کوکوپیت و پرلیت چیست و چه مزایایی دارند؟

اگر تا به حال به میوه نارگیل توجه کرده باشید، حتما این را میدانید که قسمت های بیرونی نارگیل از الیاف و رشته های فیبری تشکیل شده است و در صنعت کشاورزی از این پوشش برای بستر کاشت گیاهان و محصولات کشاورزی در اشکال مختلف استفاده می کنند. به عبارتی پوسته نارگیل از کوکوپیت (مواد پودری) و الیاف (کویر) پوشیده شده است. از کویر نارگیل برای ساخت طناب، سبد، کفپوش و غیره استفاده می کنند.

سال های اخیر از مواد الیافی و پودری نارگیل برای رشد گیاهان در بستر های بدون خاک یا کشت هیدروپونیک استفاده می کنند و همچنین توسط کشاورزان و باغبانان به عنوان مالچ و اصلاح کننده و نرم کننده خاک مورد استفاده قرار می گیرد. از کویر نارگیل به جای خزه ذغال سنگ نارس در مخلوط خاک استفاده می شود. برخلاف ذغال سنگ نارس، کویر یک منبع تجدید پذیر است. همچنین نسبت به ذغال سنگ نارس اسید کمتری دارد.

مزایای استفاده از کوکوپیت

مزایای استفاده از کوکوپیت

 •  گیاهان در کوکوپیت سریعتر و سالم تر از خاک رشد می کنند. کوکوپیت کرکی است و دقیقاً مانند اسفنج آب را به خوبی جذب می کند. بنابراین با افزایش هوادهی و نفوذ آب به رشد سریع تر، قوی تر و سالم تر گیاهان کمک می کند.
 •  این گیاه 100٪ ارگانیک و سازگار با محیط زیست است و عاری از بذر علف های هرز می باشد.
 •  PH آن برابر 5/6-7/5 بوده و سطح EC بستر کمتر از 1 می باشد..
 • در مدت زمان طولانی مواد مغذی و آب را حفظ می کند و هر زمان که گیاه نیاز داشته باشد، آنها را تأمین می کند.
 • خطری از بیماری های ناشی از خاک برای گیاهان و محصولات وجود ندارد زیرا این ماده به طور طبیعی ضد قارچ بوده و برای شروع رشد بذر ها یک گزینه ی عالی محسوب می شود.
 •  گیاهان در کوکوپیت نسبت به خاک ریشه های سالم تر و قوی تری دارند زیرا کوکوپیت سبک است و در برابر رشد ریشه مقاومت نمی کند.
 • سبک وزن است و عموماً به صورت بلوک فشرده فروخته می شود، بنابراین به صورت آنلاین نیز امکان سفارش دارد.
 • می تواند با خاک مخلوط شود و به عنوان نرم کننده خاک عمل می کند و باعث بهبود خاصیت های فیزیکی خاک می شود تا از رشد گیاه مطلوب تر باشند.
 • کوکوپیت برای گلخانه داران، پرورش دهندگان محصولات هیدروپونیک، طراحان زمین های چمن و گلف و باغداران و گلکاران فضای سبز کاربرد زیادی دارد.

معایب استفاده از کوکوپیت

 • بستر کوکوپیت فاقد مواد مغذی مورد نیاز برای رشد گیاه است. بنابراین برای رشد و پرورش گیاهان در کوکوپیت باید از محلول های غذایی که از انواع کود های مختلف تهیه می شوند استفاده کنید، در غیر این صورت گیاهان هرگز در این بستر رشد نخواهند کرد.
 • بافت کوکوپیت بسیار کرکی است و نمی تواند از گیاه در حال رشد پشتیبانی کند و در صورت وجود وزش باد شدید در منطقه ممکن است گیاه از بین برود. بنابراین شاید لازم باشد برای نگهداشتن گیاه در بستر از چوب یا میله آهنی به عنوان قیم استفاده کنید.
 •  برخی از برند های تولید کننده کوکوپیت حاوی مقدار زیادی نمک هستند و باید قبل از استفاده و کاشت گیاه آن ها را به طور کامل شستشو دهید تا نمک های اضافی از آن خارج شود.

