علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟

یکی از عمده سوالاتی که همیشه افراد در حوزه باغبانی و نگهداری گیاهان از ما می پرسیدند این است که علت زرد شدن برگ گیاه ما چیست؟ اگر تا به حال تجربه نگهداری از گل و گیاه را داشته باشید، احتمالاً می دانید که برگ های زرد اولین علائم پریشانی گیاه شما است. در واقع زرد شدن و ریزش برگ گیاهان آپارتمانی یا گلدانی یک اتفاق بسیار ناخوشایند است اما این مشکل بر اثر انواع مختلفی از استرس ها ایجاد می شود. ما در این مطلب سعی داریم با عوامل مختلف و چگونگی زرد شدن برگ ها بیشتر آشنا شویم تا بتوانیم از بروز آن در کاشت و پرورش گیاهان جلوگیری کنیم.

عوامل مختلف در زرد شدن برگ ها

 

عوامل مختلف در زرد شدن برگ ها

 

 • استرس رطوبتی

رایج ترین دلیل زرد شدن برگ ها وجود استرس رطوبتی در بستر کشت گیاه است که می تواند ناشی از کمبود یا پیشبود آب باشد. اگر گیاهی دارید که برگ های زرد دارد، ابتدا خاک گلدان را بررسی کنید تا از خشک بودن آن مطمئن شوید. اگر اعتقاد دارید که مشکل زرد شدن برگ ها به دلیل کمبود آب است، تعداد دفعات بیشتری گیاه را آبیاری کنید و اجازه دهید  گیاه شما کمی غرقاب شود تا ریشه ها آب اضافی را جذب کنند. از طرف دیگر، آبیاری بیش از حد نیز می تواند سرعت زرد شدن برگ ها را تسریع بخشد. غالباً گیاهانی که از کمبود آب رنج می برند کمی مجعد شده و نوک برگ ها پیچ میخورد اما آبیاری بیش از حد لکه هایی را بر روی گیاهان ایجاد می کند.

 • نور کافی

یکی دیگر از دلایل متداولی که برگ گیاهان زرد می شوند به علت عدم رسیدن نور کافی به گیاه است. این امر به این دلیل کاهش میزان فتوسنتز در نور کم اتفاق می افتد، اما با افزایش نور، فتوسنتز نیز افزایش می یابد. گیاهانی که نور بسیار کمی دریافت می کنند، اغلب برگ های زیرین شروع به زرد شدن و سپس افتادن می کنند. معمولا زردی برگ ها در طرفی که گیاه از منبع نور دور باشد بیشتر است. به عنوان مثال برگ های نزدیک پنجره همه نور را می گیرند و طرف مقابل را مسدود می کنند.

در این مواقع گیاه را به یک مکان آفتابی تر منتقل کنید و ببینید که واکنش گیاه به نور چگونه است. اگر میزان تابش نور در خانه شما کم و محدود است ممکن است لازم باشد برای مدتی از لامپ های رشد به عنوان نور مصنوعی برای گیاهان استفاده کنید.

 

تاثیر تور و دما در زردی برگ گیاهان

 

 • سردی هوا

در صورت  افزایش و یا کاهش بیش از حد دمای محیط برگ هایی گیاهان شروع به زرد شدن می کنند. نگهداری گیاهان گرمسیری در مکان های سرد اغلب باعث زردی و ریزش برگ ها می شود. این حالت با قرار دادن گیاه در معرض هوای سرد در مدت کوتاهی که باعث سوختگی شاخسار و یا پژمردگی می‌شود، فرق می‌کند. بنابراین از قرار دادن گلدان ها در مکان هایی که باد سرد می وزد مانند دریچه های کولر و تهویه  خودداری کرده و آن را به مکانی با هوای گرم‌ تر منتقل کنید و مشاهده کنید شاخسار گیاه با چه سرعتی به حالت عادی خود برمی‌گردند (البته همانطور که گفتیم برگ‌های زرد شده دوباره سبز نمی‌شوند!).

 • تغذیه گیاه

گیاهان به 13 ماده معدنی ضروری احتیاج دارند که از طریق خاک جذب می شوند. الگوی زرد روی برگ های شما می تواند نشان دهد که کدام ماده مغذی حیاتی در گیاه شما وجود ندارد. به عبارتی زرد شدن برگ ها یکی از رایج ترین نشانه ها از عدم تغذیه مناسب در گیاهان می باشد. زرد شدن رگبرگ ها در حالی که برگ ها هنوز سبز هستند یکی از علائم مهم در تغذیه نامناسب گیاهی است.

کمبود مواد غذایی در گیاه و یا کوددهی بیش از حد منجر به زرد شدن اندام گیاهی می شود (مواد مغذی مورد نیاز گیاهان بر اساس گونه های مختلف متفاوت است)، بنابراین میزان و دفعات استفاده از کود بسیار اهمیت دارد. زیرا در اکثر اوقات مردم تمایل دارند برای رشد سریع تر گیاهان از مقادیر بالای کود استفاده کنند اما در عمل با ایجاد یک محیط سمی تنها باعث سوزاندن و زرد شدن برگ ها می شود. اگر برگ های قدیمی زرد رنگ و برگ های جوان سبز رنگ هستند، می تواند از کمبود نیتروژن باشد. بنابراین به دنبال مواد مغذی باشید که کمبود نیتروژن را جبران کند.

