سانسوریا یکی از پرطرفدارترین گیاهان زینتی بوده که دارای مراحل کاشت و پرورش آسانی می باشد. استفاده از این گیاه علاوه بر جنبه ی تزئینی، برای کاهش آلاینده ها نیز بسیار پر کاربرد است. پرورش و نگهداری این گیاه در خانه نیز می تواند برای جذب نیکوتین حاصل از سیگار، بسیار مفید باشد. گیاه سانسوریا دارای انواع متفاوتی بوده که از نظر فرم و شکل برگ ها، با یکدیگر تفاوت دارند. نام دیگر گیاه سانسوریا، گیاه شمشیری یا گیاه مار می باشد. برخی از این انواع سانسوریا ظاهری راه راه داشته و البته طرفدار بیشتری نیز دارد.

تکثیر سانسوریا چگونه است؟

اگر علاقه مند به کاشت و تکثیر گیاهان زینتی باشید، کاشت سانسوریا می تواند انتخاب مناسبی باشد. تکثیر سانسوریا دارای انواع متفاوتی می باشد، اما قبل از هر چیزی باید نیاز های مورد نظر گیاه برای رشد را در نظر بگیرید. برای کاشت هر گیاه ابتدا باید موقعیت را فراهم کنیم که گیاه به راحتی بتواند رشد کند؛ این موقعیت شامل خاک و کوددهی و آبیاری و مراقبت های بعد از کاشت و … می باشد.

 

تکثیر سانسوریا

خاک و کوددهی مناسب سانسوریا

برای تکثیر سانسوریا بهتر است از خاک ترکیبی استفاده کنیم؛ مخلوطی از زغال سنگ و شن و کمپوست و خاک گلدان. اگر در ترکیب خاک و کوددهی از سنگ آهک دولومیتی استفاده کنیم، میزان کلسیم و منیزیم خاک را افزایش داده ایم پس گیاه دارای بازده بالایی خواهد بود. باید توجه داشته باشیم که برای کاشت و پرورش هر گیاهی، باید بر روی خاک آزمایشاتی را انجام دهیم، پس از نتیجه آزمایش، اگر خاک دارای کمبود عناصر مورد نیاز رشد گیاه بود، به آن کود مناسب اضافه می کنیم که این کود می تواند شامل پتاسیم، فسفر و … باشد. برای اضافه کردن کود حتما باید از یک مشاور کشاورزی کمک بگیریم.

 

خاک و کوددهی مناسب سانسوریا

دمای مناسب تکثیر سانسوریا

اکثر گیاهان برای رشد بهتر، نیازمند دمای بالایی هستند. سانسوریا یکی از این گیاهان می باشد. بهترین دما و زمان برای کاشت و تکثیر سانسوریا، در اواخر فصل بهار و اوایل تابستان می باشد. دمای مناسب برای تکثیر سانسوریا، 15 تا 20 درجه سانتی گراد می باشد. اگر مکان کاشت دارای رطوبت بالایی باشد، رشد سانسوریا سریع تر و بهتر انجام می گیرد.

نور مورد نیاز سانسوریا

سانسوریا گیاهی است که برای رشد بهتر خود، به شدت نیازمند نور می باشد. اما این حرف به این معنی نیست که تکثیر سانسوریا در مکان های کم نور امکان پذیر نباشد؛ می توان با استفاده از لامپ و نور مصنوعی، نیاز این گیاه به نور را برطرف کرد. سانسوریا روزانه به 7 ساعت نور خورشید نیاز دارد. اگر تابش نور کمتر از میزان مورد نیاز گیاه باشد، گیاه ضعیف و تیره رنگ شده و رشد آن نیز کاهش می یابد.

آبیاری پس از تکثیر سانسوریا

با توجه به مکانی که کاشت سانسوریا را در آن انجام داده ایم، آبیاری را شروع می کنیم. این گیاه به آب تقریبا زیادی برای رشد کردن نیاز دارد اما باید بارندگی و خشکی و رطوبت محیط را نیز در نظر بگیریم. آبیاری پس از تکثیر سانسوریا برای هر گلدان، روزانه حدودا 17 میلی لیتر می باشد اما اگر مکان نگهداری خشک و گرم باشد، باید تعداد دفعات آبیاری را بیشتر کنیم و همچنین اگر مکان رشد، مرطوب و بارندگی آن زیاد باشد، باید آبیاری دستی را کاهش دهیم. بهترین زمان آبیاری در اوایل روز می باشد.

