان به بلایت برگی، پژمردگی ورتسیلیومی، لکه برگی و سفیدک پودری اشاره کرد. با این وجود بسیاری از این موارد را می توان با انتخاب محل مناسب کاشت توت فرنگی کاهش داد. وجود نور کامل، خاکی با زهکشی بالا و تهویه مناسب بین بوته ها از عواملی هستند که در کاهش بروز بیماری ها بسیار کمک دهنده هستند. همچنین از آبیاری بوته ها در شب خودداری کنید. در صورت امکان به دنبال رقم های مقاوم به بیماری باشید.

 

بسته بندی توت فرنگی

اگر شما جزوه افرادی هستید که در کار تولید و پرورش توت فرنگی گلخانه ای مشغول هستید، حتما باید به نحوه انبارمانی و افزایش طول عمر توت فرنگی ها توجه ویژه ای داشته باشید. ما در مقاله راه های افزاش عمر نگهداری توت فرنگی به طور کامل روش های کارآمدی رو برای نگهداری بیشتر این میوه خوشمزه پیشنهاد داده ایم.

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×