انواع کوکوپیت

انواع مختلفی از کوکوپیت های ارزان و یا با کیفیت در بازار وجود دارد اما خرید بلوک های فشرده کوکوپیت که بطور خاص برای باغبانی ساخته شده اند، ترجیح داده می شود. بلوک های فشرده شده معمولاً از کیفیت بهتری برخوردار هستند زیرا بیشتر آنها برای صادرات به کشورهای توسعه یافته ساخته می شوند. برخی از تولید کنندگان نیز کوکوپیت های از قبل شسته شده و آماده را ارائه می دهند. 5 كيلوگرم از قالب فشرده کوکوپیت با افزودن آب، تقريباً به 70-60 کیلوگرم کوکوپیت افزایش پیدا می کند.

 

انواع کوکوپیت

 

نحوه استفاده از بلوک های کوکوپیت

نحوه استفاده از الیاف یا پیت نارگیل مانند پیت موس است و برای استفاده باید ابتدا در مقداری آب نرم شده تا گسترش یابند. در بعضی مواقع برای کشت گیاهان خاص مانند سرخس ها، برملیادها، آنتوریوم و ارکیده ها از گرد و خاک های کوکوپیت استفاده می کنند.

 1. بلوک های کوکوپیت را در وان یا سطل بزرگی قرار دهید (اگر از 5 کیلوگرم بلوک استفاده می کنید، فقط نیمی یا یک چهارم را در وان بریزید زیرا با افزودن آب بسیار زیاد می شود).
 2. درحالی که به اندازه کافی آب به آن اضافه کنید، بلوک های کوکوپیت را با دستان خود خرد کرده یا از ابزار دستی استفاده می کنید.
 3. مواد کوکوپیت را به مدت 30 دقیقه به حال خود رها کنید تا کاملا باز شوند و سپس آب اضافی را تخلیه کنید.
 4. اکنون کوکوپیت ها برای انتقال به گلدان ها و یا اضافه نمودن به خاک باغچه آماده هستند.

شوری کوکوپیت و شسستشوی آن

همانطور که قبلاً گفتیم کوکوپیت ها یک محصول جانبی از صنایع استخراج فیبر است. یک روش معمول و آسان در بین این صنایع، خیساندن پوسته های نارگیل برای مدتی در آب دریا است اما این روش منجر به رسوب نمک در کوکوپیت ها می شود و برای گیاهان مشکل ساز می شود. اگر مشکوک هستید که ممکن است کوکوپیت خریداری شده به این روش تهیه شده باشد می توانید خودتان دوباره فرآیند شست و شو کوکوپیت را انجام دهید. اما توجه داشت باشید که همیشه مقداری نمک ممکن است در کوکوپیت ها باقی بماند و این امر برای اکثر مصرف کنندگان این محصول چندان مسئله مهمی نیست.

در واقع یون های سدیم به شدت با سطح کوکوپیت پیوند خورده اند و حذف آن ها توسط آب ساده غیرممکن است اما اگر به دنبال یک کوکوپیت کاملا ایده آل هستید، اجرای دستور العمل بافری کردن بستر تنها راه برای شستشوی کامل و از بین بردن تمام نمک ها می باشد.
این روش بسیار ساده بوده و به راحتی می توانید خودتان این کار را انجام دهید. بافری کردن چیزی نیست جز شستن کوکوپیت با آب مخلوط شده با پودر نیترات کلسیم. پودر نیترات کلسیم را از اکثر مغازه های کود می توانید تهیه کنید. نیترات کلسیم همچنین کلسیم و نیتروژن را به کوکوپیت اضافه می کند و هر دو ماده معدنی بسیار مفیدی برای رشد گیاه هستند.

نکاتی درمورد مصرف کوکوپیت

 1. اگر از نوع کوکوپیت های قالبی تهیه کرده اید. دو جفت از قالب ها را در 19-18 لیتر آب گرم قرار دهید. برای سرعت بخشیدن به باز شدن کوکوپیت ها می توانید خودتان قالب را خرد کنید یا اجازه دهید بعد 3-2 ساعت خیس خوردن باز شوند.
 2. اگر تنها از کوکوپیت به عنوان بستر کشت استفاده می کنید حتما از مکمل های غذایی در قالب انواع کود ها برای تغذیه گیاهان خود نیاز دارید زیرا بستر کوکوپیت فاقد مواد مغذی ضروری گیاهان است و تنها شامل پتاسیم، روی، آهن، منگنز و مس است.
 3. اگر قصد شما از اضافه نمودن کوکوپیت به بستر گلدان گیاه خود افزایش هوادهی و ظرفیت نگهداری آب است باید توجه کنید که کوکوپیت فقط 40 درصد می تواند این شرایط محیطی را برای گیاهان فراهم کند. به همین دلیل به طور مرتب باید گلدان های خود را چک کنید تا از نیاز رطوبتی آن ها غافل نشوید.