 

انواع تکثیر سانسوریا

 • تکثیر سانسوریا با قلمه ی برگ

بهترین زمان برای کاشت از طریق قلمه ی برگ، اواخر فصل بهار می باشد. ابتدا 1 یا 2 برگ ضخیم و گوشتی گیاه را انتخاب کرده و با استفاده از قیچی مخصوص باغبانی، با زاویه 45 درجه، برگ ها را برش می دهیم. اندازه ی هر برش باید بین 3 تا 7 سانتی متر باشد. بعد از برش دادن برگ ها، مکانی را انتخاب می کنیم که دارای هوای خشک بوده و تهویه ی مناسبی داشته باشد. به مدت 5 تا 7 روز برش ها را در آن مکان قرار داده و بعد از آن، قسمت بالایی گیاه خشک و سفت شده و قسمت زیرین آن، دارای گره های سفید رنگی می باشد که حاکی از به وجود آمدن ریشه است.

حالا نوبت گلدان و خاک می باشد. ابتدا یک گلدان 5 لیتری را انتخاب کرده و با خاکی که ترکیبی از شن و ماسه و خاک گلدان می باشد پر کرده و به خوبی آن را آبیاری می کنیم. به مدت 10 دقیقه گلدان را کنار می گذاریم تا به خوبی آب به خورد خاک برود و باقی مانده ی آن از انتهای گلدان خارج شود. برای کاشت هر یک از قلمه ها باید به فاصله ی بین آن ها دقت کنیم؛ بین هر قلمه باید 3 سانتی متر فاصله باشد.

بعد از قرار دادن قلمه ها در خاک، گلدان را در مکانی قرار می دهیم که دارای نورگیر بالا و مناسب و همچنین گردش هوای خوبی باشد. دمای مناسب برای تکثیر سانسوریا با روش قلمه ی برگ، 21 درجه سانتی گراد می باشد. برای آبیاری پس از کاشت، باید دقت کنیم که خاک را مرطوب نگه داریم. تا قبل از ریشه زدن کامل سانسوریا در خاک، نباید میزان آبیاری ما زیاد باشد؛ زیرا گیاه پوسیده شده و از بین میرود.

 

تکثیر سانسوریا با قلمه ی برگ

 

مراقبت های بعد از تکثیر سانسوریا

تقریبا هر دو روز باید با استفاده از یک مداد یا یک تکه چوب، اطراف قلمه ها را بررسی کنیم که دارای مقاوت کافی باشند و رشد و ریشه زنی آنها به خوبی انجام بگیرد. بعد از گذشت 30 روز، ریشه ی قلمه ها رشد کرده و گیاه آماده ی انتقال به گلدان جدید می باشد. قلمه های ریشه زده را داخل گلدان با عرض و ارتفاع 16 سانتی متر که با خاک مناسب پر شده اند گذاشته و در مکانی قرار می دهیم که دارای شرایط مناسب رشد ( نور و رطوبت و …) باشد.

تکثیر سانسوریا با بذر

پس از انتخاب و خرید بذرهای مورد نظر، آن هار ا داخل یک حوله ی مرطوب نگهداری می کنیم تا زمانی که جوانه بزنند. در این روش تکثیر سانسوریا، دمای مورد نیاز برای محیط 18 تا 23 درجه ی سانتی گراد می باشد. خاک مناسب را داخل گلدان ریخته و آن را مرطوب می کنیم. پس از مشاهده ی جوانه های سفید رنگ در بذرها، آن ها را داخل گلدانی که از خاک پر شده قرار می دهیم و مراقبت های مورد نیاز را انجام می دهیم. در این روش، گیاه روزانه حداقل به 6 ساعت نور خورشید احتیاج دارد.

تکثیر سانسوریا در آب

در بین انواع تکثیر، این روش نسبت به بقیه ی روش ها دارای زمان طولانی تری می باشد. مانند تکثیر قلمه برگ، قلمه ها را برش داده و آن ها را داخل ظرفی پر از آب قرار داده و در نزدیکی نور غیر مستقیم گذاشته و به آن اجازه ی رشد و ریشه زنی را می دهیم. پس از ریشه زدن، کاشت آن ها را شروع می کنیم. این کار حدود 4 ماه زمان می خواهد.

 

تکثیر سانسوریا در آب

 

نکاتی درباره کاشت و تکثیر سانسوریا

 •  اگر پس از کاشت لبه های گیاه به رنگ قهوه ای در بیاید، یعنی مکان دارای هوای خنکی بوده و باید گیاه را به مکانی گرم تر منتقل کنیم.
 • در بعضی موارد، سانسوریا پس از کاشت خرد می شود. علت این پدیده کمبود آب و نداشتن آبیاری منظم می باشد.
 • زمانی که گیاه به رنگ زرد در می آید و دچار افتادگی می شود، نشان دهنده ی آبیاری بیش از حد آن می باشد. اگر پوسیدگی ریشه اتفاق بیافتد، باید سانسوریا را از گلدان خارج کنیم و خاک آن را به خوبی تخلیه کرده و گلدان را با خاک کم رطوبت تر و جدید، پر کنیم. ریشه های پوسیده را جدا کرده و گیاه را دوباره داخل گلدان جدبد بکاریم.
mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • یک نظر ارسال کنید
  ×

  پشتیبانی در واتس اپ

  ×