کدام از گیاهان آپارتمانی سمی هستند؟

گیاهان آپارتمانی به نوعی یاران انسان امروزی هستند، ساعاتی که خسته از روزمرگی ها به خانه پناه می بریم با آغوش سبزشان پذیرای ما می شوند. گیاهان آپارتمانی را با کمترین میزان رسیدگی و رفع حداقل مطالبات شان می توانیم پرورش دهیم. برای پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی سایه دوست به مطلب با همین عنوان مراجعه کنید. اما این مطلب را به مبحث دیگری اختصاص داده ایم. گیاه آپارتمانی سمی! بله. این گیاهان زیبا که با برگ یا گل های خود خانه های شهری را زینت می بخشند گاهی میتوانند در صورت لمس و تغذیه، انسان را مسموم کنند. بنابراین کافی است این گروه از گیاهان آپارتمانی را بشناسیم تا در برخورد با آن ها محتاط باشیم.

تاثیر سم گیاهان آپارتمانی

اغلب ما با شنیدن واژه ی سم نگران می شویم؛ به خصوص که تولید کننده ی این سموم نیز در کنار ما زندگی کنند، اما در گیاهان آپارتمانی نیازی به نگرانی نیست. اغلب آن ها در صورتی می توانند سم آزاد کنند که بافتشان به واسطه ی خوردن یا خرد کردن آسیب ببیند. در صورتی که از گیاه آپارتمانی سمی در خانه نگهداری می کنید آن را دور از دسترس کودکان یا حیوانات خانگی خود قرار دهید. البته اغلب کودکان یا حیوانات خانگی به دلیل طعم تلخ این گیاهان فورا آن را از دهان خود خارج می کنند، اما در صورتی که به مصرف آن ادامه دهند، مقادیر بیشتر می تواند خطر ساز باشد. در صورت بروز این مشکل فورا با اورژانس یا دامپزشک تماس بگیرید. بنابراین عوارض و علائمی که در ادامه برای گیاهان آپارتمانی سمی بیان میکنیم در صورت مصرف مقادیر زیاد آن هاست.

 سنبل ها

بسیاری گیاهان مانند سنبل ها، لاله، نرگس یا سوسن ها که دارای اندام ذخیره ای زیر زمینی هستند  ممکن است به دلیل ظاهری شبیه به پیاز توسط کودکان خورده شوند، در این صورت علائمی مانند افزایش فشار خون، ضربان نامنظم قلب، مشکلات شدید معده و در موارد نادری سبب مرگ می شود. بنابراین گلدان این گیاهان را در پایه هایی دور از دسترس نگهداری کنید.

غده گل سنبل سمی است

 

گیاه دیفن باخیا

دیفن باخیا به دلیل ایجاد طبیعت گرمسیری در فضای داخلی خانه بسیار پرطرفدار است. خوردن برگ های این گیاه آپارتمانی سمی می تواند سبب تورم و سوزش زبان شود؛ در صورتی مصرف بیشتر برگ ها ممکن است تورم بیش از حد زبان راه تنفس را ببندد.

 

گیاه دیفن باخیا

 

گیاه لیلی ایستر

این گل با ظاهر خاص از خانواده ی سوسن هاست. لیلی اسیتر بسیار خوش عطر بوده و شکوفه های سفید رنگ آن مجذوب کننده است. اما چطور گیاهی به این ظرافت می تواند سمی باشد؟ خوردن این گیاه آپارتمانی سمی به سرعت سبب مرگ گربه ها می شود، مرگ در اثر نارسایی شدید کلیه صورت می گیرد. تمام بخش های این گیاه برای گربه ها کشنده است و تنها 18 ساعت فرصت دارید گربه ی خود را به دامپزشکی برده و تحت مداوا قرار دهید. البته برای کودکان نیز خطرساز خواهد بود اما نه به دلیل سمیت، ممکن است خوردن این گیاه مانند دیگر گیاهان به دلیل ضخامت در برگ ها سبب خفگی کودک شود.

 

گیاه لیلی ایستر

 

گیاه پاپیتال یا هدرا هلیکس

این گیاه کاربرد بسیاری در فضای سبز دارد، اما فرم مینیاتوری آن بسیار چشم نواز بوده و در میان دوست داران گیاهان آپارتمانی بسیار محبوب است. اما خواستگاه این گیاه مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی در جنگل هاست، بنابراین ویژگی های دفاعی آن ها را نیز با خود به همراه دارند. تمام بخش های این گیاه آپارتمانی سمی پس از مصرف سبب ایجاد مشکلاتی مانند سوزش پوست، سوزش گلو، علائم پوستی و تب می شود.

