سیستم کشت آیروپونیک یک محیط بسته ای که تنها هوا، آب و مواد غذایی در آن چرخش دارد را برای گیاه فراهم می کند. اجرای صحیح این روش می تواند سرعت رشد گیاه را افزایش دهد. از ویژگی های بارز سیستم آیروپونیک باید به دارا بودن سیستم زمان بندی و تعداد دفعات اسپری، محیط غنی از مواد غذایی، وجود سیستم رابط کاربری و جت اسپری هیدرو اتمیزه اشاره کرد. در سیستم آیروپونیک یا هوازی، بذر ها در حفره هایی کاشته می شوند که از یک طرف در معرض نور قرار دارند و از طرف دیگر قطرات ریز مواد مغذی. همچنین با رشد گیاهان در فوم، توده ساقه و ریشه را در جای خود نگه می دارد. رشد گیاهان در کشت آیروپونیک سریع تر از هر روش دیگری اتفاق می افتد.

تفاوت کشت آیروپونیک با هیدرو پونیک

کشت آیروپونیک با کشت هیدروپونیک متفاوت است. در هیدروپونیک گیاهان و محصولات از طریق تیپ های قطره ای آبیاری و تغذیه می شوند. اما در آیروپونیک تغذیه و آبیاری گیاهان از طریق پاشش ریز قطرات آب حاوی مواد غذایی به ریشه های معلق صورت می گیرد.

تفاوت کشت آیروپونیک با هیدرو پونیک 

 

نحوه کار سیستم کشت آیروپونیک

تمام سیستم های هوازی به محفظه ای احتیاج دارند تا رطوبت را در خود نگه دارد و از رسیدن نور به ریشه جلوگیری کند. در واقع اصول اساسی کشت آیروپونیک بر پرورش گیاهان در یک محیط بسته یا نیمه بسته و پاشش محلول غذایی به ریشه ها است تا یک محیط عاری از آفات و بیماری را برای گیاهان فراهم کند. با رشد گیاه، ریشه ها نیز گسترش یافته و در محیط معلق می شوند. در این سیستم ما به چند مخزن نگهداری نیاز داریم که در مطلب دیگری به عنوان ساخت سیستم آیروپونیک به طور مفصل اشاره کرده ایم.

بذر گیاه را در یک حفره پد دار قرار دهید. این پد یا جایگاهی که بذر می خواهیم در آن رشد بدهیم با توجه به امکاناتی که هر پروش دهنده در اختیار دارد ( حتی در هر کشوری ) میتواند متفاوت باشد. در ادامه به چند مورد از رایج ترین آن ها اشاره خواهیم کرد. در سیستم های خارجی پوشش های به نام پدهای آیروپونیک و توری های آیروپونیک استفاده می شود. این محصولات بادوام هستند و از گیاهچه در حال رشد حمایت کرده و به فرآیندهای توسعه گیاه کمک می کند.

توری های آیروپونیک : Aero-Nets از الیاف نایلونی با روکش پلاستیک ساخته شده است. می توان آنها را تمیز و مجدد استفاده کرد. این محصولات در اندازه و طول های مختلفی در بازار عرضه می شوند.

پد های آیروپونیک : Aero-Pads برای کاشت کوچکترین بذر ها بسیار مناسب است و به ریشه ها اجازه می دهد تا به راحتی به بیرون نفوذ کنند. این پد ها رطوبت بیشتری را حفظ می کند و به بذرها یا قلمه ها اجازه می دهد با اسپری کردن کمتر اب گیاه در زمان بیشتر مرطوب بماند.

 

نحوه کار سیستم کشت آیروپونیک

 

چه نوع آبی برای سیستم کشت آیروپونیک مناسب است؟

بهترین آب برای رشد گیاهان در این سیستم باید عاری از ناخالصی های مواد معدنی، مواد شیمیایی و میکروارگانیسم ها باشد و pH آن نیز تقریباً 6 باشد. در ادامه به چند منبع تغذیه اب اشاره خواهیم کرد.

