کود جلبک دریایی چیست و چه مزایایی دارد؟

کود جلبک دریایی

همیشه برای انتخاب بهترین کود، سراغ انواع مختلفی از کود های شیمیایی که به وفور در بازار هستند می رویم بدون آنکه فکر کنیم به غیر از این همه مواد شیمیایی از چه کودهای ارگانیک و معدنی دیگری میتوانیم برای گیاه های باغ خود بهره بگیریم. در این مطالب سعی داریم توجه شما را به یک گیاه آبزی بسیار سودمند به نام جلبک دریایی جلب کنیم. کود جلبک دریایی به عنوان یک کود سبز و سالم میتواند در پرروش بسیاری از گیاهان و محصولات برگی به شما کمک کند. علی رغم فوایدی که کود جلبک دریایی برای بسیاری از گیاهان به همراه دارد اما اکثریت مردم چندان شناخت کافی بر روی کاربرد کود جلبک دریایی ندارند.

جلبک دریایی چیست؟

تحقیقات نشان داده شده است که 12000 گونه گونه جلبک دریایی در اقیانوس ها می توانند به عنوان یک کود کشاورزی برای بهبود و حاصلخیزی خاک مورد استفاده قرار گیرند. کود جلبک دریایی یک مایع آلی و پایدار است و طیف گسترده از مواد مغذی (دارای محتوای NPK )، عناصر کمیاب، آلژینات، اسیدهای آمینه و هورمون های رشد طبیعی را برای گیاهان فراهم می کند. کود جلبک دریایی مایع نه تنها ارگانیک است بلکه از یک منبع پایدار نیز حاصل می شود و می توان به طور دائم بدون آسیب رساندن به محیط زیست از آن برداشت کرد. بیشتر کود های جلبک دریایی از گیاه کلپ Kelp تهیه می شوند. انواع مختلفی از جلبک های دریایی می توانند به طول بیش از 50 متر نیز رشد کنند. عناصر کمیاب موجود در کودهای جلبک دریایی آلی شامل منیزیم، پتاسیم، روی، آهن و نیتروژن است که همگی برای گیاهان مفید هستند.

 

کود جلبک دریایی چیست؟

 

فواید کود جلبک دریایی

جلبک دریایی بیش از 70 ماده معدنی، ویتامین و آنزیم دارد. در اینجا فقط تعداد کمی از فواید و کاربردهای فراوان آن آورده شده است:

• کود جلبک دریایی مابع تعداد جوانه ها را بر روی گیاهان به هنگام فصل جوانه زنی افزایش می دهد.

• اگر 10 روز قبل از برداشت از کود جلبک استفاده شود، ماندگاری میوه و سبزیجات را افزایش می دهد.

• اگر از عصاره جلبک دریایی 2-1 از قبل از بریدن گل ها اسپری شود، عمر گل های شاخه بریده را طولانی تر می کند. همچنین باعث بروز گل های بیشتر و میوه های بزرگتر با قند بیشتر می شود.

• جلبک دریایی یکی از راه های موثر برای ریشه زایی گیاهان است. قلمه ها را در محلول کود جلبک دریایی و آب قرار دهید تا ریشه ها رشد کنند، سپس گیاهان را بکارید و از همان محلول برای آبیاری گیاه استفاده کنید.

• عصاره جلبک دریایی همچنین باعث افزایش محصول می شود و مقاومت گیاهان را در برابر سرما و شرایط استرس زا افزایش می دهد، همچنین از مبتلا شدن میوه ها، گل ها، سبزیجات و چمن به آفات و بیماری های مختلف جلوگیری می کند.

• کود جلبک دریایی به ویژه در کشاورزی ارگانیک بسیار مفید واقع می شود. این گیاهان آبزی تقریباً عناصر میکرو یا ریز مغذی ها را به صورت کاملاً کلات شده در دسترس گیاهان قرار می دهد.

• آلژینات (ژل غیر محلول در آب) در جلبک دریایی در سطوح بین 26-16درصد وجود دارد. اندازه جمعیت میکروبی در حضور ژل های آلژینات به طور چشمگیری افزایش می یابد. به همین دلیل جلبک دریایی به عنوان یک فعال کننده کمپوست بسیار عالی عمل می کنند.

