نحوه کاشت و شرایط نگهداری آلوئه ورا در گلدان

از زمانی که خواص درمانی ژل برگ آلوئه ورا مورد توجه عموم مردم قرار گرفت، به یکی از پر طرفدار ترین گیاهان آپارتمانی برای کاشت در گلدان و باغچه تبدیل شد. کاشت آلوئه ورا به شرایط محیطی خاص و ویژه ای نیاز ندارد زیرا آلوئه ورا می تواند در طیف گسترده ای از شرایط محیطی رشد کند. آنچه در ادامه خواهیم گفت در مورد کاشت گیاه آلوئه ورا در گلدان ( در داخل یا خارج از منزل ) کاربرد دارد.

معرفی آلوئه ورا و خواص آن

گیاه آلوئه ورا به خانواده ساکولنت ها یا گیاهان گوشتی تعلق دارد و تنها یکی از صدها نوع مختلف گیاهان آلوئه است. بیشتر افراد در حال حاضر با مزایای دارویی و درمانی گیاهان آلوئه ورا آشنا هستند. این روزها از خواص آلوئه ورا در محصولات پوست و مو، نوشیدنی و مکمل های غذایی زیاد گفته می شود. با کاشت آلوئه ورا در گلدان های خانگی می توانید به صورت روزانه برگ های آن را برداشت کرده و برای درمان جای سوختگی و زخم ها و حتی تهیه صآبون، لوسیون از ژل آن استفاده کنید. یکی دیگر از فواید بزرگ کاشت آلوئه ورا در گلدان به عنوان گیاه آپارتمانی این است که به تصفیه هوای محیط خانه و محل کارتان کمک می کند.

 

خواص ژل آلوئه ورا

 

زمان کاشت آلوئه ورا در گلدان

بهترین زمان برای کاشت آلوئه ورا در گلدان و باغچه، تقسیم بوته و نشاء کردن آلوئه در بهار و تآبستان است. آلوئه ورا خود را حداقل به مدت یک ماه درست قبل از سرد شدن هوا در محل مورد نظرتان بکارید تا به محیط عادت کند. بهترین دمایی که آلوئه ورا میتواند به رشد خود ادامه دهد دمایی بین 27-13 درجه سانتی گراد پیش بینی شده است.

بستر مناسب کاشت آلوئه ورا در گلدان

بهترین خاک برای کاشت آلوئه ورا در گلدان، خاک های سبکی هستند که به سرعت تخلیه شده و آب را در خود نگه نمی دارند. شما می توانید به جای خرید محصولات تجاری برای بستر، از خاک باغچه به همراه کمی پرلیت و پوکه معدنی برای کاشت آلوئه ورا در گلدان استفاده کنید.

انتخآب گلدان مناسب

گلدان های ساخته شده از خاک رسی و یا لعآب دار بهترین گلدان برای کاشت آلوئه ورا هستند و از انباشته شدن آب درون گلدان جلوگیری می کنند. گلدانی را برای کاشت آلوئه ورا انتخآب کنید که به اندازه کافی در کف آن منافذی برای زهکشی آب وجود داشته باشد. در زمان انتخآب به ارتفاع بوته آلوئه ورا و گلدان توجه کنید تا به اندازه کافی عمق داشته باشد تا بتوانید تمام ساقه را در زیر خاک کاشت کنید.

زمان کاشت آلوئه ورا در گلدان

 

کاشت گیاه آلوئه ورا در گلدان

مهمترین چیزی که باید در مورد کاشت آلوئه ورا بدانید مربوط عادت رشدی آن است. این گیاه قادر است تا آب را در برگ های بزرگ و گوشتی خود ذخیره کند و با آبیاری زیاد و کاشت در خاک های سنگین به راحتی از بین می رود.

 1.  یک گلدان بزرگ با منافذ مناسب را انتخآب کنید تا ریشه های آلوئه به راحتی در آن جای گیرد. در کف گلدان 5-2 سانتی متر شن اضافه کنید تا زهکشی آن افزایش یآبد.
 2. گلدان را با مخلوط مناسبی که در قسمت های بالا در مورد ترکیبات آن گفته شد، پر کنید سپس با آبیاری بستر گلدان از زهکشی آن مطمئن شوید.
 3. مقداری از مخلوط خاک را درون گلدان ریخته و گیاه آلوئه را درون گلدان قرار دهید و سپس توپ ریشه را با خاک بپوشانید. سطح خاک باید به بالای تاج ریشه برسد. گیاه را به مدت یک هفته پس از کاشت آبیاری نکنید.
 4. اگر کاشت آلوئه ورا در باغچه و فضای باز انجام شود، خیلی سریع رشد خواهد کرد. اما وقتی به عنوان یک گیاه آپارتمانی در گلدان نگهداری می شود، سرعت رشد آن کاهش می یآبد. اگر تمایل دارید بعد از کاشت آلوئه ورا در گلدان، شاهد رشد بیشتر و سریع آن باشید، توصیه می شود در طول فصل تآبستان گلدان را به بیرون از منزل انتقال دهید.