انواع آب مورد استفاده در سیستم کشت آیروپونیک

 • آب نرم : این نوع آب مواد معدنی بسیار کمی دارد. .به عبارتی آب نرمي آب است که مقدار زیادی سديم و مقدار کمی کلسيم و منيزيم دارد. میزان سدیم موجود در اب نرم برای گیاهان کشت آیروپونیک میتواند کشنده باشد.
 • آب چاه : آب چاه دقیقا ماهیت همان آب های طبیعی چشمه ها و رودخانه ها را دارد. این منابع آبی حاوی مواد معدنی و احتمالاً باکتری هایی است که می توانند تعادل محلول غذایی گیاهان شما را در سیستم های هوایی شما را تحت الشعاع قرار دهند و باعث ایجاد رسوب در سیستم کشت شود.
 • آب آشامیدنی : هنگام استفاده از این نوع آب شما مقادیر بالایی از مواد معدنی را وارد سیستم کشت خواهید کرد که می تواند باعث آسیب به برگ ها و ریشه های گیاه شما شود. علاوه بر مواد سنگین معدنی کلر موجود در اب های آشامیدنی نیز میتواند باعث نابودی گیاهان شود.
 • آب مقطر : در جاهایی که به آب با خلوص بالا لازم است، از آب مقطر استفاده می شود. این آب برای استفاده در سیستم کشت آیروپونیک بهترین انتخاب است زیرا شما با اضافه کردن هرگونه مواد معدنی ( بدون هیچ ناخالصی قبلی در آب ) تعادل برنامه غذایی خوبی را برای گیاهان خود فراهم می کنید.. اما مهمتر از همه، با مصرف آب مقطر برای آبیاری هیچ باکتری یا میکروارگانیسم دیگری را وارد سیستم کشت نمی کنید. تولید آب مقطر به مقدار زیاد به هزینه و انرژی بیشتری نیاز دارد.

چه گیاهانی در کشت آیروپونیک قابل رشد هستند؟

بسیاری از گونه ها و ارقام مختلف گیاهی از جمله محصولات گلخانه ای ( توت فرنگی، گوجه فرنگی و خیار)، انواع سبزیجات برگی و گیاهان آپارتمانی را می توان در کشت آیروپونیک پرورش داد. زیرا افزایش هوادهی به ریشه ها، رشد گیاه را تحریک می کند و به جلوگیری از تشکیل پاتوژن کمک می کند. در این میان بسیاری از گلخانه داران به صورتی تجاری تجربه های موفقی را از کشت آیروپونیک به دست اورده اند. پرورش محصولات زراعی ریشه ای در سیستم هدروپونیک یک کار غیر عملی بود اما روش آیروپونیک کاملا مطابق با وضعیت فیزیولوژی این نوع محصولات است زیرا ریشه ها فضای کافی برای رشد دارند و به راحتی برای برداشت در دسترس هستند.

 

چه گیاهانی در کشت آیروپونیک قابل رشد هستند؟

 

آیا می توان از گیاهچه های ریشه دار در کشت آیروپونیک برای سیستم های دیگر نیز استفاده کرد؟

بله، می توان گیاهان را بدون آسیب به ریشه ها، انتقال داد و بدون هیچ شوکی به رشد طبیعی شان ادامه بدهند. به عبارتی ریشه های رشد یافته در روش آیروپونیک به راحتی در هر بستری میتواند رشد کند و سازگاری پیدا کند حتی میتوان این گیاهچه ها را به زمین کشاورزی نیز انتقال داد.

 

مزایا و معایب کشت آیروپونیک

 

مزایا کشت آیروپونیک

 1.  کشت آیروپونیک برای گیاهان یک محیط استریل شده و تمیز را فراهم می کند که احتمال شیوع بیماری را بسیار کاهش می دهد. برخلاف کشت های خاکی، تراکم گیاه در کشت آیروپونیک به دلیل وجود شرایط استریل بسیار افزایش می یابد. سیستم آیروپونیک بارها و بارها به راحتی قابل تمیز و استفاده مجدد می باشد.
 2.  اکسیژن اضافی که در معرض آنها قرار می گیرد باعث رشد سریع تر می شود. سیستم های هوازی همچنین بسیار کارآمد هستند. در این روش میزان اب مصرفی 95 درصد کمتر از گیاهانی است که در خاک رشد می کنند و طبق چرخه خاصی آب آبیاری حاوی مواد غذایی مصرف شده بازیافت می شود.
 3.  دوستداران محیط زیست کشت آیروپونیک را راهی برای تقویت بهره بری و تولید بیشتر در فضای کم است. این رویکرد عمدتاً در مزارع عمودی بطور فزاینده متداول است. از آنجا که سیستم کشت آیروپونیک کاملاً محصور شده است، هیچ ماده غذایی وارد آبراه ها نمی شود که به هدر رود. به جای درمان آفات و بیماری با انواع مختلفی از مواد شیمیایی میتوان در صورت نیاز لوازم و بستر ها را استریل کرد.
 4. سیستم کشت آیروپونیک در مقایسه با روش های کاشت سنتی به دلیل بازده بالا و رشد سریع گیاهان بسیار اقتصادی است. ثابت شده است که این سیستم برای بهینه سازی گیاهان آسان ریشه زا و سخت ریشه زا به تولید کنندگان کمک می کند.

