نحوه کشت گیاهان دارویی

گیاهان دارویی به آن بخش از گیاهان گفته می شود که ماده موثره ی آن ها بیش از دیگر گیاهان باشد. بیشبود ماده ی موثره سبب می شود مصرف مقدار کمی از این گیاه، خواص بسیاری دارد. وجود درصد بالای ماده موثره در گیاهان دارویی به دلیل شرایط خاص محیط رشد آن هاست.گیاهان دارویی به طور کلی در طبیعت کاشته نمی شوند و به صورت خودرو هر ساله شروع به رشد می کنند.

احداث باغ خانگی دارویی می تواند یکی از سرگرم کننده ترین کارها باشد. برخی افراد اين گياهان را به دليل باور باستاني و گذشتگان خود، براي تأمين مواد غذايي، درمان پزشكي و ساير تأثيرات مفید در زندگی،کاشته و استفاده می کنند. بعضی از این گیاهان را می توان در خانه و باغچه ی خانگی پرورش داد، از این رو کاشت گیاهان دارویی به تدریج در میان مردم رواج یافته است. کاشت گیاهان دارویی در صورتی که در شرایط محیطی مطلوب گیاه مورد نظر باشد، بسیار آسان بوده و می توان به راحتی یک باغچه ی زیبا و مفید برای سلامتی، پرورش داد. گیاهان دارویی را به صورت چای و شربت و همچنین به صورت آسیاب شده و عصاره ای نیز مورد استفاده قرار می دهند.

 

نحوه کاشت گیاهان دارویی

 

نحوه کاشت گیاهان دارویی

همانطور که گفته شد گیاهان دارویی در شرایط خاص خاصیت دارویی پیدا می کنند. این گیاهان در شرایط معمول فواید اصلی خود را کسب نخواهند کرد. البته می توان آن ها را در باغچه نیز پرروش داد. بنابراین بهتر است پیش از تصمیم گیری برای کاشت گیاهان دارویی، باید شرایط مورد نیاز گیاه را از جمله؛ نور، دما، خاک مناسب، آبیاری و … را در نظر بگیریم. اینکه چه نوع گیاهی را بتوانید پرورش دهید، کاملا بستگی به شرایط محیطی دارد؛ اگر باغ دارویی خود را در خارج از منزل پرورش می دهید، باید در مورد طول فصل رشد گیاه و تطابق آن با منطقه، نوع خاک، میزان بارش و نوسانات روزانه دما، اطلاعاتی را داشته و سپس شروع به کاشت گیاه مورد نظر کنید.

 

کاشت گیاهان دارویی از بذر (در گلدان)

 

کاشت گیاهان دارویی از بذر (در گلدان)

شروع کاشت گیاهان دارویی از بذر در نگاه اول کاری دشوار و سخت به نظر می آید، در صورتی که این کار بسیار آسان است. بعضی از گیاهان دارویی سرما دوست بوده و بعضی از آنها گرما دوست هستند.

1.ابتدا گلدان یا ظرف مورد نظر برای کاشت بذر را تمیز کرده و خاک گلدان را پس از مرطوب کردن، داخل آن بریزید. تعدادی از بذرهای انتخابی را که از قبل حدود 24 ساعت در آب گرم خیسانده اید را به آرامی داخل خاک فرو کرده و سطح آن را به خوبی با خاک مرطوب می پوشانید.

2.بعد از کاشت بذرها، با استفاده از یک اسپری آب، آبیاری اولیه را انجام می دهیم.

3.با توجه به نوع بذر گیاه دارویی خود، روی گلدان را با پلاستیک بی رنگ پوشانده و آن را در مکانی گرم و دارای نورگیر خوب، قرار می دهیم.

4.پس از جوانه زدن بذرها، پوشش پلاستیکی را از روی گلدان برداشته و آن را به باغچه یا یک گلدان بزرگتر منتقل می کنیم و با توجه به نوع گیاه دارویی (سرمادوست یا گرمادوست) شرایط را مهیا کرده و بعد از آن، گیاه به رشد طبیعی خود ادامه می دهد.

