گیاهان آپارتمانی سایه دوست و کم نور کدام اند؟

اگر پنچره های محیط خانه و دفتر کاری شما چندان نور گیر نیستند، اما علاقه مند به نگهداری گیاهان زینتی در منزل و دفترتان هستید، حتما مقاله ما را در این زمینه دنبال کنید. در واقع فقدان نور آفتاب یکی از مهمترین چالش های مراقبت و نگهداری از گیاهان آپارتمانی در فضاهای مسقف و بسته است. در عالم گیاهی، گیاهانی هستند که می توانند علاوه بر رشد در یک مکان پر نور، فضای های سایه و کم نور را نیز تحمل کنند و برای ادامه رشد با این شرایط سازگار شوند. در ادامه مطلب به طور مفصل به معرفی گیاهان آپارتمانی سایه دوست و علاقه مند به نور کم میپردازیم.

13 گیاه آپارتمانی سایه دوست و کم نور

1. آگلونما یا همیشه سبز چینی (Aglaonema)

گیاهان همیشه سبز چینی در میان دیگر گیاهان مخصوص فضای داخلی به نور خورشید چندان نیازی ندارد با این حال، باید این را بدانید که نیاز نوری گیاه همیشه سبز چینی به رنگ برگ های آن بستگی دارد. ( آگلونما برگ هایی به رنگ های سبز تا نارنجی را تولید می کند). به طور کلی، اگر شما یک گیاه با برگ های تیره تر دارید، گیاه خاص شما نور کمتری را ترجیح می دهد و در عوض گونه هایی که دارای برگ های روشن تری هستند مانند صورتی یا نارنجی، نور متوسط را ترجیح می دهند.

مانند دیگر گیاهان آپارتمانی سایه دوست، گیاه آگلونما نباید در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد. بنابراین اگر در نگهداری از گیاهان آپارتمانی تازه وارد هستید، گیاهان همیشه سبز چینی یک انتخاب آسان و راحت برای شماست. همچنین به عنوان یک گیاه تصفیه هوا در منازل و محیط کار کاربرد دارد.

 

گیاه آپارتمانی آگلونما

 

2.گیاه عبایی (Aspidistra elatior)

گیاه عبایی به دلیل برگ های سفت و سختی که دارد معمولاً به عنوان گیاه آهن شناخته می شود. این گروه از گیاهان آپارتمانی به نور کم علاقه دارند و شما میتوانید آن ها را در هر نقطه ای از منزل و محل کار خود قرار دهید. رشد گیاه عبایی بسیار کند و آهسته است. مرگ و از بین رفتن گیاه عبایی به ندرت اتفاق می افتد مگر آن که در معرض تابش نور خورشید قرار بگیرند زیرا به سرعت برگ ها به سمت قهوه ای رنگ شدن و پوسته شدن می روند. برای شاداب نگه داشتن این گیاه سایه دوست کافیه تنها هفته ای یکبار برگ های آن را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

 

 

3.دراسنا (Dracaena)

دراسنا گیاهی است که در نور زیاد و غیر مستقیم بهترین رشد را دارد اما در صورت نیاز نیز می تواند در نور کم و متوسط به عنوان یک گیاه آپارتمانی سایه دوست انتخاب شود. دراسنا دارای گونه و انواع مختلفی است که در اندازه های کوچکتر در قفسه و رومیز و در سایز های بزرگتر به عنوان یک گیاه درختی در دکوراسیون منزل کاربرد دارد. دراسنا محیط های مرطوب را دوست دارد. بنابراین توصیه می شود همیشه برگ های آن را با آبپاش مرطوب نگه دارید.

 

گیاه آپارتمانی دراسنا

 

4.دیفن باخیا (Dieffenbachia)

گیاهان دیفن باخیا جزء گیاهان آپارتمانی بسیار زیبا هستند و در بیشتر دکوراسیون های فضای خانه و محیط های اداری استفاده می شوند. دیفن باخیا بسته به گونه هایی که دارد، می تواند در نور های فیلتر شده کم و زیاد رشد کنند. نور فیلتر شده به نور خورشید اشاره دارد که از طریق چیز دیگری مانند پرده یا پنجره به داخل می تابد. بیشتر گونه های دیفن باخیا می توانند با نور کم زنده بمانند، اما ممکن است به رشد خود ادامه ندهند. بنابراین حتما دقت کنید که گیاه دیفن باخیا شما کدام نور را ترجیح می دهد. تنها ایرادی که این گیاه برای نگهداری به عنوان یک گیاه آپارتمانی دارد این است که تمام قسمت های گیاه سمی هستند و باید دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار گیرند.