معایب کشت آیروپونیک

 1.  وابستگی به سیستم. یک سیستم هوایی معمولی از پمپ های فشار قوی ، آبپاش ها و تایمر ساخته شده است. اگر هرکدام از اینها شکسته شود ، گیاهان شما به راحتی آسیب دیده یا کشته می شوند
 2.  سیستم های هوازی برای کارآمد کار به کمی ظرافت نیاز دارند. غلظت مواد مغذی آب باید در پارامترهای دقیق حفظ شود و حتی نقص جزئی تجهیزات شما می تواند باعث از بین رفتن محصول شود. میزان خطا در مقدار مواد مغذی موجود در سیستم های هوازی بویژه سیستم های فشار قوی واقعی کاهش یافته است.
 3.  به دلیل اینکه ریشه های گیاهان در سیستم کشت آیروپونیک در هوا معلق و آویزان هستند، در صورت بروز هرگونه وقفه در چرخه آبیاری ریشه گیاهان در مقابل خشک شدن بسیار آسیب پذیر می شوند. از این رو، حتی هر قطعی موقت برق (به هر دلیلی) می تواند خیلی سریعتر از هر نوع سیستم هیدروپونیکی، باعث نابودی گیاهان شود.
 4. بیاد داشته باشید برای جلوگیری از گرفتگی لوله های انتقال در سیستم توسط رسوبات معدنی موجود در آب، نیاز به تمیز کردن منظم دارند.

انواع سیستم کشت آیروپونیک

 

انواع سیستم کشت آیروپونیک

 • سیستم آیروپونیک کم فشار

این نوع سیستم آیروپونیک بیشتر برای عموم مردم آشنا است زیرا در اغلب فروشگاه هایی که لوازم کشت هیدروپونیک می فروشند یافت می شود. سیستم های کم فشار بسیار خوب کار می کنند و برای پاشیدن آب از طریق آویزها به یک پمپ ساده فواره متکی هستند و تنها اب را با قطرات بزرگ پاشش می کند. دلیل اصلی محبوبیت سیستم های هوازی کم فشار این است که برای راه اندازی به هزینه یا تجهیزات ویژه ای نیاز ندارند. سادگی و کم هزینه بودن سیستم های کم فشار باعث جذابیت سیستم آیروپونیک برای اشخاص علاقه مند به حوزه کشت و پرورش گیاهان می شود.

 • سیستم آیروپونیک پر فشار

در حالی که سیستم های کم فشار رایج تر هستند، اما سیستم هوازی پر فشار یک سیستم “هوازی واقعی”است. به این معنی پر فشار بودن باعث می شود آب به طور صحیح به قطرات بسیار کوچک و ریز تبدیل شده و رطوبت به خوبی در هوا پخش شود و به طور مؤثر مواد مغذی را به ریشه ها منتقل می کند . با این وجود ساخت به نسبت سیستم کم فشار دریافت کنند. سیستم آیروپونیک پر فشار علاوه بر هزینه های بالا از تجیهزات و پیچیدگی خاصی برای راه اندازی برخودار است.

به خاطر داشته باشید تقریباً همه افراد در چند هفته اول پس از اجرای روش آیروپونیک نتایج خوبی کسب می کنند. اما ناگهان شاهد قهوه ای شدن گیاه و پوسیدگی ریشه می شوند. این اتفاقات ممکن است بر اثر عدم تعادل مواد غذایی، نوردهی نامناسب، عدم تعادل در دمای محیط ریشه باشد حتی یک سری نکات فنی مثل مسدود شدن نازل ها و قطعی برق سیستم می تواند به طور غیر مستقیم باعث بروز مشکلات در گیاهان کشت آیروپونیک شود. این فهرست از اتفاقات و مشکلات می تواند ادامه دار باشد. اما برای جلوگیری از این فرآیند باید در ابتدا کار به تمام نکات ضروری در پرورش گیاهان آگاهی لازم را داشته باشید.

 

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×