 

کاشت گیاه آلوئه ورا در گلدان

 

نکات نگهداری پس از کاشت آلوئه ورا در گلدان

آلوئه ورا برای کاشت در گلدان و باغچه بسیار گیاهی آسان رشد است. اما برای دست یابی به بهترین عملکرد باید به دو بخش مهم مراقبت از گیاه آلوئه ورا; آبیاری منظم و نور کافی توجه لازم را داشته باشید.

آبیاری : رایج ترین اشتباهی که مردم پس از کاشت آلوئه ورا در گلدان آنجام می دهند، آبیاری بیش از حد گلدان ها می باشد. در طبیعت، آلوئه ورا ها در آب و هوای بیآبانی رشد می کنند و می توانند آب را در برگ های خود ذخیره کرده و مدت زمان طولانی را بدون آب طی کنند. آب بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه و پوسیدگی ساقه گیاه می شود و در نهایت مرگ کل بوته آلوئه ورا را به همراه دارد. بوته آلوئه ورا فقط در فصل تآبستان به مقدار بیشتری آب نیاز دارند و باید از آب دهی به آن ها در فصل زمستان خودداری شود.

مهم ترین نکته بعد از کاشت آلوئه ورا در گلدان یا فضای باز رعایت فاصله زمانی میان دو آبیاری است که باید حتما بستر کشت کاملا خشک باشد تا آب دهی را انجام دهید. آب بیش از حد، قاتل شماره یک گیاهان آلوئه ورا است!

آبیاری آلوئه ورا

 

نور دهی : دومین مورد مهم در مورد مراقبت از گیاه آلوئه ورا فراهم کردن نور مناسب است. گیاهان آلوئه ورا با وجود نورکافی، رشد قآبل قبولی از خود به نمایش می گذارد. یک پنجره رو به جنوب برای نگهداری گلدان های آلوئه ورا بسیار مطلوب و ایده آل است. آن ها همچنین قادر هستند تحت نورهای مصنوعی مانند، فلورسنت به مدت 16 ساعت در روز نیز رشد کنند. برای آشنایی به نورهای مصنوعی و مزایایی آنها به مقاله لامپ رشد گیاه چیست مراجعه کنید.

علاوه بر پیامد های خاص در اثر کمبود نور، پیش بود نور نیز می تواند علائمی مانند: سفید شدن برگ ها و پژمرده شدن آن ها را با وجود آب کافی در گیاه ایجاد کند. بعد از کاشت آلوئه ورا در گلدان، آن را به هنگام ظهر به محلی منتقل کنید که دارای سایبان باشد. به عنوان یک قاعده کلی، هرچه گیاه آلوئه ورا بزرگتر و قدیمی تر باشد، می تواند در مقآبل نور مستقیم مقاومت کند و برعکس، گیاهان جوان آلوئه ورا توانایی تحمل نور زیاد و مستقیم را نخواهند داشت. بنآبراین باید بوته های جوان یا بچه آلوئه ورا ها را در محلی که نور آفتآب به صورت غیر مستقیم (استفاده از پوشش یا سایبان) می تآبد، قرار دهیم.

تغذیه : پس از کاشت آلوئه ورا در گلدان و فضای باز نیازی نیست که حتما گیاه با کود تغذیه شود اما بهتر است مانند اکثر گیاهان در طول فصل رشد فعال (بهار تا تآبستان) برای یکبار این اقدام را در حق گیاهان خود انجام دهید! توصیه می شود به جای استفاده از کود های تجاری، از انواع مختلفی از کود های آلی و ارگانیک برای رشد گیاه خود بهره بگیرید، به خصوص اگر قصد برداشت و استفاده از ژل آلوئه ورا را دارید. گیاهان آلوئه ورا که در زیر نور زیاد رشد می کنند، به تغذیه متوسط با 4/ 1قاشق چایخوری کود NPKبه صورت هفتگی در ماه های تآبستان نیاز دارند

هرس : در مورد گیاه آلوئه ورا نیازی نیست که به معنایی واقعی کلمه، هرس خاصی بر روی بوته انجام دهید.

 •  هر قسمتی از برگ یا کل آن که به رنگ صورتی مایل به قهوه ای شده است را جدا کنید تا گیاه شما سالم و سبز بماند.
 •  هر بار برای استفاده از ژل آلوئه ورا فقط یک سوم از برگ گیاه را برش بزنید.
 •  از پاجوش های گیاه برای تکثیر آلوئه ورا استفاده کنید و آن ها را از گیاه مادری جدا کنید و در گلدان های جدا بکارید

تعویض گلدان آلوئه ورا

برای کاشت آلوئه ورا در گلدان باید ظرفی را انتخآب کنید که ریشه های گیاه به خوبی در آن جای گیرند. تا زمانی که کل گلدان با ریشه های آلوئه ورا پر نشده باشد، نباید برای تعویض گیاه اقدام کنید. هنگامی که گیاه داخل گلدان بیش از حد سنگین و ناپایدار شده باشد، باید آن را در گلدان جدید و کمی بزرگتر کاشت کنید.