 

نکاتی درمورد مصرف کوکوپیت

 

نسبت مخلوط کوکوپیت با پرلیت

بیشتر پرورش دهندگان برای کسب نتایج و عملکرد بهینه حدود 25% پرلیت به کوکوپیت اضافه می کنند. اگرچه بقیه افراد ترجیح می دهند از پرلیت بیشتری برای مخلوط بستر استفاده کنند. به همین منظور اضافه کردن 50 درصد پلیت به کوکوپیت بسیار عالی عمل کرده و جریان هوا بسیار خوبی را برای ریشه ها ایجاد میکند. نکته منفی برای استفاده از نسبت 1:1 پرلیت و کوکوپیت این است که فضای کمتری را برای افزودن سایر مواد مثل ورمیکولیت ایجاد می کند که خود به افزایش ظرفیت نگهداری آب و زهکشی گلدان کمک خواهد کرد. با استفاده از جدول زیر میتوانید بستری با بهترین نسب مخلوط پرلیت، کوکوپیت و ورمی کولیت را تهیه کنید.

دلیل مخلوط کردن پرلیت با کوکوپیت چیست؟

پرلیت از نظر فنی نوعی سنگی است که از معادن آتشفشانی استخراج می شود، سپس در دمای شدید گرم می شود تا به ماده معدنی سفید رنگ و سبک تبدیل شود. به دلیل محتوای بالای سیلیکونی، پرلیت بستری را برای نگه داشتن اکسیژن ایجاد می کند تا هوادهی را برای رشد ریشه گیاهان افزایش دهد.

پرلیت اغلب در کنار ورمیکولیت استفاده می شود که توانایی مشابه ی برای نگه داشتن آب دارد. ورمیکولیت مانند پرلیت یک ماده معدنی استخراج شده و در حالت طبیعی کریستالی است اما وقتی در معرض دمای زیاد قرار بگیرد، دچار تغییر می شود و میتوان آن را به عنوان ماده افزودنی ایده آل به محیط رشد اضافه کرد.

 

دلیل مخلوط کردن پرلیت با کوکوپیت چیست؟

 

چقدر می توان پرلیت به خاک گلدان اضافه کرد؟

اغلب از پلیت در بسیاری از خاک های گلدانی استفاده شده است، اما اگر خودتان قصد تهیه مخلوط مورد نظر را دارید توصیه می شود از نسبت ها زیر استفاده کنید.

پرلیت 20-10% : اگر شما قصد تغذیه گیاهان را با انواع مختلفی از کودها و محلول های مغذی ندارید، باید از نسبت های کم پرلیت استفاده کنید زیرا افزودن پرلیت باعث بهبود زهکشی می شود و می تواند منجر به تخلیه مواد مغذی بستر شود.

پرلیت 30-50٪ : اگر قصد دارید برای رشد و عملکرد گیاهان خود از محلول های غذایی استفاده کنید، توصیه می شود برای جلوگیری از تجمع عناصر غذایی، از نسبت پرلیت بیشتری در خاک استفاده کنید.

در بعضی موارد دیده شد رشد و پرورش گیاهان تنها در بستر پرلیت موفقیت آمیز بوده است. در این شرایط بهتر است از درجات ریز پرلیت استفاده کنید زیرا ریشه ها امکان حرکت آسان تری دارند. پرلیت یکی از بهترین واسطه های طبیعی برای نگهداری آب و اکسیژن است.

 • عزت اله
  اسفند ۱۲, ۱۳۹۹ در ۱۲:۲۳ ب.ظ

  مطالب مفید بود متشکرم

  • مهتاب حلمی
   اسفند ۲۱, ۱۳۹۹ در ۹:۳۷ ب.ظ

   خوشحالیم که براتون مفید بوده دوست عزیز

  • مهتاب حلمی
   اردیبهشت ۲۲, ۱۴۰۰ در ۲:۰۹ ق.ظ

   سپاس از توجه شما به مطلب کوکپیت و پرلیت

یک نظر ارسال کنید
×

پشتیبانی در واتس اپ

×