 

کاشت گیاهان دارویی در باغچه (بذر مستقیم)

 

کاشت گیاهان دارویی در باغچه (بذر مستقیم)

اکثر بذرهای داروی گیاهی بسیار خوب عمل می کنند و نیاز به نشاء کردن ندارند. هر کدام از انواع گیاهان دارویی، با توجه به شرایط مورد نیاز، در فصل های مختلف کاشته و پرورش می یابند. با دانستن این نکته، به راحتی می توان گیاه دارویی مورد نظر خود را بکاریم.

نور مورد نیاز کاشت گیاهان دارویی

یکی از مهم ترین عوامل برای کاشت اکثر گیاهان دارویی، داشتن نورگیر مناسب می باشد. گیاهان دارویی برای رشد مطلوب، نیاز به نور بالایی دارند، بنابراین هنگام کاشت باید منطقه ای را انتخاب کنیم که دارای نورگیر بسیار مناسبی باشد.

آبیاری گیاهان دارویی

آبیاری اغلب گیاهان دارویی معمولا با اسپری انجام می شود. باید دقت داشته باشیم که به هیچ عنوان نباید خاک گیاه خشک شود و باید آن را همیشه مرطوب نگه داریم.

دما و رطوبت مورد نیازدمای مناسب

برای کاشت گیاهان دارویی معمولا دمای مورد نیاز 14 درجه سانتی گراد بوده و همچنین در مناطق بارانی و مرطوب، کاشت و رشد گیاهان دارویی بسیار مطلوب تر و پربازده تر می باشد.

مناطق کاشت گیاهان دارویی

در بعضی از مناطق، کاشت گیاهان دارویی بسیار مطلوب تر می باشد؛ منطقه كوهستانی الموت در كوه های البرز واقع در شمال شرقی استان قزوین یکی از مراکز کاشت و پرورش گیاهان دارویی است. این منطقه دارای چشمه و رودخانه بوده از همین رو، برای آبیاری گیاهان بسیار مورد اهمیت می باشد.

 

 

انواع گیاهان دارویی قابل پرورش در باغچه خانگی

 

انواع گیاهان دارویی قابل پرورش در باغچه خانگی

کاشت گیاهان دارویی و یا برداشت آن ها با اهداف متفاوتی صورت می گیرد. هر یک از آن خواص منحصر به فرد خود را دارند.
مریم گلی: برای درمان التهاب گلو و دهان می باشد.

بابونه: برای کاهش اضطراب و رفع سوءهاضمه بسیار مفید و قابل توجه می باشد.

ریحان: برای رفع نفخ شکم و آرام بخش، از آن استفاده می کنند. ریحان همچنین می تواند سردرد و سرماخوردگی را تسکین داده، التهاب گلو را کاهش دهد و حتی می تواند برای کاهش تب نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

به لیمو: برای رفع اضطراب، بی خوابی، نفخ شکم، از بین بردن تبخال و … مفید می باشد.
رازیانه: برای مقابله با کولیک، افزایش تولید شیر در مادران، کمک به اختلالات گوارشی، درمانی برای بی خوابی و درمان سرفه، نفخ شکم، آسم، سردرد، سرگیجه، افسردگی و … می باشد.

رزماری: این گیاه برای تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر مورد استفاده قرار می گیرد.

اسطوخودوس: برای درمان میگرن و سردرد و کاهش اضطراب و درمان بی خوابی، بسیار مفید می باشد.

جینسینگ: این گیاه بسیار مقوی بوده و به عنوان یک انرژی زا، مورد مصرف قرار می گیرد.

آویشن: آویشن یک گیاه چندساله است که به عنوان یک ضدعفونی کننده ی بسیار قوی مورد استفاده قرار می گیرد؛ رفع سرفه، سوءهاضمه و…

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×