 

گیاه پاپیتال یا هدرا هلیکس

 

گیاه خرزهره

 در میان گیاهان آپارتمانی سمی که تا به حال نام برده ایم خرزهره خطرناک ترین آن هاست. تمامی بخش های این گیاه حاوی ترکیبات سمی است. خرزهره فرم درختچه داشته و کمتر در فضاهای داخلی نگهداری می شود، اما پرورش راحت آن سبب شده در فضای سبز داخلی آپارتمان ها بسیار استفاده شود. نیازی نیست تا حتما از برگ یا گل های خرزهره تغذیه کنید تا مسموم شوید. هرس و یا قلمه زدن آن نیز دستان شما را به شیره ی سمی این گیاه آلوده می کند، بنابراین دستکش داشته باشید و حتما دستان خود را بشویید. در صورتی که دستان آلوده ی شما به دهانتان برخورد کند می تواند سبب مشکلات جدی شود.

 

گیاه خرزهره

 

گیاه اسپاتی فیلوم یا گیاه صلح

یکی از گیاهان آپارتمانی که به نور بسیار کمی برای رشد نیاز دارد اسپاتی فیلوم است. در صورتی که مقدار بسیار زیادی از برگ های این گیاه آپارتمانی سمی خورده شود، ممکن است مسومیت ایجاد کند.

گیاه اسپاتی فیلوم یا گیاه صلح

 

گیاه فیلودندرون

هیچ یک از خانواده های گیاهی به وسعت فیلودندرون ها در آپارتمان استفاده نمی شوند، اما متاسفانه این گیاه آپارتمانی برای انسان و حیوانات خانگی سمی است و خوردن آن عوارضی مشابه پاپیتال را دارد. سوختگی و تورم لب، زبان و گلو می شود. همچنین اسهال و استفراغ نیز مشاهده شده است.

 

گیاه فیلودندرون

گیاه پتوس

احتمالا بیشترین گیاه آپارتمانی که امروزه در شرکت ها، دفاتر رسمی و خانه ها می بینیم پتوس ها هستند. پرورش راحت، ظاهر زیبا، روندگی آن در قفسه ها، دیوار و سقف هر انسانی را وسوسه به نگهداری آن می کند. این گیاه آپارتمانی سمی در صورتی که به مقدار قابل توجهی خورده شود، علائمی مشابه فیلودندرون ها ایجاد می کند. پتوس ها را می توانید در گلدان های معلق قرار دهید و از سقف آویزان کنید تا در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار نگیرد.

 

گیاه پتوس

 

گیاه سیکاس رولوتا

یکی از پرقدمت ترین گیاهان روی زمین، سیکاس ها هستند و خاستگاه گرمسیری دارند. یکی از دلایل قدمت این گیاه در جنگل های گرمسیری سمی بودن آن است، حیوانات در نتیجه ی خطری که برای آن ها ایجاد می شود، هیچگاه از این گیاه تغذیه نمی کنند. تمام قسمت های این گیاه، حتی بذر و ریشه سمی بوده و سبب اسهال، استفراغ و نارسایی کبد می شود.

گیاه سیکاس رولوتا

 

گیاه زامیفولیا

زامیفولیا بسیار به کم آبی مقاوم بوده و در مقادیر کم نور می تواند به خوبی رشد کند. این گیاه آپارتمانی سمی را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید و در صورتی که برگ های آن را لمس می کنید از دستکش استفاده کنید.

گیاه زامیفولیا یک گیاه آپارتمانی سمی است

 

زندگی با گیاه آپارتمانی سمی

همانطور که شما هیچ موجود زنده ای را بدون شناخت کامل وارد خانه ی خود نمی کنید، برای وارد کردن گیاهان آپارتمانی نیز تحقیقات ابتدایی را به عمل آورید. هر چند که بسیاری از گیاهان آپارتمانی شناخته شده تر هستند اما در صورتی که پوست حساس، کودک نوپا و یا حیوانات خانگی دارید پیش از وارد کردن هر گیاهی به خانه ی از منابع معتبر تحقیق به عمل آورید.

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • یک نظر ارسال کنید
    ×

    پشتیبانی در واتس اپ

    ×