• ماده آلژینات در کود جلبک دریایی به عنوان تهویه کننده خاک عمل می کنند. آلژینات ها با فلزات موجود در خاک واکنش نشان داده و پلیمرهای طولانی و متقاطع را در خاک تشکیل می دهند. این پلیمرها با خرد کردن ذرات خاک، سطح تماس را افزایش داده و موجب افزایش ظرفیت نگهداری خاک می شود.

• جلبک دریایی تازه به عنوان مالچ میتواند کاربرد داشته باشد. مانند همه مالچ ها، جلبک دریایی تازه نیز به مرطوب نگه داشتن خاک کمک می کند و میزان مصرف اب را در باغ و زمین های کشاوورزی کاهش می دهد. همچنین با پوشش زمین از جلبک دریایی دیگر نیازی به عملیات وجین کردن نیست زیرا این این ماده حاوی بذر علف های هرز نمی باشد.

 

تاثیرات استفاده از کود جلبک دریایی

 

تاثیرات استفاده از کود جلبک دریایی

• بذرهای خیس شده در عصاره محلول جلبک دریایی با سرعت بیشتری جوانه می زنند، دارای توده ریشه بزرگتر، رشد قوی تر و عمر طولانی تری هستند. همچنین خیساندن ریشه های گیاهچه یا نشاء درون عصاره، میزان شوکی که بر اثر انتقال ایجاد می شود را کاهش می دهد و سرعت رشد ریشه ها را افزایش میدهد.

• هنگامی که انواع مختلفی از گیاهان با کود جلبک دریایی تغذیه می شوند; جوانه های گل بیشتری تولید می کنند، میزان شیرینی یا قند میوه انگور و عملکرد خیار 40 درصد افزایش می یابد و میوه ها کمتر دچار نرم و پوسیده شدن می شوند.

• با مصرف کود جلبک دریایی در کاشت سیب زمینی، ذرت شیرین، فلفل، گوجه فرنگی، سیب، توت فرنگی، بامیه و پرتقال، شاهد افزایش عملکرد چشم گیری خواهید بود.

هورمون های گیاهی بسیار مهم در کود جلبک دریایی

یکی دیگر از مؤلفه های مهم در کود جلبک دریایی مایع، وجود هورمون ها است. هورمون های اصلی موجود در جلبک دریایی اکسین ها، سیتوکینین ها، بتئین ها (فرایند اسمزی و تنش ) و گیبلرین ها هستند. این هورمون ها برای سلامتی گیاه در نسبت های بسیار کم ضروری هستند.

شما می توانید برای آشنایی با نقش هر کدام از هورمون ها به مقاله انواع هورمون های گیاهی در سایت میوه نیک مراجعه کنید.

 

انواع کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی مایع آلی و پایدار است و طیف گسترده ای از مواد مغذی را فراهم می کند که می تواند به انواع زندگی گیاه کمک کند.

 

انواع کود جلبک دریایی

1. کود جلبک دریایی مایع از گونه های مختلف جلبک ساخته می شوند که شسته، خشک، آسیاب و فرآوری می شوند. این روش استفاده از کود جلبک دریایی یکی از بهترین گزینه ها برای پرورش گیاهانی که در گلدان یا بستر های کشت کاشته می شوند زیرا استفاده از آن به همراه آب آبیاری به سرعت در دسترسی گیاه قرار می گیرد. کود جلبک دریایی مایع در زمین های چمن زنی یا زمین های گلف بسیار عالی عمل می کند.

2. وعده غذایی جلبک دریایی یا کلمپ با خشک کردن و خرد کردن جلبک دریایی و در آخر با پودر کردن آن تهیه می شود.

3. پودر عصاره جلبک دریایی معمولاً با گرم کردن جلبک دریایی تهیه می شود تا به تدریج آب اضافی از آن خارج شود و آنچه باقی مانده است یک ماده کاملا مغذی و سودمند است.