 

تعویض گلدان آلوئه ورا

مراحل تعویض گلدان

گیاه آلوئه ورا را از گلدان فعلی خود خارج کنید و هرگونه آلودگی اضافی را از ریشه ها جدا کنید، مراقب باشید که به ریشه آسیب نرسد. اگر گیاه شما پا جوش یا بچه داده باشد باید آن ها را جدا کنید و در گلدان دیگری بکارید ( تکثیر به روش تقسیم بوته). علاوه بر پاجوش ها میتوانید در صورت بلند بودن ساقه آن را تا حدی ببرید و در محلی دیگری قرار دهید تا به یک گیاه جدید تبدیل شود. ( در این عملیات دقت کنید به ساقه گیاه صدمه ای وازد نشود) گلدان را با یک سوم خاک مناسب پر کنید، سپس گیاه خود را در خاک قرار دهید. در پر کردن بقیه گلدان دقت کنید که. برگ های زیرین گیاه آلوئه باید دقیقاً بالای خاک قرار بگیرند.
برای مدت کوتاهی حدودا یک هفته گلدان های جدید را به حال خود رها کنید و آنها را آبیاری نکنید. با این کار احتمال القای پوسیدگی کاهش می یآبد و به گیاه فرصت باز زایی ریشه های جدید را می دهید. تا زمانی که گیاه شاداب و سرحال به نظر نرسند، آن را در جای گرم نگه دارید که نور روشن اما غیرمستقیم دریافت کند.

 

تاثیر تعویض گلدان بر رشد آلوئه ورا

 

کنترل آفات آلوئه ورا

اگر گیاه آلوئه ورا سالم باشد، به ندرت درگیر آفات و حشرات می شود، اما گاهی اوقات به دلیل ضعیف بودن گیاه ممکن است یکسری حشرات فلسی و کنه ها به بوته ها حمله کنند و منجر به قهوه ای شدن برگ ها شوند. در این مواقع می توانید با مرطوب کردن دستمال به الکل یا سموم ارگانیک مثل، روغن نیم، حشره کش های صآبونی و روغن های باغبانی برای کنترل گسترش بیشتر آفات استفاده کنید. اما برای حذف کامل آفات از گیاه باید برگ های آسیب دیده را جدا کنید. به هنگام استفاده از حشره کش ها و سموم های شیمیایی احتیاط کنید چون ممکن است گیاه آلوئه ورا به برخی از این مواد حساس باشند، بنابراین حتما قبل از استفاده، در بخشی از گیاه اسپری کرده و علائم آن را چک کنید.

رایج ترین مشکلات بعد از کاشت آلوئه ورا

عمده ترین مشکلاتی که ممکن است مردم در کاشت و نگهداری گیاه آلوئه ورا با آن مواجه شوند بر اثر آبیاری بیش از حد و نبود نور کافی است، بنابراین برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل به هنگام مراقبت از آلوئه ورا به دو عامل مهم آب و نور مناسب دقت کنید. در زیر به برخی از بیماری های مهم و گریبان گیر آلوئه ورا اشاره خواهیم کرد.

 1.  نرم شدن ساقه : اگر احساس کنید که ساقه آلوئه ورا شما نرم و خمیری مانند شده است، شک نکنید که آن را بیش از حد آبیاری نموده و از قسمت پایه بوته درحال پوسیده شدن است. اگر تازه متوجه این مشکل شده باشید پس زمان کافی برای نجات قسمت های سالم و سفت گیاه را دارید. شما می توانید قسمت بالای ناحیه ی پوسیده شده را برش داده و سعی کنید آن را به روش تقسیم بوته تکثیر کنید.
 2. قهوه ای شدن برگ ها : قهوه ای شدن رنگ برگ های آلوئه ورا بر اثر سه اتفاق ممکن است رخ دهد. ابتدا ساقه گیاه را به خوبی چک کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید اگر خبری از نرمی ساقه نبود به سراغ برگ های آن بروید. اگر برگ ها حالت خمیری داشتند به این منظور است که به خاطر آبیاری بیش از حد دچار پوسیدگی شده اند و باید دقیقا از قسمتی که به ساقه متصل هستند جدا شوند. اما ممکن است عارضه قهوه ای شدن برگ ها برگ ها به دلیل خشکی بیش از حد بستر گیاه نیز باشد. برای شادابی گیاه بهتر است برگ های خشک شده آلوئه ورا را نیز جدا کنید. از دیگر دلایی که منجر به قهوه ای شدن برگ ها می شود، تابش بیش از حد نور آفتاب به بوته هاست. قرار دادن گلدان آلوئه ورا در پشت پنجره یا مقابل نور مستقیم، گیاه دچار سوختگی می شود.
 3. ارتفاع زیاد و باریک بودن بوته : این مشکل زمانی ایجاد می شود بعد از کاشت آلوئه در گلدان آن را در معرض نور کافی قرار نداده باشید. در نتیجه برای حل آن گلدان را در کنار پنجره نور گیر بگذارید.

 

مشکلات و بیماری های آلوئه ورا

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×