 

گیاه آپارتمانی دیفن باخیا

 

5. اسپاتی فیلوم (Spathiphyullum)

این گیاه به گل نیلوفر صلح نیز معروف است و برخلاف تصور عام، اسپاتی فیلوم یک زنبق واقعی نیست و گلبرگ سفید در واقع نوعی برگ است که در اطراف گل زرد رشد می کند. این گل به نورهای کم تا متوسط علاقه دارد و در صورت وجود نورهای فلورسنت نیز میتواند به رشد خود ادامه دهد. در حقیقت، نور مستقیم خورشید می تواند به برگ ها آسیب برساند، به همین دلیل جزء بهترین گیاهان آپارتمانی کم نور برای نگهداری در خانه قرار می گیرند. اما برای اینکه اسپاتی فیلوم ها به گلدهی بروند باید در مکان هایی پر نور قرار بگیرند در غیر این صورت تنها به رشد سبز خود ادامه می دهند.

گیاه آپارتمانی اسپاتی فیلوم

 

6. نخل شامادورا (Chamaedorea elegans)

نخل شامادورا الگانس یکی از محبوب ترین انواع نخل هایی هستند که می توان آن ها را در فضای داخل خانه نگهداری کرد. نخل شامادورا می تواند نور کم را تحمل کند اما در نور متوسط بهترین رشد را دارد. به طور کلی آن ها به جای مکان های پر نور، سایه را ترجیح می دهند، بنابراین دیگر لازم نیست نگران نزدیک نگه داشتن آنها در کنار پنجره باشید. برای رشد و نمو بهتر این نخل آپارتمانی می توان از برخی نور های خاص و مصنوعی بهره گرفت.

نخل شامادورا

 

7. گیاه آپارتمانی فیلودندون (Philodendron)

این گیاه آپارتمانی به نوع برگ ها و ظاهری متفاوتی که دارد، شناخته شده است. در واقع فیلوندرون یک گیاه سفت و سخت است که می تواند در اکثر شرایط محیطی با حداقل مراقبت از جمله وجود نور کم زندگی کند. همه گونه های فیلودندرون نور غیرمستقیم خورشید را ترجیح می دهند و همچنین می توانند در سایه نیز رشد کنند. اما اگر گیاه شما به رشد ساقه بلند و باریک و تولید شکاف بین برگ ها ادامه داد، باید در میزان نور قابل دسترس آن شک کرد و به محیط پر نور تر آن را منتقل کنید.

گیاه آپارتمانی فیلودندرون

8. گیاه آپارتمانی زاموفیلیا (Zamioculcasi)

گیاه زاموفیلیا که به اختصار به گیاه zz نیز معروف است، از آن گروه گیاهان آپارتمانی بسیار سرسخت است. به دلیل شاخ و برگ پر و سبزی که دارد، قرار دادن یکی از گلدان های آن یک منظره چشم نوازی را در خانه ایجاد میکند. گیاه آپارتمانی زاموفیلیا بیشترین رشد را در نور زیاد و غیرمستقیم دارد، اما می تواند در نور بسیار کم طبیعی و حداقل نور فلورسنت نیز زندگی کند. تابش نور زیاد خورشید برگ ها را زرد و قهوه ای میکند و کم نوری باعث کوچک ماندن و رنگ پریدگی برگ ها خواهد شد.

گیاه آپارتمانی زاموفیلیا

9. بروملیاد Bromeliad

این گیاه از یک خانواده بسیار متنوعی به نام آناناسیان و بومی مناطق گرمسیری است که معمولاً با رنگ های تند و آتشی که دارد آن را به یک انتخاب خوب به عنوان یک گیاه آپارتمانی سایه دوست تبدیل کرده است. بیشتر گونه های این خانواده، نور غیر مستقیم خورشید را به نور مستقیم ترجیح می دهند به عبارتی قرار دادن گیاه آپارتمانی گازمانیا در کنار پنجره امکان دسترسی به نور غیر مستقیم را برای گیاه فراهم می کند. قرار دادن گلدان در معرض آفتاب در طولانی مدت می تواند به برگ ها آسیب برساند. بروملیادها همچنین می توانند در زیر نور فلورسنت نیز رشد کنند.

گیاه آپارتمانی بروملیاد

10.پپرومیا (Pepperomia)

گونه های مختلف پپرومیا با رنگ های بسیار جذاب برای دکوراسیون منزل و دفتر کار به عنوان یک گیاه آپارتمانی کم نور و کوچک کابرد دارد. این گروه از گیاهان آپارتمانی خاک خشک را ترجیح می دهند و به لطف برگ های ضخیم خود می توانند چند روز را بدون آب تحمل کنند. پپرومیا به نور زیاد و غیر مستقیم علاقه دارد و صورت لزوم می تواند در مکان های سایه نیز رشد کنند. برای رشد بهتر و قوی تر پپرومیا میتوان در منزل از لامپ فلورسنت استفاده کرد.