اصلی ترین مواد مغذی مورد نیاز گیاهان شامل ازت، فسفر و پتاسیم است و مواد مغذی ثانویه نیز شامل کلسیم، منیزیم و گوگرد است. بسیاری از این عناصر را می توان در کودها یا انواع مختلفی از کمپوست ها یافت. کلسیم و منیزیم نیز در آهک یافت می شود.

گیاهان به مقدار کمی بور، مس، آهن، کلرید، منگنز، مولیبدن و روی نیاز دارند. این عناصر کمیاب اغلب در براده های چمن، برگ درختان و سایر مواد آلی یافت می شود که می توانید به صورت کمپوست شده در زمان مناسب دوباره به خاک اضافه کنید. بهترین کار برای وقتی که برگ های گیاهان به زرد و قهوه ای تغییر رنگ دادند این است که خاک خود را آزمایش کنید تا مشخص کنید کدام ماده مغذی از دسترس گیاه خارج شده است.

کمبود نیتروژن و پتاسیم

یکی از دلایل زرد شدن برگ های قدیمی کمبود نیتروژن و پتاسیم است. در تمام نواحی برگ ها و رگه های آن کلروز بر اثر کمبود نیتروژن به صورت یکنواخت بروز می کند اما کلروز پتاسیم از لبه برگ ها آغاز شده و تا بین رگ های برگ ادامه پیدا می کند.

کمبود آهن و کلسیم

از علت های زرد شدن برگ های جوان تر کمبود آهن و کلسیم است. ظهور زردی به علت کمبود آهن در رگبرگ ها ظاهر می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عناصر غذایی غذایی در گیاهان به مقاله نقش عناصر معدنی مراجعه کنید.

 

تاثیر رطوبت در زردی برگ ها

 

 • عفونت ویروسی

ممکن است ظهور لکه های زرد رنگ بر روی برگ ها به علت عفونت ویروسی باشد و به مرور به اندام های دیگر گیاه پخش می شود. بیماری ویروسی شکل برگ ها و ساقه گیاه را تغییر می دهد. عفونت های ویروسی در گیاهان قابل درمان نیستند و می توانند تمام گیاهان مستعد و نزدیک به گیاه یا گلدان بیمار را آلوده کنند. گیاهانی که گمان می کنید به عفونت ویروسی مبتلا شده اند را دور بریزید و قبل از استفاده از هر نوع ابزار هرس و گلدان را بشویید و ضدعفونی کنید.

 • آفات

در حالی که آبیاری بیش از حد و کمبود آب دو دلیل مهم زرد شدن برگ ها است اما اگر به عنوان دلایل احتمالی  آن ها را رد کرده اید پس احتمال آفت زدگی و یا قارچ در گیاه شما وجود دارد. در صورت حمله آفات احتمالا متوجه علائم و نشانه های غیر طبیعی در گیاه خواهید شد. بر خلاف کمبود مواد مغذی که از یک الگوی مشخص در زرد شدن برگ ها پیروی می کند، علائم بروز آفات در الگوهای نامتقارن بروز می کنند. از علائم بارز آفت زدگی در گیاهان ایجاد سوراخ های ریز و ظهور موم سفید رنگ بر روی برگ ها می باشد و به مرور زمان حشرات می تواند منجر به کلروز در برگ های آسیب دیده شوند. آفاتی مثل کنه، شته، تریپس و سفید بالک ها بیشترین خسارت را به اندام های گیاهی وارد می کنند. در این زمان برای کنترل آفات سعی کنید گیاه خود را بشویید، برگ ها پژمرده را هرس کنید. و برای مبارزه شیمیایی می توانید از حشره کش های صابونی و روغن نیم استفاده کنید.

پاتوژن ها قارچی موجب بیماری های ریه شده و اغلب در گیاهانی که زهکشی ضعیفی دارند رخ می دهد. هرگونه حمله به ریشه ها می تواند توانایی گیاه را در جذب رطوبت و مواد مغذی محدود کند و به شدت بر سلامتی اندام گیاهی تأثیر بگذارد.

 

ریزش و زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

 

 • پیری طبیعی گیاه

با افزایش سن بسیاری از گیاهان، برگ های قدیمی که در قسمت پایین تر قرار دارند شروع به زرد شدن می کنند و از بین می روند. این روند یک قسمت عادی از رشد گیاهان آپارتمانی است. این امر به ویژه در مورد گیاهان دیفن باخیا و دراسنا که جزء محبوب ترین گیاهان آپارتمانی هستند صادق است.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده می کنید دلایل زیادی برای زرد شدن برگ گیاهان وجود دارد. در نتیجه برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است خود را با نیازهای خاص گیاهان آشنا کنید تا بتوانید هر یک از شرایط محیطی را با دقت و دلایل احتمالی در نظر بگیرید. شرایط

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×