4. در گروه آخر کود هایی که بر پایه جلبک دریایی هستند از گونه کلمپ نیستند بلکه از گونه های دیگر جلبک های دریایی تهیه می شود و در حدود 50% شامل کلسیم می شوند.
انواع کود جلبک دریایی به صورت مایع یا خشک به صورت تجاری با برند های مختلف داخلی یا خارجی در بازار عرضه می شوند.

نحوه کاربرد کود جلبک دریایی

کاربرد کود جلبک دریایی به صورت محلول پاشی بر روی شاخ و برگ بدون شک کارآمدترین و مؤثرترین روش برای تغذیه گیاهان شما است.. تغذیه برگی از عصاره جلبک دریایی 20 برابر بیشتر از مواقعی است پایه بوته و درختان را با کود جلبک دریایی تغذیه می کنیم. در واقع با اسپری عصاره جلبک، بسیاری از آفات مثل سفید بالک ها به طور عمده ناپدید می شوند. محلول جلبک دریایی یک محصول ارگانیک است که به طور گسترده در پرورش محصولات ارگانیک مورد استفاده قرار می گیرد. نکته ای که باید در نظر گرفت این است که با مصرف مقدار کمی از این محصول به نتایج بسیار چشمگیری دست پیدا خواهید کرد پس با توجه به نیاز تغذیه ای گیاهان خود از آن استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید قبل از استفاده از جلبک های تازه برای تهیه عصاره ( چای کمپوست ) یا به عنوان مالچ باید جلبک های دریایی را با آب روان شست و شو داد تا نمک های دریایی به طور کامل از بین بروند تا بتوانید آز آن استفاده کنید. در منابع های مختلف گفته شده در مناطقی که باران فراوانی دارند، استفاده از جلبک های تازه شسته نشده هیچ گونه مشکلی را برای گیاهان ایجاد نکرده اند. در صورت تصمیم به استفاده حتما با یک کارشناس کشاورزی در منطقه خود مشورت کنید.

 

کاربرد عصاره کود جلبک دریایی

تهیه کود از جلبک دریایی تازه

برای جمع آوری جلبک های تازه بهتر است در مناطق ساحلی زندگی کنید تا تهیه آن جنبه اقتصادی نیز داشته باشد. با این حال در هنگام جمع آوری جلبک ها برای تهیه کود جلبک دریایی باید احتیاط کرد، به ویژه در مناطقی که فعالیت های صنعتی دارند زیرا امکان الودگی جلبک ها در آن منطقه بسیار بالا است. اگر جمع آوری جلبک ها را بعد از یک طوفان انجام دهید، حتما کار راحت تری دارید. تمام جلبک های جمع آوری کرده را ابتدا با آب شستو دهید تا نمک های اب دریا از بین برود. سپس در سطلی بزرگ ریخته و کل سطل را پر از اب کنید. حداقل 8 هفته بگذارید تا جلبک دریایی شروع به پوسیدگی کند. هر چند روز یک بار ترکیب را هم بزنید. هر چه مدت بیشتری جلبک دریایی در آب بماند، بهتر است.

بعد از مدتی می توانید از مایع به دست آمده که به چای کمپوست معروف است برای محلول پاشی شاخ و برگ یا برای تغذیه به همراه آب آبیاری در پای بوته ها استفاده کنید. برای اینکار حدود یک دوم تا یک چهارم لیوان از مایع را در 7 لیتر آب مخلوط کنید. اما برای محلول پاشی برگی مقدار ان را به دو قاشق غذا خوری در هر لیتر آب آبیاری کاهش دهید تا از سوختگی برگ ها جلوگیری شود. بعد از جدا کردن مایع سطل می توانید خود جلبک ها را به صورت مرطوب یا خشک به یک کمپوست اضافه کنید تا کمپوست غنی تر شود. جلبک دریایی مرطوب یک ماده سبز (سرشار از نیتروژن) است. برای پوشاندن زمین باغ یا باغچه، جلبک دریایی را با سایر مواد ارگانیک مثل، براده های چمن و بقایای گیاهی مخلوط کنید تا به پایین نگه داشتن دما خاک و جلوگیری از علف های هرز کمک کند.

یک نظر ارسال کنید
×

پشتیبانی در واتس اپ

×