ممکن است شما جز کسانی باشید که تجربه کاشت و نگهداری از گیاهان گلدانی را در خانه داشته باشد و به مرور زمان با افزایش اطلاعات و دانش خود در زمینه باغبانی به یک فرد حرفه ای تبدیل شده باشید عموما در این راه خیلی از افراد پس از کلی اشتباه در پرورش و نگهداری گیاهان توانسته اند به تجربه های مختلفی دست پیدا کنند. اما چندان نیازی نیست که شما هم با آزمون و خطا بخواهید به یک فرد ماهر تبدیل شوید زیرا با رعایت چندین اصول ساده و بررسی اشتباهات رایج در نگهداری از گیاهان گلدانی، شما نیز می توانید به کاشت و پرورش گیاهان مشغول شوید.

8 نکته در نگهداری از گیاهان گلدانی

انتخاب گیاه

قبل از کاشت و یا خرید گیاهان طول دوره نگهداری و رشد گیاه را ارزیابی کنید. اگر در بهار و تابستان به مسافرت می روید حتما برای آبیاری گیاهان خود از سیستم آبیاری اتوماتیک استفاده کنید و یا میتوانید مثل همیشه گلدان های خود را به کسی بسپارید تا آن ها را آبیاری کنند اما اگر بیشتر اوقات در طول سفر و خارج از منزل هستید بهتر است گیاهانی که نیاز آبی کمتری دارند را برای مراقبت انتخاب کنید.

انتخاب گیاه آپارتمانی و گلدانی برای پرورش

انتخاب گلدان

آیا تجربه جابه جا کردن گلدان های سنگین را در حیاط خانه خود را داشته اید؟ برای جلوگیری از این اتفاق قبل از پر کردن گلدان ها، ابتدا باید مکان نگهداری از آن ها را در حیاط یا منزل خود انتخاب کنید تا پس از پر کردن برای حمل آن دچار مشکل نشوید. اگر در مناطقی هستید که روز ها و ساعات گرمی را در تابستان تچربه خواهید کرد، بهتر است از استند یا گلدان های چرخ دار استفاده کنید تا برای جابه جایی گلدان ها به یک مکان سایه راحت باشید.

نسبت گلدان به گیاه

همیشه برای کاشت گیاهان نسبت گیاه خود را به سایز ظرف انتخابی در نظر بگیرید. یک گلدان بزرگ پر از گیاهان کوچک، خیلی شلوغ و فشره به نظر می آید. سعی کنید حداقل هر گیاه را در یک گلدان متناسب با آن کشت کنید. زیرا کاشت تعداد زیادی گل و گیاه در یک ظرف به مرور زمان که گیاهان بزرگتر می شوند باعث کوچک ماندن آن ها می شود و خیلی آهسته تر از گیاهانی که در فضای بزرگ قرار دارند، رشد می کنند. گیاهانی که در یک فضای کوچک کاشته می شوند دچار استرس و تنش می شوند و این گیاهان بیشتر مستعد ابتلا به آفات و بیماری ها هستند.

انتخاب مکان مناسب

یکی از نکات مهمی که به هنگام خرید گیاه دلخواه خود و یا بذور گیاهی مورد نظر باید در نظر بگیرید این است که برای نگهداری این مجموعه گیاهی در یک مکان باید در زمینه های نور، خاک و آب نیاز مشترکی داشته باشند. این اطلاعات را میتوانید قبل از اقدام به خرید با تحقیق در اینترنت و یا فروشنده مورد نظر بپرسید تا با توجه به این نکات برای کاشت و نگهداری گیاهان برنامه ریزی دقیقی داشته باشید.

تغذیه گیاه

عمدتا بستر های خاکی از مواد غذایی کمی برخوردار هستند زیرا این مواد به سرعت توسط گیاهان مصرف می شوند یا با آب آبیاری شسته می شوند. انواع کودهای مختلفی در بازار وجود دارند که شما می توانید آن ها را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید؛ فقط به یاد داشته باشید که بر اساس نوع گیاه یک کود ایده آلی را برای جبران کمبود عنصر غذایی در خاک انتخاب کنید. گیاهان گلدار نسبت به سبزیجات و گیاهان دارای نیازهای مغذی مختلفی هستند. تغذیه گیاهان گلدانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است بنابراین هنگام کاشت گیاه توصیه می شود

مقداری از کودهای آهسته را با خاک مخلوط کنید. هنگامی که گیاهان را درون گلدان ها قرار می دهید توصیه می شود خاک گلدان را با مقداری از کود های آهسته مخلوط کنید و سپس هر دو هفته یک کود رقیق و مایع را دوباره به عنوان تغذیه کمکی به گیاه بدهید. با مصرف کودهای آلی یا کود های ارگانیک ساختار و بافت خاک بهبود می یابد و هیچ گونه خطری از وجود بقایای مواد شیمیایی و نمک را با خود به همراه ندارند.

 

تغذیه گیاهان گلدانی و آپارتمانی

 

آبیاری بیش از حد

برای جلوگیری از غرقاب شدن گیاهان گلدانی باید از ظروفی که سوراخ زهکشی دارند، استفاده کنید. همیشه این نکته را به خاطر بسپارید که قبل از آبیاری گیاه بررسی کنید که آیا خاک شما مرطوب است یا خیر. برای انجام این کار، انگشت خود را تا گره دوم درون خاک بگذارید. اگر در در نوک انگشت خود احساس خشکی خاک را داشتید، گیاه را آب کنید. آبیاری بیش از حد باعث زرد شدن برگ ها و ار بین رفتن آن ها می شود. اگر خاک گیاه شما خیلی مرطوب است، گلدان ها را به محلی دور از رطوبت منتقل کنید تا خاک آن خشک شود.

 

آبیاری بیش از حد گیاهان گلدانی

 

کمبود آب

بیشتر گیاهان گلدانی در گرمای تابستان حداقل به یک بار آبیاری در روز نیاز دارند بسیاری از گیاهانی که در گلدان های کوچک و آویزان کاشته می شوند باید بیشتر از یکبار در روز آبیاری شوند زیرا خاک کمتری برای حفظ رطوبت در اختیار دارند. در هر نوبت آبیاری را تا زمانی که آب اضافی از انتهای گلدان به بیرون تخلیه نشده ادامه دهید.

خرید گیاه

خرید گل و گیاه از گلخانه ها و فروشگاه های معتبر اولین قدم برای پرورش گیاه در خانه محسوب می شود بنابراین در این زمینه دقت کنید تا گیاه مورد نظر شما دچار به بیماری و آفت نباشند. به هنگام خرید گل و گیاه دلخواه حتما از فروشندگان بخواهید شما را در انتخاب خود راهنمایی کنند و هر انچه که لازم است از اصول نگهداری و مراقبت از ان گیاه بدانید را در اختیار شما قرار دهند.

هرس شاخه و برگ گیاه

هنگامی که فضای گیاهان در گلدان به نظر شلوغ و متراکم می آیند حتما کمی از شاخ و برگ ها را هرس کنید. عملیات هرس بیشتر برای بوته های سبزی و صیفی که در گلدان و یا باغچه کاشت می شوند توصیه می شود و برای گیاهان آپارتمانی بیشتر بحث تکثیر و قلمه زدن مطرح می شود.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×