گیاه پپرومیا

 

11.گل آپارتمانی کالاته آ (Calathea makoyana)

انواع مختلفی از گیاهان کالاته به نام های مختلفی معروف است و از نظر زیبایی به پر های طاووس شباهت دارد. به همین دلیل یکی از اسامی آن گل طاووس است. این گیاه آپارتمانی شدت نور های کم و متوسط را ترجیح می دهد. با مشاهده لکه های کم رنگ روی برگ کالاته ها باید جای گلدان را تغییر دهید زیرا این لکه ها بر اثر تابش بیش از حد نور آفتاب ایجاد می شود. به هنگام خرید کالاته آ به شاداب و سالم بودن گیاه توجه داشته باشید تا در پرورش و نگهداری این نوع از گیاهان آپارتمانی سایه دوست دچار مشکل نشوید.

 

12. پتوس (Pothos)

پتوس یکی از گیاهان آپارتمانی کم نور و سایه دوست است که طرفدارن خاص خودش را برای نگهداری در خانه و محل کار دارد. نگهداری و مراقبت از این گیاه برای کسانی که در پرورش گیاهان آپارتمانی مبتدی هستند بسیار گزینه خوب و مناسبی است. گیاهان پتوس برای رشد نیازمند نور کم تا متوسط است . نور مستقیم و زیاد خورشید باعث تغییر رنگ سبز برگ ها به زرد می شود، درحالی اگر پتوس با کمبود نور مواجه شود، رنگ برگ ها کمرنگ می شود.

پتوس

 

13. سانسوریا (Sansevieria)

گیاه خنجری یا سانسوریا یکی از گزینه های عالی برای خرید یک گیاه آپارتمانی سایه دوست یا کم نور است. گیاه سانسوریا به اندازه کافی سخت و مقاوم است که در برابر فراموش ترین فرد نگهدارنده بتواند ظاهر خود را حفظ کند. این گیاهان می توانند طیف وسیعی از شرایط نوری را تحمل کنند، اما نور کم و غیر مستقیم را ترجیح می دهند. برای کسب اطلاعات از نحوه تکثیر سانسوریا به مقاله لینک شده مراجعه کنید.

سانسوریا

 

نکات مهم در نگهداری گیاهان آپارتمانی سایه دوست و کم نور

 1. در نگهداری و مراقبت از انواع وسیعی از گیاهان آپارتمانی باید میزان نیاز نوری هر گیاه را تامین کرد. در واقع هر گیاهی برای رشد مطلوب به تعداد معینی ساعات آفتابی (شمع واحد میزان نور) در روز نیاز دارد. در این میان میزان نیاز نور دریافتی هر گیاه با یکدیگر متفاوت است پس در کل به این معنا نیست که گیاهان آپارتمانی به نور نیاز ندارند بلکه میزان نور دریافتی پایین تری نسبت به بقیه گیاهان دارند که به گیاهان اپارتمانی سایه دوست و یا گیاهان آپارتمانی کم نور نامیده می شوند.
 2.  گیاهان سایه دوست نسبت به گیاهانی که در نور کامل رشد و پرورش می یابند، نیاز به آبیاری کمتر و فاصله زمانی بیشتری دارند. در هر نوبت از آبیاری باید اجازه دهید چند سانتی متر از سطح خاک خشک شود سپس آبیاری کنید.
 3.  گیاهانی که در دکوراسیون داخلی استفاده می شوند معمولاً در دمای 21 درجه سانتیگراد یا بیشتر رشد می کنند. گیاهان سایه دوست نیز از این قائده مستثنا نیستند مخصوصا در نقاطی از خانه و محل کار که سایه ایجاد می شود و دمای پایین تری دارد. بنابراین با متعادل کردن دما یا کاهش دما به وسیله سیستم گرمایش در فصول سرد می توانید محیط مناسبی را برای رشد آن ها ایجاد کنید.
 4.  گیاهان آپارتمانی سایه دوست در طول فصل رشد به مواد غذایی کمکی در قالب یک کود مایع رقیق شده احتیاج دارند. این امر به جبران دریافت سطح نور کم و حداقل ذخیره کربوهیدرات در گیاه به ادامه روند رشد کمک می کند.
 5.  برای تامین حداقل نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی از جمله گیاهان سایه دوست می توان با نصب لامپ فلورسنت که تنها طیف قرمز و آبی را در اختیار گیاهان قرار می دهد، یک منبع تغذیه نوری عالی را برا رشد آن ها در نظر گرفت.
mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×